Przeczytasz w 32 min.
Przeczytano 13 403 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-22

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Dzwonek to potoczne określenie urządzenia, które za pomocą dźwięku informuje nas, że ktoś stoi pod drzwiami. W opinii wielu osób jest tak prostym mechanizmem, że nie ma sensu się na jego temat rozpisywać. Spróbuję Was przekonać, że jest zupełnie inaczej a jednocześnie odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą być przydatne przy jego wyborze.

Dzwonki do drzwi i gongi do domu – rodzaje

Sposób przesyłania sygnału determinuje podział na dzwonki przewodowe, dzwonki bezprzewodowe oraz gongi przewodowe i bezprzewodowe. Można je jednak podzielić także ze względu na sposób wytwarzania dźwięku- wówczas wyróżniamy: dzwonki elektromechaniczne, dzwonki elektroniczne i analogicznie gongi elektromechaniczne. Różnią się kształtem, dźwiękiem i zasięgiem. Są dzwonki bezprzewodowe, do których można przypisać wiele przycisków dzwonków, a do każdego przycisku dzwonków inną melodię.

 • Jak lato lub zima wpływa na bezprzewodowe przyciski?
 • Czy istnieje przycisk dzwonka wodoodporny?
 • Czy do dzwonka mogę wgrać własną melodie lub inny dźwięk?
 • Czy jednym przyciskiem dzwonka mogę aktywować kilka dzwonków?
 • Na te i inne pytania, znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Gdy zaczynałem pisać poniższy artykuł, temat dzwonków wydawał się prosty, jednakże w trakcie pisania miałem coraz więcej wątpliwości na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi. O pomoc poprosiłem osobę, która o dzwonkach i gongach wie chyba wszystko. Współautorem poniższego artykułu został Maciej Dwojak z firmy Zamel.
Wiedza zawarta w poniższym materiale jest uniwersalna, a opisane zagadnienia dotyczą dzwonków i gongów niezależnie od producenta.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Poproszę głośny dzwonek do drzwi!!

To najczęstsze stwierdzenie, jakie słyszy się w sklepie lub hurtowni elektrotechnicznej. Głośny dzwonek czyli jaki? Dla większości osób siła głosu jest odczuciem subiektywnym. Ten sam dźwięk dla jednej osoby jest głośny, dla innej cichy.

Obiektywnie, siłę dźwięku określa się za pomocą specjalnych przyrządów pomiarowych i podaje w decybelach oznaczanych jednostką dB. Najgłośniejsze dzwonki przy ustawieniu maksymalnej głośności mają około 104 dB, najcichsze przy maksymalnej głośności około 66 dB. Większości ludzi, podane wyżej cyfry nic nie mówią. Spróbujmy orientacyjnie porównać ilość dB do dźwięków, które znamy z życia codziennego.

Ilość dB Odniesienie do dźwięków nas otaczających
120 dB Pracujący młot mechaniczny z odległości 1m
100 dB Dźwięk orkiestry, przerywane dźwięki przejeżdżającego metra, grzmoty, maksymalne dopuszczone ciśnienie dźwięku dla słuchawek (według norm europejskich)
90 dB Głośny krzyk, pociąg towarowy z odległości 7m
80 dB Krzyk, dźwięk motocykla z tłumikiem
70 dB Głośna rozmowa z odległości 1m
60 dB Maksymalna dopuszczalna głośność określona normą dla urzędów
50 dB Rozmowa, maszyna do pisania
40 dB Zwykła rozmowa, norma dla mieszkalnych pomieszczeń nocą, od 23 do 7 rano
30 dB Szept, tykanie ściennego zegara, norma dla mieszkalnych pomieszczeń nocą, od 23 do 7 rano

 

Siła dźwięku jaki dociera do naszych uszu, zależy od odległości w jakiej jesteśmy od źródła wytwarzającego dźwięk np. dzwonka. Producenci mierzą poziom natężenia dźwięku w ściśle określonych warunkach, np. Zamel dokonuje pomiarów w odległości 1 m od dzwonka lub gongu.

Dzwonek do drzwi przewodowy i gong przewodowy

Ze względu na sposób generowania dźwięku dzwonki do drzwi lub gongi dzielimy na:

 • Elektromechaniczne, w których dźwięk generowany jest przez uderzające o sobie elementy.
 • Elektroniczne, w których dźwięk generowany jest przez układ elektroniczny.

Instalacja dzwonkowa – rodzaje

W Polsce większość instalacji dzwonkowych jest na napięcie 230 V AC. W zachodniej Europie (np. Niemcy) jest dokładnie na odwrót. W wielu krajach standardem są instalacje dzwonkowe 8 V, gdzie konieczne jest stosowanie transformatora dzwonkowego obniżającego napięcie zasilające instalację dzwonkową do 8 V AC.

Z tego powodu wielu producentów oferuje dany model gongu lub dzwonka w różnych wersjach napięciowych np.:

Gong dwutonowy BIM-BAM 230 V biały GNS-921-BIA SUN10000118

Gong dwutonowy BIM-BAM 230 V biały GNS-921-BIA SUN10000118


Gong dwutonowy BIM-BAM 8 V biały GNT-921-BIA SUN10000147

Gong dwutonowy BIM-BAM 8 V biały GNT-921-BIA SUN10000147

W niektórych krajach np. Francja, stosuje się instalacje dzwonkowe na napięcie 230 V, ale do przycisku dzwonkowego może dochodzić tylko niskie napięcie 8 V. W takim wypadku stosuje się dzwonki do drzwi z wbudowanym transformatorem. Przykładem takiego rozwiązania jest GNW-248.

 

Gong dwutonowy BIM-BAM 8 V biały GNT-921-BIA SUN10000147

 

Plusem takiego rozwiązania w porównaniu ze standardowymi dzwonkami na 230 V jest większe bezpieczeństwo (bezpieczne napięcie dochodzące do przycisku dzwonka), wadą, znacznie wyższy koszt samego dzwonka ze względu na wbudowany transformator.

