Impedancja pętli zwarcia – dowiedz się po co ją mierzyć?

Impedancja pętli zwarcia – dowiedz się po co ją mierzyć?

Odpowiadając najkrócej, celem pomiaru impedancji pętli zwarcia jest określenie, czy zabezpieczenie realizujące samoczynne wyłączenie zasilania zadziała w określonym czasie opisanym w normie PN-HD 60364-4:41. W materiale tym omówimy zarówno wymogi prawne, jak i sposób pomiaru impedancji pętli zwarcia.

Czym jest norma Norma PN-HD 60364-6?

Ustawa o prawie budowlanym z roku 1994r z późniejszymi poprawkami wymaga odbiorczego i okresowego sprawdzania stanu technicznego budynku, w tym instalacji elektrycznej i środków ochrony przed porażeniem. Norma PN-HD 60364-6 mówi o tym, iż sprawdzenie środka ochrony przed dotykiem pośrednim, mianowicie samoczynne wyłączenie zasilania dokonujemy poprzez pomiar impedancji pętli zwarcia.

Impedancja pętli zwarcia to suma rezystancji przewodów i impedancji uzwojeń transformatora. Jej wartość oraz napięcie robocze instalacji pozwalają na określenie spodziewanego prądu zwarciowego.

Wzór na impedancję pętli zwarcia

Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41, może być ono realizowane wykorzystując wyłącznik nadprądowy lub wyłącznik nadprądowy razem z wyłącznikem różnicowoprądowym. Aby ocenić skuteczność ochrony, dokonuje się pomiaru impedancji pętli zwarcia i sprawdza spełnienie podstawowego warunku ochrony w zależności od układu sieci.

Wzór na impedancję pętli zwarcia:

 1. Układ sieci TN: Zs   U0Ia
 2. Układ sieci TT: Zs x Ia ≤ Ulub  RA X I∆N ≤ 50V
 3. Układ sieci IT: 2IAZS ≤ U

Przykład sprawdzenia skuteczności SWZ dla układu TN

Badany obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym o prądzie znamionowym 16A typ B, a napięcie sieci wynosi 230V. Prąd IA wyznaczamy z charakterystyki czasowo prądowej wyłącznika, w tym przypadku zakres zadziałania dla typu B to 3 do 5 krotności prądu ciągłego IN. Wybieramy górną granicę zadziałania wyłącznika nadprądowego czyli 5-krotność prądu ciągłego.

Obliczenie dopuszczalnej impedancji pętli zwarcia:

ZS= 230:80 = 2,875 Ω

Jeśli zmierzona wartość impedancji pętli zwarcia nie przekracza powyższej wartości, uznajemy że warunek jest spełniony, a środek ochrony skuteczny.

Pomiar impedancji pętli zwarcia – metoda techniczna i spadku napięć

Metoda techniczna wykorzystuje amperomierz i woltomierz, gdzie dokonuje się osobno pomiaru rezystancji i reaktancji pętli zwarciowej.  Impedancja będzie więc sumą geometryczną tych dwóch wartości.

Najczęściej dokonuje się pomiaru pętli zwarcia metodą spadku napięć, którą to metodę wykorzystują profesjonalne mierniki obliczają pętlę zwarcia. Metoda ta polega na pomiarze spadku napięcia bez dodatkowego obciążenia a następnie drugim pomiarze z wykorzystaniem dodatkowego, regulowanego obciążenia.

Komentarze (4)

 • @EL-ROJ Może stworzysz jakiś filmik takich i innych pomiarach?

  Jest to bardzo dobry pomysł :) Ostatnio byłem nieco zajęty (ożeniłem się :D ) więc nie było na to czasu, jednak teraz aktywnie pracuję nad poradnikiem i niebawem zobaczysz pierwsze rezultaty :) 

  @EL-ROJ no to wielkie gratulacje! Spiesz się z filmikami bo jak przyjdzie bobas to pozostanie Ci nagrywać jak przebierać pieluchy i usypiać niemowlaka 😂

  Hahaha no ba! :) Pewnie! :) Pozdrawiam! :) 

  Hej 

   

  Pomiar IPZ w układzie TT

  Jaki pomiar wykonywać ? L-PE oraz L-N ? 

  Jak interpretować wyniki: 

  L-PE     8.47Ω

  L-N       0.82Ω

   

  Skopane uziemienie ?? 

   

   

  Wyświetl dodatkowe komentarze (2)
 • Dla osoby która nigdy nie przeprowadzała takiego pomiaru ciężko będzie zrozumieć jak go poprawnie wykonać i co pokazuje miernik. Fajnie jak redakcja zrobiła by krótki film instuktażowy. 

  Dziękujemy za sugestię, pomyślimy o tym, a może Szanowny Użytkowniku chciałby stworzyć własny materiał, który pomógłby innym? :) Z chęcią taki matriał opublikujemy. Pozdrawiamy.

  Jak się człowiek nie przymili odpowiednio komuś to go zhejtują więc po co się wychylać ?

  @ajotnet  Masz fajne mierniki, chwaliłeś się. Może Ty zrobisz taki materiał? Za dobrej jakości materiał na pewno zbierzesz tu dużo lików :)

  Posiadanie lub odpowiedź to nie chwalenie się, bo jest to nie zbędne w pracy codziennej. Nie mogę uczestniczyć w podlizywaniu się bo co bym nie napisał to są tutaj tacy co z góry się to nie podoba bo maja inne zdanie ale takie ich prawo (jak i moje) bo to wolny kraj (jeszcze).

  Ale "chwalenie" w mojej wypowiedzi nie miało tu negatywnego znaczenia :) Jeśli Cię to razi to napiszę "pokazałeś że masz fajne mierniki". To jak z tym video?

  Wyświetl dodatkowe komentarze (3)
 • Bardzo chętnie wykonam taki film, nie będzie to żaden profesjonalny bo zapewne kręcony z telefonu, ale postaram się coś nakręcić. 

  Świetnie, zachęcamy zatem po stworzeniu do publikacji w Społeczności lub przesłanie nam adres kontakt@laczynasnapiecie.pl.

  @Inela I jak praca nad materiałem? Rozmyśliłeś się czy mnie ominął?

 • Fajnie by było trochę szerzej omówić metody pomiaru w różnych przypadkach. Np. między "czym, a czym" mierzyć.

  Oraz tylko legalizowanymi miernikami.