Przeczytasz w 10 min.
Przeczytano 1 082 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-10-14

Zestaw SMART HOME - wszystko co chciałeś wiedzieć o nagrodzie w grywalizacji

Zestaw SMART HOME - wszystko co chciałeś wiedzieć o nagrodzie w grywalizacji

Artykuł sponsorowany przez Kontakt Simon


 

Drodzy Użytkownicy, 

przed nami ostatnia, wyjątkowa edycja grywalizacji, w której możecie wygrać zestaw SMART HOME, składający się z elementów komunikujących się bezprzewodowo, które pozwalają na proste przerobienie tradycyjnej instalacji elektrycznej w instalację inteligentną.

Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje o zestawie i jego możliwościach oraz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Elementy do sterowania oświetleniem, gniazdkami lub urządzeniami typu włącz/wyłącz

Elementy do sterowania oświetleniem

switchBox LIGHT to malutki sterownik z wyjściem przekaźnikowym umożliwiający włączanie lub wyłączanie urządzeń o mocy do 1150 W w kategorii AC-1, czyli wytrzymuje maksymalnie 5A. Idealny do sterowania oświetleniem, wentylatorem lub nocna lampką.

Pobierz instrukcję

switchBox LIGHT

switchBox jest urządzeniem umożliwiającym sterowanie oświetleniem lub urządzeniami typu włącz wyłącz o mocy do 3680 W. Tu do dyspozycji masz aż 16 A w kategorii AC-1, to większa i mocniejsza wersja omawianego wcześniej sterownika.

Pobierz instrukcję

switchBox

switchBoxD jest urządzeniem chętnie wykorzystywanym w salonach,  gdzie często jest podwójny łącznik świecznikowy do dwóch obwodów żyrandola. W dużym uproszczeniu, to jak dwa switchBox LIGHT w jednej obudowie.

Pobierz instrukcję

switchBoxD

DEW2W.01/11 to sterownik nowej serii Simon 54 GO umożliwiający sterowanie urządzeń typu włącz wyłącz (np. oświetlenie), który jest odpowiednikiem omawianego wcześniej switchboxD, ale z tą różnicą, że posiada zintegrowane klawisze bardzo popularnej serii Simon 54. Sterownik ten umożliwia przydzielenie innych funkcji do krótkiego a innych do długiego naciśnięcia.

Pobierz instrukcję

Pobierz przewodnik konfiguracji

Ściemniacz oświetlenia

Ściemniacz oświetlenia

dimmerBox umożliwia ściemnianie oświetlenia. To sterownik (ściemniacz oświetlenia), który sam wykrywa w jaki sposób ma sterować ściemnialnym źródłem światła i inteligentnie dostosowuje ustawienia. A co jeśli wymieniasz oświetlenie na nieściemnialne? W takim wypadku wystarczy w ustawieniach ściemniacza zaznaczyć, że steruje nieściemnialnym źródłem światła. Od tej chwili ściemniacz działa jak sterownik typu włącz wyłącz.

Pobierz instrukcję

dimmerBox

LED-y, to nie tylko RGB, jednokolorowe oświetlenie LED używane jest w wielu miejscach a do jego sterowania można wykorzystać wlightBoxS. Dzięki temu niewielkiemu sterownikowi możliwe jest włączanie, wyłączanie ściemnianie lub rozjaśnianie LED-ami zarówno z tradycyjnego przycisku jak również z aplikacji wBox zainstalowanej na smartfonie, tablecie lub innym urządzeniu. WlightBoxS umożliwia również sterowanie z wykorzystaniem scen i harmonogramów czasowych lub uzależnionych od wschodów i zachodów słońca.

Pobierz instrukcję

Sterownik LED RGBW

Sterownik LED RGBW

wLightBox to sterownik LED-owego oświetlenia RGBW. Każdy z nas lubi przebywać w miłej atmosferze, na którą duży wpływ ma oświetlenie znajdujące się w danym pomieszczeniu. Dzięki wLightBox możesz indywidualnie ustawić kolor oświetlenia lub wywołać pożądany efekt płynnych lub dynamicznych zmian koloru. Możliwości jakie daje ten sterownik są tak duże, że trudne do opisania, najlepiej samemu spróbować.

Pobierz instrukcję

Czujnik temperatury

Czujnik temperatury

tempSensor to chciałoby się powiedzieć elektroniczny termometr, ale od termometru odróżniają go możliwości jakie posiada. Umożliwia pomiar temperatury w zakresie od -55 do 125 oC, oraz ma możliwość sterowania innymi urządzeniami w zależności od aktualnie panującej temperatury. Wykorzystując tempSensor i omawiany wLightBox można zrobić termometr który na LED-owym pasku RGB pokaże nam temperaturę którą rejestruje czujnik. Dla danej temperatury można przyporządkować wybrany kolor a tempSensor, w miarę zmian temperatury za pomocą wLightBox będzie sterował kolorem LED-owego oświetlenia.

