Przeczytasz w 7 min.
Przeczytano 6 244 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-09-16

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat temu było jasne i proste, ale dzisiaj wybór gniazd i łączników nie jest już tak oczywisty. To właśnie skłoniło mnie do omówienia tego zagadnienia.

Dlaczego? Ponieważ jeszcze niedawno dyskutowalibyśmy o kolorze i rozmiarze ramki, a teraz rewolucja w dziedzinie osprzętu elektrotechnicznego (fachowe nazewnictwo gniazd, łączników itp.) nastąpiła niemal niezauważenie.

Obecnie świat skupia się na stałym wzroście zysków, a użytkownicy pragną jak najniższych cen. Wydawać by się mogło, że to dwa wzajemnie wykluczające się podejścia, ale jak widać, udało się pogodzić wodę z ogniem.

Aktualnie większość producentów oferuje kilka różnych poziomów cenowych swoich produktów, które mogą być określone jako:

 • developerski
 • ekonomiczny
 • premium

Proszę spojrzyj na przykładowe ceny za pojedyncze, kompletne gniazdka. UWAGA: Ceny podane w artykule są cenami z dnia 8.03.2023 r.


Pojedyncze gniazdo elektryczne i pojedyncza biała ramka

Pojedyncze gniazdo elektryczne i uniwersalna pojedyncza ramka

Pojedyncze gniazdo elektryczne i pojedyncza ramka

Podsumowując omawiany przykład:

Warto jednak zauważyć, że zazwyczaj najtańszy zestaw osprzętu, niezależnie od producenta i serii, dostępny jest w kolorze białym. Przykładowo, biorąc pod uwagę serię Simon 54, pojedyncza ramka może być wybrana w następujących wariantach:

 • Biała (z tworzywa sztucznego) = 4,18 zł
 • Srebrna (z tworzywa sztucznego) = 8,92 zł
 • Betonowa = 78,61 zł


Pojedyncze gniazda elektryczne Simon 54

Nie ma potrzeby przywiązywać się do konkretnych kolorów lub wykończeń, takich jak beton. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy inny kolor niż biały jest zazwyczaj droższy i należy to sprawdzić. Najtańsza ramka, którą udało mi się znaleźć, kosztuje 1,49 zł, a najdroższa aż 1523,32 zł.


Ramki do gniazd elektrycznych

W jaki sposób zatem odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje gniazdko elektryczne?

Wrócę teraz do dyskusji na temat półek cenowych. Półka deweloperska zwykle jest najbardziej podstawowa. Oznacza to, że nie tylko kolor i wykończenie są ubogie, ale także same urządzenia. Na przykład, w przypadku serii dla deweloperów ciężko jest znaleźć gniazda dla bardziej wymagających użytkowników, takie jak HDMI, głośnikowe, ładowarkę USB lub dotykowe łączniki światła.

Ostatecznie udało się pogodzić „wodę z ogniem”, czyli kiedy deweloper oddaje mieszkania, montuje najtańszy osprzęt, zwykle biały. Kiedy przyszły użytkownik chce wymienić gniazdko na takie z zintegrowaną ładowarką USB, musi zwykle wymienić całe gniazdko na inny model (z innej serii). Jednak dzisiaj pojawia się trend, aby wszystko nie tylko było funkcjonalne i bezpieczne, ale także ładne i spójne wizualnie. Jak mogłoby wyglądać pomieszczenie, w którym jedno gniazdko jest inne niż pozostałe? W takich momentach dużo ludzi stwierdza, że warto wymienić wszystko razem z łącznikami i biznes się kręci. 😊

Jednakże świat nie jest czarno-biały. Niektórzy producenci ułatwiają sobie i swoim klientom „życie”, produkując uniwersalne mechanizmy, takie jak gniazdka elektryczne, do których można zamontować różne plakietki i ramki według gustu. Dzięki temu producenci mają jedną linię produkcyjną dla mechanizmów, co pozwala na produkcję większej ilości produktów i obniżenie kosztów jednostkowych. Logistycznie jest również łatwiej i taniej magazynować mechanizmy pasujące do wielu serii. Klienci mają z tego korzyść, ponieważ mogą kupować bardzo dobre jakościowo mechanizmy, do których mogą zamontować tanie lub bardzo drogie ekskluzywne plakietki, klawisze i ramki według własnego gustu. Na przykład, używając tego samego mechanizmu, gniazda One.platform 396874, można uzyskać wiele różnych serii, w których pojedyncze gniazdo z uziemieniem kosztuje:


Gniazda elektryczne One.platform
Gniazda elektryczne One.platform
Gniazda elektryczne One.platform

Jak widać, wykorzystując ten sam mechanizm montowany w ścianie, możemy uzyskać różne kształty i różne ceny przykładowego gniazdka.

