Jaka wiertarka do domu i nie tylko, czyli jak się nie zakręcić?

Jaka wiertarka do domu i nie tylko, czyli jak się nie zakręcić?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wiertarka to nieodzowne wyposażenie każdego warsztatu. Niezbędna jest zarówno profesjonaliście, jak i amatorowi. Czy chcemy zawiesić szafkę, wywiercić otwór w płycie meblowej, czy pracujemy nad zabudową z płyt kartonowo-gipsowych, zawsze u swego boku będziemy dzierżyć właśnie wiertarkę. Zatem jaka wiertarka będzie najlepszym wyborem?

Wiertarka to popularne narzędzie dostępne w różnych wariantach i typach. Są to m.in. różne odmiany wiertarki ręcznej, młotowiertarki, wiertarki udarowej, wiertarki stołowej, wiertarki akumulatorowej, wkrętarko-wiertarki, mieszadeł i młotów udarowych (też często zaliczane są do wiertarek, choć raczej niesłusznie). Każde z tych narzędzi stanowi odrębną rodzinę rozwiązań, w skład której wchodzi bardzo wiele różnych modeli. Producenci sprzętu zapewniają, że to właśnie ich produkt jest najlepszy. Łatwo w tym gąszczu całkowicie się pogubić. Poniższy artykuł ma na celu pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dostosowanego do konkretnych potrzeb kupującego.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Najważniejsze pytanie: po co mi wiertarka?

Odpowiedź jest kluczowa. Zupełnie inne narzędzie potrzebne jest hydraulikowi, który musi szybko wykuwać duże powierzchnie pod zabudowę rur, zupełnie inną wiertarkę wybierze montażysta zabudów kartonowo-gipsowych. Majsterkowicz realizujący proste prace domowe będzie poszukiwał innego narzędzia niż ktoś wykonujący generalny remont, podczas którego wykuwane są wszystkie ściany. Jak zdecydować, jaki rodzaj jest nam potrzebny? Określmy na początek, jakie zadania najczęściej będzie spełniać nasze narzędzie. Podzielmy zadania na kilka ról:
– praca przy obróbce drewna, plastiku i wiercenie w metalu;
– wykonywanie otworów w cegle, gipsie i innych, lekkich materiałach budowlanych;
– wykonywanie otworów w betonie, żelbetonie i innych materiałach trudnych;
– wykuwanie niewielkich powierzchni, poszerzanie otworów, odkuwanie precyzyjne;
– wykuwanie większych otworów, kucie w betonie i innych materiałach twardych;
– burzenie ścian, wykuwanie większych powierzchni;
– prace monterskie w miejscach trudno dostępnych lub na wysokości (zabudowa karton-gipsowa, montaż zewnętrzny oświetlenia lub kamer monitoringu, prace nad stolarką dachową, stolarką okienną);
– trudne prace monterskie w trudnych warunkach, w miejscach trudno dostępnych i na wysokości;

Znasz się na wiertarkach? Wkręć się w dyskusję i pomóż innym. 

Poszczególne grupy narzędzi, wywodzących się z pomysłu i rodziny wiertarki, będą znajdowały zastosowanie przy innych pracach. W ten sposób odpowiadając na pytanie: po co nam jest wiertarka, będziemy w stanie odnaleźć właściwą grupę, a następnie konkretne narzędzie.

Nim jednak przejdziemy do wyboru narzędzia, poznajmy podstawowe parametry cechujące wszystkie wiertarki oraz cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzin rozwiązań będących wariancją wiertarki.

Jakimi parametrami cechuje się wiertarka?

Na początek trzeba się zaznajomić z istotnymi cechami:

Prędkość obrotowa
Prędkość obrotowa określa, jak szybko wiruje zamocowane do wiertarki wiertło. Dostępne na rynku rozwiązania prawie zawsze pozwalają na płynną kontrolę prędkości obrotowej wiertła. Parametr ten będzie miał znaczenie w przypadku wiercenia otworów w drewnie, metalu oraz betonie. Wyższa prędkość zapewnia precyzyjne skrawanie powierzchni przez wiertło. Szybkość ma mniejsze znaczenie w przypadku typowych prac budowlanych, czyli wiercenia w cegłach lub betonie.

