Przeczytasz w 12 min.
Przeczytano 6 478 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-11-12

Zadbaj o detale – wybieramy włączniki światła

Zadbaj o detale – wybieramy włączniki światła

Artykuł sponsorowany przez Ospel


 

Choć łączniki światła, potocznie nazywane włącznikami, nie zajmują zbyt dużo miejsca, często odgrywają znaczącą rolę w spójności wnętrza. Wiele osób przy projektowaniu przestrzeni pomija włączniki światła. A to przecież tak ważny aspekt! Przekonałam się o tym na własnej skórze. Dowiedz się, jakich błędów uniknąć i jakie rozwiązania oraz formy wybrać, by efekt końcowy zadowolił Ciebie i zachwycił Twoich gości.

Słowem wstępu…

Przed publikacją tego tekstu poprosiłam mojego męża, żeby zerknął na niego fachowym okiem elektryka. Niemal od razu usłyszałam od niego: „Magda, ale jakie włączniki? Przecież one też wyłączają! To są łączniki – łączą funkcję włączania i wyłączania”. Rzeczywiście fachowo nazywa się je łącznikami, ale na potrzeby tego tekstu pozostańmy przy nazwie potocznej.


Dopasuj włączniki do stylu wyposażenia wnętrz

Przeglądając konta o tematyce wnętrzarskiej na portalach społecznościowych można spotkać mnóstwo inspiracji. Pamiętaj jednak, że rozwiązania, które perfekcyjnie wyglądają we wnętrzach popularnych bloggerów, niekoniecznie sprawdzą się u Ciebie. Doświadczyłam tego osobiście wybierając włączniki w stylu loftowym do wnętrza, które zupełnie nie miało nic wspólnego z wzornictwem industrialnym. Na szczęście w porę udało się wymienić produkty na bardziej dopasowane.

 
Włączniki światła w Twoim stylu

Włączniki światła wcale nie muszą być białe, nudne i bezosobowe. Wręcz przeciwnie! Mogą stanowić spójne nawiązanie do wystroju pomieszczenia, albo być przykuwającym wzrok akcentem. Podpowiem Ci, jakie włączniki światła będą doskonale pasować do aranżacji Twoich czterech ścian. Jeśli masz w sobie coś z perfekcjonisty, z pewnością chcesz, by wszystko idealnie współgrało, tworząc spójną całość. 


Jakie włączniki światła wybrać?

Kluczową kwestią przy wyborze odpowiednich włączników do światła są pozostałe wykończenia. Jeśli do kuchni wybrałeś baterię w kolorze czarny metalik, doskonałym jej uzupełnieniem będą czarne włączniki w tym samym odcieniu. Włączniki w kolorze ecru okażą się natomiast strzałem w dziesiątkę w przypadku kranów i wieszaków na ręczniki w łazience zachowanych w podobnej stylistyce. Zestawy w monochromatycznym stylu to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu osiągniesz pożądaną harmonię i ponadczasową elegancję. 


Klasyka gatunku

Alternatywnym rozwiązaniem jest dopasowanie włączników do stylów wzorniczych. Jeśli przy aranżacji wnętrz zdecydowałeś się na styl klasyczny, postaw na elegancki i metalizowany osprzęt, który pozwoli Ci zachować spójny charakter wnętrza. 

Dopasuj kolor włącznika do odcienia ściany i ciesz się niezaburzoną harmonią. Do wyboru masz szeroką paletę barw. Przykładowo, marka Ospel w serii Aria oferuje biel, ecru, srebrny, szary mat i czarny metalik. To ponadczasowe kolory, które świetnie będą współgrały z każdym wnętrzem. Ciężko Ci wyobrazić sobie efekt końcowy? Nic straconego! Dzięki konfiguratorowi z łatwością wybierzesz połączenie idealne.

włączniki światła


Nowoczesne włączniki światła

W stylach industrialnych i nowoczesnych strzałem w dziesiątkę okażą się wyraziste akcenty w postaci czarnych lub antracytowych włączników światła. Ten wybór cieszy się obecnie sporą popularnością. Niewątpliwie zagwarantuje on pożądany kontrast w zestawieniu z jasną aranżacją, stanowiąc jednocześnie doskonałe uzupełnienie dla czarnych mebli i elektroniki. 