Dzwonki do drzwi 24 

Istnieją dzwonki do domu do zastosowań specjalnych np. w szkołach bądź instalacjach alarmowych w których jednym ze standardów stosowanych napięć jest napięcie 24 V AC. Dzwonki tego typu wykonywane są na napięcie standardowe 230 V AC, lub na 24 V AC np.:

Dzwonki do drzwi lub gongi wyzwalane 8 - 230 V AC/DC

Można spotkać dzwonki elektroniczne do drzwi zasilane w nietypowy sposób. Chodzi tutaj o dzwonki, które nie odtwarzają prostego dźwięku lecz dłuższe melodie. Aby je zasilić krótki impuls elektryczny wygenerowany przez naciśnięcie przycisku dzwonkowego byłby niewystarczający. Z tego powodu w konstrukcjach takich stosuje się zasilanie elektroniki odtwarzającej dźwięk z baterii. Napięcie podawane przez przycisk dzwonkowy służy jedynie wyzwoleniu (uruchomieniu) dzwonka najczęściej może być z szerokiego zakresu od 8-230 V.

gongi wyzwalane 8 - 230 V AC/DC

Czy dzwonek do drzwi można zasilać napięciem stałym?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnych rozwiązań użytych przy budowie dzwonka. O ile nie jest to wyraźnie napisane w instrukcji obsługi, najlepiej zawsze zwrócić się z pytaniem do producenta.

Dzwonek do domu podwójny

Gdy w budynku lub pomieszczeniu są dwa wejścia z ułożoną przewodową instalacją dzwonkową, można założyć dwa dzwonki lub gongi, ale można również zamontować dzwonek podwójny. W jednej obudowie są zamontowane dwa dzwonki wyzwalane niezależnie (z osobnych przycisków dzwonka).

Przykładem takiego rozwiązania może być gong GNS-943 DUO zawierający w sobie gong elektromechaniczny typu Bim-Bam i dwutonowy dzwonek elektroniczny.

gong GNS-943 DUO

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik po rodzaju dźwięku jest w stanie rozpoznać miejsce (przycisk dzwonka) z którego dzwonek do drzwi został uruchomiony a jednocześnie na ścianie ma tylko jedno urządzenie.

Dzwonek do drzwi z regulacją głośności

Regulacja głośności jest standardem w dzwonkach elektronicznych (zarówno dzwonkach przewodowych i dzwonkach bezprzewodowych). Wynika to z faktu łatwości realizacji takiej funkcji – dołożenie regulacji głośności w przypadku dźwięku generowanego przez układ elektroniczny i odtwarzanego przez głośnik nie stanowi większego problemu.

W przypadku dzwonków elektromechanicznych, w których dźwięk generowany jest fizycznie przez uderzenia bijaków o czasze, bądź metalowe blachy generujące dźwięk, uzyskanie regulacji siły dźwięku jest dużo trudniejsze. W takim przypadku możliwości regulacji na ogół nie ma wcale lub jest ona realizowana w dość ograniczonym zakresie.

Przykład regulacji głośności w przewodowym dzwonku elektronicznym

Przykład regulacji głośności w przewodowym dzwonku elektronicznym w którym najpierw trzeba zdjąć przednią pokrywę i śrubokrętem poprzez szczeliną dostać się do potencjometru, którym w sposób płynny możemy regulować głośność.

 

Dzwonki bezprzewodowe do drzwi

 

dzwonek zameln

 

Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi?

Jeśli producent podaje zasięg dzwonka bezprzewodowego np. 100 m, to w praktyce będzie mniej – to znaczy, ile? Zasięg dzwonków bezprzewodowych w danych katalogowych zawsze podaje się jako zasięg w terenie otwartym bez żadnych przeszkód po drodze.

W budynku zasięg ten zależy od wielu indywidualnych czynników, które znajdą się na drodze sygnału radiowego. Główną przeszkodą są ściany i stropy. To od ich konstrukcji oraz wykończenia zależy czy, i jaka część sygnału radiowego przejdzie dalej.

Przykład:
W firmie zainstalowano dzwonek do drzwi bezprzewodowy. Przycisk jest przy wejściu, a sam dzwonek w sekretariacie. Pomiędzy dzwonkiem, a przyciskiem znajduje się ściana nośna z cegły, oraz ścianka regipsowa. Sygnał z przycisku do dzwonka dociera (dzwonek do drzwi działa). Podczas przemeblowania biura z obu stron ścianki regipsowej powieszono duże metalowe tablice do przyklejania magnesów (dość popularne w salkach konferencyjnych). Mniej więcej w tym samym czasie sekretarka zgłasza problemy z dzwonkiem. Dzwonek przestał działać, czyli się popsuł? Niekoniecznie. Niewiele osób skojarzy montaż metalowych tablic, a więc dodatkowej przeszkody dla fal radiowych z faktem, że dzwonek przestał działać. Jest to trudne, ponieważ w praktyce montażu tablic, a więc ingerencji w wystrój pomieszczeń dokonywały inne osoby, niż obsługujące dzwonek do drzwi. W omawianym przypadku metalowe tablice stały się dodatkowymi przeszkodami, które osłabiły sygnał radiowy na tyle, że nie był w stanie skutecznie pokonać drogi od przycisku do dzwonka.

Sygnał radiowy – jakie materiały go tłumią?

Tłumienność sygnału radiowego danej ściany zależy przede wszystkim od materiału z jakiego jest zrobiona.
Przeanalizuj poniższe orientacyjne zestawienie:

przechodzenie dzwięku

 

Sam materiał to nie wszystko np. liczba zbrojeń w ścianie, grubość ściany czy liczba i rozmieszczenie urządzeń w pomieszczeniach mają znaczenie dla przenikania sygnału radiowego (to zagadnienie dotyczy również sygnału Wi-Fi, zwróć na to uwagę planując rozmieszczenie domowego bezprzewodowego internetu). Należy uwzględnić zakłócenia, które pojawią się od innych urządzeń radiowych, a które również mogą mieć wpływ na zasięg dzwonka. Ustalenie takich zakłóceń może być trudne, szczególnie, gdy urządzenie je wytwarzające pracuje w nieregularnych odstępach czasu.

W praktyce suma wszystkich czynników mogących w danym momencie zakłócić sygnał radiowy decyduje, czy komunikacja się powiedzie a więc, czy bezprzewodowy dzwonek zadzwoni po naciśnięciu przycisku.

