Termostat pokojowy – jak działa?
Niezbędnym wyposażeniem każdej instalacji grzewczej są termostaty pokojowe. Służą one do sterowania temperaturą w wydzielonych obwodach grzewczych. Dzięki nim można ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu naszego domu – mogą współpracować z urządzeniem grzewczym, a nawet sterować temperaturą zdalnie. Gdy wracamy do domu o nieregularnych porach, za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie zyskujemy możliwość wyłączenia lub włączenia ogrzewana – to wszystko pomaga w oszczędzaniu.
Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe
Termostat pokojowy działa, zależnie od typu urządzenia grzewczego, z jakim współpracuje, na zasadzie włącz/wyłącz lub przekazuje zmienny sygnał odpowiadający aktualnej temperaturze. Termostaty pokojowe są najczęściej instalowanym elementem regulacyjnym urządzenia grzewczego i doskonale sterują pracą niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych. Reagują natychmiast na obce źródła ciepła (uruchomienie kominka, grzejnika elektrycznego, zysk ciepła od dużej liczby osób) i zmniejszają moc grzewczą lub całkowicie wyłączają ogrzewanie.
Rodzaje termostatów pokojowych
Termostat pokojowy to urządzenie elektroniczne, przeznaczone do współpracy z instalacją grzewczą. Obecnie na rynku możemy wyróżnić termostaty pokojowe przewodowe i bezprzewodowe, różnią się one sposobem komunikacji z obwodem grzewczym lub te rozbudowane – komunikują się ze źródłem ciepła (np. kotłem na pellet, kondensacyjnym kotłem gazowym lub pompą ciepła) albo z osprzętem hydraulicznym (pompą obiegową, zaworem mieszającym itd.).
Termostat pokojowy przewodowy to głównie urządzenie okablowane, wykorzystujące komunikację 4-żyłową, w tym przypadku wymagane jest prowadzenie podtynkowej instalacji przewodów. Termostat pokojowy bezprzewodowy (wifi) komunikuje się z centralą za pomocą fal radiowych, co eliminuje potrzebę montażu specjalnego okablowania. Do działania takiego systemu wystarczy standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenie systemowe.
Termostaty pokojowe przeznaczone są do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Przesyłają one informację do danego odbiornika o aktualnej temperaturze. Ten z kolei steruje zaworami termostatycznymi z poziomu listy zasilającej ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowych głowic termostatycznych (otwierając je, gdy pomieszczenie jest niedogrzane, i zamykając po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniu).
Termostaty pokojowe w zależności od dostępnych funkcji dzielą się na proste i rozbudowane. Termostaty pokojowe proste działają w oparciu o komendę włącz/wyłącz. Oznacza to, że gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość, termostat prześle do kotła na pellet (lub innego źródła ciepła) sygnał do wyłączenia. Tak samo dzieje się, gdy temperatura spada poniżej pożądanej wartości – wznawia pracę urządzenia grzewczego. Termostaty pokojowe rozbudowane cechują się dużo większą elastycznością, dostosowując pracę danego urządzenia grzewczego do życia domowników – harmonogram dobowy, tygodniowy itd. Mogą również współpracować z urządzeniem grzewczym, np. włączając lub wyłączając źródło ciepła, uruchamiając pompę obiegową itd.
Termostat pokojowy – funkcje
W zależności od modelu rynkowego termostaty mogą być wyposażone w następujące funkcje:
- Sterowanie temperaturą pomieszczenia.
- Wyświetlanie ustawień: temperatura, data, godzina, budzik.
- Ekran dostosowujący swoją jasność w zależności od aktualnej pory dnia.
- Sterowanie przez internet – jeśli występuje moduł Wi-Fi.
- Tryb ręcznego ustawiania temperatury (z dokładnością do 0,5 st. C).
- Blokada rodzicielska.
- Tryb harmonogramu:
- tryb dzień/noc – ustawianie temp. dla dnia i nocy.
- tryb imprezy – ustawianie temp. na czas przyjęcia.
- tryb urlopu – ustawianie temp. na czas nieobecności.
- tryb przeciwzamarzania – ustawianie temp. chroniącej instalację przed zamarznięciem.
Przykład instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi
- Jeśli dążymy do wykonania instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi, powinniśmy zadbać o prawidłową współpracę termostatu z odbiornikiem ciepła.
- Termostat pokojowy nie może być narażony na działanie słońca, powinien być oddalony od źródeł ciepła, takich jak kominek, piekarnik lub żarówki halogenowe. W przeciwnym razie jego działanie będzie przez nie zakłócane i inne pomieszczenia będą niedogrzewane.
- Termostat pokojowy należy umieścić w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, w którym chcemy utrzymywać temperaturę równie wysoką jak w pozostałych.
- Jeśli dążymy do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, co w praktyce bardzo się przydaje, bo w różnym czasie występują w nich różne zyski ciepła – termostat powinniśmy umieścić w każdym pomieszczeniu.
- Do sterowania instalacją grzejnikową powinniśmy wykorzystać termostaty pokojowe działąjące z eklektycznymi głowicami termostatycznymi.
- Do sterowania instalacją ogrzewania podłogowego możemy wykorzystać termostaty pokojowe współpracujące z głowicami termostatycznymi na listwie zasilającej wodne ogrzewanie podłogowe.
Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe