Przeczytano 1 634 razy

Jaką wiertarkę stołową kupić ?

Siemaka  doradźcie mi proszę - Jaką wiertarkę stołową kupić ?

Załóżmy 3 scenariusze:

Dla hobbysty i majsterkowicza tania i dość dobra do sporadycznych prac do ok. 600zł.
Dla hobbysty ale z większymi wymaganiami - więcej przełożeń z dużym polem pracy oraz stożkiem Morse'a do ok. 1000zł.
Dla zawansowanego hobbysty - mocniejszy sprzęt ale nadal niech to będę maszyna stołowa do ok. 2000zł.

Odpowiedzi (5)

 • Najlepiej starą WS15 ;) nie do zajechania

 • Jaką kupić? To zależy do czego będziesz używał (w jakich materiałach będziesz najączęściej wiercił), jaki charakter pracy (dorywczo, hobbistycznie czy może zawodowo), jakie wymiary elementów, dodatkowe udogodnienia itp.

  Jeżeli patrzysz tylko na cenę lub cenę/jakość (to zaczynając od najtańszej):

  do 700zł: RYOBI RDP102L / Parkside PTBMOD 710

  do 1100zł: Bosch PBD 40

  do 2000zł:Proma E-1516B/400

 • W pracy miałem Promę ze stożkiem głównie wykorzystywaną do otworowania tworzywa i blach 2-3mm z nierdzewki, przede wszystkim wykorzystywane frezy.. Sprzęt przeżył 15 lat rewelka.

 • Do 600 zł patrzę że jest parkside jak ja ja nazywam "lidlówką"nie jestem przekonany do tej marki daje radę ale jak z niej korzystamy raz w miesiącu.

  Do 1000 polecam Bosh pbd 40 jestem bardzo z niego zadowolony. Nie ma drgań. Bajer taki że ma kontrolę głębokości i blokadę. Wszystko wytłumaczone w filmiku więc nie będę się rozpisywał. 

  Do 2000 tys poleciałbym Proma E-1516B na 400v

 • Ja kupiłem taką tę droższą ze stożkiem. O ile prostsze (możliwe) jest wiercenie w metalu. Gdybym wcześniej trafił na filmy o Zośce to bym poczekał i kupił sobie wiertarko-frezarkę. Z ciekawostek wygrzebałem swoja starą mała dwubiegową Celmę , którą kupiłem jako dzieciak a załozona była od lat do przystawki piły tarczowej. I okazuje się, ze na pierwszym biegu da sie wiercić z ręki w profilach, a tanimi chińskimi ręcznymi wiertarkami, czy wkretarkami nie bardzo...