Przycisk dzwonkowy – gdzie zamontować?

Montując bezprzewodowy przycisk dzwonkowy, należy przestrzegać kilku zasad.

Dużym błędem jest montaż przycisku dzwonkowego (nadajnika) bezpośrednio na metalowej powierzchni np. metalowym słupku. Pamiętasz jak różne materiały tłumią sygnał radiowy? Metal może osłabić sygnał radiowy od 90 do 100 %.

W przypadku konieczności zamontowania nadajnika na metalowej powierzchni, należy zadbać o dystansującą podkładkę pod przycisk wykonaną z materiału niemetalowego np. drewna lub tworzywa, o grubości min 10-15 mm. Zadaniem podkładki jest fizyczne oddalenie przycisku od powierzchni metalowej np. metalowego słupka przy bramce.
Powyższe uwarunkowania mające wpływ na sygnał radiowy powodują, że o rzeczywistym zasięgu w danym miejscu przekonać się można dopiero doświadczalnie. Dane katalogowe i teoretyczne tłumienności ścian traktować należy jako przybliżone.

Dzwonek do domu bezprzewodowy – maksymalny zasięg

Montując dzwonek do drzwi bezprzewodowy w trudnych warunkach (duże odległości, grube ściany z dużą tłumiennością) warto wybrać dzwonek do drzwi o zwiększonym zasięgu np. 350 m w terenie otwartym (standardowo jest 100 m).

Przykładem może być BULIK II DRS-985H (wersja sieciowa), lub BULIK II DRS-988H (wersja bateryjna).

Czy dzwonek do domu może świecić?

Sygnalizacja optyczna to jedna z przydatnych dodatkowych funkcji dzwonków elektronicznych bezprzewodowych, która w ostatnich latach stała się standardem.

Polega ona na tym, że dzwonek do drzwi wydaje z siebie nie tylko sygnał dźwiękowy, ale także sygnalizuje nam to, że ktoś do nas dzwoni za pomocą sygnału optycznego (zwykle migające diody LED). Na rynku do można spotkać także rozwiązania z ksenonową lampą błyskową.

Sygnalizacja optyczna ma spore znaczenie w miejscach o dużym natężeniu hałasu, albo dla osób z problemami słuchowymi lub głuchoniemymi.
Nie trudno wyobrazić sobie także sytuację, gdzie ktoś po prostu głośno słucha muzyki lub ma ubrane słuchawki. Bez sygnalizacji optycznej nie miałby szans usłyszeć dzwonka do drzwi i zorientować się, że ktoś dobija się do drzwi.

Istnieją także „mobilne” modele dzwonków elektronicznych. Poza standardową możliwością podłączenia mają  funkcję wibracji i możliwość zawieszenia na pasku od spodni pozwalając na dyskretne powiadomienie, bez obserwowania sygnalizacji optycznej dzwonka. Przykładem takiego dzwonka jest ST-229/N VIBRO.

Niektóre modele dzwonków mają również możliwość wyboru trybu pracy (gdy ktoś „dzwoni”) tzn. czy dzwonek do drzwi ma sygnalizować nam tylko dźwiękiem, czy dźwiękiem i sygnałem świetlnym czy wreszcie tylko sygnałem świetlnym. Zwłaszcza ta trzecia opcja może być przydatna wszędzie tam, gdzie potrzebujemy bezszelestnego, dyskretnego powiadomienia np. dla osób z małymi dziećmi. Rodzic - w momencie jak maluch kładzie się spać - może przełączyć dzwonek domowy w tryb sygnalizacji optycznej, aby osoba dzwoniąca do drzwi nie obudziła dziecka.

Przykład dzwonka z możliwością wyboru trybu pracy ST-390 ZUMBA

Wodoodporny przycisk dzwonkowy

Wodoodporny w rozumieniu potocznym, ponieważ mówiąc o przycisku dzwonkowym „wodoodpornym” kupujący ma na myśli przycisk, który może być zamontowany np. na bramce i któremu nie zaszkodzi ulewny deszcz.

Przyciski dzwonkowe przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku z racji tego, że są narażone na warunki atmosferyczne powinny mieć minimum bryzgoszczelną obudowę IP44.

Kupując dzwonek do drzwi z przyciskiem, który będziemy montować na zewnątrz budynku należy zwrócić uwagę na to, czy przycisk wyposażony jest w uszczelkę.
Zdarza się, że niektórzy producenci twierdzą, że przycisk w ich dzwonku jest „hermetyczny”, a okazuje się, że nie jest wyposażony w tak podstawową i niezbędną rzecz do uzyskania choć podstawowego stopnia ochrony przed wodą jaką jest uszczelka.

Wyjątkiem są niektóre przyciski o specjalnej konstrukcji połączenia pomiędzy elementami obudowy, oraz przyciski kinetyczne opisane w dalszej części artykułu.

dzwonek kinetyczny

Przycisk kinetyczny, czyli sposób na mróz

W przyciskach bateryjnych należy liczyć się z tym, że w zimie przy temperaturach poniżej zera żywotność baterii znacznie spada. Nie wynika to z wady przycisku, ale z charakterystyki samej baterii.

Niestety, każda bateria czy akumulator traci szybciej swoją pojemność w niskich temperaturach (co możesz zaobserwować chociażby na swoim telefonie komórkowym). Albo się z tym pogodzimy, albo mamy możliwość zainwestowania w dzwonki z przyciskami kinetycznymi, w których problem wymiany baterii nie istnieje, bo jej wcale nie posiadają.

Nie należy się obawiać letnich temperatur. W dwudziestoletniej historii sprzedaży dzwonków bezprzewodowych przez firmę Zamel, nie zdarzył się przypadek samozapłonu, a tym bardziej wybuchu baterii w przycisku na skutek zbyt dużego nasłonecznienia.  

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Dzwonek domowy bezprzewodowy bez baterii

Hitem ostatnich lat są dzwonki bezprzewodowe wyposażone w przyciski kinetyczne (bezbateryjne).

