Przeczytasz w 10 min.
Przeczytano 8 293 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-22

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Czym są termostaty pokojowe?

Niezbędnym wyposażeniem każdej instalacji grzewczej są termostaty pokojowe. Służą one do sterowania temperaturą w wydzielonych obwodach grzewczych. Dzięki nim można ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu naszego domu — mogą współpracować z urządzeniem grzewczym, a nawet sterować temperaturą zdalnie. Gdy wracamy do domu o nieregularnych porach, za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie zyskujemy możliwość wyłączenia lub włączenia ogrzewana, to wszystko pomaga w oszczędnościach.

Termostaty, zależnie od typu urządzenia grzewczego, z jakim współpracują, działają na zasadzie włącz/wyłącz lub przekazują zmienny sygnał odpowiadający aktualnej temperaturze. Są najczęściej instalowanym elementem regulacyjnym urządzenia grzewczego i doskonale sterują pracą niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych. Reagują natychmiast na obce źródła ciepła (uruchomienie kominka, grzejnika elektrycznego, zysk ciepła od dużej liczby osób) i zmniejszają moc grzewczą lub całkowicie wyłączają ogrzewanie.

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe


rysunek termostatu

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Termostat pokojowy działa, zależnie od typu urządzenia grzewczego, z jakim współpracuje, na zasadzie włącz/wyłącz lub przekazuje zmienny sygnał odpowiadający aktualnej temperaturze. Termostaty pokojowe są najczęściej instalowanym elementem regulacyjnym urządzenia grzewczego i doskonale sterują pracą niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych. Reagują natychmiast na obce źródła ciepła (uruchomienie kominka, grzejnika elektrycznego, zysk ciepła od dużej liczby osób) i zmniejszają moc grzewczą lub całkowicie wyłączają ogrzewanie.

Rodzaje termostatów pokojowych

Termostaty pokojowe to urządzenia elektroniczne, przeznaczone do współpracy z instalacją grzewczą. Obecnie na rynku możemy wyróżnić termostaty przewodowe i bezprzewodowe, różnią się one sposobem komunikacji z obwodem grzewczym lub te rozbudowane – komunikują się ze źródłem ciepła (np. kotłem na pellet, kondensacyjnym kotłem gazowym lub pompą ciepła) lub z osprzętem hydraulicznym (pompą obiegową, zaworem mieszającym itd.).

Termostaty przewodowe to głównie urządzenia okablowane, wykorzystujące komunikację 4-żyłową, w tym przypadku wymagane jest prowadzenie podtynkowej instalacji przewodów.
Termostaty bezprzewodowe komunikują się z centralą za pomocą fal radiowych, co eliminuje potrzebę montażu specjalnego okablowania. Do działania takiego systemu wystarczy standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenie systemowe.

Termostaty przeznaczone są do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Przesyłają one informację do danego odbiornika o aktualnej temperaturze. Ten z kolei steruje zaworami termostatycznymi z poziomu listy zasilającej ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowych głowic termostatycznych (otwierając je, gdy pomieszczenie jest niedogrzane i zamykając po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniu).

Termostaty w zależności od dostępnych funkcji dzielą się na proste i rozbudowane. Termostaty pokojowe proste działają, w oparciu o komendę włącz/wyłącz. Oznacza to, że gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość, prześle do kotła na pellet (lub innego źródła ciepła) sygnał do wyłączenia. Tak samo dzieje się, gdy temperatura spada poniżej pożądanej wartości – wznawiając pracę urządzenia grzewczego. Termostaty pokojowe rozbudowane cechują się dużo większą elastycznością, dostosowując pracę danego urządzenia grzewczego do życia domowników – harmonogram dobowy, tygodniowy itd. Mogą również współpracować z urządzeniem grzewczym, np. włączając lub wyłączając źródło ciepła, uruchamiając pompę obiegową itd.


Przewody do instalacji

Termostaty pokojowe przeznaczone są do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Przesyłają one informację do danego odbiornika o aktualnej temperaturze. Ten z kolei steruje zaworami termostatycznymi z poziomu listy zasilającej ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowych głowic termostatycznych (otwierając je, gdy pomieszczenie jest niedogrzane, i zamykając po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniu).

Termostaty pokojowe w zależności od dostępnych funkcji dzielą się na proste i rozbudowane. Termostaty pokojowe proste działają w oparciu o komendę włącz/wyłącz. Oznacza to, że gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość, termostat prześle do kotła na pellet (lub innego źródła ciepła) sygnał do wyłączenia. Tak samo dzieje się, gdy temperatura spada poniżej pożądanej wartości – wznawia pracę urządzenia grzewczego. Termostaty pokojowe rozbudowane cechują się dużo większą elastycznością, dostosowując pracę danego urządzenia grzewczego do życia domowników – harmonogram dobowy, tygodniowy itd. Mogą również współpracować z urządzeniem grzewczym, np. włączając lub wyłączając źródło ciepła, uruchamiając pompę obiegową itd.

