Przeczytasz w 4 min.
Przeczytano 5 558 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]
W tym artykule opowiemy o sterowaniu roletami okiennymi, instalacji rolet oraz o inteligentnych rozwiązaniach służących do sterowania roletami okiennymi. Całość podana także w formie infografiki, bo – jak mówią – obraz potrafi oddać więcej niż słowa.
 

infografika sterowanie roletami

Instalacja rolet okiennych w domu


Przy instalacji rolet okiennych w nowym domu ważne jest rozłożenie okablowania do instalacji roletowej. Jak zrobić to prawidłowo?
Istnieją dwa podejścia do realizacji okablowania systemu sterowania roletami okiennymi: 

1. Struktura gwiazdy – wszystkie przewody idą indywidualnie i zbiegają się wspólnie w rozdzielnicy:

  • do rozdzielnicy trafiają przewody 4-żyłowe, o przekroju 1,5 mm², prowadzone od każdego z napędów rolet do szafy sterującej,
  • do rozdzielnicy trafiają przewody 3-żyłowe, o przekroju 1,5 mm², prowadzone od każdego klawisza sterowania roletami.

2. Struktura pierścienia – prowadzone jest okablowanie przewodem 5-żyłowym o przekroju 1,5 mm² od rozdzielnicy do pierwszej puszki montażowej. Przewód najlepiej wykonany w formie linki. Z pierwszej puszki przewód biegnie do następnych, aż po ostatnią.

 

Sterowanie roletami okiennymi


W tej części zaprezentujemy sposoby na sterowanie roletami okiennymi i odpowiemy na pytanie, jakie sterowanie roletami wybrać w zależności od sytuacji.
 

Sterowanie łącznikiem żaluzjowym lub przyciskiem roletowym – najprostsza forma sterowania napędem rolety. Podajemy zasilanie do silnika, powodując ruch rolety w wybranym kierunku. Mechanizm przycisku lub łącznika powinien być wykonany w taki sposób, by uniemożliwić podanie zasilania jednocześnie na oba przewody napędu rolety, co spowodowałoby zniszczenie napędu. Po zamknięciu rolety wyłącznik krańcowy mechaniczny lub elektroniczny zatrzymuje napęd. Rozwiązanie stosowane w przypadku pojedynczych napędów pozbawionych opcji sterowania centralnego.

Sterowanie za pomocą sterownika przewodowego umożliwia automatyczny ruch rolet. Gwarantuje także funkcję sterowania centralnego (z jednego miejsca zamyka się wszystkie rolety). Rozróżnia się sterowniki przewodowe dopuszkowe oraz modułowe.

UWAGA!

Centralne sterowanie roletami jest najczęściej wykorzystywaną funkcją sterownika rolet.
 

Zdalne sterowanie roletami


Istnieją na rynku przyciski roletowe z wbudowaną elektroniką. Rozwiązanie łączy w sobie prostotę sterowania z ciekawym designem. Idea jest prosta: w jednym urządzeniu umieszczamy klawisz i elektronikę. Korzyścią dla instalatora są niewielkie gabaryty, prostota podłączenia oraz szybkość realizacji instalacji. Minusem jest konieczność zastosowania osprzętu danej firmy produkującej klawisz z wbudowanym sterownikiem.


Przewodowe i bezprzewodowe sterowanie roletami


Sterowniki radiowe umożliwiają sterowanie lokalne przewodowe oraz bezprzewodowe (pilotem), możliwe jest także zastosowanie nadajnika radiowego do centralnego zarządzania roletami radiowo.
Rozwiązanie radiowe zwiększa komfort instalacji. Sprawdzi się w przypadku modernizacji instalacji oraz w nowych obiektach.

 

PAMIĘTAJ!
Sterowanie radiowe, w przeciwieństwie do rozwiązania przewodowego, nie zapewnia 100 procent pewności każdorazowego zadziałania sterownika rolet. Zwróć także uwagę na ograniczony zasięg radiowy nadajnika i odbiornika. 

