Internet rzeczy, układ ESP i serwery chmurowe w świecie elektryka [infografika]

Coraz częściej domowe instalacje wypełniane są automatyką kontrolowaną przez aplikacje mobilne. Umożliwił to szeroko rozpowszechniający się internet rzeczy. Techniczne możliwości powstania internetu rzeczy oparte są m.in. na rozwoju technologii chmurowej, procesorów ESP oraz technologii Wi-Fi. Elektronika szeroko wkracza w świat elektryka. Warto poznać podstawy IoT przedstawione poniżej.

Internet rzeczy, IoT

Internet rzeczy, zwany w skrócie IoT (od angielskiej nazwy Internet of Things), to pojęcie określające koncepcję komunikujących się ze sobą i współpracujących urządzeń. Urzeczywistnienie tej koncepcji realizowane jest dzięki procesorom nowej generacji oznaczonym jako procesory ESP.

Układy ESP – czym się cechują?

Moduły ESP posiadają wbudowaną warstwę sprzętową umożliwiającą komunikację układu ESP z otoczeniem poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth. Umożliwia to przyłączenie urządzenia wyposażonego w procesor ESP do sieci internetowej. Dodatkowo różne wersje procesorów wyposażone zostały w zasoby pozwalające na całkowitą kontrolę domowego sprzętu. Jeden procesor może zatem kontrolować zarówno pracę urządzenia, jak również realizować komunikację z serwerem chmurowym poprzez Wi-Fi. 

Czym są serwery chmurowe?

Dane informatyczne zapisywane są lokalnie na dyskach komputerów. Rozwój sieci komputerowych umożliwił centralizację danych gromadzonych na serwerach lokalnych. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie ze zbioru danych wielu komputerom pracującym w sieci lokalnej jednocześnie.

Rozwój sieci internetowej oraz prędkości przesyłu danych umożliwił przesył danych do serwerów globalnych poprzez sieć internet. Zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienie dostępu do danych wielu użytkownikom jednocześnie zalogowanym na różnych platformach sprzętowych. Serwery takie nazywa się chmurowymi.

Jak działa internet rzeczy?

Pojedyncze urządzenia wyposażone w procesory ESP komunikują się poprzez Wi-Fi z lokalnym routerem. Router zarządza ruchem danych w sieci lokalnej. Podłączony do internetu umożliwia dostęp do sieci globalnej. Serwery chmurowe komunikują się z pojedynczymi urządzeniami, odbierając od nich dane o aktualnym stanie urządzenia, przetwarzają dane i odsyłają polecenia zwrotne sterujące ich pracą. Z drugiej strony użytkownik posiadający dostęp do internetu może z dowolnego urządzenia mobilnego zalogować się do serwera chmurowego poprzez aplikację mobilną. W aplikacji sprawdzi stan urządzenia, dokona niezbędnych ustawień, a także będzie mógł ręcznie sterować urządzeniem. 

Komentarze (1)

  • EL-ROJ 131 pkt

    Bardzo duże uproszczenie, ale jako ABC w zupełności wystarczy. Przygodę z światem IoT w domowych instalacjach warto rozpocząć z ciekawym "gadżetem": przedłużaczem serii supla: 

    PNW-01 SUPLA ZAMEL

    Warto jeszcze zmienić przewód na lepszy - zabudowany wewnątrz urządzenia przekaźnik wytrzyma zdecydowanie więcej :)