- Elektryka
- Przeczytano 50 razy
Jak działa agregat prądotwórczy?
Przedstawiamy tajniki funkcjonowania tego kluczowego urządzenia. Jak działa agregat prądotwórczy i z czego się składa? Jakie są rodzaje agregatów? Jaki wybrać pod nasze potrzeby?
Przedstawiamy tajniki funkcjonowania tego kluczowego urządzenia. Jak działa agregat prądotwórczy i z czego się składa? Jakie są rodzaje agregatów? Jaki wybrać pod nasze potrzeby?
Czy i w jakim stopniu w gospodarstwach domowych jest możliwe zwiększenie autokonsumpcji i w jakim zakresie mamy możliwość zmagazynować wyprodukowaną energię na okresy, w których ją potrzebujemy?
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu: lumen, lux i kandela. Omawia, jak każda z tych jednostek wpływa na jakość światła i jakie są ich różnice.
Samodzielne podłączenie włącznika światła może być satysfakcjonujące dla osób z podstawową wiedzą z zakresu elektryki. W tym artykule przedstawimy, jak podłączyć tradycyjny wyłącznik światła, a także omówimy nowoczesne rozwiązania związane z systemami smart home.
Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania 230 V na wyjściu 12 V (czasami 5 lub 24 V) moc, lub prąd i tyle, no i jeszcze AC czy DC. Takie odpowiedzi często padają, gdy podczas szkoleń pytam uczestników o dobór zasilaczy do oświetlenia LED. Czy mają rację? Zobaczmy!
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową. Pojazdy elektryczne zyskują popularność, ale warto pamiętać o mniej znanym zagrożeniu — przepięciach elektrycznych. Przepięcia występują podczas różnych sytuacji, nie zawsze widoczne dla nas. Mogą prowadzić do katastrofalnych pożarów. Uważaj na ryzyko samozapłonu baterii litowo-jonowych, które zasilają te pojazdy. Zabezpiecz się przed tym zagrożeniem.
Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligencji. Sprawdź, czy na podstawie samych odpowiedzi, jesteś w stanie powiedzieć, kto ich udzielił? Które odpowiedzi uważasz za ciekawsze, bardziej przydatne i bardziej ludzkie?
Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat temu było jasne i proste, ale dzisiaj wybór gniazd i łączników nie jest już tak oczywisty. To właśnie skłoniło mnie do omówienia tego zagadnienia. Dlaczego? Ponieważ jeszcze niedawno dyskutowalibyśmy o kolorze i rozmiarze ramki, a teraz rewolucja w dziedzinie osprzętu elektrotechnicznego nastąpiła niemal niezauważenie.
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowisko, ale także pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. W Polsce, jak i w innych krajach, ceny energii elektrycznej są wysokie, co oznacza, że oszczędzanie energii elektrycznej może przynieść znaczne oszczędności finansowe.
Planując budowę instalacji fotowoltaicznej na nieruchomości gruntowej, należy nie tylko mieć na uwadze nasłonecznienie czy ukształtowanie terenu, tak aby na instalację padało, jak najwięcej promieni słonecznych, ale również konieczność spełnienia określonych wymogów formalnych, określonych w przepisach prawa. W dalszej części artykułu skupimy się właśnie na tym niezwykle istotnym aspekcie.
W tym odcinku Łukasz opowiada o pomiarach stanu izolacji uzwojeń silnika indykcyjnego asynchronicznego
W poniższym filmie Łukasz opowiada o pomiarach dla silnika zabezpieczonego wyłącznikiem silnikowym EATON PKZM.
Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego w postaci gniazd oraz łączników. Przyszły użytkownik najczęściej kieruje się wzornictwem oraz funkcjonalnością i staje z nie lada wyzwaniem mając na rynku tak szeroki asortyment do wyboru.
Najnowszym i niewątpliwie najbardziej nowoczesnym sposobem sterowania oświetleniem są łączniki dotykowe, zbliżeniowe. Jak działają, czy nadają się do każdej instalacji? Produkty te wyposażone są w szklany panel dotykowy, a strefy sterowania mają dyskretne podświetlenie zmieniające się w zależności od załączonej funkcji.
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryczna. Warto wiedzieć, za co dokładnie płacimy. Niestety, rachunki za prąd są skomplikowane i do tego wyglądają inaczej u każdego dostawcy energii elektrycznej. Podpowiadamy, jak prawidłowo odczytywać faktury za prąd i na co zwracać przy tym uwagę.
Elektryka, programowanie maszyn CNC albo florystyka jako dyscypliny olimpijskie? Tak, jeśli mówimy o WorldSkills, imprezie, którą śmiało można nazwać wielobranżową olimpiadą zawodową. Już 23 listopada w gdańskim Amber Expo rozpocznie się krajowa edycja WorldSkills. Młodzi eksperci z całego kraju będą walczyć o najwyższe miejsce w rzemieślniczej olimpiadzie.