Przeczytasz w 7 min.
Przeczytano 1 538 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-22

Ogrzewanie elektryczne w budynkach – opis rozwiązań

Ogrzewanie elektryczne w budynkach – opis rozwiązań

Ogrzewanie elektryczne – wprowadzenie

Ogrzewanie elektryczne jest coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem grzewczym w budynkach w standardzie energooszczędnym i niższym. Może służyć jako podstawowe ogrzewanie budynku, bądź jako uzupełnienie istniejącego systemu grzewczego. Choć takie rozwiązanie jest kosztowne w eksploatacji, posiada bardzo dużo zalet - dzięki którym zyskuje kolejnych zwolenników.

Pobierz poradnik w formie PDF: "Ogrzewanie elektryczne w budynkach"

Ogrzewanie podłogowe elektryczne możemy wykonać z kabli grzewczych, mat grzejnych bądź z grzejników ściennych  – czym się różnią te warianty, dowiesz się w poniższym poradniku.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe może występować w wersji wodnej lub elektrycznej. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy – zyskamy efekt ciepłej podłogi i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Sposób oddawania ciepła przez ogrzewanie podłogowe sprawia, że ruch powietrza w pokoju jest ograniczony. W przeciwieństwie do grzejników ściennych - tutaj nie występuje problem cyrkulacji powietrza i unoszenia się kurzu. Ogrzewanie podłogowe cieszy się największą popularnością, warto wziąć pod uwagę zalety, jakie niesie ze sobą wybór ogrzewania elektrycznego.

Koszty inwestycyjne związane z instalacją ogrzewania podłogowego elektrycznego są znacznie niższe niż wykonanie ogrzewania podłogowego wodnego. Kosztem inwestycyjnym jest elektryczna powierzchnia grzejna, w skład której wchodzą izolacja termiczna, wylewka betonowa lub zaprawa klejowa – w zależności czy decydujemy się na kable grzewcze lub maty grzewcze. Regulacja temperatury obydwa się indywidualne w każdym pomieszczeniu przy użyciu naściennego termostatu pokojowego , dzięki czemu zużywamy tyle energii, ile faktyczne potrzebujemy do ogrzewania pomieszczeń. Alternatywnie, możemy strefować temperaturą na całej koordynacji, stosując do tego celu jeden centralny termostat ścienny.

Kable grzewcze

Ogrzewanie elektryczne z użyciem kabli grzewczych powinno być dobrane i rozplanowane indywidualne dla każdego pomieszczenia na etapie projektowania domu. Na tym etapie należy określić potrzeby cieplne pomieszczenia oraz dyspozycyjną powierzchnie grzewczą. Z powierzchni wyłączamy miejsca stałej zabudowy oraz mebli posadowionych bezpośrednio na podłodze.

Kabel grzejny składa się z przewodu grzejnego umieszczonego w ochronnej powłoce. Przewody grzejne o grubościach 3-7 mm są wykonane z materiału, który sprawia, że przewód rozgrzewa się, gdy płynie w nim prąd. Przewody grzejne są ekranowane, a ich podłączenie do instalacji elektrycznej poprzez wyłącznik różnicowo-prądowy stanowi skuteczną ochronę przeciwporażeniową. Takie przewody układamy (na etapie budowy, gdy wylewki nie są jeszcze wykonane) na stropie lub podkładzie betonowym z warstwą izolacji cieplnej, która ogranicza straty ciepła. Następnie przewody pokrywa się wylewką anhydrytową lub cementową. Opcjonalnie, kable grzejne układamy bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, rezygnujemy wtedy z akumulacji cieplnej.

Kable grzejne elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, w których wykończeniem podłogi jest materiał o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła. Takim materiałem może być terakota, marmur oraz również wykładzina dywanowa, wykładzina PCV, parkiet i inne pokrycia klejone do podłoża. Warunkiem ich stosowania powinien być odpowiedni atest i oznakowania, informujące o dopuszczeniu produktu do zastosowań z ogrzewaniem podłogowym.

montarz ogrzewania podłogowego

Maty grzewcze

Alternatywą dla kabli grzewczych są maty grzewcze. To pas specjalnej siatki z włókna szklanego połączony z ekranowanym kablem grzejnym. Sprzedawane są w zwojach (rolkach) o stałej szerokości W matach przewód grzejny jest fabrycznie zintegrowany z siatką. Wybierając matę grzewczą kierujemy się przede wszystkim stratami ciepła występującymi w pomieszczeniu, następnie określamy wymaganą powierzchnię grzejną oraz wskaźniki mocy przypadający na m2 maty.

