Przeczytasz w 10 min.
Przeczytano 6 193 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-01-19

Czarne kontakty i łączniki jako element wystroju wnętrz

Czarne kontakty i łączniki jako element wystroju wnętrz

Artykuł sponsorowany przez Kontakt Simon


 

Planując remont lub wykończenie domu czy mieszkania, często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu prac do wykonania. Co więcej, na początkowym etapie prac zwykle zapominamy o pewnych istotnych elementach aranżacji wnętrz, które mają wpływ na efekt końcowy. Nasza uwaga skupiona jest na meblach, podłodze, płytkach, farbach czy drzwiach. Nierzadko już na etapie projektowania myślimy o designerskich dodatkach upiększających nasze nowe gniazdko elektryczne. Ale co z elementami osprzętu elektroinstalacyjnego? Konieczność ich wyboru, zakupu i montażu spada na nas, gdy witamy się już z przysłowiową gąską. Nie inaczej było w naszym przypadku! 

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Odkąd sięgam pamięcią, marzyło mi się mieszkanie w stylu loftowym. Rzeczywistość jednak zweryfikowała moje plany i dopiero kilka lat po zakupie własnego mieszkania mogliśmy wraz z mężem pozwolić sobie na realizację tego celu. Tak więc w naszym przypadku remont poprzedzony był wieloma miesiącami poświęconymi na planowanie i projektowanie nowego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że udało nam się wszystko przewidzieć. Oczywiście, na starcie sprawdziliśmy również uziemienia gniazdek

Autentyczna czerwona cegła z rozbiórki położona na jednej ze ścian, dębowa deska podłogowa ułożona we wzór jodełki klasycznej, białe listwy przypodłogowe, biała zabudowa meblowa, ciemnoszare ściany, wiszące szafki kuchenne z czarnego szkła oraz wiele elementów wyposażenia wnętrz wykonanych z czarnej stali, jak hokery, grzejnik, zegar czy industrialny regał. Takie były najważniejsze założenia projektu, które udało nam się zrealizować. Całość dopełniliśmy minimalistycznymi czarnymi i złotymi dodatkami.


czarne gniazdko

Jak dobrać osprzęt elektryczny – gniazdka i łączniki do wystroju wnętrza?

Jak już wspomniałam, o konieczności wymiany gniazdek i łączników elektrycznych przekonaliśmy się dopiero po skończonym remoncie. Co prawda na etapie malowania ścian i montażu cegły zdaliśmy sobie sprawę z tego, że obecne łączniki i gniazdka elektryczne muszą zostać zdemontowane, ale jeszcze wtedy myśleliśmy, że po zakończeniu prac po prostu zamontujemy te same elementy osprzętu elektrycznego, które „zdobiły” nasze wnętrza już wcześniej. 

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, w jak dużym błędzie byliśmy. Stare gniazdka i łączniki, które niegdyś były białe, okazały się pożółknięte i po prostu zniszczone codzienną eksploatacją. Przez chwilę mieliśmy nawet pomysł pomalowania ich czarnym sprayem, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy ze względu na obawę o skuteczność i długoterminowość takiego rozwiązania. Dodatkowo ich nieatrakcyjny, przestarzały wygląd nie pasował do nowego charakteru mieszkania. 


czarny kontakt

Nowa kolorystyka gniazd i osprzętu elektrycznego

W związku z powyższym tym razem postanowiliśmy przyłożyć się do poszukiwania nowych gniazdek i łączników. Nie mogliśmy pozwolić na to, by efekt tak długo wyczekiwanego i upragnionego remontu nie był dla nas w 100 procentach satysfakcjonujący za sprawą widocznych elementów instalacji elektrycznej.

Podczas researchu internetowego trafiliśmy na największy w Polsce elektrotechniczny sklep internetowy TIM.PL, gdzie wśród naprawdę wielu modeli gniazd i łączników elektrycznych naszą uwagę przykuły produkty z serii Simon 54. Wiedzieliśmy, że decydując się na daną serię, warto zwrócić uwagę na oferowane kolory, a seria gniazdek Simon 54 Premium ma w swoim asortymencie szeroką gamę kolorystyczną produktów. 

Co więcej, okazało się, że oprócz wariantu kolorystycznego można wybrać również efekt wykończenia, np. metalizowany, chromowany, matowy. Bogata kolorystyka  pozwala między innymi na wybór gniazd i łączników w barwach ścian. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w pomieszczeniach z jedną ścianą pomalowaną inaczej, na przykład popularną w ostatnim czasie czarną farbą tablicową. 