W przycisku kinetycznym do wytwarzania energii elektrycznej, która zasili elektronikę i wyśle do dzwonka sygnał, wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Odpowiednio dobrany skok klawisza i sprzężenie go z magnesem, który wraz z naciśnięciem przycisku porusza się w obrębie specjalnej cewki powodując wygenerowanie w tej cewce ładunku elektrycznego, który wystarcza do zasilenia elektroniki przycisku (sama elektronika również musi być odpowiednio dobrana i zaprojektowana pod tego typu zasilania).

Rozwiązanie takie eliminuje konieczność stosowania baterii. Przyciski kinetyczne zapewniają użytkownikowi dużą wygodę, ponieważ nie trzeba dbać o wymianę baterii, co ma znaczenie zwłaszcza w zimie przy ujemnych temperaturach, w których żywotność baterii zauważalnie spada.
Jeśli producent odpowiednio zabezpieczy elektronikę przycisk staje się wodoodporny i działa nawet po całkowitym zanurzeniu w wodzie.

Przykładem dzwonków bezbateryjnych bezprzewodowych do drzwi z przyciskami kinetycznymi są: ST-370 i ST-950.

dzwonek wodoodporny

dzwonek wodoodporny przykład

Przyciski bezprzewodowe ile można dopisać do jednego dzwonka?

Niektóre modele dzwonków posiadają możliwość samodzielnego zaprogramowania kilku przycisków do jednego dzwonka. Jest to dodatkowa funkcjonalność którą, docenią osoby posiadające kilka osobnych wejść lub potrzebujące powiadomienia dzwonkowego z kilku miejsc.

Liczba przycisków jaką można wpisać do danego dzwonka, zależy od konstrukcji tego dzwonka. Zwykle jest to 3-5 nadajników (przycisków bezprzewodowych) wpisane do jednego odbiornika (dzwonka).

Rekordzistą w tej dziedzinie jest produkt Bulik II (DRS-985 lub DRS-988) marki Zamel, do którego można wpisać aż 69 przycisków.

Czy jeden dzwonek domowy może mieć różne dźwięki w zależności, który przycisk się naciśnie?

Tak, jest to funkcja, która występuje tylko w niektórych dzwonkach bezprzewodowych. Istnieje w nich możliwość ustawienia innej melodii dla różnych nadajników (przycisków). Daje to możliwość rozróżnienia po rodzaju dźwięku z którego wejścia ktoś dzwoni.

Sposób programowania i ustawiania melodii dla danego przycisku jest uzależniony od modelu dzwonka bezprzewodowego. Przykładowy algorytm programowania i ustawiania melodii oparty o dzwonek domowy ST-970 ROCK opisany jest w dalszej części artykułu.

Czy dodawanie kolejnych przycisków do dzwonka jest trudne?

Większość producentów stara się aby programowanie dzwonków i przycisków było łatwe. Poglądowo przedstawię jak się to odbywa w dzwonku ST-970 ROCK.

Aby zaprogramować dany przycisk do dzwonka i ustawić na nim pożądaną melodię należy:

programowanie dzwonka

 • przyciskami (2) i (3) wybrać pożądaną melodię,
 • następnie przytrzymać przez 5 sekund przycisk zmiany głośności (1) aż do usłyszenia pojedynczego dźwięku „bip” wraz z mignięciem diod LED na froncie, co sygnalizuje wejście w tryb programowania,
 • nacisnąć przycisk nadajnika (4), w tym momencie dzwonek do drzwi powinien wydać z siebie podwójny dźwięk „bip, bip” i 2 razy zamigać diodami LED sygnalizując wpisanie przycisku do pamięci dzwonka.
   

Od tego momentu, ten przycisk będzie wywoływał ustawioną podczas programowania melodię. Aby zaprogramować kolejny przycisk i ustawić dla niego następną np. inną melodię, całą procedurę należy powtórzyć używając innego przycisku.

Na poniższym filmie pokazano w jaki sposób do jednego dzwonka zaprogramować dwa przyciski, przy czym każdy przycisk będzie wywoływał inną melodię.

Czy do jednego przycisku modelu bezprzewodowego można dodać kilka dzwonków?

Mam duży dom i za nim warsztat. Chcę przy bramce umieścić przycisk bezprzewodowy, a w domu trzy dzwonki (w piwnicy, na parterze i na piętrze) i dodatkowy dzwonek chce mieć w warsztacie.
Wszystkie cztery dzwonki powinny dzwonić równocześnie, gdy ktoś naciśnie bezprzewodowy przycisk umieszczony na bramce. Czy i w jaki sposób mogę taką funkcjonalność uzyskać?

Taką funkcjonalność można z pewnością łatwo wykonać.

Większość dzwonków bezprzewodowych, ma możliwość wyzwalania z jednego przycisku większej ilości dzwonków. Taka możliwość powstaje niejako w sposób naturalny. Wystarczy, że dzwonek będzie miał możliwość programowania przycisków, gdyż sygnał radiowy wysłany przez nadajnik (przycisk bezprzewodowy) może być odebrany przez wiele odbiorników (dzwonków).

Ani dla nadajnika, ani dla danego dzwonka nie ma znaczenia, że sygnał dotrze także do innych dzwonków. Wystarczy jeden przycisk kolejno zaprogramować do kilku dzwonków, czyli dla każdego dzwonka powtórzyć procedurę programowania używając tego samego przycisku. Naciśnięcie tak zaprogramowanego przycisku spowoduje jednoczesne wyzwolenie kilku czy nawet kilkudziesięciu dzwonków na raz, pod warunkiem, że dzwonek domowy znajduje się w zasięgu przycisku i sygnał nie jest przez nic zakłócony.

Czy w kilkupiętrowym bloku np. w 100 mieszkaniach mogę zastosować jeden model dzwonka?

Chodzi o sytuację, w której dzwonki i przyciski są rozmieszczone blisko siebie. Czy w takim zagęszczeniu nie będą się nawzajem zakłócać?

Modele bezprzewodowe w chwili obecnej działają już praktycznie tylko w systemie cyfrowym. Większość na częstotliwości 433 MHz, choć są modele działające na częstotliwościach 868 MHz, (system analogowy jest przestarzały i obecnie rzadko spotykany). Aby dzwonki tego samego modelu działały, w tym samym systemie na tej samej częstotliwości i nie zakłócały się nawzajem z innym identycznymi modelami dzwonka tego samego producenta, zostało wprowadzono kodowanie.

