Przeczytasz w 11 min.
Przeczytano 2 124 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-10-12

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Artykuł sponsorowany przez Kontakt Simon


 

Od ponad 20 lat wykonuję instalacje elektryczne, a ponieważ w ostatnim czasie trafiłem na szczególnie trudne zadanie, dzięki uprzejmości Łączy nas napięcie, chciałbym podzielić się z Wami rozwiązaniem typu „inteligentny dom”, które mnie bardzo zaskoczyło. 


Czy można zmienić instalację elektryczną w Smart Home? 

Dwa lata temu w jednym domku wykonałem instalację elektryczną. Nic szczególnego, oświetlenie i gniazda, wideodomofon, brama wjazdowa i garażowa elektrycznie sterowane. Jedynie ponad standardem były elektrycznie sterowane rolety. Instalacja wykonana w standardzie „bezpuszkowym” czyli wszystkie łączenia L; N; PE wykonane są w głębokich puszkach pod łącznikami światła lub pod gniazdkami. Wybierając produkty do instalacji elektrycznej klient wybierał produkty dobrej jakości, ale w rozsądnej cenie, w związku z tym w instalacji nie było żadnych ściemniaczy a wszystkie gniazda i łączniki są w kolorze białym (seria Simon 54).

Obecnie z przyczyn zdrowotnych, klient ma czasową ograniczoną możliwość poruszania się, i zwrócił się do mnie z prośbą o znalezienie niedrogiego, prostego rozwiązania „smart home” które pomoże zautomatyzować niektóre czynności takie jak sterowanie roletami, otwieranie elektrozaczepu bramki oraz sterowanie oświetleniem.


Bezprzewodowe systemy domu inteligentnego

Temat okazał się trudny, ponieważ szukałem rozwiązań bezprzewodowych, a ze względu na cenę klient odrzucał praktycznie każde rozwiązanie które mu proponowałem. Ponieważ klient oczekiwał również dobrej jakości, nie braliśmy pod uwagę chińskich rozwiązań.

Niedawno czyszcząc skrzynkę mailową, trafiłem na informacje o rozwiązaniach inteligentnego domu od Kontakt-Simon seria Simon 54 GO. Rozwiązanie wydawało się interesujące, umożliwiało montaż w posiadanych przez klienta ramkach systemu Simon 54, ale wydawało się, że ma bardzo ograniczone możliwości, bo tylko sterowanie pojedynczym lub podwójnym obwodem oświetlenia, oraz sterowanie roletami. Brakowało możliwości sterowania elektrozaczepem bramki i sterowania bramą wjazdową, i garażową, ale klient zaakceptował ograniczenia i zdecydował się wypróbować Simon 54 GO. 

Na jego decyzję miał wpływ bardzo prosty montaż (praktycznie tylko podmiana łącznika roletowego Simon 54, na Simon 54 GO tego samego producenta).

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas


Funkcjonalności systemu Simon 54 GO

Simon 54 GO daje możliwości sterowania lokalnego za pomocą klawiszy, a dodatkowo za pomocą sieci Wi-Fi umożliwia sterowanie za pomocą smartfona oraz tabletu. Znając adres IP danego sterownika Simon 54 GO, będąc w lokalnej sieci internetowej, można sterować danym urządzeniem za pomocą komputera poprzez przeglądarkę internetową.

Pisałem, że wydawało mi się iż Simon 54 GO ma niewielkie możliwości, ale po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji wBox (jest zarówno na Androida jak i iOS) i zainstalowaniu pierwszego, kupionego na próbę sterownika roletowego DEZ1W.01/11 całkowicie zmieniłem zdanie.

wboxx


Dlaczego?

Podłączenie nowego sterownika rolet okazało się banalnie proste, co pokazuje poniższy schemat:

schemat podłączenia nowego sterownika
Sterownik bez problemu zadziałał lokalnie, od razu po podłączeniu przewodów według powyższego schematu i po włączeniu napięcia 😉 Niestety mimo starań, popełniłem błąd w oprzewodowaniu, naciskając klawisz w dół, roleta jechała w górę, ale na razie ciekawość wzięła górę. Rozbieranie sterownika roletowego i zamianę przewodów odłożyłem na chwilę i postanowiłem zobaczyć jakie możliwości daje sterowanie z smartfona za pomocą aplikacji wBox.


Sterowanie Smart Home z aplikacji wBox

Może nie jest to godne pochwały, lecz jak większość instalatorów tylko rzuciłem okiem na instrukcje obsługi  i postanowiłem działać. Ściągnąłem aplikację wBox (zauważyłem, że jest to produkt firmy Blebox) i postępowałem według wskazówek. Założyłem konto, uruchomiłem aplikację i postępowałem według wskazówek wyświetlanych na ekranie. Co było miłe i bardzo mnie zaskoczyło, bo cały proces okazał się prosty i bardzo intuicyjny. 