Pobierz instrukcję

Czujnik jakości powietrza

Czujnik jakości powietrza

airSensor to czujnik jakości powietrza. Określenie SMOG, cząsteczki PM10 lub PM2,5 pewnie są Ci znane, ale czy słyszałeś o PM1? Czujnik powietrza airSensor poinformuje Cię czy ze względu na jakość powietrza w Twojej okolicy warto wyjść na spacer? Czy przysłowiowy „łyk świeżego powietrza” jest taki świeży i czy nie lepiej przełożyć spaceru na inna godzinę. Jak pewnie się domyślasz, airSensor ma możliwość sterowaia innymi urządzeniami przez co może stan powietrza wskazywać kolorem oświetlenia LED (sterując omawianym już wLightBox), lub może włączyć wentylator albo oczyszczacz powietrza wykorzystując inne omawiane już tu sterowniki. Dane dotyczące jakości powietrza możesz przeglądać na wykresach, lub wyeksportować do dalszej obróbki np. w Excelu.

Zobacz mapę jakości powietrza

Pobierz instrukcję

Nadajniki

Nadajniki

actionBox to sterownik akcji zasilany z 230 V, do którego możesz podłączyć do czterech zewnętrznych styków. Piszę styków, ponieważ mogą to być zewnętrzne przyciski, styki czujnika ruchu, wyłącznik krańcowy, kontaktron lub dowolny inny styk który poda informację do actionBox. Po otrzymaniu rozkazu (z fizycznego styku lub z aplikacji) actionBox zrealizuje wcześniej zaprogramowany zbiór rozkazów (akcji). Przykładowo można do actionBoxa podłączyć fizycznie potrójny przycisk z serii Simon 54 DP31.01/11, a czwarte wejście wykorzystać do podłączenia czujnika ruchu który zamontujemy w danym pomieszczeniu. Pod trzy fizyczne przyciski możemy zaprogramować aż sześć różnych akcji (naciśniecie długie, naciśniecie krótkie) dzięki czemu możemy sterować wieloma różnymi urządzeniami, a czwarte wejście actionBox można wykorzystać by wykrywało zbocze opadające czujnika ruchu (styk czujnika ruchu się rozłącza), co może być równoznaczne z wysłaniem przez actionBox do różnych urządzeń rozkazu np. wyłącz oświetlenie, włącz przewietrzanie itp.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Pobierz instrukcję

inBox

inBox umożliwia podłączenie do czterech przycisków (lub innych urządzeń, czujników mających bezpotencjałowy styk), dzięki którym możemy sterować innymi urządzeniami Blebox lub Simon 54 GO. Zasięg inBox wynosi do 100 m w terenie otwartym i do 40 m w budynkach (zależy od konstrukcji i ukształtowania terenu).

Pobierz instrukcję

DEK1W.01/11

DEK1W.01/11 to sterownik akcji serii Simon 54 GO czyli odpowiednik omawianego powyżej actionBox, ale z zintegrowanymi przyciskami pasującymi do ramek serii Simon 54. Umożliwia sterowanie urządzeniami, które poza zasilaniem nie mają ze sobą innej komunikacji ale posiadają sterowniki Blebox lub Siom 54 Go. DEK1W.01/11 można użyć np. jako centralny przycisk zamknij lub otwórz wszystkie rolety, wyłącz całe oświetlenie lub ustaw pożądaną scenę.

Pobierz instrukcję

Pobierz przewodnik konfiguracji

DENB1W.01/11

DENB1W.01/11 to zasilany z baterii sterownik akcji serii Simon 54 GO. Rozumiemy, że nie wszystko da się przewidzieć a w domu lub mieszkaniu następują ciągłe zmiany. DENB1W.01/11 serii Simon 54 GO, to taki zasilany z baterii actionBox. Teraz zmiany i przeniesienie sterowania np. przycisku mogą być o wiele przyjemniejsze.

Pobierz instrukcję

Pobierz przewodnik konfiguracji

proxiBox

proxiBox czyli niewidzialny włącznik. Zamontuj proxiBox pod blatem, aby móc dyskretnie włączać oświetlenie, otwierać drzwi lub wysyłać do innych urządzeń określone przez Ciebie polecenia. W swych ustawieniach proxiBox ma możliwość wyboru czułości, dzięki temu dostosujesz czułość bezprzewodowego klawisza, do indywidualnej grubości np. blatu.

Pobierz instrukcję

ramki DR1/11 serii Simon 54

Chcemy dostarczyć Ci kompletne rozwiązanie, w zestawie znajdują się ramki DR1/11 serii Simon 54, którymi możesz uzupełnić omawiane wyżej sterowniki Simon 54 GO

W jaki sposób można sterować tak wykonaną instalacją?