Co to jest moc znamionowa (moc elektryczna)?
Moc znamionowa stanowi moc elektryczną zastosowanego w narzędziu silnika. W większości przypadków można przyjąć zasadę, że im wyższa moc narzędzia, tym większy możliwy do uzyskania moment obrotowy. Oczywiście nie jest to w pełni jednoznaczne ze względu na uwarunkowania związane z przekładnią, ale na pewno narzędzie o wyższej mocy ma większe możliwości.

Waga narzędzia
Często bagatelizowany parametr, ale niezwykle istotny z punktu widzenia dalszej eksploatacji. Jeżeli przykładowo montujemy żyrandol i musimy wiercić otwór na wysokości, trzymając wiertarkę w górze, to im lżejsze narzędzie, tym wygodniejsza będzie praca z nim.

Energia uderzenia
Parametr podawany jest w przypadku młotowiertarek, wiertarek udarowych oraz młotów elektrycznych. Energia mierzona jest w kJ (kilo dżulach). Im wyższa wartość energii uderzającej w materiał, tym sprawniej poradzimy sobie w przypadku prac z twardymi materiałami, takimi jak beton czy też żelbeton. Niestety, im silniejsze narzędzie, tym większą ma przekładnię. Dodatkowo taka wiertarka będzie wyposażona w mocniejszy silnik. Powoduje to zdecydowany wzrost masy sprzętu, a co za tym idzie – precyzyjne prace staną się zasadniczo trudniejsze.

Długość przewodu przyłączeniowego
Niepozorny detal może jednak znacząco wpływać na komfort pracy. Przewód powinien zapewniać swobodną pracę na drabince, a zatem nie powinien być krótszy niż dwa metry. Podczas wyboru produktu warto także sprawdzić jakość dołączonego przewodu zasilającego. Jest on jednym z najczęściej uszkadzających się elementów wiertarek.

Materiał wykonania obudowy
Większość narzędzi wykonanych jest z trwałego tworzywa sztucznego typu ABS. Zapewnia to wytrzymałość na uderzenia oraz stosunkowo niski ciężar osłony mechanizmu. Zdarzają się także profesjonalne elektronarzędzia o obudowach wykonanych z odlewu metalu. Zastosowanie takiego typu obudowy zabezpiecza narzędzie przed trudnymi warunkami pracy oraz stanowi naturalny radiator odprowadzający ciepło z mechanizmu. Niestety, taka obudowa jest niewskazana w przypadku prac monterskich oraz dla majsterkowicza, ponieważ dodatkowo dociąża narzędzie. Lepiej zrobić sobie przerwę i poczekać, aż wiertarka wystygnie.

Materiał wykonania uchwytu i łączenia
Dobrze zaprojektowane narzędzie ma rękojeści wykonane z materiałów kompozytowych zapewniających stabilny uchwyt (rękojeść nie wyślizgnie się z dłoni) oraz tłumienie wibracji narzędzia. Dostępne są na rynku wiertarki z tłumikami drgań w formie gumowych nakładek montowanych pomiędzy rękojeścią a wiertarką. Przy dłuższych pracach monterskich, na przykład osadzaniu przewodu na wkrętach, takie rozwiązanie drgań poprawia komfort pracy.

Poznane właściwości są wyznacznikiem do porównywania poszczególnych modeli narzędzi z danej rodziny. Wiemy już, jakimi podstawowymi parametrami cechują się wiertarki – wiemy więc, na co zwrócić uwagę, porównując narzędzia. Przejdźmy zatem do klasyfikacji narzędzi, w obrębie których będziemy wybierali.

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Chcesz wiedzieć więcej o wiertarkach? Zadaj pytanie.

Z czego wybieramy, czyli klasyfikacja rodziny wiertarek i młotowiertarek

Rodzina wiertarek jest niezwykle bogata. Liczba dostępnych wariancji jest ogromna. Można jednak wyodrębnić kilka głównych rodzin narzędzia:

Rodzina wiertarek

Wiertarka ręczna

Wiertarka ręczna przydatna jest do prac w drewnie – stolarka meblowa, okienna, obróbka metali, wiercenie otworów w tworzywach sztucznych oraz cegle. Cechuje się niewielkimi gabarytami oraz niską masą. Narzędzie nie ma wbudowanego członu udarowego, przez co generuje wyłącznie ruch obrotowy. Za pomocą ręcznej wiertarki można wiercić w cegle oraz pustakach. Wiertarka ręczna nie nadaje się do prac w betonie. Nie jest to też narzędzie przeznaczone do kucia. Wiertarkę ręczną można przytwierdzić do stojaka, tym samym czyniąc z niej wiertarkę stołową – idealną do precyzyjnych prac w metalu i drewnie.