 

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Sterowanie roletami Wi-Fi


Sterowniki z wbudowanym modułem Wi-Fi (sterowniki IoT) umożliwiają sterowanie lokalne z poziomu przycisku oraz aplikacji mobilnej. Umożliwiają sterowanie centralne, podgląd stanu rolety z dowolnego miejsca na ziemi, symulację obecności oraz możliwość zarządzania roletami poprzez zaprogramowane funkcje. Takie sterowniki znajdą zastosowanie zarówno w nowych obiektach, jak również w przypadku rozbudowy lub modernizacji istniejącej instalacji.

UWAGA!
Rozwiązanie opiera się na komunikacji sterownika rolety z serwerem chmurowym poprzez internet. W przypadku braku dostępu do sieci internetowej sterowanie za pomocą aplikacji nie będzie możliwe. 

 

Sterowniki rolet inteligentnego domu. Takie rozwiązanie poszerza możliwości automatyzacji sterowania roletą o funkcje logiczne. Dzięki współpracy sterownika z czujnikami rolety automatycznie zamkną się, gdy wieje silny wiatr lub pada deszcz. Chronią przed nadmiernym nagrzaniem budynku w słoneczny dzień. Inteligentne rozwiązania umożliwiają także zarządzanie roletą z dowolnego miejsca na świecie. Można też integrować sterowanie roletami ze sterowaniem oświetleniem i ogrzewaniem, a całość obsługiwać z jednej, wspólnej aplikacji mobilnej. Na rynku są dostępne rozwiązania przewodowe oraz radiowe. Rozwiązanie przewodowe zapewnia większą stabilność pracy systemu, jednak wymaga odpowiedniego okablowania. Rozwiązanie radiowe nie gwarantuje zawsze pełnej pewności działania, jednak umożliwia montaż systemu bez konieczności modyfikacji okablowania. 

Czytaj także:

Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik

Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest

Więcej
Monitoring wizyjny a prawo do prywatności. Co mówią przepisy (RODO, Kodeks cywilny, Kodeks karny)

Monitoring wizyjny a prawo do prywatności. Co mówią przep

Kamery a prawo do prywatności. Dowiedz się jakie przepisy prawne do

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak działa?

Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak

Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej

Komentarze (6)

  • A jak wysterować żaluzje fasadowe z regulowanym kątem otwarcia? Macie jakieś sprawdzone produkty które są w stanie to ogarnąć? Przewód z żaluzji jest 4 żyłowy.

  • Super infografika, praktycznie wszystko wyjaśnia w przystępny sposób.

  • Wszystko jest jasne, stosuję obie topologie i gwiazdę i ring. Uważam iż topologia gwiazdy stwarza więcej możliwości, jednak patrząc na koszty wychodzi ona znacznie drożej, aniżeli ring. Mimo wielu zalet gwiazdy ciężko by klient zgodził się na dodatkowe koszty. Mam tutaj na myśli ludzi którzy nie mają pojęcia o elektryce i tego typu rzeczach i często patrzą tylko na cenę. 

  • Bardzo fajna infografika, trafia w sedno. Ja osobiście często realizuję instalacje roletowe łączac ze sobą klasyczne sterowniki oraz elementy IoT takie jak np. exta zamel i supla. Pomysł jest prosty: sterowniki rolet SRP-01 sterują każdą z rolet z osobna, dodatkowo sterownik SRW-01 lub SRW-02M steruje centralnie daną grupą rolet. Klient ma sterowanie lokalne, grupowe i centralne z klawisza  + grupowe i centralne ze smartfona, automatycznie o określonej godzinie poprzez polecenia wysyłane z chmury oraz posiada sprzężenie z systemem alarmowym :-)  

  • Fajna infografika, szkoda, że nie jest animowana.