23 odpowiedzi

Sprawdź

Z jakimi problemami, związanymi z przepisami regulującymi pracę elektroinstalatora, spotykasz się w praktyce?

Redakcja 36 pkt dodane:

Według badania Elektrobarometr są to:
- Zbyt łatwy dostęp do wykonywania zawodu dla osób z niedostatecznymi kwalifikacjami
- Niejasne, trudne do zinterpretowania przepisy
- Nieegzekwowanie istniejących przepisów i regulacji

A jakie jest Wasze zdanie?

 • Ludzie nie znają podstawowych pojęć

 • Brak podstawowej  wiedzy o przepisach, przepisy i normy czasami napisane w języku Chińskim, zbyt dużo osób lekceważy przepisy lub normy bo wydają im się bezsensowne.

 • Zbyt mało kontroli, tego co dzieje się na budowach :( Poprę to przykładem z przed kilku lat.

  Byłem na budowie gdzie omawiałem z klientem sterowanie oświetleniem. Rozmowa zeszła na to co powinno się robić i zwróciłem uwagę na postawione rusztowanie firmy która robiła elewację. Gdy zapytałem o uziemienie rusztowania i pomiary tego uziemienia mało mnie śmiechem nie zabili, gdy spytałem u uprawnienia osoby która obsługiwała agregat - podobnie chłopaki mało ze śmiech nie popękali. Cóż już się do tego przyzwyczaiłem. 

  Po kilku dniach otrzymałem telefon od szefa tych budowlańców, z pytaniem czy mógłbym pomóc, bo jeden pracownik spadł z rusztowania i się zabił (spadł na kupę gruzu), teraz prokurator pyta sprawdza i właśnie poprosili o protokoły pomiarów rezystancji uziemienia rusztowania i pytali o uprawnienia osoby która obsługuje agregat. 

  Dodam, że budowa była u zamożnej osoby, która również miała swojego prawnika więc od razu na tej budowie zaroiło się od różnych kontroli, rzeczoznawców itd.

  Podsumowując, gdyby były częste kontrole i kary, to ludzie musieliby przestrzegać obowiązujących przepisów, to spowodowałoby dokształcanie się wielu i wyeliminowałoby "pseudofachowców". 


  Więc elektryk znów mógłby konkurować jakością a nie ceną.  

  Polecam artykuł:

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/zawod-elektryk-instalacja-elektryczna-przepisy 

 • Ja zauważam równiez brak chęci szkolenia się z nowych rozwiązań wśród niektórych wykonawców ( zaanczam niektórych) bo większość jednak się szkoli. Zauważyłem również dobór rozwiązań na czuja choćby w kwestji wartości zabezpieczeń. Dodatkowo klient na elkektrykę ma zbyt mało kasy a wymaga inteigentnego domu.

 • Moim zdaniem głównych problemem jest fakt, iż w naszym kraju "prąd" zrobi każdy, gdyż jest to bardzo proste. I rzeczywiście nie ma z tym problemu do czasu aż nie stanie się tragedia w postaci utraty życia bądź zdrowia ludzkiego. Często także może dojść do pożarów, uszkodzeń urządzeń. Wtedy już każdy dzwoni po elektryka.

 • Polecamy wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z artykułem: Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepi

 • Niestety al zbyt łatwy dostęp do wykonywania zawodu, oraz nieodpowiedzialność osób wykonujących instalacje

 • Podstawowy problem polega na tym: w Polsce każdy zna się za instalacjach elektrycznych i dodatki nikt prądy się nie boi. Po co elektryk jak kura tynkarz akrobata też proad zrobi.

 • Cześć! Największy problem jest z brakiem wiedzy wśród klientów. Po co badania? Jakie badania? A nie da się taniej takie badanie panie? Czemu tak drogo? Inny przykład: instalacja wykonana przez malarza i teksty w stylu: "a podpisze Pan to? A to trzeba przyjechać? Po co? Przecież może Pan tu podbić i posłać to mailem"... Kolejny problem: przepisy vs życzenia klientów: "Panie, te gniazdka koło wanny to Pan bez klapek zrobi". Ostatni problem to projekt: "Panie bo ja mam projekt taki mi tu architekt zrobił i widzi Pan to ja bym to chciał tak: indukcje, 48 gniazdek i 6 świateł w kuchni na tym jednym kabelku". albo: "bo ja bym chciał pund tu mieć" i bez projektu jedzie się "na pałe" :/  Niestety dopóki elektrycy będą się zgadzać na tanią pracę dopóty będą same takie problemy. Dla lepszego zilustrowania działań prądu filmik z YouTube :)

 • W praktyce bardzo często otrzymuję telefony typu. Dzień dobry, potrzebuję protokołu stwierdzającego poprawność wykonania instalacji elektrycznej, do odbioru budynku przez Nadzór Budowlany. No i gdy tłumaczy się ludziom, że człowiek musi się fizycznie pojawić dokonać pomiarów, oględzin itd i będzie to koszt 1000 zł to następuje cisza a następnie padają słowa, że drogo i ktoś może dać 300 zł. Co to za elektryk, czy firma elekryczna, która po zakończeniu prac nie zostawia po sobie niezbędnych dokumentów ? Ostatnio widziałem dom około 120m2 (deweloperka) koszt elektryki w tym budynku robocizna + materiał (elektryka, tv + int w 2 pomieszczeniach) = 8100 zł. Przewody rozprowadzone były opaskami kablowymi w rogach ścian (4 cm nad chudziakiem) normalnie bez peszli czy tym podobynych rzeczy podbono zrobili to w 4,5 dnia. Mi osobiście ręce opadają z powodu tego, że ludzie nie są świadomi do czego może doprowadzić niedbale wykonana instalacja elektryczna. Niesamowicie bym się cieszył gdyby świadomość ludzi była większa. Niestety panuje mentalność typu" drzwi wejściowe za 15 tysięcy są ok bo je widać i można się wszystkim pochwalić ale instalacja elektryczna jest już stanowoczo za droga. Nie uważam się za alfę i omegę ponieważ elektryka to bardzo rozwinięta dziedzina i dużo rzeczy jeszcze pewnie nie wiem ale byłoby super gdyby były jakieś organy sprawdzające inwestycje, które wykluczałyby takich zawodników z obiegu. Albo wezwanie typu aby przejrzeć instalację ponieważ po uderzeniu pioruna nie zadziałał ochronnik przepięć. Robisz pomiar rezystancji uziemienia = 100Ω (bydynek świeży może 2 lata). Pozdrawiam wszystkich szanujących swoją pracę i inwestorów. Elektryk Kraków