Przeczytasz w 9 min.
Przeczytano 15 043 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Stare porzekadło mówi: elektryka prąd nie tyka. Możliwe, ale nic tam nie ma o amatorach, dlatego warto wiedzieć co i jak możemy zrobić, gdy w domu zabraknie elektryczności. I jak postępować by prąd nas nie tknął.

Energia elektryczna to dziś dobro absolutnie podstawowe, bez którego większość z nas nie byłaby w stanie funkcjonować dłużej niż kilka - kilkanaście godzin. Bo choć bez telewizji czy internetu pewnie moglibyśmy poradzić sobie zdecydowanie dłużej, to psująca się w naszych unieruchomionych lodówkach żywność szybko pokazałaby nam, jak bardzo potrzebujemy na co dzień prądu w gniazdku. W szczególnie złej sytuacji znaleźliby się właściciele domów jednorodzinnych, którzy mieliby też problem z ogrzewaniem. Bo nawet, gdy nie korzystają z typowo elektrycznych źródeł ciepła, to zwykle potrzebują prądu do zasilania pieców i pomp centralnego ogrzewania.

Na szczęście nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki temu przyzwyczailiśmy się traktować obecność prądu w gniazdu jako coś oczywistego. Tymczasem nie ma systemów stuprocentowo niezawodnych, i awarie – choć dziś nieczęste – wciąż się zdarzają. Dlatego warto wiedzieć co robić w ich przypadku. Tym bardziej, że nieumiejętne obchodzenie się z prądem jest bardzo niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić wręcz do wypadku śmiertelnego

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Jak więc powinniśmy postępować, by tego uniknąć?

Dzwonimy i czekamy

Gdy dojdzie do awarii instalacji elektrycznej, należy na początku ustalić, czy nastąpiła ona tylko u nas w domu, czy dotyczy większego obszaru. W tym celu wystarczy porozumieć się z sąsiadami. Jeśli okaże się, że oni również nie mają prądu, jedyne, co nam pozostaje, to zgłoszenie tego faktu do właściwego dystrybutora energii. To on, a nie producent, czyli elektrownia, odpowiada za usuwanie wszelkich uszkodzeń sieci energetycznej.

Odpowiedni numer telefonu warto mieć zapisany wcześniej w łatwo dostępnym miejscu. Znalezienie go w świetle latarki czy świecy może być kłopotliwe. Pamiętajmy, że brak prądu oznacza również wyłączenie domowego modemu, będziemy więc mieć problem ze skorzystaniem z internetu. Awarię możemy też zgłosić na ogólnokrajowy numer alarmowy 991.

UWAGA: Bezwzględnie tam należy dzwonić w przypadku, gdy z awarią wiąże się zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.


Na własną rękę, czyli jak sprawdzić bezpieczniki?

Nieco więcej będziemy mogli zrobić, gdy ustalimy, że brak prądu dotyczy tylko naszego domu czy mieszkania. W takich przypadkach najczęściej okazuje się, że problemem jest po prostu przepalony lub rozłączony bezpiecznik potocznie nazywany korkiem, w nowszych instalacjach zastąpiony wyłącznikiem nadmiarowoprądowym, czyli popularną eską. Usunięcie awarii polega wtedy na przywróceniu ciągłości obwodu elektrycznego. Wystarczy więc wymienić uszkodzony bezpiecznik lub ponownie włączyć rozłączoną eskę przez podniesienie plastikowej dźwigienki.

UWAGA: Absolutnie niedopuszczalne są wszelkie próby zastąpienia czy naprawy korka za pomocą cienkiego drucika. Tego rodzaju działania prowadzą do powstania zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców i mogą być przyczyną pożaru.


Czasami, np. wskutek  zwarcia o dużej mocy, może dojść do wyłączenia głównego bezpiecznika umieszczonego przy liczniku prądu. Dlatego klucz do skrzynki, w której jest on zamknięty, warto przechowywać w łatwo dostępnym i znanym wszystkim domownikom miejscu, tak by w razie konieczności móc bez problemów móc ponownie włączyć bezpiecznik. Niestety, w starszych instalacjach, gdzie zabezpieczenia przedlicznikowe oparte były o bezpieczniki topikowe, popularnie  nazywane BM, dostęp do nich ma tylko dostawca energii elektrycznej.