Plusy

+ niewielkie gabaryty
+ niska masa
+ szybkie obroty zapewniające precyzyjną pracę w przypadku wiercenia w drewnie i metalu
+ możliwość adaptacji do stojaków i przerobienia wiertarki na wiertarkę stołową

Minusy

– nie nadaje się do wiercenia otworów w betonie
– nie nadaje się do prac ogólnobudowlanych

Jaka wiertarka do domu? Wiertarka udarowa!

Wiertarka udarowa przydatna jest do prac ogólnobudowlanych precyzyjnych, takich jak wiercenie otworów w cegle, pustakach, drewnie, metalu oraz betonie. Ma wbudowany człon udarowy, jednak w odróżnieniu od młotowiertarek energia uderzenia jest stosunkowo niewielka. Zapewnia to małe gabaryty narzędzia oraz komfort precyzyjnej pracy. Wiertarka udarowa to idealny wybór w przypadku majsterkowicza podejmującego sporadyczne prace w obrębie domu. Docenią ją także specjaliści, np. elektrycy montujący oprawy, czujniki ruchu czy też prowadzący przewody na ścianach metodą kołkowania (mocowanie przewodu na kołkach) lub korytkowania (przewody prowadzone w plastikowych korytach). Jest to narzędzie lekkie. Za pomocą wiertarki udarowej możemy podejmować się prac związanych ze skuciem małych fragmentów tynku, jak również wykuwaniem niewielkich otworów i powierzchni ceglanych. Zazwyczaj ma przełącznik trzech trybów pracy: wiertarki, młotowiertarki i młota. Wiertarka udarowa nie nadaje się do prac związanych z kuciem większych powierzchni.

Plusy

+ pozwala na wykonywanie prac precyzyjnych w drewnie, metalu
+ pozwala na realizację prac ogólnobudowlanych lekkich
+ możliwość wykonywania otworów w cegle, betonie
+ możliwość podkuwania niewielkich powierzchni
+ niska masa narzędzia
+ duża precyzja prac

Minusy

– nie nadaje się do prac wielogodzinnych w trudnych warunkach (zbyt niska moc powoduje nadmierną eksploatację narzędzia w przypadku trudnych i długotrwałych prac)
– nie pozwala na kucie w betonie lub wykuwanie większych powierzchni
– narzędzie delikatne

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa to bardzo popularne narzędzie umożliwiające wiercenie w drewnie, plastikowych obudowach, metalu oraz cegle. Dodatkowo dzięki zastosowanej zmiennej przekładni możliwe jest wkręcanie wkrętów oraz śrub. Ponieważ narzędzie zasilane jest za pośrednictwem akumulatora, to nie wymaga dodatkowych przewodów zasilających. Ułatwia to znacząco prace montażowe na wysokości (na drabinie) oraz wszędzie tam, gdzie jest utrudniony dostęp do przestrzeni roboczej.

Plusy

+ pozwala na wiercenie otworów w drewnie, metalu czy też plastikowych obudowach
+ umożliwia zastosowanie w trudnych miejscach
+ pozwala na wkręcanie śrub i wkrętów

Minusy

– nie nadaje się do wiercenia w betonie
– nie pozwala na kucie i podkuwanie

Rodzina młotowiertarek

Jaka wiertarka do betonu i metalu? Młotowiertaka!

Młotowiertarka stanowi połączenie młota udarowego oraz wiertarki. Zapewnia dużo większą energię uderzenia niż wiertarka udarowa, dzięki czemu może pracować z trudnymi materiałami, takimi jak beton lub żelbeton. Młotowiertarka może pracować w trzech trybach: trybie wiertarki, gdzie poradzi sobie świetnie z wierceniem w drewnie, metalu lub tworzywie sztucznym, trybie wiertarki udarowej, przeznaczonej do wiercenia otworów w betonie oraz w trybie młota, który umożliwi skucie większych powierzchni.

