Przeczytano 686 razy

Narzędzia warsztatowe, czyli co przyda nam się w warsztacie?

Co majsterkowicz powinien mieć na wyposażeniu?

Odpowiedzi (11)

 • Zależy jaki warsztat:) 

  Poza narzędziami ręcznym wiertarki, szlifierki, można wymieniać bez końca.

  Ale moje majsterkowanie zmienił zakup czegoś, co nie przychodzi do głowy od razu: odkurzacz!

 • Przede wszystkim trytki ;) A tak na poważnie to z podstawowych rzeczy: wkrętarka, wiertarka, szlifierka, pędzle, różnego rodzaju wkręty oraz śruboręty

 • Temat rzeka! Nie sposób kupić wszystkiego na raz, wyposażenie zbiera się latami. Tak jest przy majsterkowaniu jak chcesz robić wszystko po trochu. Jako elektryk na początku miałem wkrętaki, boczki, kombinerki, nożyk do izolacji i to starczyło. Po kilku latach mam już cztery walizki narzędziowe. Mierniki różnego typu, wkrętaki zwykłe i dynamometryczne, 4 zaciskarki, klucze płaskie, oczkowe itp., ściągacze izolacji do płaskich i okrągłych przewodów, kątomierz, młotek mały i duży, testery napięcia, ołówki i mazaki, można by wymieniać cały dzień.

 • Warsztacie tak naprawdę wszystko się przyda. Ale to przede wszystkim od ciebie zależy czym się zajmujesz

 • Paniee ruski klucz i wszysto zrobi..

 • hmm, to zależy od Ciebie- niektórym wystarczy śrubokręt i młotek(to wyposażenie kiedyś wystaczało by rozłożyć i złożyć silnik w maluchu), niektórzy potrzebują/chcą mieć: komplet klucy oczkowych, płaskich, wyrzynarka, wkrętarka, wirtarka+udarowa, itd.,wymieniać można i można.

  Wszystko według potrzeb i zasobności portfela.

 • Jak rozumiem chodzio majsterkowanie przy instalacjach elektrycznych. W takim przypadku polecam dobrej jakości zestaw wkrętaków - ja stosuję Wiha i mogę szczerze polecić. Fajny zestaw:

  https://www.tim.pl/wiha-zestaw-wkretakow-softfinish-electric-slimfix-plaski-phillips-plusminuspozidr

  Miałem też taki, ale niestety ukradli mi na budowie :( 

  https://www.tim.pl/wiha-wkretak-i-zestaw-bitow-slimvario-plaski-pozidrivplusminuspozidriv-9-cz-w-tor

  Zaletą była super uniwersalność, minusem było to, że miałem wrażenie że jest to zestaw delikatny.

  Dodatkowo potrzebujesz narzędzia do cięcia przewodów oraz zdejmowania izolacji. Ja używam taki mały kombajn z Milwauke: 

  https://pl.milwaukeetool.eu/pl-pl/szczypce-wielofunkcyjne-5w1/

  Bardzo fajne szczypce. 

  Do sprawdzania obecności napięcia, ciągłości przewodów itp. polecam wskaźnik napięcia UNIT:

  https://www.tim.pl/miernik-uniwersalny-wskaznik-napiecia-ut-18c-21141

  ja takim zastąpiłem tańsze i prostsze narzędzie Fazer 777:

  https://www.tim.pl/jednobiegunowy-wielofunkcyjny-probnik-elektryczny-fazer-777-ef-777

  Ale taki Fazer jak ze star treka na początek wystarcza. Całość umieść w walizce i tu od razu proponuję coś na lata, np. ja mam polski qbrick:

  https://www.qbricksystem.com/produkty/

  Fajne, wytrzymałe skrzynie, ale mają minus: zatrzaski szybko się urywają. Zastąpisz je metalowymi i możesz pracować dalej :)

 • Tak jak pisze Piotr z pewnością dobór narzezi zależy od zamiłowania. Wszystkiego nie sposób mieć. 

  Narzędzia do praz elektrycznych, stolarskich, do praz w metalu itd

  Ja wyznaję dwie zasady:

  Po pierwsze staram się unikać pożyczania narzędzi ( w obie strony)

  jeśli narzędzie jest Ci potrzebne więcej niż jeden raz warto kupić taki sprzęt. To czy będzie to amatorski czy profesjonalny zależy od tego do czego i jak często będziesz go używać i oczywiście od zasobności portfela. Osobiście jestem zwolennikiem narzędzi renomowanych firm.

  Na początku drogi kompletowania narzędzi warto zastanowić się i wybrać narzędzia jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieli kompatybilność w akumulatorach i walizkach.

 • Jeżeli lubisz majsterkować narzędzi zawsze jest mało bo zawsze pojawi się wyzwanie któremu będziesz musiał sprostać a okaże się że nie masz co wziąć do ręki :) Tak ogólnie z własnego doświadczenia mogę opowiedzieć o swoim parku maszynowym ;) Na pewno przydadzą się klucze płaskie i nasadowe ja mam saty z dożywotnią gwarancją płasko-oczkowe z grzechotką. Dodatkowo róznej maści wkretaki, klucze imbusowe i torx oraz torx z "dziurka", młotki zwykłe i gumowe, rekinek, piłka brzeszczotowa, klucze hydrauliczne irvina i rothenbergera, klucz do śrubunków typu jodełka, spawarka, wkrętarka, piłka szablasta, wiertarka, młoto-wiertarka, gwintownica, ściągacz do kabli, róznej maści kombinerki, imadło, praska do przewodów, pistolet do kleju na gorąco, pistolet do sylikonu, kompresor, lutownica, mini frezarka dremel, klucz pneumatyczny i wiele innych. Oczywiście możesz zagęścić specializację narzędzi do swojej "branży". Fajną opcją też jest tablica i biurko warsztatowe.

 • To zależy co masz zamiar tam robić? Inne narzędzia przydadzą się do prac w drewnie, inne do prac z elektroniką a jeszcze inne do majsterkowania przy samochodzie czy prac ślusarskich.

  Bez względu na rodzaj zainteresowań i wybór narzędzi należy pamiętać, że jeśli prace chcesz wykonywać szybko i precyzyjnie warto zainwestować w lepszy bardziej profesjonalny i droższy sprzęt.

  Z rzeczy uniwersalnych zawsze warto zrobić dobre oświetlenie zarówno stałe jak i przenośne. Obecnie można polecić rozwiązania LED-owe z regulacją ilości światła (z ściemniaczem). Każdemu przyda się również zasilanie więc przedłużacze najlepiej kilka o różnej długości i przekroju żył, tak aby spadki napięć nie przeszkadzały w pracy.

  Dobór przedłużacza będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy i tak dla mechanika sugerowałbym przedłużacz odporny na oleje, smary i podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne (porządny np. z izolacja gumową i wtyczkami i gniazdem wykonanym z gumy o stopniu ochrony przed woda i pyłem minimum IP44). 

  W każdym warsztacie przyda się również odkurzacz przemysłowy np. GAS 15 i radio budowlane.