Artykuł został opracowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna elektryczność. Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie akcji.
Wielkość rozdzielnicy modułowej dobiera się na podstawie umieszczonych w niej aparatów. Czym więcej aparatów tym więcej pracy elektryka a czas to pieniądz więc i wyższe koszty. Na zabezpieczeniach nie wolno oszczędzać, ale skoro można zachować ten sam poziom ochrony i zaoszczędzić na wielkości obudowy i czasie podłączenia to dlaczego z tego nie skorzystać?
W jaki sposób zaoszczędzić na rozdzielnicy?
Zamiast montować dwa osobne zabezpieczenia (różnicowoprądowe zajmujące dwa moduły i nadprądowe zajmujące jeden moduł) można założyć jedno, które w jednomodułowej obudowie ma zarówno wyłącznik różnicowoprądowy, jak i nadprądowy, przez co zapewnia ten sam wysoki poziom ochrony, jednocześnie oszczędzając dwa miejsca modułowe i czas elektryka w porównaniu do podłączania dwóch osobnych zabezpieczeń.
Czym się sugerować przy wyborze wyłącznika różnicowoprądowego lub różnicowo-nadprądowego?
Wybierając wyłącznik różnicowoprądowy lub różnicowo-nadprądowy należy zwrócić uwagę na wyzwalacz. Na rynku dostępne są zabezpieczenia z wyzwalaczem o działaniu:
- pośrednim (zależny od napięcia zasilania) – typ elektroniczny ELE
- bezpośrednim (niezależny od napięcia zasilania) – typ elektromechaniczny ELM
Wyzwalacz o działaniu bezpośrednim
Większe bezpieczeństwo zapewnia wyzwalacz o działaniu bezpośrednim. Przykładem takiego zabezpieczenie jest np.: Wyłącznik różnicowo‑nadprądowy 2P B 16A 0,03A Typ A 6kA 30mA 230 V SENTRON 5SV1316‑6KK16.
Jak się zabezpieczyć przed niepotrzebnym wyłączeniem zasilania w obwodach jednofazowych?
Z punktu widzenia komfortu użytkownika oraz zabezpieczenia przed niepotrzebnym wyłączeniem zasilania w obwodach jednofazowych warto każdy obwód zabezpieczyć dedykowanym jednofazowym wyłącznikiem różnicowoprądowym lub różnicowo-nadprądowym (w budownictwie mieszkaniowym typ A coraz częściej F a w niektórych przypadkach nawet B), ale w przypadku poszukiwania oszczędności i akceptując użytkowe niedogodności z tym związane w instalacji trójfazowej do ochrony obwodów jednofazowych, można zastosować wspólny dla wszystkich faz wyłącznik różnicowoprądowy z wyzwalaczem bezpośrednim np.: Wyłącznik różnicowoprądowy 4P 40A 0,03A typ A 30mA 400 V SENTRON 5SV3344‑6.
Jakie zabezpieczenie nadprądowe zastosować?
W takim wypadku należy zastosować również zabezpieczenie nadprądowe. Zadajmy pytanie: czy to samo zabezpieczenie nadprądowe można zamontować w domu i zakładzie produkcyjnym? Odpowiedź wielu zaskoczy, ponieważ nie można tego samego zabezpieczenia zamontować w domu i w zakładzie produkcyjnym. Dlaczego?
Rozmawiając o miejscach montażu zabezpieczeń nadprądowych, musimy odnieść się do dwóch norm:
- PN-EN 60898-1 Sprzęt elektroinstalacyjny — Wyłączniki do zabezpieczeń przetężeniowych instalacji domowych i podobnych — Część 1: Wyłączniki do obwodów prądu przemiennego
- PN-EN 60947-2 Aparatura rozdzielcza i sterownicza niskonapięciowa — Część 2: Wyłączniki
W uproszczeniu zakłada się, że w domach i podobnych lokalach obsługę wyłączników nadprądowych mogą wykonywać osoby bez odpowiedniego przeszkolenia, natomiast w warunkach przemysłowych np. zakładzie produkcyjnym obsługę zabezpieczeń wykonują tylko osoby posiadające odpowiednią wiedzę.
Z tego powodu wyłączniki nadprądowe testuje się według wymogów określonych w jednej lub drugiej normie (bardzo rzadko według obu norm).
Zamontowanie aparatu przeznaczonego do montażu domowego w przemyśle lub na odwrót może doprowadzić do poważnego wypadku, za który odpowiedzialność bardzo łatwo może ponieść osoba dokonująca montażu, lub która błędnie dobrała zabezpieczenia.
Przykładem zabezpieczeń nadprądowych do przeznaczonych do montażu w warunkach domowych lub podobnych są:
Do obwodów trójfazowych — Wyłącznik nadprądowy 3P B 20A 6kA AC 5SL6320‑6.
Do obwodów jednofazowych — Wyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA 230V SENTRON 5SL6116‑6.
Co wykorzystać do wykrywania iskrzenia w jednofazowej instalacji elektrycznej?
Z różnych powodów (również starzenie się instalacji lub brak właściwej konserwacji) połączenia elektryczne czasami się luzują. Przepływający przez luźne połączenie prąd powoduje iskrzenie, które łatwo może doprowadzić do powstania pożaru lub upalenia się przewodu.
Do wykrywania iskrzenia w jednofazowej instalacji elektrycznej stosuje się specjalne zabezpieczenia, które mogą występować jako osobne zabezpieczenia lub w celu zaoszczędzenia miejsca w rozdzielnicy są wykonywane w wersji zintegrowanej z wyłącznikiem nadprądowym np.: Przeciwpożarowy detektor iskrzenia z członem nadprądowym 2P B 16A 1 moduł 230V AFDD SENTRON 5SV6016‑6KK16.
Komentarze (0)