Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 1 891 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-22

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika

Na etapie projektowania budynku coraz częściej możemy usłyszeć o rozwiązaniach, które czynią nasz dom inteligentnym. Mówimy tutaj o budynku, który zapewni nam bezpieczeństwo, niskie koszty eksploatacji i będzie wykonywać za nas część domowych obowiązków. Ale czym jest dom inteligentny?

infografika inteligentny dom

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to integracja domowych instalacji tak, aby można było nimi sterować z jednego przycisku, panelu w pokoju lub zdalnie. Instalacje te mogą komunikować się ze sobą, by działały razem i przede wszystkim – by lepiej służyły domownikom.

Inteligentny dom – z kablem czy bez?

Decydując się na zastosowanie osprzętu elektroinstalacyjnego do sterowania domem, musimy w pierwszej kolejności zadecydować, czy wybieramy rozwiązania przewodowe, czy bezprzewodowe. W wariancie przewodowego sterowania domem, sterowanie odbywa się bezpośrednio, przy użyciu sensorów przyciskowych, paneli dotykowych lub zdalnie przez internet, np. przy wykorzystaniu odpowiedniego przewodu systemowego typu KNX/EIB czy uzupełniającej żyły zwykłego przewodu, poprowadzonej równolegle do instalacji elektrycznej – czyli zamiast zwykłego przewodu trójżyłowego układamy czterożyłowy.

Komunikację przewodową warto wykonać na etapie układania instalacji elektrycznej – w wykończonym pomieszczeniu dołożenie dodatkowego przewodu jest dość kłopotliwe. Dlatego w istniejącym domu lepiej sprawdzi się automatyka bezprzewodowa – wówczas komunikacja między urządzeniami a centralą wykonawczą odbywa się za pomocą fal radiowych.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Oświetlenie w inteligentnym domu

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu, tworzy nastrój do pracy, nauki czy rozrywki. Dlatego automatycznie działające oświetlenie, którym możemy zdalnie sterować lub ustawić tak, aby włączać je i wyłączać w odpowiednich momentach, to jedno z wielu rozwiązań, które można zastosować w inteligentnym domu.

Sterowanie oświetleniem musi być zaplanowane jak najwcześniej, najlepiej na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w domu. Zyskamy wtedy możliwość rozplanowania punktów świetlnych, rozmieścimy włączniki światła oraz czujniki ruchu.

Elementy systemu sterowania oświetleniem w takim przypadku mogą zostać zainstalowane w puszkach podtynkowych w postaci tzw. instalacji rozproszonej lub scentralizowanej, w głównej rozdzielni elektrycznej. Stosując włączniki światła przeznaczone do inteligentnych budynków, zyskujemy możliwość zdalnego sterowania oświetleniem z poziomu pilota lub aplikacji. Ustawimy domyślne sceny świetlne, zdefiniujemy zarówno pojedyncze punkty, jak i całe grupy oświetleniowe. Istnieją również systemy pozwalające na uruchamianie oświetlenia na podstawie informacji pobieranych przez czujniki zmierzchu czy ruchu.

Rolety i okna pod kontrolą

Podobnie jak kwestię oświetlenia możemy rozwiązać sterowanie wyposażeniem w domu, np. roletami bądź oknami. Rolety mogą być automatycznie opuszczane w całym domu w chwili uzbrajania alarmu i odwrotnie – podnosić się, gdy alarm zostanie wyłączony. Warunkiem koniecznym jest wyposażenie rolet w dedykowane siłowniki – tymi możemy sterować manualnie, poprzez włącznik ścienny lub zdalnie, z poziomu aplikacji.

Te drugie mają możliwość pracy w trybie harmonogramu dobowego. Aby chronić dom inteligentny zarówno przed nadmiernymi stratami ciepła, jak i przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zaprogramować ich pracę w taki sposób, aby podnosiły się i opuszczały o określonych porach. System ten można uzupełnić o montaż elektrycznych siłowników okiennych. Rozwiązanie to jest szczególnie praktyczne w oknach dachowych i przy dużych przeszkleniach. Dzięki niemu można np. automatycznie otwierać okna o określonej porze dnia, czy zamykać je po wyjściu z domu.

Uzupełnieniem elektrycznych siłowników są kontaktrony, czyli magnetyczne czujniki otwarcia okna. Próba otworzenia okna w trakcie uzbrojenia alarmu powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego i natychmiastowe uruchomienie alarmu. Mogą również wstrzymać pracę centrali mechanicznej, gdy któryś z domowników zdecyduje się przewietrzyć pokój.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Sterowanie temperaturą w domu inteligentnym

Aby zarządzać temperaturą w każdym pomieszczeniu, inteligentny dom musi być wyposażony w termostaty elektroniczne lub siłowniki na rozdzielaczach grzewczych podłączonych do listwy zasilającej. Zarówno termostaty elektroniczne, jak i listwy zasilające wymagają wpięcia do sterownika Wi-Fi, który daje nam możliwość obniżania temperatury po wyjściu z domu i jej podwyższania przed powrotem.

Aby móc sterować źródłem ciepła, np. pompą ciepła lub gazowym kotłem kondensacyjnym, warto wyposażyć je w fabryczny lub zewnętrzny sterownik. Aby płynnie dostosować moc grzewczą do aktualnych potrzeb cieplnych budynku, sterownik warto uzupełnić o elektroniczny regulator pogody. Mierzy on temperaturę po stronie czujnika zewnętrznego i dostosowuje temperaturę wody zasilającej względem tzw. krzywej grzewczej.

