Przeczytasz w 7 min.
Przeczytano 2 425 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-19

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ciepła łazienka: optymalna temperatura w łazienkach  

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do kwestii komfortu cieplnego. Aby nie odczuwać dyskomfortu po wyjściu z kąpieli, musimy zapewnić tam odpowiednią temperaturę. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie1, w łazienkach powinna być utrzymywana temperatura +24°C. W pozostałych pomieszczeniach należy utrzymywać temperaturę w granicach +18-20°C. Prawdą jest, że każdy z nas może mieć inne przyzwyczajenia i czuć się komfortowo przy innych wartościach temperatury, ale najbardziej optymalny jest wyżej wymieniony zakres. 

W łazienkach ogrzewanie może być realizowane za pomocą grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego. Grzejniki łazienkowe z racji swoich rozmiarów nie powinny być osłonięte meblami czy elementami wystroju co utrudnia ich rozmieszczenie w niewielkich łazienkach. Natomiast ogrzewanie podłogowe nie zajmuje cennego miejsca, daje efekt tzw. ciepłej stopy, ułatwia wysychanie podłogi i zapewnia komfortowe rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem do ogrzewania zarówno małych, jak i dużych łazienek. 

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

instalacja w łaziece

łazienka zakresy

Ogrzewanie podłogowe wodne. Czy ma wady? Opinie eksperta

Decyzję o wykonaniu ogrzewania podłogowego wodnego w łazience najlepiej podjąć na etapie projektowania budynku. Projektant musi uwzględnić dodatkową grubość wylewki, która będzie pełnić rolę płyty grzewczej ważne, aby nie obniżyła wysokości pomieszczenia. Ważne też, aby znać zapotrzebowanie na ciepło w łazience, oszacujemy wtedy grubość rur oraz rozstaw wodnego ogrzewania podłogowego. 

Wodne ogrzewanie podłogowe należy wykonać na izolacji termicznej, przed wylaniem podłogi. Styropian powinien mieć grubość przynajmniej 10 cm, jeśli budynek jest niepodpiwniczony, i 6 cm jeśli łazienka znajduje się nad nieogrzewaną piwnicą. Na styropian układa się rury wodnego ogrzewania podłogowego, są one wykonane z tworzywa sztucznego, np. z wkładką aluminiową tupu PE-X/AL/PE-X. Rury formuje się w pętle grzewcze w postaci spirali lub meandrów, a następnie zalewa wylewką betonową o grubości przynajmniej 7-8 cm. 

Taki sposób ogrzewania podłogi w łazience zapewni oczekiwany komfort, ale tylko wtedy, kiedy będzie działać źródło ciepła w budynku (np. kocioł na pellet, pompa ciepła). Gdy na dworze zrobi się już na tyle ciepło, że urządzenie grzewcze przestanie grzać – wodna podłogówka również przestanie działać. 

ogrzewane w łazience

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne z grzałką elektryczną lub grzejniki elektryczne łazienkowe

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne mogą ogrzewać łazienkę, zastępując z powodzeniem zwykłe kaloryfery. Zbudowane są z dwóch pionowych przewodów (czyli kolektorów), doprowadzających i odprowadzających wodę oraz kompletu łączących je, cienkich, poziomych rurek. Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne mają moc od 250 do 1000 W najczęściej są ze stali, chociaż można spotkać również miedziane.  

Ich niezbędnym wyposażeniem jest zawór termostatyczny, zlokalizowany na dole grzejnika. Ponieważ grzejniki łazienkowe mają małą pojemność, szybko się nagrzewają. Brak regulacji może doprowadzić do ciągłego przegrzewania łazienki i konieczności jej wietrzenia. Zawór termostatyczny z kolei zamyka dopływ wody grzewczej, gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, co pozwala oszczędnie gospodarować energią cieplną dostarczaną przez grzejnik. 

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

grzejniki 

 

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne nie działają jednak poza sezonem grzewczym nie możemy wtedy dogrzać łazienki w chłodny dzień ani wysuszyć prania. Problem ten możemy rozwiązać, wyposażając grzejnik w grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów. Dzięki temu można korzystać z jego funkcji przez cały rok. Znalezienie odpowiedniej grzałki grzejnikowej nie jest trudne większość grzałek pasuje do wszystkich wodnych grzejników drabinkowych. Kupując grzałkę, dobierzmy ją do mocy grzejnika. Zaleca się, aby moc grzałki była zdecydowanie mniejsza od mocy grzejnika o co najmniej 100-150 W np. gdy mamy grzejnik o mocy 450 W, to szukamy grzałki o mocy 300 W. 