W skrócie, gdy już byłem zalogowany do aplikacji wBox na swoim smartfonie, podłączyłem się smartfonem do sieci Wi-Fi, którą rozsyła sterownik roletowy Simon 54 GO. Następnie po uruchomieniu aplikacji wBox sterownik Simon 54 GO podstawił się do dodania. Dodałem go do założonej grupy rolety i w ustawieniach podłączyłem go do domowej sieci Wi-Fi 2,4 GHz. Następnie rozłączyłem się z siecią Wi-Fi sterownika Simon 54 GO i podłączyłem się smartfonem do domowej sieci Wi-Fi. Następnie ponownie uruchomiłem aplikację wBox w której miałem już dostępny sterownik roletowy Simon 54 GO, uruchomiłem automatyczną kalibrację rolety i wszystko było gotowe. 😊

Teraz zająłem się dokładnym sprawdzaniem możliwości sterownika roletowego. Na tym etapie sterowanie roletą było bardzo proste bo z aplikacji strzałkami góra, dół, jak i ustawienie palcem na „wirtualnym oknie” poziomu do jakiego ma się opuścić roleta było proste, ale przez moją pomyłkę w okablowaniu działało odwrotnie.  
 

sterowanie roletowe


    
W prawym górnym rogu kliknąłem ustawienia (na potrzeby artykułu zrzuty ekranu zrobiłem w komputerze w przeglądarce internetowej, w aplikacji zamiast nazwy ustawienia, jest kółko zębate).

Przejrzałem ustawienia i mimo, że to mój pierwszy kontakt z Simon 54 GO zacząłem go lubić. 

Simon 54 GO

 


Inteligentny dom bez ingerencji w instalację

Okazało się, że nie muszę rozbierać i zmieniać oprzewodowania, lecz wystarczy w aplikacji dokonać zmiany ustawień programowych aby roleta działała tak jak powinna czyli klawisz do góry, aby powodował ruch rolety w górę (ustawienia: zmień kierunek ruchu, zmień wejścia).

Dużym zaskoczeniem dla mnie było, że ten jeden sterownik umożliwia sterowanie roletą zewnętrzną lub żaluzją, lub oknem uchylnym lub roletą materiałową lub markizą lub ekranem np. projektora lub firanką (u innych producentów było by to kilka różnych sterowników). 

rodzaje sterowników


 
W zależności od wybranego rodzaju sterowania, zmieniają się dostępne ustawienia.


Prosta kalibracja elementów Smart Home

Przeglądając dalej ustawienia miałem możliwość zrobienia kalibracji. Wystarczyło jedno kliknięcie, aby roleta automatycznie została skalibrowana (otworzyła się, zamknęła i koniec). Dopiero później dowiedziałem się, że sterownik podczas kalibracji mierzy czas oraz prąd jaki pobiera roleta podczas otwierania i zamykania (to duża i pozytywna niespodzianka).

kalibracja elementów Smart Home


 
Jest możliwość wyłączenia punktu dostępowego jaki w sieci Wi-Fi rozsyła sterownik Simon 54 GO. Można zachować włączoną sieć Wi-Fi sterownika i zabezpieczyć je hasłem (ja wyłączyłem punkt dostępowy).  


Automatyzacja czynności

Po uzgodnieniu z klientem ustawiłem harmonogram, aby roleta automatycznie zamykała się wieczorem. Ustawiając harmonogram miałem do wyboru kilka różnych opcji, a dla mnie szczególnie przydatne okazało się ustawienie w stosunku do zachodu słońca

automatyzacja sterowników smart home.


Można ustawić dziesięć różnych harmonogramów.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się


Wschody i zachody słońca są ustalane na podstawie ustalonej strefy czasowej i lokalizacji GPS. Ustawienie strefy czasowej dla Polski to wybór lokalizacji Europa i miasta Warszawy. Ustawienie lokalizacji odbyło się poprzez jedno kliknięcie i współrzędne zostały zapisane. 

harmonogram pracy sterowników


Konfiguracja sterownika inteligentnego domu

Chwilę zastanawiałem się nad polem, w którym można dodać do sterownika Simon 54 GO pilota. Przejrzałem ofertę Kontakt-Simon, lecz pilota nie znalazłem, ale przejrzałem ofertę Blebox. Okazało się, że mają pilota uRemote, który można użyć do sterowania sterownikiem Simon 54 GO, ale sterownik musi mieć włączony punkt dostępowy i pilot musi być w zasięgu sieci Wi-Fi emitowanej przez dany sterownik. 

Konfiguracja sterownika inteligentnego domu
 

W tym miejscu jednym kliknięciem można dokonać aktualizacji oprogramowania sterownika Simon 54 GO (niezwłocznie z tego skorzystałem). 