 • B.Kwadrat = 30,33 zł
 • K.5 = 159,65 zł
 • R1 = 302,99 zł

Kombinacji znajdziesz naprawdę dużo. Na przykładzie one.platform Hagera:


Jeden mechanizm Seria Kolory klawiszy Kolory ramek (warianty materiałowe) Warianty kolorystyczne
one.platform B.Kwadrat 4 4 16
B.3 2 5 10
B.7 3 8 24
Q.1/Q.3/Q.7 3 9 27
K.1/K.5 4 4 16
R.3 2 12 24
R.1 2 6 12
R.8 2 4 8
Suma 137

 

Aby połączyć te informacje, porozmawiajmy o skali. Przeciętny dom jednorodzinny zawiera około 100-150 elektrycznych puszek, a przeciętne mieszkanie zawiera około 20-30 puszek, w których montowany jest osprzęt elektroinstalacyjny taki jak gniazdka czy łączniki. Jak możemy poradzić sobie z tym wszystkim i mądrze kupować?

Sugeruję, aby zacząć od zastanowienia się, jakie elementy będą potrzebne w Twoich konkretnych warunkach. Jakie ramki będą Ci potrzebne? Ile ramek pionowych lub poziomych będziesz potrzebować? Na tej podstawie możesz sprawdzić, czy dana seria osprzętu posiada elementy, które będą Ci potrzebne, takie jak zintegrowane gniazdka z ładowarką USB, gniazdo HDMI, podwójne gniazdka satelitarne itd.

Warto pamiętać, że gusta są różne. Gniazdka, rodzaje łączników elektrycznych i inny osprzęt elektroinstalacyjny powinny nie tylko być funkcjonalne, ale także spełniać funkcję dekoracyjną. Elementy te są zwykle umieszczane w widocznym miejscu i muszą się podobać przyszłym użytkownikom.

Oto kilka podstawowych pytań, które pomogą Ci szybko wybrać serię:

 • Jaka jest maksymalna wielkość ramki, której potrzebujesz?
 • Czy potrzebujesz i czy dana seria ma ramki pionowe lub poziome?
 • Czy dana seria ma wszystkie elementy, jakie potrzebujesz?
 • Czy w danej serii są elementy o wymaganym przez Ciebie stopniu ochrony przed wodą i pyłem IP np. IP44; IP55; IP56 itd.
 • Czy w danej serii są kolory, których oczekujesz?

Warto pamiętać, że cena nie jest jedynym kryterium przy wyborze osprzętu elektrotechnicznego. Można podejść do tego tematu sprytnie, szczególnie jeśli chodzi o elementy widoczne w pomieszczeniach, takie jak łączniki światła czy gniazdka. Jak?

Warto np. zainwestować w drogą i ekskluzywną serię tylko dla elementów widocznych, a dla niewidocznych wybrać budżetową opcję. Innym pomysłem jest wybór jednej serii, ale zastosowanie tańszych ramek i plakietek dla niewidocznych elementów, a dla widocznych zastosowanie np. ramek z kamieni, drewna, szkła i kolorowych plakietek. Takie podejście pozwoli na oszczędności bez utraty estetyki i jakości.

Dzięki temu sposobowi można uzyskać wysokiej jakości osprzęt, jednocześnie znacznie ograniczając koszty zakupu.

Osprzęt kupuje się „oczami”, a obecnie wybór odpowiedniego może być wyzwaniem, szczególnie w dobie szerokiej oferty różnych serii i opcji. Jak zatem przez to przebrnąć i nie popełnić błędu?

Na szczęście istnieje parę rozwiązań. Można skontaktować się ze sprzedawcą, który służyć będzie radą i fachowym doradztwem. Można również odwiedzić stronę internetową danego producenta, gdzie często znajdziemy piękne zdjęcia, prezentujące dany element osprzętu w praktycznej scenerii. Na stronach producentów często dostępne są również katalogi, w których szczegółowo opisane jest, jak dobrać odpowiedni element lub zbiór elementów z danej serii.

I wisienka na torcie 😉 Niektórzy producenci udostępniają również specjalne oprogramowanie, które w prosty sposób pozwala na dobór i wizualizację wyglądu wybranych elementów lub zestawów.

KONKURS!

Skorzystaj z jednego z konfiguratorów dostępnych na stronach producentów i stwórz swój własny, spersonalizowany zestaw osprzętu elektrotechnicznego!

Trzy najlepsze wizualizacje zostaną nagrodzone zestawem gadżetów TIM! Regulamin konkursu znajdziesz tutaj.

Czytaj także:

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak działa?

Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak

Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,

Więcej
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej
Zadbaj o detale – wybieramy włączniki światła

Zadbaj o detale – wybieramy włączniki światła

Choć nie zajmują dużo miejsca, będziesz zaskoczony jak ważną rolę o

Więcej
System inteligentnego domu - jak go instalować i który system wybrać?

System inteligentnego domu - jak go instalować i który sy

Coraz częściej słyszy się o systemie inteligentnego domu. Sprawdź,

Więcej