Jeśli motywem przewodnim w Twoich czterech ścianach jest styl loftowy, polecam włączniki hebelkowe stylizowane na PRL. Można je zamontować natynkowo. Z pewnością oszczędzi to dużo pracy i czasu przy prowadzeniu instalacji i będzie świetnie współgrać z betonem, cegłą lub metalem. Tak wyeksponowana instalacja doda oryginalnego klimatu Twojemu wnętrzu! 

Jeśli jednak wolisz uzyskać lekki i minimalistyczny efekt końcowy, zdecyduj się na szklane ramki. Sama wybrałam to rozwiązanie i szczerze przyznam, że był to strzał w dziesiątkę! Koniec z nieestetycznymi, tłustymi śladami po palcach na jasnych ścianach! 

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas


Designerskie włączniki

Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę, postaw na włączniki z podświetleniami LED lub LTS. Energetyzująca czerwień, kojąca zieleń, stonowany niebieski, a może soczysta pomarańcz? Przykładowo, w serii Aria marki Ospel masz do wyboru aż 7 różnorodnych odcieni podświetleń. Te wyraziste akcenty w formie podświetlanych włączników światła sprawią, że każda aranżacja stanie się niebanalna, a przestrzeń oryginalnie się ożywi. 


Spersonalizuj osprzęt

Wolisz pionowe, czy poziome układy? A może zastanawiasz się między podświetlanymi, kolorowymi ramkami, a monochromatycznymi zestawami? Osprzęt wcale nie musi być nudny i przewidywalny. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, dzięki którym my – klienci – możemy z łatwością tworzyć nieoczywiste połączenia, jakie najbardziej przypadną nam do gustu. 


Uwolnij kreatywność!

Puść wodze fantazji! Jeśli chcesz samodzielnie dopasować konfiguracje i warianty kolorystyczne, zdecyduj się na włączniki modułowe. Zupełnie innym rozwiązaniem jest sprzedaż w elementach. Ja wybrałam drugie rozwiązanie i samodzielnie skonfigurowałam włączniki całkowicie dostosowane do moich potrzeb. Poznaj różnice między sprzedażą w modułach a sprzedażą w elementach.

kolorowe włączniki światła


Modułowy zawrót głowy

W skład modułu wchodzi mechanizm zawierający klawisz lub pokrywę. To duże ułatwienie dla osób, które chcą zamówić produkt w jednolitym kolorze, a także dla tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań i chcą samodzielnie dopasować kolor ramki zewnętrznej. Po prostu wybierz moduł i ramkę zewnętrzną i ciesz się idealnym połączeniem skrojonym na miarę.


Dopasowany element układanki

Jeśli wolisz całkowitą personalizację, wybierz sprzedaż w oddzielnych elementach. Takie zamówienie pozwoli Ci na dowolne zestawienie wszystkich komponentów osprzętu. Najpierw wybierz mechanizm. Następnie podejmij decyzje dotyczące koloru ramki ozdobnej do łączników, klawiszy i drugiej ramki. W ten sposób uzyskasz dokładnie to, czego zapragniesz.


Diabeł tkwi w szczegółach – zainspiruj się

Wybór włączników światła do poszczególnych pomieszczeń może przysporzyć wielu problemów! Inny osprzęt będzie potrzebny do łazienki, a inny do sypialni, czy pokoju dziennego. Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania, które dodadzą funkcjonalności poszczególnym pomieszczeniom i sprawią, że Twoja przestrzeń stanie się niezwykle uporządkowana.


Salon jak marzenie

Salon to serce każdego domu. To miejsce do relaksu po długim dniu w pracy i spotkań w gronie najbliższych. Nie zapomnij o odpowiedniej organizacji tej przestrzeni!

Kable z różnorodnych sprzętów RTV i systemów audio mogą stanowić nie lada wyzwanie, wprowadzając niepożądany chaos. W poprzednim miejscu zamieszkania nie mogłam uporać się z nadmiarem przewodów szpecących moje ściany i meble. Dzięki potrójnym gniazdom i gniazdom antenowym, głośnikowym oraz HDMI z łatwością zapanowałam nad nieporządkiem! Całość uzupełniłam nowoczesnym gniazdem wtyczkowym z ładowarką USB. Ładowanie telefonu nigdy nie było tak wygodne!


