Przeczytasz w 3 min.
Przeczytano 415 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-12-20

Cyberzagrożenia dla fotowoltaiki – nowa rzeczywistość energetyczna Europy

Fotowoltaika a cyberzagrożenia – jak chronić sieci energetyczne

Rozwój fotowoltaiki w Europie, choć jest kluczowym elementem transformacji energetycznej, niesie ze sobą nowe wyzwania. Zdaniem ekspertów, miliony instalacji fotowoltaicznych na dachach tworzą luki w cyberbezpieczeństwie, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Jak ostrzega Bloomberg, tego typu ataki mogą zagrozić stabilności europejskiej sieci energetycznej.

Co wykazały testy białych kapeluszy?

Vangelis Stykas, haker i współzałożyciel Atropos, zademonstrował, jak łatwo można przejąć kontrolę nad inteligentnymi panelami słonecznymi. Korzystając jedynie z laptopa i smartfona, był w stanie uzyskać dostęp do mocy większej niż ta przepływająca przez cały niemiecki system energetyczny. Stykas udowodnił, że wyłączenie paneli w wielu lokalizacjach jednocześnie może doprowadzić do kaskadowych awarii w sieci.

Europa pod presją cyberataków

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), liczba cyberataków na infrastrukturę energetyczną w Europie stale rośnie. W zeszłym roku zgłoszono ponad 200 incydentów, co jest jedynie ułamkiem faktycznych zdarzeń. NATO, zaniepokojone skalą zagrożenia, przeprowadziło ćwiczenia w Szwecji, mające na celu wykrycie luk w systemach energii odnawialnej.

Dynamiczny rozwój sektora fotowoltaicznego zwiększa podatność na cyberataki. Wraz ze wzrostem popytu na panele słoneczne firmy energetyczne coraz częściej współpracują z mniej znanymi producentami, którzy często nie inwestują w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Zdaniem Bloomberga, technologia słoneczna stała się kluczową infrastrukturą, której bezpieczeństwo wymaga natychmiastowej uwagi.

Polska w obliczu nowych wyzwań

W Polsce, gdzie rozwój fotowoltaiki przyspieszył w ostatnich latach, zagrożenie to również budzi obawy. Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska, już w 2021 roku zwracał uwagę na konieczność dywersyfikacji dostawców sprzętu i inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Podkreślił, że uzależnienie od jednego dostawcy może prowadzić do szantaży lub poważnych zakłóceń w dostawach energii.

Jakie są motywacje hakerów?

Eksperci wskazują, że motywacje do ataków na infrastrukturę energetyczną mogą być różne: od okupów, przez manipulacje rynkowe, po działania wojenne. Rosyjskie cyberataki na ukraińskie sieci energetyczne to tylko jeden z przykładów, jak infrastruktura krytyczna może stać się celem w konfliktach międzynarodowych.

Jak chronić sieć energetyczną?

Eksperci apelują o wdrażanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w instalacjach fotowoltaicznych. Konieczne jest również prowadzenie szkoleń dla operatorów i użytkowników oraz regularne audyty zabezpieczeń. Kluczowym elementem jest także dywersyfikacja dostawców sprzętu oraz współpraca na poziomie międzynarodowym w celu przeciwdziałania zagrożeniom.

Czytaj także:

Co to jest inwerter fotowoltaiczny? Budowa, zasada działania, kluczowe parametry

Co to jest inwerter fotowoltaiczny? Budowa, zasada działa

Przygotowując instalację fotowoltaiczną nie można zapomnieć o inwes

Więcej
Infrastruktura ładowania, a rozwój elektromobilności w Polsce

Infrastruktura ładowania, a rozwój elektromobilności w Po

Rozwój infrastruktury ładowania jest kluczowym elementem wspierając

Więcej
Mój Prąd 6.0: kiedy ruszą wypłaty dotacji? Sprawdź aktualne informacje

Mój Prąd 6.0: kiedy ruszą wypłaty dotacji? Sprawdź aktual

Szósta edycja Mojego Prądu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a 

Więcej
Zmiany w ustawie wiatrakowej – nowe zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych

Zmiany w ustawie wiatrakowej – nowe zasady lokalizacji el

Czy nowe przepisy wiatrakowe pozwolą pogodzić rozwój energetyki wia

Więcej
Faktury dla prosumentów będą bardziej czytelne – zmiany w przepisach

Faktury dla prosumentów będą bardziej czytelne – zmiany w

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w zakresie faktu

Więcej
Nowe przepisy OZE – wsparcie dla prosumentów i przedsiębiorstw energochłonnych

Nowe przepisy OZE – wsparcie dla prosumentów i przedsiębi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Zmiany wspierają prosumentó

Więcej