Przeczytasz w 3 min.
Przeczytano 590 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-12-20

Cyberzagrożenia dla fotowoltaiki – nowa rzeczywistość energetyczna Europy

Fotowoltaika a cyberzagrożenia – jak chronić sieci energetyczne

Rozwój fotowoltaiki w Europie, choć jest kluczowym elementem transformacji energetycznej, niesie ze sobą nowe wyzwania. Zdaniem ekspertów, miliony instalacji fotowoltaicznych na dachach tworzą luki w cyberbezpieczeństwie, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Jak ostrzega Bloomberg, tego typu ataki mogą zagrozić stabilności europejskiej sieci energetycznej.

Co wykazały testy białych kapeluszy?

Vangelis Stykas, haker i współzałożyciel Atropos, zademonstrował, jak łatwo można przejąć kontrolę nad inteligentnymi panelami słonecznymi. Korzystając jedynie z laptopa i smartfona, był w stanie uzyskać dostęp do mocy większej niż ta przepływająca przez cały niemiecki system energetyczny. Stykas udowodnił, że wyłączenie paneli w wielu lokalizacjach jednocześnie może doprowadzić do kaskadowych awarii w sieci.

Europa pod presją cyberataków

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), liczba cyberataków na infrastrukturę energetyczną w Europie stale rośnie. W zeszłym roku zgłoszono ponad 200 incydentów, co jest jedynie ułamkiem faktycznych zdarzeń. NATO, zaniepokojone skalą zagrożenia, przeprowadziło ćwiczenia w Szwecji, mające na celu wykrycie luk w systemach energii odnawialnej.

Dynamiczny rozwój sektora fotowoltaicznego zwiększa podatność na cyberataki. Wraz ze wzrostem popytu na panele słoneczne firmy energetyczne coraz częściej współpracują z mniej znanymi producentami, którzy często nie inwestują w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Zdaniem Bloomberga, technologia słoneczna stała się kluczową infrastrukturą, której bezpieczeństwo wymaga natychmiastowej uwagi.

Polska w obliczu nowych wyzwań

W Polsce, gdzie rozwój fotowoltaiki przyspieszył w ostatnich latach, zagrożenie to również budzi obawy. Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska, już w 2021 roku zwracał uwagę na konieczność dywersyfikacji dostawców sprzętu i inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Podkreślił, że uzależnienie od jednego dostawcy może prowadzić do szantaży lub poważnych zakłóceń w dostawach energii.

Jakie są motywacje hakerów?

Eksperci wskazują, że motywacje do ataków na infrastrukturę energetyczną mogą być różne: od okupów, przez manipulacje rynkowe, po działania wojenne. Rosyjskie cyberataki na ukraińskie sieci energetyczne to tylko jeden z przykładów, jak infrastruktura krytyczna może stać się celem w konfliktach międzynarodowych.

Jak chronić sieć energetyczną?

Eksperci apelują o wdrażanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w instalacjach fotowoltaicznych. Konieczne jest również prowadzenie szkoleń dla operatorów i użytkowników oraz regularne audyty zabezpieczeń. Kluczowym elementem jest także dywersyfikacja dostawców sprzętu oraz współpraca na poziomie międzynarodowym w celu przeciwdziałania zagrożeniom.

Czytaj także:

Co to jest inwerter fotowoltaiczny? Budowa, zasada działania, kluczowe parametry

Co to jest inwerter fotowoltaiczny? Budowa, zasada działa

Przygotowując instalację fotowoltaiczną nie można zapomnieć o inwes

Więcej
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać?

Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać

Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie

Więcej
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?

Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?

O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą

Więcej
Zmiany w ustawie wiatrakowej – nowe zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych

Zmiany w ustawie wiatrakowej – nowe zasady lokalizacji el

Czy nowe przepisy wiatrakowe pozwolą pogodzić rozwój energetyki wia

Więcej
Startuje nowa edycja programu Mój Elektryk

Startuje nowa edycja programu Mój Elektryk

Dopłaty do samochodów elektrycznych 2025 – rusza nowa edycja progra

Więcej
Nowe źródło nieograniczonej energii – wodór naturalny z wnętrza Ziemi

Nowe źródło nieograniczonej energii – wodór naturalny z w

Pod powierzchnią Ziemi kryją się ogromne złoża wodoru, które mogą z

Więcej