Przeczytasz w 6 min.
Przeczytano 26 324 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-03-27

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [poradnik PDF]

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [poradnik PDF]

Pompy ciepła to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność. To zasługa rosnącej świadomości ekologicznej wśród inwestorów, nie bez znaczenia jest również większa konkurencja w tym segmencie grzewczym. Decydując się na pompę ciepła, musimy zadbać nie tylko o odpowiednią instalację grzewczą, ale również o prawidłowe przygotowanie kotłowni pod kątem instalacji elektrycznych.

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Montaż pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła: prawidłowa instalacja elektryczna

Jeśli w czasie budowy od razu zaplanujemy pompę ciepła, możemy uniknąć później wielu przeróbek oraz maksymalnie wykorzystać cały potencjał tego źródła ciepła. Instalację elektryczną pod pompę ciepła i jej zabezpieczenia wykonuje elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, na podstawie wytycznych dostarczonych przez producenta pompy ciepła oraz firmę zajmującą się montażem tego typu urządzeń. Warto również sprawdzić kartę katalogową urządzenia, np. DTR-kę. Zalecenia te różnią się w zależności od mocy pompy ciepła oraz wyposażenia hydraulicznego (zasobnik ciepłej wody ulotkowej, bufor ciepła, grzałka elektryczna wbudowana etc.). Bez względu na to, czy decydujemy się na pompę gruntową, czy powietrzną – najważniejszą rolę odgrywają doprowadzenie zasalania i odpowiednie zabezpieczenia.

pompa ciepła

Kotłownia: zasilanie pompy ciepła

Najczęściej spotykane na rynku pompy ciepła to urządzenia typu split, które złożone są z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych. Z uwagi na ten podział wymagają one zasilania złożonego z dwóch obwodów:

 • zasilanie obwodu sprężarki w jednostce zewnętrznej,
 • zasilanie obwodu grzałek w zasobniku c.w.u. lub bufora ciepła.

Przekrój i liczba żył przewodów zasilających oraz wymagane zabezpieczenie uzależnione są od mocy pompy ciepła i rodzaju zasilania (1 lub 3 fazy). 

WAŻNE:
Zasilanie obwodu pompy ciepła powinno być wydzielone z rozdzielni głównej jednym zbiorczym przewodem elektrycznym do pomieszczenia kotłowni. W rozdzielni powinien być zainstalowany wyłącznik nadprądowy, który jest głównym zabezpieczeniem pompy ciepła. Ważne, aby w tym obwodzie elektrycznym nie było innych odbiorników prądu poza pompą ciepła.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Czym są wyłączniki nadprądowe?

Wyłączniki nadprądowe służą do ochrony poszczególnych obwodów elektrycznych przed skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych. Opadnięta dźwignia wyłącznika sygnalizuje, w którym obwodzie elektrycznym nastąpiło przeciążenie instalacji. Charakteryzują się wartością prądu znamionowego 4, 16, 25 A – to górna granica natężenia prądu, po przekroczeniu której uruchamia się wyłącznik.

wyłączniki nadprądowe

Montaż skrzynki bezpiecznikowej – jaki bezpiecznik do pompy ciepła?     

W pobliżu pompy ciepła w pomieszczeniu kotłowni należy umieścić skrzynkę bezpiecznikową, która jest podłączona do zabezpieczeń głównych. Służy ona do kontroli i monitorowania prawidłowej pracy obwodu elektrycznego jednostki wewnętrznej i zewnętrznej pompy ciepła. Najczęściej są to zestawy 3-fazowe zabezpieczające pompę oraz grzałki przed przepięciami i pozwalające na pomiar zużytej energii. Jakie zabezpieczenie do pompy ciepła?

 • skrzynkę natynkową o klasie szczelności IP40 oraz pojemności 12 modułów lub 18 modułów w przypadku montażu z grzałkami bufora,
 • zabezpieczenie 3-fazowe bezzwłoczne B16/3 lub jednofazowe B16/1 do wpięcia pompy,
 • zabezpieczenie 3-fazowe bezzwłoczne B20/3 do wpięcia grzałek bufora i zasobnika.

Opcjonalnym zabezpieczeniem mogą być czujniki, które chronią silnik sprężarki pompy ciepła w przypadku zaniku faz lub asymetrii napięcia między fazami w sieci trójfazowej. Dodatkowo w takiej rozdzielni możemy zamontować podlicznik elektroniczny mierzący zużycie energii. Pompy ciepła w praktyce nie mają takiego licznika, sterownik pompy mierzy tylko i wyłącznie ilość wyprodukowanej energii grzewczej w kWh.


WAŻNE:
Montaż rozdzielni powinien być wykonany przez uprawnionego elektryka, z użyciem przewodów o przekroju dopasowanym do mocy pompy. Taką skrzynkę warto przewidzieć na etapie aranżacji kotłowni, zwłaszcza przed pracami tynkarskimi czy malarskimi. 

Montaż skrzynki bezpiecznikowej

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Zarejestruj się

Zabezpieczenie pompy ciepła: czujnik temperatury wewnętrznej i zewnętrznej

Ważnym zadaniem jest podłączenie dodatkowych elementów elektrycznych służących do sterowania pompą ciepła. Takim elementem jest na przykład czujnik temperatury zewnętrznej. 