Sprawdź przyczynę awarii instalacji elektrycznej

Nim jednak przywrócimy napięcie w instalacji, warto przeanalizować możliwe przyczyny awarii instalacji. Są nimi zwykle przeciążenia sieci, do których dochodzi gdy np. do jednego obwodu elektrycznego podłączymy zbyt wiele urządzeń o dużej mocy, lub zwarcia. Powodują je najczęściej wadliwie działające urządzenia elektryczne podłączone do sieci, obluzowane złączki śrubowe w gniazdkach, z których wysunęły się przewody, a także mechaniczne uszkodzenia izolacji kabli i przewodów oraz zalania. Na te ostatnie szczególnie narażone wszelkiego typu przedłużacze, które powszechnie używamy dziś w domach. Dlatego dobrym pomysłem jest przeprowadzenie swoistej inspekcji instalacji elektrycznej w naszym mieszkaniu.

Powinniśmy sprawdzić czy gniazdka, przedłużacze, kontakty i wtyczki urządzeń elektrycznych nie są rozgrzane, nie mają śladów osmalenia czy nadtopienia, nie pachną spalenizną lub nie są zalane. Czynność tę należy ponowić po włączeniu bezpieczników.  Warto zrobić to w ciszy, tak by ewentualnie wychwycić charakterystyczne brzęczenie  iskrzącej instalacji.

Niektóre z tak zlokalizowanych problemów będziemy w stanie rozwiązać sami. Odłączenie wadliwego urządzenia z sieci albo osuszenie przedłużacza nie stanowi oczywiście problemu dla nikogo. Również wymiana gniazdka elektrycznego czy kontaktu nie będzie wyzwaniem dla przeciętnego majsterkowicza.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, jak robić to prawidłowo.

To jednak granica naszych możliwości. By uniknąć ewentualnej katastrofy, dalszych ingerencji w sieć elektryczną nie powinniśmy robić na własną rękę.

UWAGA: Wszelkie prace polegające na ingerencji w sieć elektryczną, takie jak wymiana gniazdek i kontaktów czy zakładanie lamp i żyrandoli, należy bezwzględnie wykonywać przy wyłączonych bezpiecznikach.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Konieczna naprawa instalacji elektrycznej? Wezwij fachowca

Jeżeli pomimo wykonanego przeglądu i po usunięciu przyczyn ewentualnych awarii po włączeniu bezpieczników nie powraca napięcie w sieci, należy je ponownie wyłączyć i nie podejmować  samodzielnie dalszych czynności. Jedyne, co nam pozostaje w takiej sytuacji, to wezwanie elektryka. Tak samo musimy postąpić, gdy po włączeniu bezpieczników błyskawicznie się one ponownie wyłączają.

Dalsze prace związane z naprawą instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu powinien wykonywać wykwalifikowany fachowiec. Tylko on będzie wiedział, jak bezpiecznie i skutecznie usunąć tego typu awarię. Inne typy napraw, które musi wykonywać elektryk, to:

 • likwidacja zwarć w instalacji, -
 • eliminacja luźnych przewodów w puszkach,
 • ogólna modernizacja sieci elektrycznej.

Należy pamiętać, że udział wykwalifikowanego elektryka w tego rodzaju pracach wymusza nie tylko poziom ich trudności, ale i przepisy prawne. O bardzo istotnych aspektach prawnych remontów instalacji elektrycznych, a przede wszystkim o odpowiedzialności za ich prawidłowe wykonanie, szerzej piszemy tu.

W przypadku planowanych, poważnych napraw warto upewnić się, że firma elektryczna posiada agregat prądotwórczy, który zapewni zasilanie w trakcie realizacji prac. Dzięki temu nie trzeba będzie korzystać z uprzejmości sąsiada czy szukać awaryjnego gniazda na klatce schodowej. Decydując się na wezwanie fachowca należy też odpowiednio przygotować się na jego wizytę, aby ułatwić mu pracę. Kluczowa jest w tym przypadku dokumentacja  instalacji elektrycznej, którą warto na etapie budowy czy remontu uzupełniać o fotografie przewodów na ścianach robione przed  położeniem tynku. Dzięki temu elektryk będzie wiedział jak prowadzić prace tak by powodować możliwie jak najmniejsze szkody i nie spowodować kolejnych uszkodzeń.

Wraz z dokumentacją warto przechowywać protokół z ostatniego przeglądu instalacji elektrycznej.

UWAGA: Każdy właściciel i zarządca budynku mieszkalnego zobowiązany jest do dokonania – a właściwie zlecenia uprawnionemu elektrykowi – przeglądu instalacji elektrycznej, nie rzadziej niż raz na pięć lat. Warto dopilnować, by wykonujący go fachowiec, poza dokonaniem odpowiednich pomiarów, przeprowadził też dokładne oględziny i upewnił się, że wszystko jest w porządku.


