Jak podłączyć włącznik światła?

Jak podłączyć włącznik światła?

Samodzielne podłączenie włącznika światła może być satysfakcjonujące dla osób z podstawową wiedzą z zakresu elektryki. W tym artykule przedstawimy, jak podłączyć tradycyjny wyłącznik światła, a także omówimy nowoczesne rozwiązania związane z systemami smart home.

Więcej
Jak dobrać zasilacz do LED?

Jak wybrać zasilacz do LED?

Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania 230 V na wyjściu 12 V (czasami 5 lub 24 V) moc, lub prąd i tyle, no i jeszcze AC czy DC. Takie odpowiedzi często padają, gdy podczas szkoleń pytam uczestników o dobór zasilaczy do oświetlenia LED. Czy mają rację? Zobaczmy!

Więcej
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową. Pojazdy elektryczne zyskują popularność, ale warto pamiętać o mniej znanym zagrożeniu — przepięciach elektrycznych. Przepięcia występują podczas różnych sytuacji, nie zawsze widoczne dla nas. Mogą prowadzić do katastrofalnych pożarów. Uważaj na ryzyko samozapłonu baterii litowo-jonowych, które zasilają te pojazdy. Zabezpiecz się przed tym zagrożeniem.

Więcej
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat temu było jasne i proste, ale dzisiaj wybór gniazd i łączników nie jest już tak oczywisty. To właśnie skłoniło mnie do omówienia tego zagadnienia. Dlaczego? Ponieważ jeszcze niedawno dyskutowalibyśmy o kolorze i rozmiarze ramki, a teraz rewolucja w dziedzinie osprzętu elektrotechnicznego nastąpiła niemal niezauważenie.

Więcej
Instalacja fotowoltaiczna

Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie – zagadnienia prawne.

Planując budowę instalacji fotowoltaicznej na nieruchomości gruntowej, należy nie tylko mieć na uwadze nasłonecznienie czy ukształtowanie terenu, tak aby na instalację padało, jak najwięcej promieni słonecznych, ale również konieczność spełnienia określonych wymogów formalnych, określonych w przepisach prawa. W dalszej części artykułu skupimy się właśnie na tym niezwykle istotnym aspekcie.

Więcej
Osprzęt Suno firmy Legrand

Osprzęt Suno firmy Legrand

Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego w postaci gniazd oraz łączników. Przyszły użytkownik najczęściej kieruje się wzornictwem oraz funkcjonalnością i staje z nie lada wyzwaniem mając na rynku tak szeroki asortyment do wyboru.

Więcej
Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Najnowszym i niewątpliwie najbardziej nowoczesnym sposobem sterowania oświetleniem są łączniki dotykowe, zbliżeniowe. Jak działają, czy nadają się do każdej instalacji? Produkty te wyposażone są w szklany panel dotykowy, a strefy sterowania mają dyskretne podświetlenie zmieniające się w zależności od załączonej funkcji.

Więcej
Skills Poland

SkillsPoland, pierwszy krok w wielki świat

Elektryka, programowanie maszyn CNC albo florystyka jako dyscypliny olimpijskie? Tak, jeśli mówimy o WorldSkills, imprezie, którą śmiało można nazwać wielobranżową olimpiadą zawodową. Już 23 listopada w gdańskim Amber Expo rozpocznie się krajowa edycja WorldSkills. Młodzi eksperci z całego kraju będą walczyć o najwyższe miejsce w rzemieślniczej olimpiadzie.

Więcej