6 odpowiedzi

Sprawdź

Narzędzia warsztatowe, czyli co przyda nam się w warsztacie?

Witek P 0 pkt dodane:

Co majsterkowicz powinien mieć na wyposażeniu?

 • Br3xPL 3 pkt

  Paniee ruski klucz i wszysto zrobi..

 • MW 0 pkt

  hmm, to zależy od Ciebie- niektórym wystarczy śrubokręt i młotek(to wyposażenie kiedyś wystaczało by rozłożyć i złożyć silnik w maluchu), niektórzy potrzebują/chcą mieć: komplet klucy oczkowych, płaskich, wyrzynarka, wkrętarka, wirtarka+udarowa, itd.,wymieniać można i można.

  Wszystko według potrzeb i zasobności portfela.

 • EL-ROJ 27 pkt

  Jak rozumiem chodzio majsterkowanie przy instalacjach elektrycznych. W takim przypadku polecam dobrej jakości zestaw wkrętaków - ja stosuję Wiha i mogę szczerze polecić. Fajny zestaw:

  https://www.tim.pl/wiha-zestaw-wkretakow-softfinish-electric-slimfix-plaski-phillips-plusminuspozidriv-6-cz-3201k601-38362

  Miałem też taki, ale niestety ukradli mi na budowie :( 

  https://www.tim.pl/wiha-wkretak-i-zestaw-bitow-slimvario-plaski-pozidrivplusminuspozidriv-9-cz-w-torbie-2831t902-41233

  Zaletą była super uniwersalność, minusem było to, że miałem wrażenie że jest to zestaw delikatny.

  Dodatkowo potrzebujesz narzędzia do cięcia przewodów oraz zdejmowania izolacji. Ja używam taki mały kombajn z Milwauke: 

  https://pl.milwaukeetool.eu/pl-pl/szczypce-wielofunkcyjne-5w1/

  Bardzo fajne szczypce. 

  Do sprawdzania obecności napięcia, ciągłości przewodów itp. polecam wskaźnik napięcia UNIT:

  https://www.tim.pl/miernik-uniwersalny-wskaznik-napiecia-ut-18c-21141

  ja takim zastąpiłem tańsze i prostsze narzędzie Fazer 777:

  https://www.tim.pl/jednobiegunowy-wielofunkcyjny-probnik-elektryczny-fazer-777-ef-777

  Ale taki Fazer jak ze star treka na początek wystarcza. Całość umieść w walizce i tu od razu proponuję coś na lata, np. ja mam polski qbrick:

  https://www.qbricksystem.com/produkty/

  Fajne, wytrzymałe skrzynie, ale mają minus: zatrzaski szybko się urywają. Zastąpisz je metalowymi i możesz pracować dalej :) 

   

 • Jacek Niżyński

  Tak jak pisze Piotr z pewnością dobór narzezi zależy od zamiłowania. Wszystkiego nie sposób mieć. 

  Narzędzia do praz elektrycznych, stolarskich, do praz w metalu itd

  Ja wyznaję dwie zasady:

  Po pierwsze staram się unikać pożyczania narzędzi ( w obie strony)

  jeśli narzędzie jest Ci potrzebne więcej niż jeden raz warto kupić taki sprzęt. To czy będzie to amatorski czy profesjonalny zależy od tego do czego i jak często będziesz go używać i oczywiście od zasobności portfela. Osobiście jestem zwolennikiem narzędzi renomowanych firm.

  Na początku drogi kompletowania narzędzi warto zastanowić się i wybrać narzędzia jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieli kompatybilność w akumulatorach i walizkach.

   

 • Wolf 0 pkt

  Jeżeli lubisz majsterkować narzędzi zawsze jest mało bo zawsze pojawi się wyzwanie któremu będziesz musiał sprostać a okaże się że nie masz co wziąć do ręki :) Tak ogólnie z własnego doświadczenia mogę opowiedzieć o swoim parku maszynowym ;) Na pewno przydadzą się klucze płaskie i nasadowe ja mam saty z dożywotnią gwarancją płasko-oczkowe z grzechotką. Dodatkowo róznej maści wkretaki, klucze imbusowe i torx oraz torx z "dziurka", młotki zwykłe i gumowe, rekinek, piłka brzeszczotowa, klucze hydrauliczne irvina i rothenbergera, klucz do śrubunków typu jodełka, spawarka, wkrętarka, piłka szablasta, wiertarka, młoto-wiertarka, gwintownica, ściągacz do kabli, róznej maści kombinerki, imadło, praska do przewodów, pistolet do kleju na gorąco, pistolet do sylikonu, kompresor, lutownica, mini frezarka dremel, klucz pneumatyczny i wiele innych. Oczywiście możesz zagęścić specializację narzędzi do swojej "branży". Fajną opcją też jest tablica i biurko warsztatowe.

 • Piotr Bibik

  To zależy co masz zamiar tam robić? Inne narzędzia przydadzą się do prac w drewnie, inne do prac z elektroniką a jeszcze inne do majsterkowania przy samochodzie czy prac ślusarskich.

  Bez względu na rodzaj zainteresowań i wybór narzędzi należy pamiętać, że jeśli prace chcesz wykonywać szybko i precyzyjnie warto zainwestować w lepszy bardziej profesjonalny i droższy sprzęt.

  Z rzeczy uniwersalnych zawsze warto zrobić dobre oświetlenie zarówno stałe jak i przenośne. Obecnie można polecić rozwiązania LED-owe z regulacją ilości światła (z ściemniaczem). Każdemu przyda się również zasilanie więc przedłużacze najlepiej kilka o różnej długości i przekroju żył, tak aby spadki napięć nie przeszkadzały w pracy.

  Dobór przedłużacza będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy i tak dla mechanika sugerowałbym przedłużacz odporny na oleje, smary i podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne (porządny np. z izolacja gumową i wtyczkami i gniazdem wykonanym z gumy o stopniu ochrony przed woda i pyłem minimum IP44). 

  W każdym warsztacie przyda się również odkurzacz przemysłowy np. GAS 15 i radio budowlane.