Nowelizacja ustawy wiatrakowej wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Główne zastrzeżenia dotyczą odległości, w jakiej mają być stawiane wiatraki od obszarów chronionych, takich jak Natura 2000. Czy nowe przepisy pozwolą na rozwój OZE, jednocześnie chroniąc przyrodę? Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska już wpływają pierwsze uwagi w tej sprawie.
Zmiany w przepisach i ochrona przyrody
Projekt nowelizacji zakłada, że minimalna odległość elektrowni wiatrowych od obszarów Natura 2000 wyniesie 500 metrów. Tego typu regulacje mają na celu pogodzenie rozwoju odnawialnych źródeł energii z dbałością o ekosystemy. Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, podkreślił, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym, nowe przepisy nie przewidują możliwości stawiania wiatraków na terenach objętych ochroną Natura 2000 w oparciu o „nadrzędny interes publiczny”. Elektrownie wiatrowe na tych terenach nie będą mogły powstawać – zaznaczył stanowczo wiceminister.
Konsultacje społeczne i dalsze kroki
Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu nowelizacji. Uwagi spływają od różnych interesariuszy, głównie dotyczące właśnie odległości wiatraków od obszarów chronionych. Konsultacje zakończą się w październiku, a następnie projekt trafi do dalszych uzgodnień międzyresortowych. Resort klimatu liczy na to, że jesienią ustawa trafi pod obrady parlamentu.
Poszerzenie terenów dla energetyki wiatrowej
Nowelizacja ma umożliwić zwiększenie obszarów, na których można stawiać elektrownie wiatrowe. Dziś wiatraki mogą być lokalizowane na około 17 proc. powierzchni Polski. Po zmianach ma to być nawet 24-25 proc. kraju, co znacząco odblokuje potencjał energetyki wiatrowej. Jak zapewnia wiceminister Motyka, proces poszerzenia obszarów dla wiatraków ma być przeprowadzony w sposób „zdroworozsądkowy”, z zachowaniem troski o środowisko.
Nowe przepisy uwzględniają nie tylko energetykę wiatrową
Zmiany w ustawie dotyczą również odległości wiatraków od zabudowań. Projekt zakłada, że minimalna odległość od domów na lądzie zmniejszy się z obecnych 700 metrów do 500 metrów. Ponadto nowe przepisy wprowadzą wsparcie dla rozwoju biometanu, a także uregulują zwrot niewykorzystanych środków z depozytu prosumenckiego przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej. Ministerstwo Klimatu podkreśla, że projekt ustawy dostosowuje prawo krajowe do unijnych przepisów w zakresie pomocy publicznej i ma przyspieszyć wydawanie zezwoleń na inwestycje w OZE.
Komentarze (0)