Przeczytasz w 4 min.
Przeczytano 662 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Nasz ekspert, inżynier Damian Czernik wprowadza w podstawowe zagadnienia dotyczące działania centrali do wentylacji mechanicznej. Co znajdziemy na rynku?

Mechaniczna wentylacja – co to jest?

Obecnie budowane domy posiadają szczelne okna, drzwi i ściany, co powoduje, że za skuteczną wymianę powietrza odpowiedzialna musi być właściwa wentylacja. Przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach prowadzi do pogorszenia się naszego samopoczucia. Rośnie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu i poziom wilgoci, dlatego domownicy mogą odczuwać bóle głowy, senność czy zmęczenie.

Pobierz poradnik w formie PDF: „Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta”.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – opinie eksperta

Aby temu zapobiec, w nowoczesnych domach stosuje się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zapewnia on sprawną wymianę powierza w każdych warunkach atmosferycznych, jak również obniża koszty ogrzewania domu dzięki wykorzystaniu rekuperatora.

działanie wymiennika ciepła

Jak działa centrala wentylacyjna?

Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna, urządzenie o prostokątnej budowie wyposażone w:

 • wentylatory wymuszające przepływ powietrza,
 • filtry zatrzymujące zanieczyszczenia,
 • system przeciwzamrożeniowy utrzymujący odpowiednią temperaturę powietrza,
 • wymiennik ciepła – rekuperator.

Każdy element centrali wentylacyjnej powinien mieć dostęp serwisowy poprzez panel rewizyjny lub drzwi rewizyjne.

Świeże powietrze jest pobierane z zewnątrz budynku za pomocą czerpni i dostarczane przez przewód wentylacyjny do centrali wentylacyjnej. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez rekuperator, gdzie wymienia ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Po przejściu przez centralę wentylacyjną ogrzane powietrze dostarczane jest przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń budynku.

Wymienniki ciepła w centralach wentylacyjnych – jakie są rodzaje

Obecnie najczęściej stosuje się wymienniki krzyżowe. Świeże powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane przepływają w nich w przeciwnych kierunkach między płytami. Łącząc szeregowo dwa wymienniki, można zwiększyć odzysk ciepła.

Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się wymienniki przeciwprądowe. Droga strumienia powietrza jest w nich dłuższa niż na przykład w wymienniku krzyżowym, a kanały są ustawione równolegle.

i)Droższym rozwiązaniem jest wykorzystanie rotacyjnego wymiennika ciepła. Składa się on z obudowy, wewnątrz której obraca się wirnik z masą akumulującą ciepło. Pozwala on odzyskać nie tylko energię cieplną, ale również wilgoć.

Nowszym rozwiązaniem jest entalpiczny wymiennik ciepła. Konstrukcja takiego wymiennika przypomina zwykły wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy. Wyróżnia się on bardzo wysoką sprawnością odzysku ciepła i odzyskiem wilgoci.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Korzyści ze stosowania centrali wentylacyjnej w domu

Wentylacja mechaniczna pozwala na filtrowanie powietrza, nie musimy otwierać okien, a to oznacza mniejszą ilość zanieczyszczeń oraz hałasów dobiegających z zewnątrz – zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Aby utrzymać wysoką jakość powietrza, należy stosować i regularnie wymieniać filtry w centrali wentylacyjnej, minimum raz w roku.

Odzysk ciepła zapewnia realne oszczędności, które mogą być widoczne w krótkim czasie po zamontowaniu wentylacji z rekuperacją. Jest ona niezbędnym wyposażeniem budynku energooszczędnego.

Sterowanie wydajnością pracy centrali wentylacyjnej może odbywać się ręcznie lub automatycznie – bez naszej ingerencji. Wbudowany w centralę sterownik integruje pracę układu rekuperatora, osprzętu wentylacyjnego, czujników pomiarowych oraz innych instalacji obiektowych, zapewniając możliwość zdalnego sterowania, np. przez aplikację na telefon.

Centralę wentylacyjną wraz z przewodami warto zaplanować już na etapie projektowania domu przede wszystkim ze względów praktycznych. Można w ten sposób wydzielić odpowiednią przestrzeń na urządzenia oraz przewody wentylacyjne. Centrala wentylacyjna produkowana jest najczęściej jako urządzenie stojące, ścienne lub podstropowe, dlatego przed wyborem urządzenia warto znać miejsce i sposób montażu.

Dodatkowym wyposażeniem centrali wentylacyjnej w zależności od naszych wymagań mogą być chłodnice, tłumiki akustyczne, nawilżacze parowe, nawilżacze wodne, filtry cząsteczek smogowych, jonizatory powietrza czy elementy dezynfekcji UV.

Pobierz poradnik w formie PDF: „Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta”.

Czytaj także:

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ł

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do

Więcej
Ogrzewanie elektryczne w budynkach – opis rozwiązań

Ogrzewanie elektryczne w budynkach – opis rozwiązań

Zastanawiasz się jaki rodzaj ogrzewania wybrać do Twojego domu lub

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej
Elementy designu inteligentnego domu

Elementy designu inteligentnego domu

O potrzebie piękna, naściennej biżuterii, trudnej do policzenia lic

Więcej

Komentarze (12)

 • Dobrze by było jeszcze aby te filtry wymienić i sprawdzać ich stan bo niektórzy traktują je jak wieczne. Podejście jak w autach przedmucha się i będzie jak nowy "prawie nowy"... 

  Takie podejście chyba się zmienia. To nie te czasy że niczego nie było, za wszystkim trzeba było stać w kolejce. Ludzie dbają teraz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

 • Warto dodać, że w nowo wybudowanych domach od 2021 roku instalacja rekuperacji jest obowiązkowa.

 • Przydatne informacje

 • Ciekawy artykuł.

 • dzięki! to jest czesc integralna filtra powietrza czy dodatkowo montowane filtry przed wymiennikiem ciepła?

  To jest dodatkowy filtr powietrza, montowany przed wymiennikiem ciepła na kanale czepnym - najczęściej nie wchodzi w skład podstawowego wyposażania centrali, nie zawsze jest on wymagany.

  Ale ludzie chyba widzą teraz w czym problem jak od zimy są codziennie informacje w TV o zanieczyszczeniach więc we własnym domu (twierdzy) będą oszczedzać ?

  Na zimowe testy jakości powietrza są fajne rozwiązania. Jest wypożyczalnia oczyszczaczy powietrza. Sam z niej skorzystałem w zeszłym roku i okazało się, że w domu nie ma za bardzo co robić. Okres jesienny był wtedy więc wszystkie piece nie chodziły jeszcze na maksa ale w domu było OK. Wypożyczyłem sprzęt na miesiąc za coś ponad 100 zł, a nie wydałem od razu 1500 zł. Nie będę podawał linku żeby nie reklamować ale łatwo to znaleźć.

 • Bardzo ciekawy artykuł. Czy filtry o których mowa w tekście zatrzymują smog w jakimś wariancie?

  Do wychwycenia smogu - czyli cząstek pyłu zawieszonego PM 10 i PM2,5 dedykowane są specjalne filtry antysmogowe, typoszeregu HEPA które pozwalają zredukować ilość mikrozanieczyszczeń w powietrzu do 80 proc.

  A różnica cenowa między filtrem antysmogowym a standardowym? To są setki złotych czy kilka/kilkadziesiąt? Antysmogowe mają krótszy okres przydatności?