Przeczytasz w 1 min.
Przeczytano 922 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-08-24

Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Materiał sponsorowany przez Eaton


 

Drodzy Użytkownicy,

zgodnie z obietnicą, w najnowszym odcinku "Poradnika Łukasza", omawiamy temat, który okazał się dla Was najciekawszy, czyli prefabrykacje domowej rozdzielnicy. 

Zapraszamy do oglądania!

https://www.youtube.com/watch?v=KLb6qsWvbk4&feature=emb_logo&ab_channel=%C5%81%C4%85czynasnapi%C4%99cie

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Daj znać w komentarzu czy podoba Ci się odcinek oraz o czym chcesz usłyszeć w kolejnym! 

 

Czytaj także:

Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Przedstawiamy zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową

Więcej
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
Nowa edycja grywalizacji - jak zdobyć nagrody?

Nowa edycja grywalizacji - jak zdobyć nagrody?

Społeczność Łączy nas napięcie stworzyliśmy po to, by każdy mógł zn

Więcej
Telemetria – co to takiego? Jak działa?

Telemetria – co to takiego? Jak działa?

O tym jak przyłapać na gorącym uczynku nieuczciwego dozorcę, sprawd

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji instalacji fotowoltaicznej?

Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatac

Instalacja fotowoltaiczna jest instalacją specjalną, dlatego wymaga

Więcej
Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?

Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inte

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej

Komentarze (15)

 • Ciekawy film, brawa dla autora! Kosztował pewnie sporo pracy. Od razu widać, że autor posiada dużą wiedzę i jest nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem. Film dobrze wyjaśnił kwestie związane z domową rozdzielnicą, jednak zabrakło mi kilku kwestii: 

  1. metalowa rozdzielnica powinna być podłączona do PE - tego nie pokazano, a jest to ważne, ponieważ ciągle spotykam się z obudowami klientów bez podłączenia do PE, a to błąd.

  2. więcej czasu poświęciłbym zagadnieniu zasilania obwodów 1-fazowych różnicówką 3-fazową. Nie jest to błąd, ale warto uzmysłowić z jakimi konsekwencjami się to wiąże

  3. automatyka budynkowa zajęła tylko odrobinę czasu filmu - może warto o niej opowiedzieć więcej? Jest to obecnie temat nr. 1 w przypadku większości klientów.

 • Ja tam nadal widzę filmik instruktażowy o składaniu rozdzielnicy który pozwala podawać napięcie na elektronikę i LED kontrolki bez zabezpieczeń nadmiarowo prądowych tylko z BR-ki. To niestety ani bezpieczne ani instruktażowe dla potomnych. O dziwo same satysfakcję i lizusostwo. Laikom może się to bardzo podobać to zrobią tak samo u siebie w domu nie mając pojęcia o zagrożeniach, a reszcie komentujących jest to obojętne !

  @ajotnet: Z tego co wiem nie ma wymogu dobezpieczania lampek.

  @Piotr Instal: Czyli obowiązku nie ma, to kontrolka LED 230V jeżeli mamy przedlicznikowe i tylko takowe ( 3x63A ) to tyle musi wytrzymać (bo jak inaczej) jak by co BO NIE MA POTRZEBY...

  @ajotnet: co Ty opowiadasz - przecież sama lampka pobiera nominalny prąd nie przekraczający 30mA (średnio LED pobiera 10mA, 3x10 = 30mA). Chcesz zabezpieczać by nie przekroczono prądu na poziomie 30mA? Z kolei jeżeli nastąpi uszkodzenie lampki w środku skutkujące zwarciem (chociaż nie wyobrażam sobie jakim cudem takie uszkodzenie miałoby mieć miejsce), to i tak elektronika nie wytrzyma prądu zwarciowego i ulegnie natychmiastowemu przepaleniu. A zatem zwarcie się zakończy. Jasne, może i wywali przy okazji zabezpieczenie przedlicznikowe, ale wówczas usuwasz awarię i po sprawie.

  @Piotr Instal: A jak się zwęgli to przewodzi międzyfazowo czy między L a N czy nie ? Musisz by w domu czy nie ? Musisz to kontrolować czy tylko podśmierdować czasem ? Zrobisz jak uważasz na instruktażowym filmie i zgodnie ze sztuką.

  @ajotnet: To teraz po polsku poproszę. A generalnie jest tak: lampki dobezpieczać nie trzeba, ale można. Niezabezpieczenie lampki nie jest błędem, ale jej zabezpieczenie jest w mojej ocenie lepszym pomysłem. Podobnie w przypadku RCD 3 fazowej: jej zastosowanie w obwodach 1 fazowych nie jest błędem, ale lepiej stosować do obwodów 1 fazowych RCD 1 fazowe.

 • Świetny film! Dlaczego zniknął że strony głównej z działu artykułów? 

  A co do nagrania to zabrakło mi tam 2 słów o przekrojach linek jakich używasz (chyba że coś mi umknęło). Cieszy że wspomniałeś o programie do projektowania rozdzielnicy oraz te bloki rozdzielcze od Phoenixa robią robotę! 

  Mam nadzieję że następny film ukaże się niedługo ;)

  Ostatnio dużo się u nas dzieje, a na stronie głównej możemy prezentować tylko 6 materiałów :)

  6 materiałów? Ja tam widzę tylko 3 artykuły z bloga i ogólną grafikę z aktualnego konkursu grywalizacji. Skoro już mam tu z Wami kontakt, to napiszę, że nie dostawałem powiadomień email jeśli ekspert polubił moją wypowiedź, oraz nie pokazało się takie powiadomienie przy dzwoneczku. Może to zamierzone działanie, a może nie ale wolę Wam dać znać. Oczywiście jeśli wejdę w profil i w zakładce punkty mocy pojawia się +15 i mogę zobaczyć do którego komentarza. Ale jest to jedynie miejsce w którym aktualnie mogę znaleźć jaką moją wypowiedź docenił ekspert. 

  @Redakcja dobra robota z tym forum. Cieszę się że na nie trafiłem kilka miesięcy temu :)

  @Gwozdziu944: Phenix faktycznie super sprawa! Też uważam, że trzeba ludziom pokazywać, bo większość niestety dalej w CCC...

 • Świetny film!
  Cieszę się, że Pan Łukasz przyłożył w nim tak dużą wagę do zastosowania narzędzi dynamometrycznych przy montażu.

  Bardzo dziękuję :) W istocie jest to bardzo istotna kwestia i nie wolno jej bagatelizować. Zachęcam do podsyłania innych pomysłów na tematy jakie powinienem poruszać w kolejnych odcinkach poradnika :)

  A jak z moja kwestią bo nie cukruję i takie tam ...? Będzie sprostowanie jak tego nie robić na tej wersji filmowej ? Jak to może się podobać w części zabezpieczenia nadmiarowo prądowe ?