6 odpowiedzi
Co majsterkowicz powinien mieć na wyposażeniu?
Odpowiedzi (6)
-
hmm, to zależy od Ciebie- niektórym wystarczy śrubokręt i młotek(to wyposażenie kiedyś wystaczało by rozłożyć i złożyć silnik w maluchu), niektórzy potrzebują/chcą mieć: komplet klucy oczkowych, płaskich, wyrzynarka, wkrętarka, wirtarka+udarowa, itd.,wymieniać można i można.
Wszystko według potrzeb i zasobności portfela.
-
Jak rozumiem chodzio majsterkowanie przy instalacjach elektrycznych. W takim przypadku polecam dobrej jakości zestaw wkrętaków - ja stosuję Wiha i mogę szczerze polecić. Fajny zestaw:
https://www.tim.pl/wiha-zestaw-wkretakow-softfinish-electric-slimfix-plaski-phillips-plusminuspozidriv-6-cz-3201k601-38362
Miałem też taki, ale niestety ukradli mi na budowie :(
https://www.tim.pl/wiha-wkretak-i-zestaw-bitow-slimvario-plaski-pozidrivplusminuspozidriv-9-cz-w-torbie-2831t902-41233
Zaletą była super uniwersalność, minusem było to, że miałem wrażenie że jest to zestaw delikatny.
Dodatkowo potrzebujesz narzędzia do cięcia przewodów oraz zdejmowania izolacji. Ja używam taki mały kombajn z Milwauke:
https://pl.milwaukeetool.eu/pl-pl/szczypce-wielofunkcyjne-5w1/
Bardzo fajne szczypce.
Do sprawdzania obecności napięcia, ciągłości przewodów itp. polecam wskaźnik napięcia UNIT:
https://www.tim.pl/miernik-uniwersalny-wskaznik-napiecia-ut-18c-21141
ja takim zastąpiłem tańsze i prostsze narzędzie Fazer 777:
https://www.tim.pl/jednobiegunowy-wielofunkcyjny-probnik-elektryczny-fazer-777-ef-777
Ale taki Fazer jak ze star treka na początek wystarcza. Całość umieść w walizce i tu od razu proponuję coś na lata, np. ja mam polski qbrick:
https://www.qbricksystem.com/produkty/
Fajne, wytrzymałe skrzynie, ale mają minus: zatrzaski szybko się urywają. Zastąpisz je metalowymi i możesz pracować dalej :)
-
Tak jak pisze Piotr z pewnością dobór narzezi zależy od zamiłowania. Wszystkiego nie sposób mieć.
Narzędzia do praz elektrycznych, stolarskich, do praz w metalu itd
Ja wyznaję dwie zasady:
Po pierwsze staram się unikać pożyczania narzędzi ( w obie strony)
jeśli narzędzie jest Ci potrzebne więcej niż jeden raz warto kupić taki sprzęt. To czy będzie to amatorski czy profesjonalny zależy od tego do czego i jak często będziesz go używać i oczywiście od zasobności portfela. Osobiście jestem zwolennikiem narzędzi renomowanych firm.
Na początku drogi kompletowania narzędzi warto zastanowić się i wybrać narzędzia jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieli kompatybilność w akumulatorach i walizkach.
-
Jeżeli lubisz majsterkować narzędzi zawsze jest mało bo zawsze pojawi się wyzwanie któremu będziesz musiał sprostać a okaże się że nie masz co wziąć do ręki :) Tak ogólnie z własnego doświadczenia mogę opowiedzieć o swoim parku maszynowym ;) Na pewno przydadzą się klucze płaskie i nasadowe ja mam saty z dożywotnią gwarancją płasko-oczkowe z grzechotką. Dodatkowo róznej maści wkretaki, klucze imbusowe i torx oraz torx z "dziurka", młotki zwykłe i gumowe, rekinek, piłka brzeszczotowa, klucze hydrauliczne irvina i rothenbergera, klucz do śrubunków typu jodełka, spawarka, wkrętarka, piłka szablasta, wiertarka, młoto-wiertarka, gwintownica, ściągacz do kabli, róznej maści kombinerki, imadło, praska do przewodów, pistolet do kleju na gorąco, pistolet do sylikonu, kompresor, lutownica, mini frezarka dremel, klucz pneumatyczny i wiele innych. Oczywiście możesz zagęścić specializację narzędzi do swojej "branży". Fajną opcją też jest tablica i biurko warsztatowe.
-
To zależy co masz zamiar tam robić? Inne narzędzia przydadzą się do prac w drewnie, inne do prac z elektroniką a jeszcze inne do majsterkowania przy samochodzie czy prac ślusarskich.
Bez względu na rodzaj zainteresowań i wybór narzędzi należy pamiętać, że jeśli prace chcesz wykonywać szybko i precyzyjnie warto zainwestować w lepszy bardziej profesjonalny i droższy sprzęt.
Z rzeczy uniwersalnych zawsze warto zrobić dobre oświetlenie zarówno stałe jak i przenośne. Obecnie można polecić rozwiązania LED-owe z regulacją ilości światła (z ściemniaczem). Każdemu przyda się również zasilanie więc przedłużacze najlepiej kilka o różnej długości i przekroju żył, tak aby spadki napięć nie przeszkadzały w pracy.
Dobór przedłużacza będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy i tak dla mechanika sugerowałbym przedłużacz odporny na oleje, smary i podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne (porządny np. z izolacja gumową i wtyczkami i gniazdem wykonanym z gumy o stopniu ochrony przed woda i pyłem minimum IP44).
W każdym warsztacie przyda się również odkurzacz przemysłowy np. GAS 15 i radio budowlane.