Przeczytasz w 12 min.
Przeczytano 159 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-05-08

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie płyty indukcyjnej może być krokiem skomplikowanym dla niektórych użytkowników, zwłaszcza jeśli nie mają doświadczenia w instalacji sprzętu kuchennego. W dzisiejszych czasach technologia ta staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoją wydajność i oszczędność energii. W naszym artykule omówimy krok po kroku, jak bezpiecznie i sprawnie podłączyć płytę indukcyjną, aby cieszyć się jej zaletami w kuchni.

Czy można samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną?

Możliwe jest samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej, jednak nie jest to zalecane osobom, które nie mają odpowiednich umiejętności i wiedzy z zakresu elektryki. Chociaż samodzielne podłączenie może wydawać się oszczędnością, istnieje ryzyko, że urządzenie zostanie podłączone nieprawidłowo, co może prowadzić do awarii lub nawet stwarzać zagrożenie pożarem albo porażeniem prądem. Ponadto producenci zazwyczaj piszą wprost, że montaż płyty indukcyjnej przez osobę nieuprawiona może spowodować utratę gwarancji.

W związku z tym zdecydowanie lepiej wezwać do tego zadania wykwalifikowanego elektryka. Taki specjalista ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu podłączenie płyty indukcyjnej przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Elektryk sprawdzi również, czy domowa instalacja elektryczna jest dostosowana do wymagań nowego urządzenia.

Ponadto skorzystanie z usług profesjonalisty oznacza, że w przypadku jakichkolwiek problemów z płytą, zachowasz prawo do reklamacji. Wielu producentów wymaga, aby instalacja była wykonana przez uprawnionego fachowca, żeby gwarancja na urządzenie była ważna. Samodzielne podłączenie, niezgodne z zaleceniami producenta, może spowodować utratę takich praw.

Gdzie nie powinno się montować płyty indukcyjnej?

Montaż płyty indukcyjnej wymaga uwzględnienia kilku ważnych aspektów, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność urządzenia. Nie jest wcale obojętne, gdzie taki sprzęt zostanie usytuowany w kuchni. Oto kluczowe wskazówki, które podpowiadają, gdzie nie powinno się montować płyty indukcyjnej:

 • Unikaj bliskości źródeł wody – płyta indukcyjna nie powinna być montowana zbyt blisko zlewu lub innych źródeł wody. Zalecane jest zachowanie co najmniej 1 metra odległości, aby uniknąć ryzyka zalania i zwarcia​​.
 • Unikaj umieszczania płyty obok lodówki – płyta indukcyjna generuje ciepło, które może wpłynąć na działanie lodówki, zmuszając ją do intensywniejszej pracy. Dlatego warto zachować odpowiednią odległość między tymi urządzeniami​​, co sugeruje wielu producentów lodówek.

Zastanawiając się, jak podłączyć płytę indukcyjną i piekarnik, warto między tymi urządzeniami zachować przestrzeń co najmniej 20 mm. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegnie przegrzewaniu się sprzętów​​.

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną?

Podłączenie kuchenki indukcyjnej jest procesem, który wymaga dokładności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Oto czynności, jakie wykonuje zazwyczaj specjalista:

 1. Przygotowanie do instalacji – upewnij się, że instalacja elektryczna w Twoim domu jest przystosowana do zasilania kuchenki indukcyjnej. Może to być zasilanie 230 V lub 400 V w zależności od modelu kuchenki. Sprawdź lub poproś fachowca o sprawdzenie, czy Twoja instalacja posiada odpowiednie zabezpieczenia jak bezpieczniki czy wyłączniki różnicowoprądowe​​. Dla płyt indukcyjnych zasilanych napięciem 230 V zazwyczaj wystarczy kabel o przekroju 3x4 mm, a dla modeli 400 V zalecane są kable o przekroju 5x2,5 mm² lub większym​​.
 2. Należy zadbać o odłączenie zasilania w kuchni – konieczne ze względów bezpieczeństwa. Zasilanie płyty powinno być na oddzielnym obwodzie.
 3. Elektryk zamontuje kabel i podłączy do zasilania – zamontuje kabel (jeśli nie zrobił tego producent, co zdarza się bardzo rzadko), odkręcając pokrywę zacisków na tylnej ściance kuchni indukcyjnej. Przeprowadzi kabel przez otwór, a następnie podłączy przewody do zacisków zgodnie z instrukcją urządzenia. Dla zasilania 230 V podłącza się trzy przewody: fazę (L), neutralny (N) oraz uziemienie (PE), a dla 400 V – pięć przewodów: trzy fazy (L1, L2, L3), neutralny (N) oraz uziemienie (PE)​​.
 4. Elektryk sprawdzi poprawność działania płyty indukcyjnej – należy przy tym zachować największą ostrożność.

Nie próbuj samodzielnie podłączać urządzenia, jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji. Zawsze należy odłączyć zasilanie przed rozpoczęciem montażu, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, używać odpowiednich narzędzi i dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia przed pierwszym użyciem płyty. Kuchenki indukcyjne są wrażliwe na przepięcia, dlatego warto stosować ochronę przeciwprzepięciową w postaci dobrze dobranego zabezpieczenia różnicowo-prądowego​​.