Aby bezprzewodowy dzwonek reagował na sygnał z wybranego przycisku, kod danego przycisku musi być wpisany do dzwonka. Pula kodów różni się w zależności od modelu, zwykle jest to minimum 256 kodów, a zdarzają się dzwonki posiadające nawet kilka tysięcy kodów.

Modele bezprzewodowe możemy generalnie podzielić na modele prostsze, w których użytkownik nie ma możliwości samodzielnego programowania przycisków (dany przycisk parowany jest z danym dzwonkiem na stałe podczas procesu produkcji), oraz na dzwonki bardziej zaawansowane, w których jest możliwość samodzielnego programowania przycisków (użytkownik samodzielnie przyporządkowuje przycisk, bądź kilka przycisków do danego dzwonka).

Zdarzają się tematy inwestycyjne polegające na tym, że inwestor (najczęściej developer) chce zainstalować w jednym budynku wielorodzinnym kilkadziesiąt dzwonków do poszczególnych mieszkań. Paradoksalnie w takim przypadku lepiej sprawdzą się dzwonki prostsze z kodem ustawianym przez producenta na stałe podczas procesu produkcji.

Dlaczego tak się dzieje?

W dzwonkach programowalnych istnieje ryzyko, że ktoś programując przycisk niechcący zaprogramuje sobie przycisk sąsiada. Dzieje się tak dlatego, że po uruchomieniu trybu programowania danego dzwonka, dzwonek ten nasłuchuje sygnału z nadajnika (przycisku), aby wprowadzić jego kod do pamięci. Łatwo może się zdarzyć sytuacja, w której podczas wprowadzenia dzwonka w tryb programowania zanim użytkownik naciśnie przycisk, który chciał zaprogramować, zostanie naciśniety inny przycisk u sąsiada, bo akurat ktoś do niego dzwoni. Programowany dzwonek przyjmie przycisk sąsiada a nie ten, który chcieliśmy zaprogramować. Z tego powodu, pewniejszym rozwiązaniem jest na takich inwestycjach użycie dzwonków z kodem ustawianym na stałe na etapie produkcji.

Jak zamówić dzwonki z kodem ustawionym przez producenta?

Podczas składania zamówienia do producenta musi dotrzeć informacja, że dzwonki będą instalowane w jednym miejscu. Wówczas producent jest w stanie ustawiając kody danej partii, i zadbać żeby w produkowanej partii dzwonków żaden kod się nie powtórzył. Daje to pewność, że duże nagromadzenie dzwonków w jednym miejscu nie będzie generowało problemów w postaci wzajemnego wzbudzania się dzwonków sąsiadów wywołanego niezamierzonym zaprogramowaniem niewłaściwego przycisku np. po wymianie baterii w dzwonku.

Sposoby programowania bezprzewodowych przycisków dzwonkowych

Sposoby programowania przycisków różnią się od siebie w zależności od modelu dzwonka.

W starszych dzwonkach programowanie odbywało się na zasadzie ustawiania zworek bądź switch-y. Użytkownik musiał ustawić odpowiednią kombinację (zwykle 4 zworki lub switche) w dzwonku i przycisku.

W nowszych dzwonkach programowanie odbywa się w sposób bardziej zautomatyzowany, dzwonek sam przyporządkowuje sobie odpowiedni kod danego przycisku bądź przycisków. Użytkownik musi tyko w odpowiedni sposób przeprowadzić prostą procedurę programowania danego modelu dzwonka.

Nowością, która pojawiła się w ostatnich latach są przyciski dzwonkowe, w których zastąpiono elementy mechaniczne klawisza, sensorem dotykowym. Wystarczy przyłożyć palec do obudowy takiego przycisku, aby ten zareagował wysyłając sygnał do dzwonka. Dzięki takiemu rozwiązaniu poza walorami estetycznymi uzyskujemy dużo większą wytrzymałość przycisku na uszkodzenia mechaniczne, gdyż nie posiada on żadnych elementów ruchomych. Takie rozwiązanie możliwe jest do uzyskania tylko w przyciskach zasilanych z baterii. Brak ruchomych elementów powoduje, że łatwiej w nim uzyskać większą odporność na warunki atmosferyczne (wyższy stopień ochrony IPXX).

Przykładem modelu dzwonka bezprzewodowego wyposażonego w przycisk dotykowy jest BULIK II (DRS-985 i DRS-988).

dzwonek bezprzewodowy

Przycisk dzwonka – co się stanie, jeśli zostanie celowo zablokowany?

Dzwonki elektromechaniczne do użytku domowego projektowane i przeznaczone są do pracy chwilowej (nie nadają się do pracy długotrwałej). Producenci muszą przewidzieć sytuacje, które mogą wystąpić, więc nie mogą wykluczyć sytuacji, w której ktoś np. zablokuje celowo przycisk doprowadzając do długotrwałego zablokowania cewki w gongu lub dzwonku.

W sytuacjach krytycznych ujawniają się bardzo ważne różnice w zachowaniu między tanimi gongami i dzwonkami do drzwi z dalekiego wschodu a urządzeniami od renomowanych producentów. Z powodu dążenia do najniższej ceny i bardzo tanich konstrukcji cewek, oraz braku układów zabezpieczających przy długotrwałych załączeniach słabe konstrukcje, potrafią doprowadzić do pożaru. Dzieje się tak, ze względu na np. na przegrzanie się cewki, która łatwo może doprowadzić do za zapalenia elementów, z których wykonany jest dzwonek lub gong.

Elektromechaniczny dzwonek do drzwi lub gong dobrej jakości musi być zaprojektowany tak, aby wytrzymać takie przeciążenie w sposób niezagrażający bezpieczeństwu (zwłaszcza pożarowemu).

Tyle teorii, a jak to wygląda w rzeczywistości?

Zobacz krótki film, który pokazuje dwa gongi elektromechaniczne, w których przyciski zostały zablokowane (praca długotrwała).

Jeden to tani gong z Chin wprowadzony na polski rynek przez jednego z importerów. Drugi to gong Zamela model: GNS-921 BIM-BAM.