Proste przeniesienie uprawnień

Do tej pory ustawień dokonywałem na swoim smartfonie i na koncie, które założyłem na testy. Miało to takie konsekwencje, że zostałem zapisany jako właściciel tego sterownika. Klient po założeniu sobie konta odnalazł sterownik i poprzez aplikację wystąpił o przeniesienie uprawnień o czym dowiedziałem się z powiadomień w aplikacji wBox (dostałem też powiadomienie na maila). Kilka kliknięć i pełne uprawnienia zostały klientowi przepisane. 


Simon 54 GO współpracuje z innymi urządzeniami

Dzięki polu pilot, dowiedziałem się, że sterowniki Simon 54 GO współpracują z urządzeniami Blebox, które poszerzają możliwości Simon 54 GO i dzięki temu, z oferty Blebox klient wybrał sterownik bram gateBox, oraz sterownik elektrozaczepu bramki gateBox PRO. W sumie przez przypadek, dowiedziałem się, że sterowniki Simon 54 GO produkcji Kontakt-Simon poprzez aplikację wBox umożliwiają współpracę z elementami Blebox i produktami takich marek jak Wiśniowski, Fakro, Drutex, Darco, Plast-Met, Polfendo, przez co okazało się, że możliwości Simon 54 GO są ogromne.


Dalsza modyfikacja systemu inteligentnego domu

Ale wracając do opisywanej sytuacji. Z oferty Simon 54 GO zamówiliśmy z klientem pozostałe sterowniki roletowe DEZ1W.01/1, sterowniki do oświetlenia zamiast łączników pojedynczych damy DEW1W.01/11 , a zamiast łączników świecznikowych damy sterowniki podwójne DEW2W.01/11 .

Zastanawiamy się jeszcze nad lokalizacją dodatkowych przycisków jakie znajdują się w ofercie Simon 54 GO, którymi chcemy zrealizować funkcje grupowego sterowania roletami (zamknij lub otwórz wszystkie) rolety. W zależności od ustalonej ostatecznej lokalizacji zamówimy bezprzewodowy przycisk DENB1W.01/11  zasilany z baterii, lub jego odpowiednik DEK1W.01/11 zasilany z 230V.

Co prawda u tego klienta tego nie wykorzystam, ale przy kolejnych realizacjach na pewno atutem będą dostępne w serii Simon 54 GO kolory: biały, kremowy, srebrny matowy metalizowany, złoty matowy metalizowany, brązowy matowy metalizowany, antracyt metalizowany, czarny mat.


Bezpieczeństwo systemu Simon 54 GO

Wcześniej wspominałem, że podczas kalibracji sterownik roletowy Simon 54 GO, poza czasem zamykania mierzył również prąd pobierany przez roletę. Gdy uzyskałem tą informację miałem wrażenie, że to zbędne komplikowanie sytuacji, ale jak to w życiu bywa, żona klienta wystawiła na parapet garnek, aby zawartość wystygła, a chwilę potem roleta zaczęła się zamykać. Dzięki temu, że podczas kalibracji był mierzony przez sterownik Simon 54 GO prąd pobierany przez roletę, sterownik wykrył, że roleta przed czasem całkowitego opuszczenia się pobiera całkiem inny prąd i dla bezpieczeństwa sterownik Simon 54 GO wyłączył zasilanie rolety.

To zdarzenie całkowicie przekonało mnie do Simon 54 GO. Teraz zamówię również do siebie do domu sterownik oświetlenia z serii Simon 54 GO, aby dokładnie poznać możliwości jakie dają te produkty, oraz jakie możliwości daje zarówno aplikacja wBox, a także portal µPortal na którym zakładałem konto, aby korzystać z aplikacji wBox.

Co prawda u tego klienta nie wykorzystaliśmy tej funkcjonalności, ale z broszurek informacyjnych wynika, że Simon 54 GO ma możliwości sterowania głosowego z wykorzystaniem Google Assistant lub Alexa.

Google Assistant lub Alexa


 
Z tego co zdążyłem się zorientować, produkty Blebox można integrować z Home Assistant więc muszę sprawdzić, czy da również Simon 54 GO z Home Assistant?
 

Komentarze (2)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2110 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Z tego co widać to Twoja pasja. Musisz mieć dobrych klientów i cierpliwość oraz nie marudnych płatników.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dobry materiał, pokazuje prawdziwe spojrzenie instalatora który napotyka problemy podczas instalacji nowych produktów. Dobrą informacją jest szeroki wybór kolorów omawianych łączników Simon 54 GO

Czytaj także:

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy

Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr

Więcej
Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Jakie rodzaje mechanicznej wentylacji są obecnie dostępne na rynku

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze

Więcej
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak działa?

Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak

Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,

Więcej
Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszych miejscach w domu

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszy

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna to podstawa. Zapoznaj się

Więcej
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miejscu

Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej

Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd

Więcej