Jak podłączyć płytę indukcyjną 230 V a jak płytę indukcyjną 400 V?

Podłączanie płyty indukcyjnej może odbywać się na dwa sposoby, w zależności od dostępnej instalacji elektrycznej: jednofazowej (230 V) lub trójfazowej (400 V). Istnieją znaczące różnice między tymi dwoma metodami podłączenia.

Schemat możliwych połączeń
UWAGA! Napięcie elementów grzejnych 230 V


Uwaga! W przypadku każdego z połączeń przewód ochronny musi być połączony z zaciskiem
Zalecany rodzaj przewodu przyłączeniowego
1 Dla sieci 230 V podłączenie jednofazowe z przewodem neutralnym, mostki łączą zaciski 1-2 oraz przewód 3-4, przewód neutralny do 3, przewód ochronny do  1N~ OWY
3X 4 mm2
2 Dla sieci 400/230 V podłączenie dwufazowe z przewodem neutralnym, mostek łączy zaciski 3-4, przewód neutralny do 3, przewód ochronny do  2N~ OWY
4X 2,5 mm2
L1=R, L2=S, L3=T, N=zacisk przewodu neutralnego, =zacisk przewodu ochronnego


Jak podłączyć płytę indukcyjną 230 V?

Płyty indukcyjne podłączane do instalacji jednofazowej (230 V) są zazwyczaj łatwiejsze w montażu, ponieważ zwykle korzystają z tradycyjnych gniazdek elektrycznych. Niektóre modele mają wmontowaną wtyczkę, którą wystarczy podpiąć do gniazdka.

Jeśli jednak należy połączyć przewody bezpośrednio, zazwyczaj trzeba użyć kabla o przekroju 3 x 4 mm².

Podłączenie odbywa się zgodnie ze schematem dostarczonym w instrukcji, gdzie najczęściej przewody połączone są zgodnie z kolorami izolacji​​.

Jak podłączyć płytę indukcyjną do siły (400 V)?

W tym przypadku podłączenie jest bardziej skomplikowane. Wymaga specjalnej instalacji i odpowiedniego gniazdka. Konieczne jest użycie przewodu o przekroju 5 x 2,5 mm², gdzie podłączane są trzy przewody fazowe, przewód neutralny (niebieski) i przewód uziemienia (żółto-zielony).

Przy tej opcji konieczne jest precyzyjne podłączenie zgodnie ze schematem, co jest wyzwaniem bez odpowiednich umiejętności i doświadczenia.

W przypadku wątpliwości zaleca się skorzystanie z pomocy uprawnionego elektryka, co zabezpieczy przed błędami mogącymi spowodować uszkodzenie urządzenia czy nawet zagrożenie zdrowia​​.

Jakie są podstawowe informacje dotyczące podłączenia płyty indukcyjnej?

Podłączenie płyty indukcyjnej wymaga uwzględnienia kilku ważnych aspektów, zarówno od strony technicznej, jak i bezpieczeństwa:

 • Bezpieczeństwo – przed rozpoczęciem podłączania płyty konieczne jest wyłączenie napięcia w kuchni, aby uniknąć porażenia prądem.
 • Specyfikacja techniczna – przed zakupem i podłączeniem płyty należy sprawdzić jej specyfikację i upewnić się, że pasuje do parametrów naszej instalacji elektrycznej.
 • Montaż – podczas instalacji płyty indukcyjnej należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów od krawędzi blatu oraz innych urządzeń kuchennych. To ważne dla bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania płyty​​.
 • Zabezpieczenia – płyta indukcyjna powinna być podłączona do oddzielnego obwodu elektrycznego, który jest zabezpieczony odpowiednim bezpiecznikiem oraz różnicówką. To istotne, aby uniknąć przeciążenia instalacji elektrycznej​​.
 • Fachowa pomoc – jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo podłączyć płytę indukcyjną, należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego elektryka. Nieprawidłowe podłączenie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak porażenie prądem lub pożar​​​​.

Jakie rodzaje płyt indukcyjnych są dostępne?

Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt indukcyjnych, dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników.

To może być płyta indukcyjna 230 V, przeznaczona do podłączenia pod standardowe jednofazowe zasilanie. Inny wariant to płyta indukcyjna 400 V, wymagającą instalacji trójfazowej, która jest zwykle wykorzystywana w bardziej wymagających kuchniach ze względu na większą moc grzewczą.

Mogą się różnić także rozmiary płyt – od kompaktowych modeli 30 cm po większe wersje dochodzące do 90 cm szerokości. W zależności od wymagań można wybrać płyty z różną liczbą pól grzewczych, które wpływają na komfort i efektywność gotowania. Możesz wybierać spośród tradycyjnych czteropalnikowych płyt, ale także rozważyć mniejsze modele, takie jak dwupalnikowe, idealne dla niewielkich kuchni, czy większe płyty z pięcioma czy sześcioma polami, idealne dla rodzinnych gotowań lub małej gastronomii.

