W październiku organizatorzy akcji Elektrobohater, której patronujemy przeprowadzili badanie wśród elektroinstalatorów z całego kraju. W pierwszym tego typu przedsięwzięciu wzięło udział prawie tysiąc osób.
Projekt był wspierany przez największe społeczności elektroinstalatorów oraz najważniejsze tytuły branżowe. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego projektu i liczymy, że za rok powstanie kolejna edycja badania.
Celem badania było pokazanie szans, wyzwań oraz zagrożeń dla całej branży widzianych oczami elektroinstalatórów z całej Polski. Pytania dotyczyły kwestii, takich jak poziom kształcenia, przepisy prawa, czy sprawy tak aktualne jak wpływ pandemii na zawód elektryka.
Jaki zatem z badania wyłania się obraz polskich elektroinstalatorów?
W jednym zdaniu to pełne optymizmu osoby, otwarte na rozwój oraz nowe technologie. Jednocześnie twardo stąpające po ziemi i dostrzegające szereg barier dla rozwoju całej branży.
Z wynikami badania oraz podsumowaniem ekspertów można zapoznać się już teraz.
Dowiesz się między innymi:
• Jak badani oceniają szanse i bariery dla wykonywania zawodu elektryka w przyszłości?
• Jak COVID-19 wpłynie na sytuację elektryków w ciągu najbliższych miesięcy
• Jak oceniany jest poziom kształcenia oraz poziom trudności w uzyskaniu uprawnień
• Z jakich źródeł czerpią wiedzę elektrycy i w jakich obszarach się kształcą
• Jakie kompetencje warto rozwijać by być konkurencyjnym na rynku
• Z jakimi problemami, wynikającymi z przepisami regulującymi ich pracę mierzą się elektroinstalatorzy
• Czy inwestorzy ufają wskazówkom instalatorów?
• Jakie są najczęstsze przyczyny usterek napotykane po wezwaniu do awarii
Sprawdź wyniki pierwszego badania rynku elektroinstalacyjnego.
https://www.elektrobohater.pl/
Komentarze (9)
Ja też nie zauważyłem większego zachwiania w usługach elektrycznych.
I jak u Was pandemia wpłynęła na zlecenia? Ja zasadniczo zbytnio tego nie odczułem. Wiadomo, na początku ludzie byli w większym strachu ale pracowało się po pustych budowach. Teraz to już praktycznie nikt nie zwraca na to uwagi.
Ciekawe badanie. Mam jednak pytanie do elektryków z zawodu:
1. Z badania wynika, że przyszłośc to inteligentne domy
Jest to dość droga zabawa, jak się domyślam z punktu widzenia elektryków związana z położeniem całej instalacji w budynku z myślą o technologii smart.
2. Jednocześnie z powodu covid 19 elektrycy obawiają się problemow finansowych klientów (przesunięcie zlecenia, wydłużenie płatności itd).
Ciekaw jestem jakie sa Wasze wnioski po tych kilku miesiącach. Czy ludzie faktycznie odsuwali instalację inteligentną w czasie, zrezygnowali z niej na rzecz tradycyjnej, czy po prostu zostało zgodnie z planem ale ilość zleceń się zmniejszyła?
Pozdrawiam !
U mnie w firmie wszystkie zaplanowane realizacje zostały w pełni zrealizowane, a nawet niektóre projekty zostały rozszeżone.
U mnie w firmie jeszcze nie widać kryzysu, pracy jest JESZCZE dużo, na jak długo to się okaże.
Tak jak dla wszystkich branż i na nas przyjdzie problem. Nie robimy tego co byśmy mogli bo albo nie możemy albo nas nie wpuszczają bo sie boją sami inwestorzy, a za chwile jak inne branże klękną to nie będą mieli pieniędzy "nas" brać do prac bo nie będzie po prostu za co.
Hotele, pensjonaty, sklepy poprostu firmy same ledwo co już przędą i musza zwalniać jak nie swoje standardy to ludzi. Na czymś trzeba oszczędzać. Chleb trzeba kupić nie koniecznie wymienić rozdzielnice czy bezpiecznik.
Pętla się zaciska jak krawacik.
Cześć! Bardzo ciekawe badania! Patrząc przez pryzmat tego jak sam bym odpowiadał, to widzę że większość z nas, elektryków, myśli podobnie.
Cześć, Dziękujemy, że Społeczność Łączy Nas Napięcie włączyła się w powstanie raportu Elektrobarometr. Cieszymy się, że badanie może być punktem wyjścia do dyskusji na najważniejsze tematy dotyczące naszej branży. Zachęcamy również do obejrzenia video, w którym eksperci, również ci związani ze Społecznością omawiają wyniki badania: https://www.youtube.com/watch?v=TlIK6FJU1aQ&t=1670s
Pozdrawiam,
Olek Czech - WAGO
To my dziękujemy za zaproszenie nas do objęcia patronatem tej cennej inicjatywy!