Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 3 227 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Termostat pokojowy – jak działa i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Termostat pokojowy – jak działa i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Termostat pokojowy – jak działa?

Niezbędnym wyposażeniem każdej instalacji grzewczej są termostaty pokojowe. Służą one do sterowania temperaturą w wydzielonych obwodach grzewczych. Dzięki nim można ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu naszego domu – mogą współpracować z urządzeniem grzewczym, a nawet sterować temperaturą zdalnie. Gdy wracamy do domu o nieregularnych porach, za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie zyskujemy możliwość wyłączenia lub włączenia ogrzewana – to wszystko pomaga w oszczędzaniu.

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe

rysunek termostatu

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Termostat pokojowy działa, zależnie od typu urządzenia grzewczego, z jakim współpracuje, na zasadzie włącz/wyłącz lub przekazuje zmienny sygnał odpowiadający aktualnej temperaturze. Termostaty pokojowe są najczęściej instalowanym elementem regulacyjnym urządzenia grzewczego i doskonale sterują pracą niewielkich instalacji w domach jednorodzinnych. Reagują natychmiast na obce źródła ciepła (uruchomienie kominka, grzejnika elektrycznego, zysk ciepła od dużej liczby osób) i zmniejszają moc grzewczą lub całkowicie wyłączają ogrzewanie.

Rodzaje termostatów pokojowych

Termostat pokojowy to urządzenie elektroniczne, przeznaczone do współpracy z instalacją grzewczą. Obecnie na rynku możemy wyróżnić termostaty pokojowe przewodowe i bezprzewodowe, różnią się one sposobem komunikacji z obwodem grzewczym lub te rozbudowane – komunikują się ze źródłem ciepła (np. kotłem na pellet, kondensacyjnym kotłem gazowym lub pompą ciepła) albo z osprzętem hydraulicznym (pompą obiegową, zaworem mieszającym itd.).

Termostat pokojowy przewodowy to głównie urządzenie okablowane, wykorzystujące komunikację 4-żyłową, w tym przypadku wymagane jest prowadzenie podtynkowej instalacji przewodów. Termostat pokojowy bezprzewodowy (wifi) komunikuje się z centralą za pomocą fal radiowych, co eliminuje potrzebę montażu specjalnego okablowania. Do działania takiego systemu wystarczy standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenie systemowe.

Przewody do instalacji

Termostaty pokojowe przeznaczone są do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Przesyłają one informację do danego odbiornika o aktualnej temperaturze. Ten z kolei steruje zaworami termostatycznymi z poziomu listy zasilającej ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowych głowic termostatycznych (otwierając je, gdy pomieszczenie jest niedogrzane, i zamykając po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniu).

Termostaty pokojowe w zależności od dostępnych funkcji dzielą się na proste i rozbudowane. Termostaty pokojowe proste działają w oparciu o komendę włącz/wyłącz. Oznacza to, że gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość, termostat prześle do kotła na pellet (lub innego źródła ciepła) sygnał do wyłączenia. Tak samo dzieje się, gdy temperatura spada poniżej pożądanej wartości – wznawia pracę urządzenia grzewczego. Termostaty pokojowe rozbudowane cechują się dużo większą elastycznością, dostosowując pracę danego urządzenia grzewczego do życia domowników – harmonogram dobowy, tygodniowy itd. Mogą również współpracować z urządzeniem grzewczym, np. włączając lub wyłączając źródło ciepła, uruchamiając pompę obiegową itd.

Termostat pokojowy – funkcje

W zależności od modelu rynkowego termostaty mogą być wyposażone w następujące funkcje:

 • Sterowanie temperaturą pomieszczenia.
 • Wyświetlanie ustawień: temperatura, data, godzina, budzik.
 • Ekran dostosowujący swoją jasność w zależności od aktualnej pory dnia.
 • Sterowanie przez internet – jeśli występuje moduł Wi-Fi.
 • Tryb ręcznego ustawiania temperatury (z dokładnością do 0,5 st. C).
 • Blokada rodzicielska.
 • Tryb harmonogramu:
 • tryb dzień/noc – ustawianie temp. dla dnia i nocy.
 • tryb imprezy – ustawianie temp. na czas przyjęcia.
 • tryb urlopu – ustawianie temp. na czas nieobecności.
 • tryb przeciwzamarzania – ustawianie temp. chroniącej instalację przed zamarznięciem.

wyświetlacz termostatu

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas!