Funkcje termostatów pokojowych

W zależności od modelu rynkowego termostaty mogą być wyposażone w następujące funkcje:

 • Sterowanie temperaturą pomieszczenia.
 • Wyświetlanie ustawień: temperatura, data, godzina, budzik.
 • Ekran dostosowujący swoją jasność w zależności od aktualnej pory dnia.
 • Sterowanie przez internet – jeśli występuje moduł Wi-Fi.
 • Tryb ręcznego ustawiania temperatury (z dokładnością do 0,5 st. C).
 • Blokada rodzicielska.
 • Tryb harmonogramu:
 • tryb dzień/noc – ustawienie temp. dla dnia i nocy.
 • tryb imprezy – ustawianie temp. na czas przyjęcia.
 • tryb urlopu – ustawienie temp. na czas nieobecności.
 • tryb przeciwzamarzania – ustawienie temp. chroniącej instalacje przed zamarznięciem.

 

wyświetlacz termostatu

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas!

Przykład instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi

 • Jeśli dążymy do wykonania instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi, powinniśmy zadbać o prawidłową współpracę termostatu z odbiornikiem ciepła.
 • Termostat nie być on narażony na działanie słońca, powinien być oddalony od źródeł ciepła takich jak kominek, piekarnik lub żarówki halogenowe. W przeciwnym razie jego działanie będzie przez nie zakłócane i inne pomieszczenia będą niedogrzewane.
 • Termostat pokojowy należy umieścić w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, w którym chcemy utrzymywać temperaturę równie wysoką, jak w pozostałych.
 • Jeśli dążymy do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, co w praktyce bardzo się przydaje, bo w różnym czasie występują w nich różne zyski ciepła – termostat powinniśmy wykonać w każdym pomieszczeniu.
 • Do sterowania instalacją grzejnikową powinniśmy wykorzystać termostaty współpracujące z eklektycznymi głowicami termostatycznymi.
 • Do sterowania instalacją ogrzewania podłogowego możemy wykorzystać termostaty współpracujące z głowicami termostatycznymi na listwie zasilającej wodne ogrzewanie podłogowe.

Budowa termostatu

Najważniejszym elementem termostatu jest czujnik temperatury, który oparty jest na technologii NTC (Negative Temperature Coefficient), reagujący natychmiast na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Kolejnym ważnym elementem jest mikroprocesor, będący „mózgiem” termostatu. Odczytuje on dane i porównuje je z ustawieniem temperatury zadanej przez użytkownika. Jeśli jest różnica w odczycie, mikroprocesor wysyła sygnał do przekaźnika, który steruje urządzeniem grzewczym, aby dostosować temperaturę. Element zewnętrzny termostatu stanowi jego obudowa — zawierająca ekran LED lub LCD, który wyświetla aktualną temperaturę i ustawienia termostatu. Niektóre modele mogą mieć również przyciski lub panele dotykowe do regulacji ustawień.

Warto dodać, że termostaty mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. W przypadku modeli przewodowych komunikacja z urządzeniem grzewczym odbywa się za pomocą przewodów. Natomiast modele bezprzewodowe komunikują się za pomocą sygnałów radiowych lub Wi-Fi. Bez względu na typ, wszystkie termostaty odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortowej i energooszczędnej temperatury w naszym domu.

Podłączenie termostatu pokojowego

W przypadku termostatu przewodowego, urządzenie jest zwykle podłączone do urządzenia grzewczego za pomocą przewodów np. min. 3x0.5 mm2. Natomiast w przypadku termostatu bezprzewodowego, komunikacja odbywa się bez użycia przewodów, co upraszcza instalację. Przed podłączeniem termostatu, powinniśmy się upewnić, że będzie on kompatybilny z zainstalowanym systemem ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę, kupując termostat pokojowy?

Sięgając po dany termostat pokojowy, sprawdź, czy urządzenie będzie kompatybilne z Twoim źródłem ciepła. Kolejnym ważnym aspektem jest zasięg. Termostaty bezprzewodowe działają na podstawie sygnałów radiowych, a więc muszą mieć wystarczający zasięg do komunikacji z urządzeniem grzewczym. Upewnij się, że wybrany model ma wystarczający zasięg do pokrycia Twojego domu. Ważną kwestią jest również funkcjonalność. Niektóre termostaty bezprzewodowe oferują zaawansowane funkcje, takie jak sterowanie przez aplikację na smartfonie, programowanie harmonogramów czy integracja z systemem domowej automatyki.

Termostat pokojowy do pompy ciepła — jaki wybrać?