Plusy

+ pozwala na wiercenie w drewnie, metalu, cegle, a także betonie
+ pozwala na realizację prac ogólnobudowlanych cięższych
+ umożliwia wykuwanie większych powierzchni

Minusy

– większa masa niż wiertarka udarowa
– ze względu na masę narzędzia prace precyzyjne są zdecydowanie trudniejsze

Młot udarowy

Młot udarowy umożliwia najcięższe prace. Przeznaczony jest do burzenia ścian, kucia w betonie oraz innych prac ciężkich (jak skuwanie kafelków w starszym budownictwie). Młoty oferują największą energię uderzenia. Są także narzędziami najcięższymi. Nie nadają się do prac precyzyjnych.

Plusy

+ duża energia uderzenia pozwala na prace rozbiórkowe, kucie dużych powierzchni
+ młoty udarowe przystosowane są do prac długich (całodobowe kucie i burzenie ścian, wykuwanie dużych powierzchni)

Minusy

– nie nadaje się do prac precyzyjnych
– duża masa, co utrudnia operowanie narzędziem

Wiertarka bezprzewodowa czy wiertarka przewodowa?

Narzędzia bezprzewodowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Ich główna zaleta jest oczywista: brak przewodu przyłączeniowego i zasilanie akumulatorowe to niesamowita wygoda podczas prac budowlanych. Nie trzeba martwić się o przedłużacz, można pracować w każdych warunkach – deszcz, wilgoć – nic nie jest nam straszne. Praca na wysokości, rusztowaniu, drabinie jest dużo łatwiejsza bez przewodów plączących się pod nogami. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Narzędzie zasilane za pomocą akumulatora jest znacząco cięższe od odpowiedników bez akumulatora. Powoduje to, że precyzyjne prace są utrudnione. Dodatkowo dłuższa praca z urządzeniem o większej masie jest bardziej męcząca. Zastosowanie akumulatora wiąże się także z problemem jego rozładowania. Zazwyczaj narzędzie traci sprawność w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też narzędzia bezprzewodowe nie są idealne. Porównując ich parametry techniczne, można także zauważyć, że większość wartości także jest niższa, a zatem narzędzie będzie wymagało większego wysiłku od operatora.

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

A zatem… jaka wiertarka? Wybór idealnego narzędzia

Jak to zazwyczaj bywa w życiu – nie ma rozwiązań perfekcyjnych. Dlatego też wybór sprzętu będzie w znacznej mierze określony naszym budżetem. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kilku narzędzi dedykowanych do konkretnych zastosowań. Poniżej znajdziecie tabelę zawierającą zestawienie najczęstszych prac wraz z proponowanym, optymalnym narzędziem do ich przeprowadzenia.

Podsumowując:

1.    Przed zakupem warto zastanowić się, do czego narzędzie będzie wykorzystywane najczęściej.
2.    Parametrami charakteryzującymi wiertarki są m.in. moc elektryczna, prędkość obrotowa, waga narzędzia, a także w przypadku młotowiertarek lub wiertarek z udarem – energia uderzenia. Wybór konkretnego rozwiązania warto poprzedzić sprawdzeniem tych parametrów mierzalnych.
3.    Każde narzędzie z bogatej rodziny wiertarek oraz młotowiertarek ma unikatowe cechy determinujące je idealnie do określonych prac.
4.    Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nie jednego, a kilku narzędzi przeznaczonych do różnych zadań. Oczywiście, by nie zrujnować budżetu, warto zakupić wyłącznie te urządzenia, które będą przeznaczone do najczęściej wykonywanych prac.

Masz pytania techniczne? Zapraszamy do dyskusji.

Zarejestruj się. 

Komentarze (11)

 • Ja osobiście korzystam z makity. Bardzo dobry sprzęt, nie tak taki ale służy już lata. Na moje potrzeby jest bardzo dobry.

 • Od dawna tylko Bosch . Jedna z nich jest na tim.pl

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=Wiertarka Bosch 1000w&p=1&category=ALL&query=Wiertarka Bosch 1000w&dir=desc&order=p3m&limit=24

  Bosch jest wg mnie nie do zajechania. 

 • Witam. Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat młotowiertarki METABO UHEV 2860-2 QUICK . Cena podobna do zachwalanego tutaj boscha, a parametry lepsze. Mam kilka narzędzi tej firmy i jeszcze się nie zawiodłem. 

