Przeczytasz w 7 min.
Przeczytano 1 840 razy
Ostatnia aktualizacja 2022-07-21

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.

Ciepła łazienka: optymalna temperatura w łazienkach  

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do kwestii komfortu cieplnego. Aby nie odczuwać dyskomfortu po wyjściu z kąpieli, musimy zapewnić tam odpowiednią temperaturę. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie1, w łazienkach powinna być utrzymywana temperatura +24°C. W pozostałych pomieszczeniach należy utrzymywać temperaturę w granicach +18-20°C. Prawdą jest, że każdy z nas może mieć inne przyzwyczajenia i czuć się komfortowo przy innych wartościach temperatury, ale najbardziej optymalny jest wyżej wymieniony zakres. 

W łazienkach ogrzewanie może być realizowane za pomocą grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego. Grzejniki łazienkowe z racji swoich rozmiarów nie powinny być osłonięte meblami czy elementami wystroju co utrudnia ich rozmieszczenie w niewielkich łazienkach. Natomiast ogrzewanie podłogowe nie zajmuje cennego miejsca, daje efekt tzw. ciepłej stopy, ułatwia wysychanie podłogi i zapewnia komfortowe rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem do ogrzewania zarówno małych, jak i dużych łazienek. 

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

instalacja w łaziece

łazienka zakresy

Ogrzewanie podłogowe wodne. Czy ma wady? Opinie eksperta

Decyzję o wykonaniu ogrzewania podłogowego wodnego w łazience najlepiej podjąć na etapie projektowania budynku. Projektant musi uwzględnić dodatkową grubość wylewki, która będzie pełnić rolę płyty grzewczej ważne, aby nie obniżyła wysokości pomieszczenia. Ważne też, aby znać zapotrzebowanie na ciepło w łazience, oszacujemy wtedy grubość rur oraz rozstaw wodnego ogrzewania podłogowego. 

Wodne ogrzewanie podłogowe należy wykonać na izolacji termicznej, przed wylaniem podłogi. Styropian powinien mieć grubość przynajmniej 10 cm, jeśli budynek jest niepodpiwniczony, i 6 cm jeśli łazienka znajduje się nad nieogrzewaną piwnicą. Na styropian układa się rury wodnego ogrzewania podłogowego, są one wykonane z tworzywa sztucznego, np. z wkładką aluminiową tupu PE-X/AL/PE-X. Rury formuje się w pętle grzewcze w postaci spirali lub meandrów, a następnie zalewa wylewką betonową o grubości przynajmniej 7-8 cm. 

Taki sposób ogrzewania podłogi w łazience zapewni oczekiwany komfort, ale tylko wtedy, kiedy będzie działać źródło ciepła w budynku (np. kocioł na pellet, pompa ciepła). Gdy na dworze zrobi się już na tyle ciepło, że urządzenie grzewcze przestanie grzać – wodna podłogówka również przestanie działać. 

ogrzewane w łazience

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne z grzałką elektryczną lub grzejniki elektryczne łazienkowe

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne mogą ogrzewać łazienkę, zastępując z powodzeniem zwykłe kaloryfery. Zbudowane są z dwóch pionowych przewodów (czyli kolektorów), doprowadzających i odprowadzających wodę oraz kompletu łączących je, cienkich, poziomych rurek. Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne mają moc od 250 do 1000 W najczęściej są ze stali, chociaż można spotkać również miedziane.  

Ich niezbędnym wyposażeniem jest zawór termostatyczny, zlokalizowany na dole grzejnika. Ponieważ grzejniki łazienkowe mają małą pojemność, szybko się nagrzewają. Brak regulacji może doprowadzić do ciągłego przegrzewania łazienki i konieczności jej wietrzenia. Zawór termostatyczny z kolei zamyka dopływ wody grzewczej, gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, co pozwala oszczędnie gospodarować energią cieplną dostarczaną przez grzejnik. 

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

grzejniki 

 

Grzejniki łazienkowe drabinkowe wodne nie działają jednak poza sezonem grzewczym nie możemy wtedy dogrzać łazienki w chłodny dzień ani wysuszyć prania. Problem ten możemy rozwiązać, wyposażając grzejnik w grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów. Dzięki temu można korzystać z jego funkcji przez cały rok. Znalezienie odpowiedniej grzałki grzejnikowej nie jest trudne większość grzałek pasuje do wszystkich wodnych grzejników drabinkowych. Kupując grzałkę, dobierzmy ją do mocy grzejnika. Zaleca się, aby moc grzałki była zdecydowanie mniejsza od mocy grzejnika o co najmniej 100-150 W np. gdy mamy grzejnik o mocy 450 W, to szukamy grzałki o mocy 300 W. 

  

grzejnik elektryczny 

Alternatywą dla wodnego grzejnika łazienkowego jest grzejnik elektryczny łazienkowy, zwany potocznie suszarką. Tego typu urządzenia mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją więc łazienki na rynku znajdziemy urządzenia o mocy 65-250 W. Natomiast świetnie nadają się do jej dogrzewania i suszenia ręczników oraz garderoby. Ich montaż jest bardzo prosty wystarczy zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V. Niektóre modele mają możliwość regulacji mocy służy do tego przełącznik umieszczony na wtyczce. Bez względu na to, czy jest to okres letni, czy zimowy, gdy chcemy szybko dogrzać łazienkę przed kąpielą lub wysuszyć ubranie, ustawiamy urządzenie na maksymalną moc. 

 

grzejnik podłączony do sieci  

Ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czy ma wady? Opinie eksperta

Elektryczne ogrzewanie podłogowe daje możliwość utrzymania ciepłej temperatury podłogi przez cały rok – ponieważ działa niezależnie od wodnego systemu centralnego ogrzewania. Jest łatwiejsze do wykonania i tańsze od wodnego, jest jednak droższe w eksploatacji z uwagi na pobór energii elektrycznej.  

Najpopularniejszym rodzajem podłogowego ogrzewania elektrycznego są maty elektryczne, czyli siatka z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Maty elektryczne układa się wówczas poza obrysem wanny czy natrysku, można to zrobić samodzielnie – ale podłączenie do instalacji 230 V powinniśmy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. 

Dostępne na rynku maty mają grubość 2,5 mm, mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej, używanej do przyklejania warstwy wykończeniowej (np. płytka ceramiczna terakota) – nie podnoszą w istotny sposób poziomu podłogi. Po ułożeniu maty na ogrzewanej powierzchni przyklejamy ją trwale do podłoża, wykorzystując zaprawę klejową, następnie na tak przygotowanej warstwie montuje się warstwę wykończeniową, czyli płytki ceramiczne. 

Elektryczne maty grzewcze dostępne są o mocy 100, 120, a nawet 160 W/m2, dodatkowo rozróżniamy maty grzewcze jedno- lub dwustronnie zasilane. Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury i działają jako niezależne źródło ciepła. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury – dzięki temu nie musimy się martwić o przegrzewanie łazienki. 

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

ogrzewanie podłogowe łazienki 

Zajrzyj do naszego poradnika w PDF - Ogrzewanie łazienki

Czytaj także:

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta

Jakie rodzaje mechanicznej wentylacji są obecnie dostępne na rynku

Więcej
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Domowy system monitoringu krok po kroku

Domowy system monitoringu krok po kroku

Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk

Więcej
Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F

Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F

Co można osiągnąć z F&F FOX? Z jakich elementów składa się system?

Więcej
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem

Więcej

Komentarze (7)