  • w tradycyjny sposób za pomocą klawiszy,
  • z urządzeń mobilnych za pomocą bezpłatnej aplikacji wBox,
  • głosowo z wykorzystaniem asystentów Google Home lub Alexa,
  • za pomocą przeglądarki internetowej,
  • z pilota lub przycisków zasilanych z baterii
  • możesz ustawić harmonogramy, które wykonają się o określonej godzinie, lub według wschodów i zachodów słońca.

Co to znaczy, że mam możliwość sterowania z klawiszy?

Oznacza to, że możemy do danego sterownika podłączyć przycisk lub łącznik dowolnego producenta i z jego pomocą wydać sterownikowi polecenie np. włącz. Warto pamiętać, że nie musi to być tradycyjny klawisz, bo chodzi tu o formę sterowania czyli przez styk. Oznacza to, że zamiast klawisza można użyć kontaktronu, czujnika ruchu (najlepiej z wyjściem bezpotencjałowym), czujnika zalania, wyłącznika krańcowego lub dowolnego innego urządzenia które poda nam sygnał (styk zwarty lub rozwarty).

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

Czy można tworzyć zależności pomiędzy poszczególnymi elementami?

Tak, system umożliwia tworzenie pomiędzy elementami różnych zależności, np. Taśma RGB lub RGBW zainstalowana w Twoim domu, swoim kolorem może wskazywać jaka temperatura aktualnie jest na zewnątrz. A może wolisz, aby czujnik jakości powietrza, kolorem taśmy RGB poinformował Cię czy na zewnątrz jest SMOG? Wolisz bardziej dyskretne powiadomienia? Nic prostszego, możesz ustawić aby powiadomienia o złej jakości powietrza lub o przekroczeniu danej wartości temperatury przychodziły na Twoją komórkę i wyświetlały się w aplikacji. Ale to dopiero początek, niektóre elementy proponowanego zestawu posiadają możliwość pomiaru zużycia energii elektrycznej. Dane na temat temperatury, jakości powietrza, siły wiatru oraz zużycie energii elektrycznej możesz obserwować na wykresach (sam określasz jaki obszar czasu Cię interesuje), a jeśli chcesz zrobić zestawienie to przyda się funkcja umożliwiająca wyeksportowanie danych z pojedynczych urządzeń. Teraz to już potęga Excela umożliwia dokonywanie przeróżnych analiz, zestawień i porównań.

Czy można sterować systemem przebywając poza zasięgiem lokalnej sieci WiFi?

Dla każdego urządzenia możesz zdecydować czy ma być sterowane tylko lokalnie (z przycisku lub jeśli Twój smarfon będzie w zasięgu lokalnej sieci Wi-Fi), czy może chcesz mieć możliwość sterowania urządzeniami niezależnie od miejsca w którym przebywasz (byle Twój smartfon lub tablet miał połączenie z internetem). Jeśli chcesz innym domownikom ograniczyć dostęp do zdalnego sterowania jakimś urządzeniem, po prostu po zalogowaniu się na swoje konto w µPortal wyłącz danej osobie dostęp do tego urządzenia.

Czy zestaw ma możliwość integracji z Home Assistant? 

Proponowany przez nas zestaw, podsiada możliwość integracji z Home Assistant, więc jeśli w swoim domu lub mieszkaniu posiadasz już elementy Smart Home, sprawdź może okaże się, że za pomocą Home Assistant elementy różnych producentów będziesz mógł spiąć w jeden działający system?

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu. 

Komentarze (3)

Czytaj także:

Wkrętak – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Wkrętak – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Jaki śrubokręt wybrać? Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź. Za

Więcej
Internet rzeczy, układ ESP i serwery chmurowe w świecie elektryka [infografika]

Internet rzeczy, układ ESP i serwery chmurowe w świecie e

Internet rzeczy - koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikow

Więcej
Organizacja warsztatu – o czym warto pamiętać

Organizacja warsztatu – o czym warto pamiętać

Jak zorganizować warsztat, by efektywnie wykorzystać przestrzeń rob

Więcej
Poradnik Łukasza - Montaż gniazdka elektrycznego

Poradnik Łukasza - Montaż gniazdka elektrycznego

Drodzy Użytkownicy, przedstawiamy Wam kolejny odcinek „Poradnika Łu

Więcej
Poradnik Jacka - Sterowanie oświetleniem z F&F FOX

Poradnik Jacka - Sterowanie oświetleniem z F&F FOX

Jedną z największych zalet instalacji inteligentnego domu jest możl

Więcej
Poradnik Tomasza – Inteligentne sterowanie w Twoim domu

Poradnik Tomasza – Inteligentne sterowanie w Twoim domu

Smart home, czyli system inteligentnego domu to coraz częściej wybi

Więcej