WAŻNE:
Jego lokalizacja jest istotną kwestią, ponieważ od niego zależy temperatura w pomieszczeniach oraz skuteczność pracy pompy ciepła (np. włączanie lub wyłączanie pompy w czasie skoków temperatury zewnętrznej). Czujnik temperatury zewnętrznej najlepiej zaplanować po stronie północnej lub północno-zachodniej. Ważne jest, aby niekorzystne warunki atmosferyczne (nasłonecznienie, silny wiatr) nie zakłócały odczytu temperatury zewnętrznej.

W przypadku braku ocieplenia elewacji należy zostawić zapas przewodu ok. 50 cm, np. YTKSYekw 2 x 0,8 mm2, umożliwiający swobodny montaż w ustalonym miejscu czujnika po zakończeniu prac elewacyjnych. Warto również przewidzieć podłączenie czujnika temperatury wewnętrznej pod pompę ciepła, powinien się on znaleźć w pomieszczeniu reprezentatywnym, np. salonie. Odczyt późniejszej temperatury pozwoli na precyzyjne sterowanie temperaturą wody grzewczej w pompie ciepła, przykładowym przewodem czujnika temperatury pomieszczenia może być LiYCY 2 x 0,5 mm2

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Montaż pompy ciepła.

Czytaj także:

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św

Więcej
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej
Czarne gniazdka i łączniki jako element wystroju wnętrz

Czarne gniazdka i łączniki jako element wystroju wnętrz

W jaki sposób komponować czarne akcesoria we wnętrzu? Co zrobić, by

Więcej
System inteligentnego domu - jak go instalować i który system wybrać?

System inteligentnego domu - jak go instalować i który sy

Coraz częściej słyszy się o systemie inteligentnego domu. Sprawdź,

Więcej
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem

Więcej

Komentarze (11)

 •  mnie nurtuje taka rzecz, jakiego kabla użyć do pompy ciepła 7kw? 

  @rafimalek: Taka informacja powinna być zawarta w instrukcji obsługi lub montażu. przekrój żyły roboczej kabla zależy również od odległości jednostki od źródła zasilania. Pewnie jest to jednostka jednofazowa więc powinien wystarczyć kabel 3x4mm2

  @rafimalek:

  Podobnie jak @Jacek Niżyński  proponuje przekrój 4mm2 ( zakładając że to pompa 1-faz.). Warto ułożyć przewód 4 lub 5 żyłowy, w zależności od modelu pompy ciepła musimy pamiętać o oddzielnym zasilaniu do grzałki.

  Przykładowy wycinek z DTR HAIER, tutaj do 8 i 12kW 1-faz. rekomendują już 6mm2

 • Panie @Damian Czernik, @Redakcja lub inni eksperci, a jaką różnicówkę najlepiej użyć do pompy ciepła?

  @Kalinowski: Dzień dobry od siebie mogę powiedzieć, że wyłącznik RCD dobieramy na podstawie uwzględnienia spodziewanych wartości prądów upływowych oraz na podstawie prądu znamionowego, który będzie zużywać pompa ciepła. Dlatego nie mogę dokładnie podać odpowiedniego wyłącznika RCD. A co do typu RCD to wybór padnie oczywiście na TYP B w związku z występowaniem prądu AC jak i DC.  Na przykładzie wyglądało by to tak:

  Pompa ciepła 12 kW:  Wyłącznik RCD TYP B 25A 300mA 

  Sądzę, że takie rozwiązanie byłoby odpowiednie.

 • Jak zawsze ciekawy artykuł, jedna uwaga nie DRT-kę tylko DTR-kę, mały błąd. 

  Dziękujemy za czujność :)

 • Panie Damianie, montuje pompy ciepła, konkretnie Panasonica, i pierwsszy raz czytam o "skrzynce bezpiecznikowej w kotłowni". Skąd ma Pan takie informacje? 

  > Panie Damianie, montuje pompy ciepła, konkretnie Panasonica, i pierwsszy raz czytam o "skrzynce bezpiecznikowej w kotłowni". Skąd ma Pan takie informacje?

   

  Witam. Przewód zasilająćy do pompy ciepła a dokładnie YDY 5x6 mm2 wystarczy w zupełności do zasilenia takiej pompy ? Pytam ponieważ ostatnio inwestor przewiduje montaż pompy ciepła firmy Panasonic. Dokopałem się tylko do intrukcji w języku angielskim i dokopałem się tylko do informacji, że urządzenie w maksymalnym momencie pobiera 9kW dlatego został zastosowany taki przewód. Pozdrawiam, elektryk Kraków

  do pomp  9 kW dajemy 5x2.5, tak jest w specyfikacji plus 3x2.5 do grzałki, zabezpieczenie na obydwa przewody b16. tak jest w instrukcji :) na 12 kW rowniez jest 5x2.5, mocniejszej niz 12 jeszcze nie montowałem :)

  > Panie Damianie, montuje pompy ciepła, konkretnie Panasonica, i pierwsszy raz czytam o "skrzynce bezpiecznikowej w kotłowni". Skąd ma Pan takie informacje? 


  Skrzynka bezpiecznikowa w kotłowni - chodzi o osobną rozdzielnię elektryczną przy wewnętrznej jednostce pompy ciepła, w której zostaną zamontowane odpowiednie bezpieczniki pod pompę ciepłą, w tym podlicznik energii energii, ponieważ wskazania zużycia energii przez pompę ciepła nie zawsze się pokrywają z rzeczywistym zużyciem, tak jest w przypadku mojej pompy ciepłą Mitshubishi mocy nom. 14 kW.