Komfortowa łazienka

Wykańczając łazienkę można się wykończyć! Przekonałam się o tym na własnej skórze. Starannie przemyślane rozwiązania pomogą Ci uniknąć kilku problemów w tym zakresie. Wybierz praktyczne i wygodne konfiguracje o estetyce cieszącej oko wysmakowanym wystrojem.

Pamiętaj, że w miejscach takich jak łazienka panuje duża wilgoć. Dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych domowników musisz odpowiednio się przed nią zabezpieczyć. Zapewnią Ci to bryzgoszczelne gniazda. Wybierz zestawy uszczelniające z możliwością zastosowania do dowolnych łączników i spraw, by Twoja łazienka była bezpieczna i unikatowa.


Nastrojowa sypialnia

Za ciemno do czytania książki? A może za jasno na wieczór we dwoje? Jednostajne oświetlenie bywa irytujące! 

Do swojej sypialni z żarówkami tradycyjnymi wybrałam ściemniacz przyciskowo-obrotowy, który pozwala mi na swobodne sterowanie intensywnością oświetlenia. Sprawdzi się on również w przypadku obciążenia halogenowego. 
Alternatywnym rozwiązaniem jest uniwersalny ściemniacz dedykowany  obciążeniu żarowemu, halogenowemu oraz LEDowemu. Niektórzy producenci, np. firma Ospel, mają też w ofercie łączniki żaluzjowe przydatne przy regulowaniu ilości światła.


Zrób to z pomysłem! Jak dobrze montować włączniki światła?

Gdy wybrałam włączniki odetchnęłam z ulgą! Jednak nie na długo! Kolejne wyzwanie to ich odpowiednie rozplanowanie. Podpowiem Ci, gdzie i na jakiej wysokości powinny się znajdować włączniki światła.

Intuicyjnym miejscem na włącznik jest bezpośrednie sąsiedztwo drzwi. Przeważnie umieszcza się je ze strony klamki – z przeciwnej strony do tej, w którą otwieramy drzwi. Na szczególną uwagę zasługują jednak trzy miejsca – sypialnia, korytarz oraz schody.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

 
Włącznik światła w sypialni

Lubisz wygodne rozwiązania? Wieczór spędzony z wciągającą lekturą w łóżku zdecydowanie należy do jednych z moich ulubionych! Uwielbiam położyć się wygodnie w czystej pościeli i zrelaksować po ciężkim dniu. Jednak kiedy czuję się powoli senna, zupełnie nie mam ochoty opuszczać ciepłego łóżka. Z tego powodu zamontowałam włącznik przy łóżku. W ten sposób uniknęłam sprzeczek z mężem o to, kto gasi światło ;-)

modne włączniki światła


Włącznik światła w korytarzu i przy schodach

Montując włącznik światła w korytarzu i przy schodach warto zadbać o możliwość sterowania z dwóch różnych miejsc. W korytarzu i na klatce schodowej doskonale sprawdzi się też włącznik wyposażony w czujnik ruchu. Jeśli przez określony czas nikt nie będzie się przemieszczał, światło automatycznie się wyłączy. Zobacz, jakie to wygodne!


Włączniki światła w pozostałych pomieszczeniach

Często spotykanym rozwiązaniem w łazienkach jest umieszczanie włączników przed wejściem do pomieszczenia. To wygodna i funkcjonalna opcja, którą zastosowałam również u siebie.

Natomiast w pokoju dziecięcym umieściłam włącznik światła na wysokości około 1 m od podłogi. W ten sposób moja pociecha może swobodnie rozwijać swoją samodzielność. 


Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła?

Standardowym rozwiązaniem jest montaż włączników na wysokości 1,4 m od podłogi. Masz małe dzieci lub mieszkasz z osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim? Zadbaj o ich wygodę! W tym celu zamontuj włączniki na wysokości 0,9 – 1,1 m od podłogi. 

Projektując instalację elektryczną, dobrze przemyśl, w jakim miejscu umieścić włączniki światła. W ten sposób unikniesz kosztownego kucia tynków. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu włączników światła użytkowanie mieszkania stanie się zaskakująco wygodne! 

Rozważ też instalację włącznika głównego. Choć nie byłam przekonana do tego rozwiązania, uległam namowom męża. Absolutnie nie żałuję! Śpiesząc się do wyjścia mogę z łatwością wyłączyć zasilanie w całym domu, a pytanie „czy aby na pewno wyłączyłam żelazko?” nie spędza mi snu z powiek na wczasach.