Plusem jest również fakt, iż każdy moduł elektryczny tworzący gniazdo i łącznik elektryczny klient komponuje samodzielnie, co oznacza możliwość zastosowania np. ramki imitującej beton wraz z czarnym matowym klawiszem lub ramki w barwie metalowego złota z klawiszem złoty mat. Taki sposób doboru tych małych, ale istotnych elementów aranżacji wnętrza jest świetny dla osób lubiących wyróżniające się, odważne przestrzenie o niebanalnym charakterze. 

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Kolor osprzętu to coś, na co zwracaliśmy swoją uwagę w pierwszej kolejności. My zdecydowaliśmy się (nie inaczej) na zakup czarnych matowych gniazd i łączników elektrycznych. Jednakże i tu mieliśmy dylemat, gdyż przemawiały do nas również elementy instalacji elektrycznej w odcieniu antracytowym. Różnica była dość dyskretna, ale pozostaliśmy przy klasycznej czerni ze względu na posiadane już inne elementy wystroju w tym samym odcieniu. Natomiast antracyt poleciłabym osobom, które preferują bardziej subtelne wykończenia. 


czarne matowe gniazdko

Czarne kontakty i gniazdka - ponadczasowy kolor w wystroju wnętrz

Nie podzielamy negatywnych opinii, czy raczej obaw, że czerń we wnętrzu wzbudza przygnębiający, smutny nastrój. Czerń jest przecież ponadczasowa, to również symbol elegancji, a nawet prestiżu. Co ważne dla nas, jest przede wszystkim nieodzownym elementem stylu loftowego, tak pożądanego w naszym mieszkaniu.

Już od kilku lat można zauważyć trend używania czerni w aranżacji wnętrz. Nie należy obawiać się ciemnych kolorów, jednakże ważne jest, by pamiętać o pewnych zasadach ich komponowania we wnętrzach. Przede wszystkim nie można pozwolić, by czerń zdominowała mieszkanie czy dom. 

W tym celu decydując się na czarną farbę, pozostańmy przy pomalowaniu nią jedynie jednej ze ścian lub jej fragmentu. Zdecydowanie najczęściej czerń przemycana jest do pomieszczeń w postaci dodatków, urządzeń RTV oraz AGD, lamp, a także mebli. Czarne kontakty i gniazdka dobrze wyglądają również w sąsiedztwie białych ścian, sufitów, elementów zabudowy meblowej, tworząc w ten sposób ciekawy kontrast. 

Czarne gniazdka elektryczne bardzo dobrze komponują się też z szarymi odcieniami ścian i podłóg. Kolor ten nie jest więc zarezerwowany tylko dla loftowych czy industrialnych pomieszczeń. Czarne gniazdka i łączniki Simon sprawdzą się równie dobrze w bardzo popularnym ostatnimi laty stylu skandynawskim, uzupełniając niejako bazowe białe wnętrza. Są one idealnym rozwiązaniem także dla osób lubiących nowoczesne przestrzenie. Jeśli chodzi natomiast o styl klasyczny lub glamour, to czerń znakomicie wypadnie w sąsiedztwie złotych i srebrnych dodatków, charakterystycznych dla tych wnętrz, nadając im łagodniejszy i klasyczny charakter. 

Starając się wkomponować elementy osprzętu instalacji elektrycznej do wnętrza, należy umiejętnie dobrać ich kształt. Pamiętamy z przeszłości duże, wręcz pękate i mocno wystające gniazda i łączniki, najczęściej w kolorze kremowym, które niegdyś zapewne były białe. Takich rozwiązań z pewnością nie zobaczymy w obecnych trendach. Aktualnie najmodniejsze kształty czarnych kontaktów i łączników elektrycznych to te opływowe, o delikatnym wykończeniu, takie, które jak najmniej odstają od powierzchni ściany. Przeważają minimalistyczne, proste wzory. Seria gniazd Simon 54 utrzymuje taką tendencję, nie ma tu mowy o masywnych kontaktach i łącznikach, dominują natomiast smukłe formy.


czarne gniazdo elektryczne

Łatwość użytkowania osprzętu elektrycznego

Pamiętajmy o przeznaczeniu osprzętu elektroinstalacyjnego. Korzystanie z niego musi być przede wszystkim bezpieczne i praktyczne. Cała seria produktów Simon 54 jest atestowana i posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Po ich montażu zauważyliśmy kolejną mocną stronę tej serii, jaką jest bezgłośne klikanie. W naszym przypadku okazało się to kluczowe ze względu na obecność w domu niemowlaka, którego podczas snu potrafi wybudzić czasami nawet najmniejszy szelest. Wychwyciliśmy również różnicę, jeśli chodzi o klawisze, które w porównaniu ze starymi wyjątkowo lekko „chodzą”. 

