Przeczytasz w 4 min.
Przeczytano 1 047 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Nasz ekspert, inżynier Damian Czernik wprowadza w podstawowe zagadnienia dotyczące działania centrali do wentylacji mechanicznej. Co znajdziemy na rynku?

Mechaniczna wentylacja – co to jest?

Obecnie budowane domy posiadają szczelne okna, drzwi i ściany, co powoduje, że za skuteczną wymianę powietrza odpowiedzialna musi być właściwa wentylacja. Przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach prowadzi do pogorszenia się naszego samopoczucia. Rośnie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu i poziom wilgoci, dlatego domownicy mogą odczuwać bóle głowy, senność czy zmęczenie.

Pobierz poradnik w formie PDF: „Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta”.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – opinie eksperta

Aby temu zapobiec, w nowoczesnych domach stosuje się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zapewnia on sprawną wymianę powierza w każdych warunkach atmosferycznych, jak również obniża koszty ogrzewania domu dzięki wykorzystaniu rekuperatora.

działanie wymiennika ciepła

Jak działa centrala wentylacyjna?

Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna, urządzenie o prostokątnej budowie wyposażone w:

  • wentylatory wymuszające przepływ powietrza,
  • filtry zatrzymujące zanieczyszczenia,
  • system przeciwzamrożeniowy utrzymujący odpowiednią temperaturę powietrza,
  • wymiennik ciepła – rekuperator.

Każdy element centrali wentylacyjnej powinien mieć dostęp serwisowy poprzez panel rewizyjny lub drzwi rewizyjne.

Świeże powietrze jest pobierane z zewnątrz budynku za pomocą czerpni i dostarczane przez przewód wentylacyjny do centrali wentylacyjnej. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez rekuperator, gdzie wymienia ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Po przejściu przez centralę wentylacyjną ogrzane powietrze dostarczane jest przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń budynku.

Wymienniki ciepła w centralach wentylacyjnych – jakie są rodzaje

Obecnie najczęściej stosuje się wymienniki krzyżowe. Świeże powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane przepływają w nich w przeciwnych kierunkach między płytami. Łącząc szeregowo dwa wymienniki, można zwiększyć odzysk ciepła.

Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się wymienniki przeciwprądowe. Droga strumienia powietrza jest w nich dłuższa niż na przykład w wymienniku krzyżowym, a kanały są ustawione równolegle.

i)Droższym rozwiązaniem jest wykorzystanie rotacyjnego wymiennika ciepła. Składa się on z obudowy, wewnątrz której obraca się wirnik z masą akumulującą ciepło. Pozwala on odzyskać nie tylko energię cieplną, ale również wilgoć.

Nowszym rozwiązaniem jest entalpiczny wymiennik ciepła. Konstrukcja takiego wymiennika przypomina zwykły wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy. Wyróżnia się on bardzo wysoką sprawnością odzysku ciepła i odzyskiem wilgoci.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Korzyści ze stosowania centrali wentylacyjnej w domu

Wentylacja mechaniczna pozwala na filtrowanie powietrza, nie musimy otwierać okien, a to oznacza mniejszą ilość zanieczyszczeń oraz hałasów dobiegających z zewnątrz – zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Aby utrzymać wysoką jakość powietrza, należy stosować i regularnie wymieniać filtry w centrali wentylacyjnej, minimum raz w roku.

Odzysk ciepła zapewnia realne oszczędności, które mogą być widoczne w krótkim czasie po zamontowaniu wentylacji z rekuperacją. Jest ona niezbędnym wyposażeniem budynku energooszczędnego.

Sterowanie wydajnością pracy centrali wentylacyjnej może odbywać się ręcznie lub automatycznie – bez naszej ingerencji. Wbudowany w centralę sterownik integruje pracę układu rekuperatora, osprzętu wentylacyjnego, czujników pomiarowych oraz innych instalacji obiektowych, zapewniając możliwość zdalnego sterowania, np. przez aplikację na telefon.

Centralę wentylacyjną wraz z przewodami warto zaplanować już na etapie projektowania domu przede wszystkim ze względów praktycznych. Można w ten sposób wydzielić odpowiednią przestrzeń na urządzenia oraz przewody wentylacyjne. Centrala wentylacyjna produkowana jest najczęściej jako urządzenie stojące, ścienne lub podstropowe, dlatego przed wyborem urządzenia warto znać miejsce i sposób montażu.

Dodatkowym wyposażeniem centrali wentylacyjnej w zależności od naszych wymagań mogą być chłodnice, tłumiki akustyczne, nawilżacze parowe, nawilżacze wodne, filtry cząsteczek smogowych, jonizatory powietrza czy elementy dezynfekcji UV.

Pobierz poradnik w formie PDF: „Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta”.

Czytaj także:

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy

Więcej
Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św

Więcej
Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [poradnik PDF]

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [porad

Na montaż pompy ciepła przeznaczonej na potrzeby centralnego ogrzew

Więcej
Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co powinna zawierać?

Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co po

Jak zabezpieczyć się przed kosztownymi błędami przy budowie domu? D

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze

Więcej
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miejscu

Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej

Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd

Więcej

Komentarze (13)