Przykład instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi

 • Jeśli dążymy do wykonania instalacji grzewczej współpracującej z termostatami pokojowymi, powinniśmy zadbać o prawidłową współpracę termostatu z odbiornikiem ciepła.
 • Termostat pokojowy nie może być narażony na działanie słońca, powinien być oddalony od źródeł ciepła, takich jak kominek, piekarnik lub żarówki halogenowe. W przeciwnym razie jego działanie będzie przez nie zakłócane i inne pomieszczenia będą niedogrzewane.
 • Termostat pokojowy należy umieścić w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, w którym chcemy utrzymywać temperaturę równie wysoką jak w pozostałych.
 • Jeśli dążymy do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, co w praktyce bardzo się przydaje, bo w różnym czasie występują w nich różne zyski ciepła – termostat powinniśmy umieścić w każdym pomieszczeniu.
 • Do sterowania instalacją grzejnikową powinniśmy wykorzystać termostaty  pokojowe działąjące z eklektycznymi głowicami termostatycznymi.
 • Do sterowania instalacją ogrzewania podłogowego możemy wykorzystać termostaty  pokojowe współpracujące z głowicami termostatycznymi na listwie zasilającej wodne ogrzewanie podłogowe.

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Termostaty pokojowe

Czytaj także:

Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest...

Więcej
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp...

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze...

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy...

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem...

Więcej
Czarne gniazdka i łączniki jako element wystroju wnętrz

Czarne gniazdka i łączniki jako element wystroju wnętrz

W jaki sposób komponować czarne akcesoria we wnętrzu? Co zrobić, by...

Więcej
Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszych miejscach w domu

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszy...

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna to podstawa. Zapoznaj się...

Więcej

Komentarze (7)

 • Ja tam zawsze preferuję tematy przewodowe. Jakie by nie były to kabelek musi być. Są oczywiście inteligencje, bezprzewodowe różne i różnistej maści, firmy, producentów itp. Jak mamy możliwość to przewodowe.

 • Warto też wspomnieć o rozwiązaniach "inteligentnego domu" w kontekście ogrzewania. Np. integracja ze sterowaniem rolet, czujnikami otwarcia okien...

 • Brakuje mi tu informacji o "bezwładności ogrzewania podłogowego" czyli np ile czasu po obniżeniu temperatury o np 5 stopni zajmuje schłodzenie podłogi i pomieszczenia. To samo tyczy sie podniesienia temperatury w pokoju. Mam na myśli sytuację, w której obniżamy temperaturę w pokojach jeśli nie ma nas w domu (np w pracy 8-16) i o 16 mamy już mieć docelową temperaturę np 22 stopnie.

 • Przydatny artykuł. 

 • Nie wyobrażam sobie już chodzenia po całym domu, zwłaszcza jak ma się 2 piętra lub więcej i ustawianiu ręcznie temp. Bardzo przydatne urządzenie. 

  A jak maja niektórzy chodzący po całym domu i zamykają i otwierają rolety góra i dół elektrycznie jak nie dopilnowali tego na etapie budowy...?

  Problem rolet bardzo łatwo można rozwiązać. Są moduły np Blebox, niewielkich rozmiarów które powinny zmieścić się nawet w standardowej puszce. Podłączenie jest łatwe, system działa bez problemów. Można sterować z aplikacji lub ustawić harmonogramy. Do tego wirtualny przycisk do zamknięcia wszystkich rolet lub fizyczny, bateryjny. 
  Z tego co kojarzę to @Jacek Niżyński wie co nieco o Blebox.