Internet rzeczy, układ ESP i serwery chmurowe w świecie elektryka [infografika]

Internet rzeczy, układ ESP i serwery chmurowe w świecie elektryka [infografika]

Coraz częściej domowe instalacje wypełniane są automatyką kontrolowaną przez aplikacje mobilne. Umożliwił to szeroko rozpowszechniający się internet rzeczy. Techniczne możliwości powstania internetu rzeczy oparte są m.in. na rozwoju technologii chmurowej, procesorów ESP oraz technologii Wi-Fi. Elektronika szeroko wkracza w świat elektryka. Warto poznać podstawy IoT przedstawione poniżej.

Internet rzeczy, IoT

Internet rzeczy, zwany w skrócie IoT (od angielskiej nazwy Internet of Things), to pojęcie określające koncepcję komunikujących się ze sobą i współpracujących urządzeń. Urzeczywistnienie tej koncepcji realizowane jest dzięki procesorom nowej generacji oznaczonym jako procesory ESP.

Układy ESP – czym się cechują?

Moduły ESP posiadają wbudowaną warstwę sprzętową umożliwiającą komunikację układu ESP z otoczeniem poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth. Umożliwia to przyłączenie urządzenia wyposażonego w procesor ESP do sieci internetowej. Dodatkowo różne wersje procesorów wyposażone zostały w zasoby pozwalające na całkowitą kontrolę domowego sprzętu. Jeden procesor może zatem kontrolować zarówno pracę urządzenia, jak również realizować komunikację z serwerem chmurowym poprzez Wi-Fi. 

Czym są serwery chmurowe?

Dane informatyczne zapisywane są lokalnie na dyskach komputerów. Rozwój sieci komputerowych umożliwił centralizację danych gromadzonych na serwerach lokalnych. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie ze zbioru danych wielu komputerom pracującym w sieci lokalnej jednocześnie.

Rozwój sieci internetowej oraz prędkości przesyłu danych umożliwił przesył danych do serwerów globalnych poprzez sieć internet. Zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienie dostępu do danych wielu użytkownikom jednocześnie zalogowanym na różnych platformach sprzętowych. Serwery takie nazywa się chmurowymi.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Jak działa internet rzeczy?

Pojedyncze urządzenia wyposażone w procesory ESP komunikują się poprzez Wi-Fi z lokalnym routerem. Router zarządza ruchem danych w sieci lokalnej. Podłączony do internetu umożliwia dostęp do sieci globalnej. Serwery chmurowe komunikują się z pojedynczymi urządzeniami, odbierając od nich dane o aktualnym stanie urządzenia, przetwarzają dane i odsyłają polecenia zwrotne sterujące ich pracą. Z drugiej strony użytkownik posiadający dostęp do internetu może z dowolnego urządzenia mobilnego zalogować się do serwera chmurowego poprzez aplikację mobilną. W aplikacji sprawdzi stan urządzenia, dokona niezbędnych ustawień, a także będzie mógł ręcznie sterować urządzeniem. 

Komentarze (4)

 • Bardzo ciekawy artykuł. Chciałbym zapytać czy poleca Pan konkretne metody zasilania do takich układów ESP ? Chodzi mi o długotrwałą i stabilną pracę bezprzewodową. Sam napotkałem problemy w których napięcie ze zwykłych baterii było bardzo niestabilne.

 • Ciekawy artykuł, który wprowadza laika w tematykę internetową. 

 • Wszystko to jest fajne i co raz bardziej się wkrada w nasze instalacje elektryczne, ale czy tak naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego. Sterowanie światłem, roletami, gniazdami, alarmem, ogrzewaniem to tak, ale internet rzeczy lodówki czy pralki to już chyba zwykła fanaberia, a przynajmiej dla mnie.

  Dzięki za artykuł.

  Z jednej strony fanaberia, ale z drugiej, spore ułatwienie życia. Choćby sterowanie ogrzewaniem, roletami znacząco ułatwia korzystanie z nich. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

 • Bardzo duże uproszczenie, ale jako ABC w zupełności wystarczy. Przygodę z światem IoT w domowych instalacjach warto rozpocząć z ciekawym "gadżetem": przedłużaczem serii supla: 

  PNW-01 SUPLA ZAMEL

  Warto jeszcze zmienić przewód na lepszy - zabudowany wewnątrz urządzenia przekaźnik wytrzyma zdecydowanie więcej :)

  Mam takie urządzonko. Lepszy przewód czyli jaki? O większym przekroju czy co miałeś na myśli?

  @Gwozdziu944  tak, ponieważ przekaźnik wbudowany wewnątrz PNW-01 zapewnia możliwość przełączenia 10A, a przewód zastosowany w urządzeniu to 2x0,5mm. Wymieniając go sobie na np. 2x1,5mm otrzymujesz zdecydowanie większe możliwości :) 

  A co z gwarancją producenta w takim przypadku?

  @Gwozdziu944 słuszna uwaga :) 

  Ale ja pytam czy wiesz co z gwarancją w takim przypadku. Da się coś ugrać czy raczej nie bardzo?

  W przypadku ZAMEL jest o tyle fajnie, że zawsze pomagają instalatorom jak tylko się da. Formalnie jednak trzeba zaznaczyć, że ingerencja w urządzenie powoduje utratę gwarancji :( 

  Wyświetl dodatkowe komentarze (4)