Skoro mowa o funkcjonalności, to trzeba nadmienić, że czarne łączniki i kontakty zdały też egzamin, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Oczywisty jest fakt, że kurz na czarnych elementach osiada w takim samym tempie co na białych. Niemniej jednak z naszego doświadczenia wynika, że na poprzednich, białych elementach instalacji elektrycznej pojawiły się nieestetyczne przebarwienia i żółte ślady. Na ich połyskującej powierzchni każdy odcisk palca był wyraźnie widoczny. W przypadku gniazd i łączników w czarnym macie te kłopotliwe kwestie zdają się nie istnieć. 

Seria Simon 54 przekonała nas na tyle, że już teraz planujemy jej zastosowanie w naszym nowo kupionym domu. Ze względu na walory wizualno-estetyczne chcemy zamontować osprzęt z jednej, tej samej serii w całym domu. Natomiast na dużo większej powierzchni będziemy mogli bardziej zaszaleć, jeśli chodzi o dobór kolorystyczny kontaktów i łączników elektrycznych, z czego się bardzo cieszę. Nauczeni doświadczeniem już teraz planujemy nie tylko rozmieszczenie elementów osprzętu elektroinstalacyjnego, ale również ich udział w aranżacji wnętrz. 

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

Pomimo tego, iż zdecydowaliśmy się na aranżację wnętrz w stylu klasycznym, na pewno w częściach wspólnych, takich jak przedsionek, korytarz, kuchnia i salon, zamontujemy czarne matowe gniazdka i łączniki. Przemawia za tym ich uniwersalny charakter, funkcjonalność oraz przede wszystkim bezkonkurencyjny wygląd. W pozostałych pokojach chcielibyśmy postawić na kolory dobrane do barw ścian, co dzięki zróżnicowanej ofercie kolorystycznej produktów z serii Simon 54 również jest możliwe. 

Czarne łączniki i gniazdka to, mogłoby się wydawać, jedynie błahe detale, natomiast w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi elementami wykończenia wnętrz. Nie warto ich pomijać w momencie projektowania, by później nie tracić energii na próby ich ukrywania lub wymianę. Instalacja elektryczna to coś, co ma posłużyć nam na lata, pamiętajmy o tym, stawiając na takie rozwiązania, z których będziemy w pełni zadowoleni zarówno ze strony praktycznej, jak i wizualnej.

Komentarze (4)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 8 pytań
  • 167 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Jedyna wadą tego czarnego Simon 54 Premium że antracytowy osprzęt jest malowany a nie barwiony w masie, co oznacza że pod kolorem czarnym jest biały plastik. Tym samym to czarne się potrafi zdrapac i prześwituje białe coś. 

  A wtedy całe piękno czerni upada 

  Uwaxam że przy nazwie premium takie przypadki nie powinny występować.

  Kontakt Simon Partner
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 1 odpowiedzi
  • Brak ocen

  @Mimo87: Bardzo nam przykro, że wystąpiła u Pana taka wada. W związku ze zmianą technologii produkcji koloru antracyt/48 wspomniany problem już nie występuje. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że nasze produkty posiadają 6 lat gwarancji (również na powłokę lakierniczą). Prosimy o kontakt na [email protected] – nasz przedstawiciel handlowy skontaktuje się z Panem celem wymiany wadliwych elementów. Równocześnie informujemy, że do oferty wprowadzony został bardzo atrakcyjny wizualnie kolor - czarny mat.

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 132 odpowiedzi
  • 96.8% pozytywnych ocen od użytkowników

  @Mimo87:NILOE STEP ramka i klawisze są barwione w masie a nie lakierowane.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2112 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Nowa seria :

  Simon 100 (kontakt-simon.com.pl)

  jest też niczego sobie ! Ja niebawem będę właśnie montował na życzenie inwestora więc będę miał porównanie i ocenę z "natury".

Czytaj także:

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Jakie rodzaje mechanicznej wentylacji są obecnie dostępne na rynku

Więcej
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021. Jakie kary za wycięcie drzewa?

Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021. Jakie

Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji? Czy aktualnie taka wycink

Więcej