  

grzejnik elektryczny 

Alternatywą dla wodnego grzejnika łazienkowego jest grzejnik elektryczny łazienkowy, zwany potocznie suszarką. Tego typu urządzenia mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją więc łazienki na rynku znajdziemy urządzenia o mocy 65-250 W. Natomiast świetnie nadają się do jej dogrzewania i suszenia ręczników oraz garderoby. Ich montaż jest bardzo prosty wystarczy zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V. Niektóre modele mają możliwość regulacji mocy służy do tego przełącznik umieszczony na wtyczce. Bez względu na to, czy jest to okres letni, czy zimowy, gdy chcemy szybko dogrzać łazienkę przed kąpielą lub wysuszyć ubranie, ustawiamy urządzenie na maksymalną moc. 

 

grzejnik podłączony do sieci  

Ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czy ma wady? Opinie eksperta

Elektryczne ogrzewanie podłogowe daje możliwość utrzymania ciepłej temperatury podłogi przez cały rok – ponieważ działa niezależnie od wodnego systemu centralnego ogrzewania. Jest łatwiejsze do wykonania i tańsze od wodnego, jest jednak droższe w eksploatacji z uwagi na pobór energii elektrycznej.  

Najpopularniejszym rodzajem podłogowego ogrzewania elektrycznego są maty elektryczne, czyli siatka z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Maty elektryczne układa się wówczas poza obrysem wanny czy natrysku, można to zrobić samodzielnie – ale podłączenie do instalacji 230 V powinniśmy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. 

Dostępne na rynku maty mają grubość 2,5 mm, mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej, używanej do przyklejania warstwy wykończeniowej (np. płytka ceramiczna terakota) – nie podnoszą w istotny sposób poziomu podłogi. Po ułożeniu maty na ogrzewanej powierzchni przyklejamy ją trwale do podłoża, wykorzystując zaprawę klejową, następnie na tak przygotowanej warstwie montuje się warstwę wykończeniową, czyli płytki ceramiczne. 

Elektryczne maty grzewcze dostępne są o mocy 100, 120, a nawet 160 W/m2, dodatkowo rozróżniamy maty grzewcze jedno- lub dwustronnie zasilane. Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury i działają jako niezależne źródło ciepła. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury – dzięki temu nie musimy się martwić o przegrzewanie łazienki. 

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

ogrzewanie podłogowe łazienki 

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Ogrzewanie łazienki

Komentarze (7)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Zabrakło mi tu informacji o promiennikach podczerwieni. Sam jak remontowałem łazienkę zastanawiałem się nad takim panelem z promiennikami podczerwieni gdzieś na suficie lub ścianie ale zrezygnowałem z powodu zbyt małej ilości opinii. A jak wiadomo, artykuły mogą być sponsorowane a broszurki producentów to już same superlatywy o produkcie. A to trzeba też poznać wady takiego rozwiązania i jak to wychodzi z kosztami. Finalnie zrezygnowałem z tego rozwiązania.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 14 pytań
  • 69 odpowiedzi
  • 90% pozytywnych ocen od użytkowników

  Zależy jaka łazienka. Preferuję ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem na reczniki. Grzejnik nie ważne jaki czy elektryczny czy wodny. 

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 40 pytań
  • 286 odpowiedzi
  • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

  Grzejnik na ręczniki według mnie powinien być elektryczny, ułatwia to suszenie ręczników poza sezonem grzewczym.

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2112 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Tak dokładnie drabinka z grzałeczką. Mata w okolicy prysznica czy wanny jest też przydatna. Nie wszystkie ogrzewania się sprawdzą bo są różne uwarunkowania już techniczne do wykonania nie możliwe. Czasem remont może nam w tym pomóc.

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  @Misiek Tak, drabinka najlepiej jak jest elektryczna. Ułatwia to dogrzewanie w sezonie okołogrzewczym oraz zawsze można przyspieszyć suszenie ręczników czy innych tkanin.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 2 pytań
  • 157 odpowiedzi
  • 81.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wszystko zależy gdzie się mieszka, jeżeli jest to dom gdzie palisz w piecu nawet latem, żeby była ciepła woda, to tylko ogrzewanie podłogowe wodne. W innych przypadkach pozostaje nam podłączenie ogrzewania do instalacji elektrycznej. 

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  A co sądzisz o promiennikach podczerwieni? Używałeś?

Czytaj także:

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co powinna zawierać?

Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co po

Jak zabezpieczyć się przed kosztownymi błędami przy budowie domu? D

Więcej
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak działa?

Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak

Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,

Więcej
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne

Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w

Więcej
Czarne kontakty i łączniki jako element wystroju wnętrz

Czarne kontakty i łączniki jako element wystroju wnętrz

W jaki sposób komponować czarne akcesoria we wnętrzu? Co zrobić, by

Więcej
Płyty indukcyjne – co należy wiedzieć przed zakupem?

Płyty indukcyjne – co należy wiedzieć przed zakupem?

Płyta indukcyjna to jedno z podstawowych urządzeń elektrycznych w k

Więcej