   

  Cześć! Wszystko zależy do jakich zastosowań i jakie masz oczekiwania. Prawda jest taka: Metabo należy do klasy narzędzi Pro, co zapewnia wygodę w pracy i dobrą jakość. Właściwie stosowane narzędzie (bez przeginania), powinno dobrze się sprawdzać i długo służyć. Czy lepiej kupić Metabo czy Bosha? Cóż... To tak jak porównywanie Volvo i Skody - każdym z tych samochodów dojedziesz, jedni sa entuzjastami Volvo inni Skody. Ważne by osobówką nie przewozić 10 ton, czyli właśnie prawidłowe użytkowanie będzie miało tu znaczenie. No i nie ma co się łudzić, że jest narzędzie które się nie zepsuje i nie zuzyje - nie ma takich narzędzi. Każde się zużyje i zepsuje. No chyba, że jest nie używane, ale po co wtedy coś kupować? :)  Ok, już się nie mądrzę :-) Pozdrawiam!

  Znam metabo uhev 2860. Jest droższa od mojego Boscha  ale faktycznie lepsza. Slyszalem tylko że wpada w drgania przy mocniejszych odsieryach..

 • W domu posiadam wiertarko wkrętarkę i wiertarkę udarową Parkside z dyskontu i sprawdzają się idealnie. Jeżeli wykonujesz prace tylko sporadycznie to napewno wystarczy. W pracy na budowie trzeba już mieć profesjnalny sprzęt i to nie jeden i nie dwa, Często można spotkać osoby które np. wiertarki używają jako wkrętarki.

 • Nie żelbeton, tylko żelbet. Skończ nawet covidową szkołę podstawową i się wkońcu naucz.

  Kolega widzę filolog :) Poprawne formy to: żelbet i żelazobeton. Potocznie stosuje się także sformułowanie żelbeton, co znalazło swoje odzwierciedlenie m.in. w Słowniku Języka Polskiego.

  Żelbet jest potocznie nazywany żelbetonem. Znalazło to odzwierciedlenie w SJP. Prawidłowe sformułowanie to jednak żelazobeton, ponieważ składa się on z żelaza i betonu. Uwaga jak najbardziej słuszna. Dziękuję. 

 • Mój wybór to bosch gbh 2-26 dfr

  > Mój wybór to bosch gbh 2-26 dfr
  Super wiertareczka co roku jedynie wymiana główki i można działąć dalej. Co ciekawe w starszych rocznikach głowka była bardziej odporna ;)

 • Przede wszystkim zastanowić się trzeba ile będziemy używać i do czego. 

  W sumie ja np. Makity używam do wierceń precyzyjnych, wkrętarki do puszek, drewna i metalu, a do prac ciężkich jest młotowiertarka - zawsze najtańsza 😁 bo i tak pierwsza odejdzie w zaświaty :-) Tak wiec mądrze powiedziane :-)

 • Najważniejsze w tych wszystkich opisach i zapytaniach aby była bezpieczna nie uszkodzona mechanicznie i elektrycznie no i miała sprawne sprzęgło ! Bo inaczej ..... ! Wypadek przy pracy...

 • Dorzuce swoje 3 grosze bo tego chyba nie ma z to jest wzmianka "Wyższa prędkość zapewnia precyzyjne skrawanie powierzchni przez wiertło" której nie rozumie  moze nawet być źle zinterpretowana że ja wiertłem fi 20w metalo zrobie otwór na 200RPM to bedzie mniej prcyzyjny niż na 2000RPM.

  Dow wiercenia w metalu najlepij stosowac wiertrki 2 biegowe (jesli mowa o recznych)  - często jednobiegowe mają za wysokie obroty do wiekszych średnic a ujęcie pretkości na spuście ujmuje im tez momentu któreko zwykle brakujegdy rośnie średnica narzędzia  

  Podztawowe info o wierceniu w metalu i doborze parametrów https://youtu.be/1hmvfXN5qXI

  W metalach należy wolniej wiercić, ale autor tego dennego artykułu nie wspomniał.

 • Szczerze polecam

  Młotowiertarka SDS+ 800W 2,7J GBH 2-26 DFR 0611254768 – BOSCH | TIM SA

  Używam od wielu, wielu lat i jestem mega zadowolony.