Proszę zwrócić uwagę na kamerę termowizyjną, która pokazuje przyrost temperatury na cewkach obu gongów.

Czy zwróciłeś uwagę, że po 60 sekundach w tanim gongu cewka rozgrzewa się już do ponad 200 °C, a po ok. 100 sekundach cewka ulega gwałtownemu przepaleniu połączonemu z wyraźnym iskrzeniem mogącym stanowić bezpośrednie zagrożenie pożarowe? W tym samym czasie cewka w drugim gongu pozostaje chłodna. Po odblokowaniu przycisku w gongu chińskim na skutek przegrzania bijak jest już zablokowany i nie wraca do swojego wyjściowego położenia, co zresztą nie ma wielkiego znaczenia, bo jak już zaobserwowaliśmy na filmie cewka uległa całkowitemu przepaleniu, gong nadaje się tylko do wyrzucenia. W drugim gongu bijak powraca do pierwotnego położenia. W markowym gongu, cewka ani bijak nie uległy żadnemu uszkodzeniu, gong dalej jest w pełni sprawny, a co najważniejsze nie spowodował żadnego zagrożenia.
 

porównanie dzwonków

Dodatkowo, tani chiński gong pokazany na testach nie spełniał wielu kluczowych norm i stanowił zagrożenie pożarowe oraz porażeniowe. Nie powinien był nigdy pojawić się w sprzedaży na polskim rynku.

W testowanym tanim gongu występują jeszcze inne nieprawidłowości, które powinny zainteresować kupującego:

•    Zagrożenie dla zdrowia i życia poprzez ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Istnieje możliwość swobodnego zdjęcia obudowy przez co użytkownik zyskuje bezpośredni dostęp do zacisków, które mogą być pod napięciem 230 V;

•    Znakowanie produktu niezgodne z obowiązującymi normami np. błędne umiejscowienie tabliczki znamionowej;

•    Podrobiony znak CE;

•    2 klasa ochronności;

•    brak informacji o znamionowym poborze prądu.

Znak CE – unikaj tanich dzwonków do drzwi

W praktyce, kupując dzwonek domowy traktujemy to jako drobny szybki zakup i mało kto zwraca uwagę na powyższe zagadnienia! Większość kupujących kieruje się ceną, wyglądem zewnętrznym ewentualnie dźwiękiem. Takie podejście to duży błąd.

Obowiązujące prawo traktuje zdrowie i życie człowieka jako najwyższą wartość, którą należy chronić.

Wymogi narzucane przez większość pozornie bzdurnych przepisów, mają na celu zapoznanie producentów z obowiązującymi wymogami (bez tej znajomości ciężko jest oznaczyć produkt zgodnie z wymogami). Parametry, które należy podać zmuszają producenta do przeprowadzenia określonych badań, których wyniki muszą zmieścić się w odpowiednim zakresie.

Spełnienie przez producenta tych pozornie błahych czynności ma na celu zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa.

Jeśli producent poda wartości bez przeprowadzania badań, dokonuje wprowadzenia w błąd i może za to ponieść konsekwencje przewidziane prawem.

Dzięki temu, że są określone i prawnie narzucone oznaczenia wyrobów, organy kontrolne wiedzą co kontrolować i do czego porównywać zamieszczone dane.

CE, jest przykładem znaku, którego użycie ma zapewnić kupującego, że produkt spełnia rygorystyczne unijne przepisy, a sam produkt jest bezpieczny dla użytkownika. Znak CE, to deklaracja, którą składa producent. Nawet jeśli nie znasz wymogów prawnych, które obowiązują producenta danego sprzętu, znajdujący się na nim znak CE, (który powinieneś znać), ma Ci zagwarantować, że ten produkt spełnia wszystkie obowiązujące go normy czyli jest bezpieczny.

China Export czy Conformité Européenne – nadużycia i oszustwa

Niestety niewielu kupujących umie odróżnić znak jakości CE od np. China Export (znaku łudząco podobnego do CE, poszukaj w Google).

Poniżej przykład prawidłowo wyglądającego znaku CE.

oznaczenie CE

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE

Dzwonki szkolne i dzwonki-alarmowe

Dzwonki szkolne i dzwonki alarmowe przeznaczone do pracy w szkołach, remizach strażackich, zakładach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej itp. są dużo głośniejsze w porównaniu do zwykłych dzwonków domowych. Mają ponad 100 dB, oraz odporność na długotrwałą pracę, ponieważ dźwięk alarmowy musi czasem nieprzerwane trwać nawet kilkadziesiąt minut. Pod takie wymagania są odpowiednio zaprojektowane cewki oraz mechanika dzwonka.

Dzwonki szkolne i dzwonki-alarmowe mają podniesiony stopień odporności na pył i wodę do IP44 w porównaniu do zdecydowanej większości dzwonków domowych, które mają stopień ochrony IP20. Wszystko to sprawia, że mimo często trudnych warunków w jakich dzwonki szkolno-alarmowe są instalowane i dużych obciążeń jakim są poddawane działają one niezawodnie wiele lat.  

Montaż dzwonków szkolnych i alarmowych

Przy montażu dużych i ciężkich dzwonków, o przemysłowym charakterze, takich jak dzwonki szkolno-alarmowe należy szczególnie zadbać o prawidłowe przymocowanie ich do podłoża. Wibracje a co za tym idzie siły działające na taki dzwonek są znacznie większe niż w przypadku zwykłych dzwonków domowych. Większe cewki, bijak uderzający w czasze z dużo większą siłą, oraz większa waga dzwonka, powoduje to, że należy ściśle stosować się do zaleceń producenta (ilość punktów mocujących, zastosowanie kołków rozporowych dostarczonych wraz z produktem, odpowiedni przekrój kołków). Należy także zwrócić uwagę, żeby dzwonek taki był montowany do stabilnego podłoża, które zapewni odpowiednie osadzenie kołków.  

Najczęściej popełniane podczas dokręcania błędy opisałem w artykule – Sprawdź, czy robisz to dobrze: Najpopularniejsze błędy podczas dokręcania.