Praktyczne rozwiązania – elektroniczny czujnik ruchu

Szukasz bezpiecznych i praktycznych rozwiązań? Elektroniczny czujnik ruchu to odpowiedź na Twoje potrzeby! Dzięki niemu źródła światła oraz sprzęty sygnalizacyjne będą załączać się automatycznie. To nie tylko wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie, na które zdecydowałam się osobiście.


Dopasuj tryb pracy do swoich potrzeb

Elektroniczny czujnik ruchu posiada cztery tryby pracy, które zapewnią Ci pożądany komfort.


OFF/ON

Tryb OFF/ON gwarantuje stałe włącznie lub wyłączenie oświetlenia w zależności od Twoich potrzeb.


RUCH

Chcesz, żeby oświetlenie włączyło się w momencie, gdy czujnik wykryje ruch? Wybierz tryb RUCH. Jego działanie jest niezależne od stopnia natężenia światła w danym pomieszczeniu.


RUCH – NOC

Całkowitą wygodę zagwarantuje Ci tryb RUCH – NOC, dzięki któremu oświetlenie włączy się w momencie, gdy czujnik wyczuje ruch. Nastąpi to wyłącznie w sytuacji, gdy natężenie światła w pomieszczeniu spadnie poniżej zdefiniowanego przez Ciebie poziomu.


RANDOM

Planujesz dłuższą nieobecność w domu i chcesz zabezpieczyć dom przed potencjalnymi włamywaczami? To rozwiązanie jest dla Ciebie! Ze względów finansowych musiałam przełożyć w czasie instalację alarmu antywłamaniowego. Zdecydowałam się jednak na elektroniczny czujnik ruchu. Tryb RANDOM po zmierzchu losowo włącza oświetlenie na ustawiony przeze mnie czas, gdy jestem na wczasach.

 

Włączniki światła to istotne detale, dzięki którym nie tylko scalisz aranżację wnętrza, ale też uzyskasz pożądany komfort. Starannie przemyślane rozwiązania sprawią, że ten niepozorny element zyska niebagatelne znaczenie w Twoich czterech ścianach. 
 

Komentarze (5)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 15 pytań
    • 1113 odpowiedzi
    • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    System doboru różnych kolorów ramek jest bardzo dobry. Nie wiem jak to wygląda u Ospel, ale Kontakt Simon umożliwia zakup samych mechanizmów łączników czy gniazd, a dokupienie ramek i klawiszy nie wychodzi drożej niż zakup kompletu. To też jest ważna cecha dla inwestora. Nie musi się decydować na detale od razu. 

    Z jedną rzeczą muszę się tu nie zgodzić. Standardowe instalowanie łączników oświetlenia na wysokości 140 cm? To już chyba przeżytek. Z moich doświadczeń wynika, że teraz to się montuje na wysokości 100-120 cm. Po co tak wysoko dźwigać dłoń żeby zaświecić lampę? Ułatwia to korzystanie dzieciom i osobom starszym z oświetlenia ale także podnosi wygodę użytkowania. 

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 0 odpowiedzi
    • Brak ocen

    Firma Ospel oferuje w serii Aria możliwość dokupienia prawie każdego elementu osobno. Klawisze, pokrywy gniazd, ramki ozdobne oraz same mechanizmy. Nie dotyczy się to elementów z elektroniką np. gniazdo 230V z ładowarką USB czy ściemniacza.

    Jeżeli chodzi o wysokość montowania osprzętu jest to indywidulana sprawa do dogadania z inwestorem.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 2110 odpowiedzi
    • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Wszystko fajnie ale ten OSPEL coś mi nie leży, niestety od lat. Jak inwestor kupi to montuję inaczej nie ma szansy. Bardziej KONTAKT SIMON.

    A elektroniczny czujnik ruchu nie jest aktywny po "kliknięciu" niestety. Do poprawki.

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 15 pytań
    • 1113 odpowiedzi
    • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    A czemu Ci Ospel nie leży? Co Cię od niego odtrąca?

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 0 odpowiedzi
    • Brak ocen

    Są też entuzjaści Ospela. Montują tylko jego. Ponadto wiem, że jest budowana nowa seria, która zaskoczy wszystkich systemem montażu. Takie Ospel ma plany na 2022

Czytaj także:

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy

Więcej
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp

Więcej
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Home?

Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom

Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O

Więcej
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat te

Więcej