Dobór termostatu pokojowego do pompy ciepła w zasadzie nie różni się niczym innym od pozostałych źródeł ciepła. Termostaty te przeznaczone są do pracy z ogrzewaniem podłogowym, dlatego wymagają zasilania elektrycznego z listwy sterującej siłowniki na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.

Jeśli chodzi o funkcje, warto by taki termostat miał możliwość zdalnego sterowania przez internet. Pozwoli to na dostosowanie temperatury w domu z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Niektóre modele oferują również zaawansowane funkcje programowania i monitorowania zużycia energii, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej domu.

Jaki termostat pokojowy do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe we współpracy staje się coraz popularniejsze zwłaszcza w budynkach pasywnych i energooszczędnych. Wybór odpowiedniego termostatu do tego typu instalacji jest kluczowy dla zapewnienia optymalnej wydajności. Przede wszystkim, termostat powinien być dedykowany przez producenta do współpracy z ogrzewaniem podłogowym, które ma specyficzne wymagania, takie jak dłuższy czas reakcji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.

Modele przeznaczone dla ogrzewania podłogowego często mają funkcję ograniczenia temperatury, która zapobiega przegrzaniu podłogi. To kluczowe dla ochrony materiałów podłogowych, takich jak drewno, które mogą ulec uszkodzeniu przy zbyt wysokiej temperaturze.

Jeśli chodzi o montaż, termostaty do ogrzewania podłogowego mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami zależy od naszych preferencji i możliwości instalacyjnych.

Czy termostat jest potrzebny?

Termostat jest kluczowym elementem każdej instalacji grzewczej, choć niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy jest on naprawdę niezbędny. Zwróćmy uwagę na fakt, że termostat pozwala na kontrolowanie temperatury w domu.

Bez niego, system grzewczy działałby cały czas, co prowadziłoby do niepotrzebnego marnowania energii i zwiększania kosztów (a także do przegrzewania pomieszczeń).

Poza oszczędnością energii termostaty zapewniają też komfort użytkowania. Dzięki nim możemy ustawić idealną temperaturę dla naszych potrzeb i upewnić się, że jest ona utrzymana przez cały czas. Niektóre zaawansowane modele pozwalają nawet na programowanie różnych temperatur na różne pory dnia.

Ponadto, niektóre termostaty mogą współpracować z innymi urządzeniami domowej automatyki (np. poprzez rozwiązania i systemy KNX), takimi jak inteligentne gniazdka czy oświetlenie, umożliwiając jeszcze większą kontrolę nad komfortem w domu.

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe

Komentarze (7)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2112 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Ja tam zawsze preferuję tematy przewodowe. Jakie by nie były to kabelek musi być. Są oczywiście inteligencje, bezprzewodowe różne i różnistej maści, firmy, producentów itp. Jak mamy możliwość to przewodowe.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 40 pytań
  • 286 odpowiedzi
  • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

  Warto też wspomnieć o rozwiązaniach "inteligentnego domu" w kontekście ogrzewania. Np. integracja ze sterowaniem rolet, czujnikami otwarcia okien...


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Brakuje mi tu informacji o "bezwładności ogrzewania podłogowego" czyli np ile czasu po obniżeniu temperatury o np 5 stopni zajmuje schłodzenie podłogi i pomieszczenia. To samo tyczy sie podniesienia temperatury w pokoju. Mam na myśli sytuację, w której obniżamy temperaturę w pokojach jeśli nie ma nas w domu (np w pracy 8-16) i o 16 mamy już mieć docelową temperaturę np 22 stopnie.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 14 pytań
  • 69 odpowiedzi
  • 90% pozytywnych ocen od użytkowników

  Przydatny artykuł. 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 2 pytań
  • 157 odpowiedzi
  • 81.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  Nie wyobrażam sobie już chodzenia po całym domu, zwłaszcza jak ma się 2 piętra lub więcej i ustawianiu ręcznie temp. Bardzo przydatne urządzenie. 

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2112 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  A jak maja niektórzy chodzący po całym domu i zamykają i otwierają rolety góra i dół elektrycznie jak nie dopilnowali tego na etapie budowy...?

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Problem rolet bardzo łatwo można rozwiązać. Są moduły np Blebox, niewielkich rozmiarów które powinny zmieścić się nawet w standardowej puszce. Podłączenie jest łatwe, system działa bez problemów. Można sterować z aplikacji lub ustawić harmonogramy. Do tego wirtualny przycisk do zamknięcia wszystkich rolet lub fizyczny, bateryjny. 
  Z tego co kojarzę to @Jacek Niżyński wie co nieco o Blebox.

Czytaj także:

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ł

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do

Więcej
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest

Więcej
Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miejscu

Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej

Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd

Więcej