Prawidłowy i stabilny montaż do podłoża, jest szczególnie ważny przy ocieplonych elewacjach gdzie pod warstwą tynku znajduje się warstwa np. styropianu. Zagadnienie mocowania zostało opisane w artykule – Radzimy: Jak zamontować gniazda, łączniki, oświetlenie i kamery na budynku ocieplonym styropianem lub wełną mineralną?

Dzwonki ze szkła, dzwonki drewniane i dzwonki mosiężne. Czyli odrobina luksusu

Oferta dzwonków i gongów jest również skierowana do klientów, którzy oczekują wyrobów wykonanych z szkła, drewna lub mosiądzu np.: DNS-971/DNT-971 RETRO - jasne lub ciemne drewno; DNS-222/DNT-222/DNB-222 MULINO;

GNS-248/GNT-248 GLASSO; GRS-941 CLASSIC/RUSTICAL; GRS-941M CLASSIC/RUSTICAL.

 

dzwonek klasyczny

dzwonek wiszący

dzwonek do domu

retro dzwonek

Przycisk bezprzewodowy do przewodowego dzwonka

Życie weryfikuje wszelkie plany. Są sytuacje w których do dobrze działającej instalacji przewodowej trzeba dołożyć przycisk bezprzewodowy.

Jak to zrobić?

W takich sytuacjach można wykorzystać bezprzewodowy sterownik dzwonka SMYK BSD-202H, który pozwala na bezprzewodowe sterowanie dowolnym dzwonkiem przewodowym. Składa się z nadajnika w formie bateryjnego bezprzewodowego przycisku dzwonkowego PDH-991 lub PDH-227 (identycznych jak stosowany przy dzwonkach bezprzewodowych BULIK DRS-982) oraz odbiornika zasilanego napięciem 230 V i wyposażonego w styk zwierny.

Jak to działa?

Bezprzewodowy przycisk PDH nadaje sygnał radiowy, który o ile nie ma wcześniej opisanych przeszkód trafia do odbiornika. W odbiorniku następuje zwarcie styku i uruchomienie dowolnego dzwonka, który jest do niego podłączony. Bezprzewodowy sterownik dzwonka możesz podłączyć pod dzwonek indywidualnie lub możesz włączyć równolegle do istniejącej już instalacji dzwonkowej pozwalając na uzupełnienie tradycyjnej instalacji także o wyzwalanie bezprzewodowe. Dzięki temu, masz podwójne wyzwalanie i możesz uruchamiać dany dzwonek z tradycyjnego przycisku przewodowego jak i bezprzewodowego.

Przykład:
Przy wejściu do domu mamy zwykły przycisk (instalacja przewodowa), przy furtce zamontowany jest przycisk bezprzewodowy.

Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia

Styk zwierny SMYK BSD-202H można wykorzystać do aktywacji wielu różnych urządzeń nie koniecznie trzeba podłączać dzwonek ;) można podłączyć pod styk GRM-10 który wyśle SMS na wcześniej zaprogramowane numery telefonów. Dzięki temu w swoim telefonie dostaniesz SMS powiadomienie, że ktoś nacisnął przycisk dzwonka.

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

sygnał łączności dzwonka

Podsumowanie - rady praktyka:

 1. Wybierając dzwonek lub gong do kierujmy się poza oczywistymi preferencjami co do dźwięku czy wyglądu także aspektami bezpieczeństwa urządzenia. Kupujmy tylko urządzenia od renomowanych producentów gwarantujących bezpieczeństwo użytkowe. Ryzyko pożaru czy porażenia prądem jest całkiem realne w przypadku najtańszych konstrukcji i nie warto ryzykować własnego bezpieczeństwa czy pożaru dla w niewielkich oszczędności.
   
 2. W razie konieczności zasilania dzwonka przewodowego z nietypowych instalacji (np. stałoprądowych), zasięgnij rady producenta, które modele się do tego nadają. Są dzwonki które bez problemu można zasilać prądem stałym, a są takie które nie będą działać z takim zasilaniem.
   
 3. W razie braku tradycyjnej instalacji dzwonkowej bądź jej uszkodzenia pamiętaj, że doskonałym rozwiązaniem eliminującym konieczność rycia ścian czy kopania przewodów w ziemi jest użycie dzwonka bezprzewodowego wymagającego jedynie zasilania najczęściej w postaci gniazdka 230 V. Zyskujesz dodatkowe zalety w postaci możliwości wyzwalania jednym przyciskiem kilku dzwonków lub kilku przycisków z których możesz wyzwalać jeden i ten sam dzwonek.   
   
 4. W przypadku instalacji kilkudziesięciu dzwonków bezprzewodowych jednego typu w budynkach wielorodzinnych zasięgnij zawsze informacji u producenta który model się do tego najlepiej nadaje aby zapewnić bezproblemowość użytkowania takich dzwonków i wyeliminowanie niebezpieczeństwa wzbudzania się kilku dzwonków na raz.
   
 5. Wybierając dzwonek bezprzewodowy z przyciskiem, który będzie instalowany na zewnątrz budynku upewnij się, że przycisk ten jest przyciskiem o stopniu ochrony minimum IP44.
   
 6. Pamiętaj, że zasięg dzwonków bezprzewodowych podawany na opakowaniach jest zawsze zasięgiem w terenie otwartym. W realnych warunkach zależy on nie tylko od samej odległości, ale też od wielu czynników takich jak: ilość, grubość i rodzaj ścian oraz wielu innych. Na zasięg ma także wpływ sposób montażu przycisku (nie wolno go bezpośrednio instalować na metalowej powierzchni). W razie gdy przycisk musi zostać zainstalowany np. na metalowym słupku należy zadbać o dystans między przyciskiem z dzwonkiem o grubości 10 -15 mm – np. kawałek deseczki, czy plexi.
   
 7. W razie problemów z zasięgiem, przy wykorzystaniu standardowych dzwonków bezprzewodowych poszukaj na rynku urządzeń o podniesionych parametrach takich jak BULKI II (zasięg do 350 m w terenie otwartym) czy BULIK II PRO (zasięg do 1 400 m w terenie otwartym). Dzwonki te działają w miejscach gdzie zwykłe dzwonki bezprzewodowe nie mają szans na utrzymanie łączności.