Macie grzewczej można nadać pożądany kształt poprzez cięcie siatki (nie można przeciąć przewodu grzejnego) i obracaniu maty w odpowiednim kierunku. Mogą być one zasilane jednostronnie (kabel dwużyłowy) lub dwustronnie (kabel jednożyłowy). Te pierwsze są prostsze w montażu, gdyż mają jeden przewód zasilający. Maty dwustronne posiadają dwa przewody zasilające, które trzeba wprowadzić do puszki elektrycznej – są jednak cieńsze niż te jednostronnie zasilane. Układając matę dwustronnie zasilaną należy tak przewidzieć jej rozmieszczenie, aby początek i koniec maty grzejnej wypadał w pobliżu termoregulatora, co pozwoli podłączyć ją do termostatu .

Podstawową zaletą mat grzejnych, podobnie jak kabli grzejnych - jest ich możliwość ułożenia bezpośrednio pod podsadzką, w warstwie samopoziomującej zaprawy klejowej. Z uwagi na niewielką grubość jaką zajmują maty, stosuje się je tam, gdzie nie można zbytnio podnieść poziomu podłogi. To rozwiązanie sprawdzi się podczas remontów, gdzie mamy organiczną rezerwę wysokości w pomieszczeniu. Do sterowania pracą mat grzewczych możemy zastosować ścienny regulator elektroniczny z czujnikiem temperatury podłogi, wyłącza on ogrzewanie, gdy temperatura pomieszczenia osiągnie wymaganą wartość. Stosując termoregulatory z programatorem mamy możliwość ogrzewania pomieszczeń w elastycznych godzinach (np. gdy posiadamy wielostrefową taryfę G12 lub G13).

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

wydzielanie ciepła z podłogi

Grzejniki elektryczne ścienne

Alternatywą dla ogrzewania płaszczyznowego elektrycznego są grzejniki, w wersji ściennej. Tego typu modele występują jako grzejniki panelowe ścienne lub grzejniki ręcznikowe łazienkowe. W rozwiązaniu panelowym, mamy do czynienia z grzejnikiem składającym się z aluminiowej obudowy, w której znajduje się ceramiczny rdzeń z zatopionymi w nim elementami grzejnymi. Elementy te umożliwiają szybkie nagrzewanie się rdzenia, który z kolei jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła i wolno je oddaje. Tego typu grzejniki występują w różnych mocach i rozmiarach – umożliwiających łatwe dopasowanie grzejnika do miejsca montażu. Nieodłącznym elementem każdego grzejnika elektrycznego jest zintegrowany termostat, manualny lub programowalny, który umożliwia m.in. nastawianie parametrów ogrzewania dzień/noc w systemie tygodniowym. Grzejniki elektryczne ścienne powinniśmy dobierać w oparciu o potrzeby cieplne pomieszczenia, które wyrażamy w kilowatach kW.

izolacja cieplna podłogi

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

Ogrzewanie elektryczne w budynkach istniejących

Ogrzewanie eklektyczne może być uzasadnionym rozwiązaniem grzewczym w budynkach o bardzo dobrej izolacyjni cieplnej. W istniejących budynkach a zwłaszcza w tych, o słabej izolacji cieplnej – wydajność elektrycznego ogrzewania podłogowego może okazać się niewystarczająca w czasie wysokich mrozów. Chodzi nie tylko o wysokie straty ciepła, ale o nieprzekroczenie dopuszczalnej temperatury podłogi, ta ze względów higienicznych w pokojach użytkowych nie może przekraczać 29°C, natomiast w łazienkach 34°C. W takich budynkach elektryczne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się jako ogrzewanie uzupełniające. Alternatywie, istniejący system grzewczy możemy zastąpić kotłem elektrycznym, wówczas podgrzew wody c.o. realizowany jest w sposób przepływowy, przy wykorzystaniu grzałek elektrycznych.

Pobierz poradnik w formie PDF: "Ogrzewanie elektryczne w budynkach"

Komentarze (5)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 40 pytań
    • 287 odpowiedzi
    • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Ogrzewanie elektryczne ma jeszcze tą zaletę, że stosunkowo łatwo można nim sterować, szczególnie w "inteligentnym domu".


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 16 pytań
    • 1113 odpowiedzi
    • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

    Warto dodać tu akapit o promiennikach podczerwieni, kosztach ich eksploatacji i żywotności takich promienników. Będzie jakiś artykuł na ten temat?

    Redakcja Ekspert ds. prądu
    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 195 pytań
    • 183 odpowiedzi
    • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    @Gwozdziu944 Wasze sugestie i potrzeby są dla nas bardzo ważne dlatego postaramy się omówić ten temat.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 14 pytań
    • 69 odpowiedzi
    • 90% pozytywnych ocen od użytkowników

    Coraz wiecej deweloperów stosuje podłogówkę zamiast grzejników. Temat na czasie i rozważany przez wiele osób.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 2 pytań
    • 157 odpowiedzi
    • 81.4% pozytywnych ocen od użytkowników

Czytaj także:

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ł

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze

Więcej
Darmowe czujniki czadu dla mieszkańców – bezpieczniejsze mieszkania komunalne

Darmowe czujniki czadu dla mieszkańców – bezpieczniejsze

Darmowe czujniki czadu dla najemców mieszkań komunalnych w Poznaniu

Więcej