35 odpowiedzi

Sprawdź

Przeglądy instalacji - podstawa prawna

Piotr Bibik dodane:
Dokonywanie przeglądów instalacji elektrycznej oraz użytkowanie jej zgodnie z przeznaczeniem i z warunkami określonymi przez producenta. Przypominamy, że powyższy obowiązek wynika z przepisów przeciwpożarowych, które zabraniają użytkowania instalacji, urządzeńi narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta bądź niepoddawanych okresowym kontrolom. Pragniemy zaznaczyć, że częstą przyczyną powstania pożaru jest ingerencja w instalację elektryczną znajdującą się w użytkowanych lokalach mieszkalnych i gastronomicznych.

Źródło: https://www.olesnica24.com/wiadomosci/9825,w-powiecie-olesnickim-wzrasta-ilosc-pozarow-w-budynkach 

Jakie znacie podstawy prawne, które nakładają na włascicieli obowiązek dokonywania przeglądow instalacji elektrycznych?

 • Misiek 0 pkt

  Witam wszystkich.

  Zostało napisane że przegląd instalacji to obowiązek wynikający z przepisów, ale może ktoś napisałby co powinien obejmować taki przegląd.

  Mieszkam w lokalu należącym do gminy i ostatnio pojawił się elektryk w celu dokonania takiego przeglądu. przegląd polegał na tym, że zmierzył coś w dwóch gniazdkach w kuchni i jednym w łazience, po czym powiedział że gniazdo w łazience niema podłączonego bolca i kazał to naprawić. Następnie kazał mi podpisać jakiś protokół (?) i to wszystko.

  Minął rok i nikt nie sprawdzał czy podłączenie gniazdka zostało poprawione.

  Jeżeli na tym polega przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu, to nie zgodzę się że stawka za takie pomiary jest zbyt niska, w końcu to tylko 10 minut pracy.

 • Inela -1 pkt
 • Mikel98 0 pkt

  Według mnie co 5 lat powinno się robić przegląd i pomiary instalacji, dobrze żeby ktoś to zrobił porządnie a nie tylko przybił pieczątke

 • Alert 0 pkt

  Prawo budowlane (art. 62) Ale dokonywanie przeglądów instalacji elektrycznej  nie jest obowiązkowe dla właścicieli domów jednorodzinnych???  Prosze mnie spradzić czy dobrze.

 • Piotr Bibik

  To ja dorzucę ubezpieczycieli. Oni co prawda nie są podstawą prawną, ale jak nie będzie odpowiednich przeglądów to i z wypłatą odszkodowania będą spore trudności więc poniekąd zmuszają do pilnowania tych przeglądów.

 • ajotnet 108 pkt

  W blokach przeglądy są naprawdę ważne bo ludzie co tam mają i jak mieszkaja to woła o pomstę nieraz do nieba ! Ówczesne przeglądy mieszkań to fikcja bo przeglądający je pomiarowic spędza w mieszkaniu 10-15min a pisze 3-4 protokoły ! To fizycznie i teoretycznie oraz praktycznie niewykonalne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kto dzisiaj odstawia meble, odłącza wszystko, szuka i rozkręca wszystkie pokrywy, puszki, rozdzielnice i na konieć za ten przegląd spółdzielnia czy zarządca zaplaci mu 20-30 PLN ?! To już beszczelność tylko kogo ? Żeby to dobrze zrobic trzeba by było spędzić w mieszkaniu w bloku dobre 2-3h i w tym jeszcze minimum 2ch pomiarowców ! Więc ile to powinno kosztować 300-400 PLN ?

  Jak wszystko poodsuwasz, poodłączas, pogrzebiesz to musisz sie z tym liczyć że za 1-2 dni masz telefon PANIE BYŁ PAN W CZORAJ "TAK" bo mi się właśnie spalił TV i KOMPUTER i powiem więcej ! Takie kolczyki miałem po babci i telefon w przedpokoju ! CHCECIE SIĘ DALEJ W TO BAWIĆ ? !

 • LucasT 2 pkt

  No podstawa to art 62 prawa budowlanego, czyli obowiązek przeprowadzenia kontroli instalacji elektrycznej nie rzadziej niż co 5 lat. Chodzi o instalację elektryczną i piorunochronna co czasem może być sprzeczne moim zdaniem z punktem 1 tego samego artykułu. Ten mówi,  że co roku należy dokonać kontroli elementów budynku na które mają wpływ czynniki atmosferyczne. W niektórych przypadkach może też chodzić o instalację piorunochronna,  wi3c to jest dla mnie niejasne.

  Niejasne jest też dla mnie to, czy kontrole w lokalu w bloku ma obowiązek przeprowadzić zarzadca czy właściciele. Wg prawa budowlanego jest mowa o właścicielu bądź zarządcy ale nigdy nie słyszałem by elektryk przyszedł z ramienia spółdzielni do samego lokalu. 

  Za to kominiarz już tak :) A podejrzewam że instalacja elektryczna jest stosunkowo bardziej niebezpieczna niż wentylacyjna.