By zapewnić sobie właściwy poziom usług i uniknąć przykrych niespodziane należy pamiętać o zawarciu z elektrykiem stosownej umowy a wykonanie prac remontowych. O tym jak powinna ona wyglądać i co zawierać dowiecie się z naszego artykułu.

Sprawdź, nim przewiercisz kabel

Awarie instalacji pojawiają się szczególnie często podczas prac remontowych. W ich trakcie łatwo o przewiercenie, przecięcie czy urwanie przewodu elektrycznego, a to grozi  porażeniem prądem. Poza samą instalacją uszkodzeniu ulega wtedy często również sprzęt budowlany, a naprawa takiego przewodu jest kłopotliwa. Trzeba kuć tynk, wyciągać uszkodzone kable i ponownie je łączyć. Takie czynności wykonywać może wyłącznie wykwalifikowany elektryk. Jego praca jest w takim przypadku tym trudniejsza czym starsza jest remontowana nieruchomość. O ile bowiem w nowych domach i mieszkaniach właściciele często dysponują kompletną dokumentacją wszystkich obwodów, to w tych starszy odnalezienie przewodów, często kładzionych na szybko i bez żadnej logiki, bywa trudne.

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

Lokalizator przewodów

Dlatego najlepiej unikać takich awarii. Będzie w tym bardzo pomocne specjalne urządzenie do lokalizacji kabli, takie jak choćby te znajdujące się w ofercie TIM.  Szczególnie warte zainteresowania są urządzenie uniwersalne pozwalające na wykrywanie nie tylko przewodów elektrycznych, ale też elementów metalowych i belek drewnianych. Aby zapewnić możliwie najszybsze usunięcie awarii instalacji należy zawsze pod ręką trzymać numer telefonu zaufanego elektryka. Najlepiej, gdy jest to ktoś znajomy – ktoś, na kogo nie będziemy musieli czekać godzinami. Przydatne są także numery do sąsiadów oraz oczywiście numer pogotowia energetycznego.

 

Czytaj także:

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ł

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do

Więcej
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy

Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr

Więcej
Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Jakie rodzaje mechanicznej wentylacji są obecnie dostępne na rynku

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021 / Jakie kary za wycięcie drzewa?

Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021 / Jaki

Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji? Czy aktualnie taka wycink

Więcej
Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w system Inteligentnego Domu?

Jak dobrze i niedrogo zmienić instalację elektryczną w sy

Inteligentny dom kojarzy Ci się z dużymi wydatkami i inwazyjnym rem

Więcej

Komentarze (7)

 • "Stare porzekadło mówi: elektryka prąd nie tyka."

  Należy pamiętać o drugiej części porzekadła:

  "A jak go tyknie, to elektryk fiknie."

 • Wymieniłem już kilka bezpieczników topikowych których "producent Zdzisiek" postanowił zastosować własny wkład, często bez udziału piasku kwarcowego. Strach pomyśleć co mogło się stać w takich domach.

 • Pewnie wielu awarii udałoby się uniknąć, gdyby przeglądy instalacji elektrycznych były wykonywane regularnie i rzetelnie. Jestem elektrykiem od wielu lat, mam świadomość czym grozi porażenie prądem (nieraz miałem okazję "poczuć" prąd) i dlatego boję się prądu. Uważam że wszyscy powinni się bać i wszelkie prace związane z usuwaniem awarii powinni zlecać wykwalifikowanemu elektrykowi.

  Niestety ludzka mentalność się nie zmieni i będą sami grzebać i sami podłączać urządzenia. A później dzwonią w niedzielę o 21 że prądu nie mają... I okazuje się że podłącza indukcję i na 1 z 2 przewodów neutralnych puszcza fazę...

  Teraz każdy się zna na wszystkim, musi być niestety nieszczęście.

  Problemem jest chyba największa grupa osób, które nie mają pieniędzy na elektryka i chcą coś same zrobić. Sam wiesz, że taka wizyta może być kosztowna. Nie znam osób które zarabiają bardzo dobrze, nie mają odpowiedniej wiedzy i same bawią się w naprawy elektryczne. Zazwyczaj to osoby które liczą każdy pieniądz lub są majsterkowiczami i mają "jakieś" pojęcie.

 • dziękuję.przydatny artykuł