Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Skutkiem przepięć może być zarówno uszkodzenie urządzeń i instalacji elektrycznej, jak i nawet pożar. Do prawidłowego i bezpiecznego ograniczania przepięć nie wystarczy sam ogranicznik lub tym bardziej listwa przeciwprzepięciowa. Poniższa infografika prezentuje zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową ochroną przed szkodliwymi przepięciami.

infografika ochrona przeciwprzepieciowa

1. Dobór sposobu ochrony, typu i modelu ogranicznika zleć projektantowi z uprawnieniami do projektowania instalacji elektrycznych

2. Jeśli nie masz układu TN-C na WLZ, spytaj projektanta o możliwość zastosowania układu 3+1.

3. Jeśli odcinek przewodu przekracza 10 metrów, to należy powielić ochronę za pomocą ogranicznika T2.

4. Ogranicznik powinien być podłączony na kształt litery V, tzn. jeden przewód dochodzi do złącza, a drugi od niego odchodzi.

5. Obudowa ogranicznika, wkładek i samej podstawy u bardziej cenionych producentów jest niepalna – ratuje to przed pożarem.

6. Zadbaj o prawidłowo wykonany uziom i jak najkrótszą trasę przewodu uziemiającego między uziomem a rozdzielnicą.

7. Zadbaj o obecność elektryka w trakcie budowy fundamentu: uziom fundamentowy zapewnia najlepszą ekwipotencjalizację, a przez to ochronę przed skutkami przepięć.

8. Przewody najbardziej narażone na przepięcia i prąd udarowy (w tym WLZ oraz przewód uziemiający) prowadź jak najdalej od innych przewodów i instalacji.

9. Przewody uziemiające powinny mieć przekrój poprzeczny nie mniejszy niż 16 mm².

10. Najdelikatniejsze i najdroższe urządzenia elektryczne powinny być dodatkowo chronione przez ograniczniki T3, warystory/transile lub oba te sposoby

11. Okresowo, najlepiej po każdej burzy, sprawdzaj okienka we wkładkach ograniczników.

12. Zgodnie z ustawą raz na 5 lat zlecaj przegląd instalacji elektrycznej wraz z oględzinami i pomiarami, także uziemienia. Pomiar uziemienia powinien być wykonany metodami udarowymi

Więcej o ochronie przeciwprzepięciowej dowiesz sie z artykułu.

Komentarze (4)

  • Bardzo fajnie wypunktowane najważniejsze informacje. Brawo!

  • Bardzo fajny artykuł. 

  • Dużo ludzi wie że ma być, jest wskazana i zalecana lecz nie każdy się garnie do tego aby wdrożyć to w życie. Czasem z braku funduszy, czasem z niewiedzy, braku możliwości technicznych i z tego kto to ma zrobić. Nie ma problemy na TV wydać 2-3 tyś i laptopik 3-4 tyś. Kto to potem weryfikuje nawet jak zrobią i czy jest skuteczna ?

    Dlatego warto uświadamiać klientów że ten "laptopik" za kilka tysięcy może szybko przestać działać przy przepięciu. A wtedy dojdzie kilka tysięcy za przepięciówki i sprawdzenie instalacji a dopiero później kolejne kilka tysięcy na nowy laptopik. A w międzyczasie lament że przecież dom jest ubezpieczony od przepięć... 
    https://www.napiecie.salama.pl/instalacja-elektryczna-a-ubezpieczenie-domu/

  • Krótko i na temat. ale podnosi świadomość>