Komentarze (24)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 0 odpowiedzi
  • Brak ocen

  Pan Piotr jak zwykle doskonale i bardzo dokładnie opisał zagadnienie. Brakuje mi tylko jednej informacji, nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi, a mianowicie, czy można gong elektromechaniczny bądź dzwonek elektroniczny zamontować na suficie? Standardowo montuje się je na ścianie, w pozycji pionowej, na suficie natomiast byłby w pozycji poziomej. Czy montaż na suficie jest bezpieczny?

  Pozdrawiam

  Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 169 pytań
  • 2084 odpowiedzi
  • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  @astero: o odpowiedź poprosimy jednego z największych producentów dzwonków, czyli @Zamel Czy montaż dzwonka elektromechanicznego lub elektronicznego na suficie jest bezpieczne?

  Zamel Partner
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 40 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  @astero: Generalnie należy przyjąć zasadę że dzwonki oraz gongi elektromechaniczne powinny być montowane tylko w pozycji pionowej zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzeń oraz oznaczeniami na obudowie.  Wynika to z ich konstrukcji i zasady działania. W gongach błędne zamocowanie urządzenia  a co za tym idzie błędne ułożenie blach i bijaka ma słyszalny wpływ na sam dźwięk i może mieć wpływ na trwałość takiego gongu . Sposób montażu ma bardzo duże znaczenie w przypadku tak dużych i ciężkich dzwonków jak dzwonki szkolno-alarmowe w których działają dość duże siły i w ich przypadku niewłaściwy montaż może doprowadzić nawet do zniszczenia takiego dzwonka. Oczywiście w przypadku dzwonków i gongów elektronicznych sposób montażu nie ma już większego znaczenia i te jeśli ktoś chce można bez żadnych przeciwwskazań montować na suficie.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wow... w życiu nie myślałem, że przeczytam tak obszerny artykuł o dzwonkach. Piotr jak zwykle wycisnął z cytryny nawet kolor. Temat wyczerpany tak, że producenci nawet się czegoś z niego dowiedzą. Sam pamiętam przy wyborze dzwonka ile trwało wybranie odpowiedniego dźwięku. Temat pozornie prosty, ale jest wiele możliwości. Wymieniałem też dzwonek u inwestora który założył szwagier, był to dzwonek na 24v, a instalacja przewidziana pod 230. Zadzwonił tylko raz. 

  Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 169 pytań
  • 2084 odpowiedzi
  • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Cieszę się że artykuł się podobał :)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 14 pytań
  • 69 odpowiedzi
  • 90% pozytywnych ocen od użytkowników

  Super artykuł. Od razu mi się przypomina pierwsza robota po skończeniu szkoły, kiedy zaponiałem podłaczyć dzwonek i do dzić ,a pare lat mineło trzeba pukać do drzwi teściowej ;)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 36 pytań
  • 187 odpowiedzi
  • 95.2% pozytywnych ocen od użytkowników

  Nie powiem artykuł o dzwonku mnie wciągnął, miło mieć jakiś fajny i w miare normy dzwonek który się lubi jak sygnalizuje ze goście przyszli


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 7 pytań
  • 69 odpowiedzi
  • 92.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Sam jestem przed zakupem dzwonka artykuł marudzi mi się przyda aby kupić odpowiedni. Dziękuje 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 4 odpowiedzi
  • 47.1% pozytywnych ocen od użytkowników

  Bardzo pomocny artykuł 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 4 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Przydatny artykuł 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 2 pytań
  • 157 odpowiedzi
  • 81.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  Niby to tylko dzwonek, a tyle możliwości. 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 13 pytań
  • 601 odpowiedzi
  • 62% pozytywnych ocen od użytkowników

  Bardzo zrozumiały artykuł. A o dzwonkach kinetycznych nie miałem pojęcia.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 0 odpowiedzi
  • Brak ocen

  Jak wyprogramować przycisk aby nie działał z dzwonkiem? Mój dzwonek reaguje również na przycisk sąsiada. Instrukcja podaje tylko jak zaprogramować kolejny, nic nie ma o usunięciu zaprogramowanego przycisku.

  Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 169 pytań
  • 2084 odpowiedzi
  • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  O jakim producencie i modelu dzwonka Pan pisze? Przykładowo Zamel w instrukcji do dzwonka Bulik II napisał:

  Do dzwonka można wpisać maksymalnie 69 przycisków.

  Przyciski programuje się pojedynczo (w celu dopisania nowego przycisku każdorazowo należy wejść w tryb programowania).

  e) Selektywne kasowanie przycisków

  1. Nacisnąć i przytrzymać (około 4s) przycisk „VOLUME” do momentu aż zielona dioda LED zacznie błyskać.

  2. Nacisnąć przycisk, który ma być usunięty z dzwonka – zielona dioda LED zaświeci się i zgaśnie co oznacza poprawne usunięcie przycisku. W celu wcześniejszego wyjścia z trybu selektywnego kasowania (bez usunięcia przycisku) należy na krótko nacisnąć przycisk VOLUME lub MELODY – dioda LED zostanie wygaszona.

   

  f) Kasowanie wszystkich przycisków i przywrócenie ustawień fabrycznych

  1. Odłączyć napięcie zasilające (wystarczy zdemontować jedną baterię)

  2. Nacisnąć i przytrzymać przycisk VOLUME

  3. Trzymając wciśnięty przycisk VOLUME załączyć napięcie zasilające

  4. Zielona dioda LED mignie 1 raz i po chwili zapali się na stałe

  5. Puścić przycisk VOLUME

  6. Dioda LED mignie 3 razy – oznacza to poprawne usunięcie wszystkich pilotów

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Ciekawa sytuacja :D Wiesz kiedy ktoś do sąsiada przychodzi :D  Ale musi to być denerwujące. Mi ostatnio jakiś sąsiad bramę garażową otworzył swoim pilotem... Sprawę już rozwiązaliśmy :D

Czytaj także:

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [poradnik PDF]

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [porad

Na montaż pompy ciepła przeznaczonej na potrzeby centralnego ogrzew

Więcej
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Home?

Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom

Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O

Więcej
Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F

Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F

Co można osiągnąć z F&F FOX? Z jakich elementów składa się system?

Więcej
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miejscu

Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej

Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd

Więcej
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?

Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat te

Więcej