Oprócz liczby palników, istotne są także kształty pól grzewczych. Choć powszechne są płyty okrągłe, warto rozważyć także modele z owalnymi polami pod brytfannę lub z polami podwójnymi, które automatycznie dostosowują się do wielkości garnka. Dzięki tej funkcji energia zużywana jest wydajniej, gdy gotujesz na mniejszych naczyniach.

Ważne są również dodatkowe funkcje, takie jak booster, wykrywanie obecności garnka, timer, czy zabezpieczenia, które czynią gotowanie prostszym i bezpieczniejszym​. Dzięki takiej różnorodności można bez problemu dobrać odpowiednią kuchnię indukcyjną do potrzeb użytkowników. Choć omówione funkcje stanowią podstawowe rodzaje płyt indukcyjnych, nowoczesne modele mogą oferować także zaawansowane funkcje związane z najnowszą technologią.

Jakie są istotne parametry płyty indukcyjnej, na które warto zwrócić uwagę?

Wybierając sprzęt do kuchni i zastanawiając się, jak podłączyć płytę indukcyjną, na początek trzeba zwrócić uwagę na wymagane zasilanie: 230 V lub 400 V. Wybrany model powinien być dopasowany do możliwości instalacji elektrycznej w domu.

Ważne są również parametry fizyczne płyty, takie jak liczba pól grzewczych, ich rozmieszczenie, a także ogólny rozmiar urządzenia. Układ sterowania to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę – nowoczesne płyty mają sterowanie dotykowe lub za pomocą sliderów, co może znacznie zwiększyć komfort użytkowania​​​​.

Nie bez znaczenia są także dostępne funkcje. Do najpopularniejszych należą:

 • Bridge – łączenie kilku pól grzewczych w jedną większą strefę, co jest przydatne przy gotowaniu w dużych garnkach lub brytfannach.
 • Rozpoznawanie wielkości naczynia oraz wykrywanie obecności naczynia – pozwala na oszczędność energii i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.
 • Wskaźnik ciepła resztkowego – informuje, na którym polu grzewczym pozostało ciepło.
 • Auto stop – wyłącza grzanie w przypadku wykrycia przelania lub wykipienia potrawy.
 • Timer – pozwala ustawić czas gotowania.
 • Gotowe programy – ułatwiają przyrządzanie różnych potraw (wystarczy wybrać odpowiednią opcję).
 • Regulacja mocy przyłączeniowej, co jest ważne szczególnie w starszych instalacjach elektrycznych.
 • Wyświetlacz cyfrowy – poprawia czytelność i komfort użytkowania​​.
 • Automatyczne załączenie wyciągu kuchennego.

Jak dostosować ustawienia w kuchni indukcyjnej?

Dostosowanie kuchni indukcyjnej do własnych potrzeb może obejmować kilka istotnych aspektów, które pomogą w jej efektywnym użytkowaniu:

 • Moc płyty – jeśli Twoja płyta indukcyjna oferuje opcję zmiany mocy, dostosuj ją do możliwości swojej instalacji elektrycznej, aby uniknąć problemów z wyłączaniem bezpieczników. Zwykle dostępne są różne ustawienia: 2,0 kW dla mniejszego zużycia energii, 3,7 kW jako pośredni wybór, 6,0 kW dla większego zapotrzebowania i domyślnie ustawiony poziom 7,4 kW.
  warunki oświetleniowe mogą wymagać różnych ustawień.
 • Sygnały dźwiękowe – jeżeli dźwięki emitowane przez urządzenie są dla Ciebie zbyt głośne, istnieje możliwość ich ściszenia. W tym celu skorzystaj z instrukcji Twojej kuchni, aby znaleźć właściwą kombinację klawiszy, która pozwoli na dostosowanie głośności sygnałów do Twoich preferencji.
 • Jasność wyświetlacza – kolejnym elementem, jaki możesz dostosować, jest jasność wyświetlacza. Możesz zmienić ustawienia, aby zapewnić sobie komfort użytkowania niezależnie od pory dnia. Użyj odpowiedniej kombinacji przycisków, aby zmniejszyć jasność, pamiętając, że różne

Zmiana tych ustawień pozwoli na spersonalizowane i komfortowe użytkowanie kuchni indukcyjnej, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i efektywność energetyczną. Warto regularnie sprawdzać i dostosowywać te parametry do aktualnych potrzeb oraz warunków w kuchni.

Czytaj także:

Bezpieczeństwo i higiena pracy elektryka – Infografika

Bezpieczeństwo i higiena pracy elektryka – Infografika

BHP elektryka – zobacz infografikę, by bezpiecznie wykonywać zadani

Więcej
Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci zasilania

Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci za

Jakie są przyczyny przepieć w sieci elektrycznej i jak się przed ni

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji instalacji fotowoltaicznej?

Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatac

Instalacja fotowoltaiczna jest instalacją specjalną, dlatego wymaga

Więcej
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je poprawnie odczytywać?

Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak

Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym

Więcej