Dostosowuje ona parametry instalacji, liniowo do występujących w budynku strat ciepła im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura wody grzewczej. Dzięki wykorzystaniu regulatora pogodowego nie występuje ryzyko przegrzewu pomieszczeń, co ma szczególne znaczenie dla ogrzewania podłogowego – które cechuje duża bezwładność cieplna. W przypadku tradycyjnych instalacji na paliwo stałe temperaturą wody grzewczej możemy sterować przy wykorzystaniu regulatora pogodowego, zaworu mieszającego lub bufora.

 

Komentarze (7)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 40 pytań
  • 286 odpowiedzi
  • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

  Inteligentny dom, przy obecnym tempie rozwoju technologii, niedługo stanie się standardem.

  Powinno się jak najwięcej artykułów na ten temat, aby uświadamiać ludziom, że to już nie jest technologia rodem z kosmosu.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Planujecie jakiś artykuł z najpopularniejszymi rozwiązaniami sterowania inteligentnym domem i krótkim lub długim opisem wad i zalet? Chodzi o konkretnych producentów, konkretne systemy. Rozumiem jeśli nie podejmiecie tematu, bo w tym temacie na rynku może się szybko coś zmienić a w jakimś stopniu to też reklama jest.

  Redakcja Partner ds. prądu
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 181 pytań
  • 173 odpowiedzi
  • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  @Gwozdziu944 ciekawy pomysł! Rozważymy przygotowanie takiego materiału :)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 2 pytań
  • 157 odpowiedzi
  • 81.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wiele rzeczy naprawdę przydatne i sam bym sobie zamontował, ale też jest wiele rozwiązań zupełnie niepotrzebnych takich jak np. inteligentna lodówka, a przynajmiej dla mnie. 

 • EL-ROJ Moderator Automatyk/Elektryk/Manager

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 20 pytań
  • 411 odpowiedzi
  • 99.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Inteligentna instalacja w polskich warunkach to bardzo często kombinacja dobrej jakości systemu monitoringu IP połączonego z wideodomofonem IP, co zapewnia monitorowanie obiektu, rejestrację osób wchodzących oraz podgląd na dom z dowolnego miejsca na świecie. Inteligentna instalacja to także połączenie sterowania roletami za pomocą przycisków lokalnych i centralnych połączone z systemem alarmowym, który po zazbrojeniu automatycznie pozamyka wszystkie rolety okienne. Taka kombinacja kilku systemów zazwyczaj jest nieintegrowana w jedną, spójną całość, jednak nie jest to złe rozwiązanie - każdy system działając indywidualnie jest wyspecjalizowany w obrębie tego co ma robić. W praktyce to bardzo dobre rozwiązanie. 

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 18 odpowiedzi
  • 50% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wszytko racja lecz jest to dom sterowany a nie inteligentny 

  Mylimy pojęcia i definicje 

  Inteligencja ma polegać na zbieraniu danych analizie i jej uczeniu się 

  Czyli dom inteligentny wykorzystuje sterowania w celu optymalizacji procesów w nim zachodzących 

  To że włączymy czy wyłączymy światło z aplikacji to sterownie a inteligencja jest logika oparta na zbieraniu informacji środowiskowych tj. niewykrywam ruchu w systemie alarmowym, tv nie jest włączony więc wyłącze oświetlenie 

  Dostrzegam ładne słońce na dworze więc otworze rolety by oszczędzić ogrzewanie i dogrzać pom światłem słonecznym o ile użytkownik nie odpoczywam po pracy o czym wiem z kalendarza lub z historii lokalizacji ewentualnie z aktywności w systemie alarmowym.

  EL-ROJ Moderator Automatyk/Elektryk/Manager
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 20 pytań
  • 411 odpowiedzi
  • 99.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Karol_u, całkowicie zgadzam się z Tobą i tak, prawdziwy inteligentny dom powinien opierać się o metody sztucznej inteligencji takie jak logika rozmyta (Fuzzy Logic) lub też sieć neuronową wspomagającą podejmowanie decyzji na bazie danych pomiarowych wielowymiarowych. Niestety tak nie jest. Czy jednak jest to potrzebne? Cóż... to zależy. Moim zdaniem w budownictwie instalacje powinny być wykonywane tak by nastawiać się na maksymalną prostotę, niezawodność oraz sprawną i stabilną pracę przez wiele lat. Takie rozwiązania zapeniają systemy najprostsze. Dlatego rozwiązania hybrydowe - zawierające proste elementy automatyki wzbogacone w urządzenia bardziej zaawansowane to rozwiązanie moim zdaniem optymalne.

Czytaj także:

Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady bezpieczeństwa

Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady b

Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy

Więcej
Więcej
Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci zasilania

Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci za

Jakie są przyczyny przepieć w sieci elektrycznej i jak się przed ni

Więcej
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu

Więcej
Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych i jego praktyczne konsekwencje – gwarancja, rękojmia, likwidacja szkód

Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych i jego prakt

Niniejszy artykuł opisuje zagadnienia dotyczące realizacji uprawnie

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczyć cenną elektronikę?

Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze

Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso

Więcej