12 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie elektro narzędzia są niezbędne w domowym warsztacie?

przemolini 1 pkt dodane:

Czołem!

Nie pytam o warsztat profesjonalisty, bo ten doskonale wie co potrzebuje do pracy, chodzi o taki warsztat domowy, amatora, do podstawowych prac, kiedy ma się też ograniczone miejsce, budżet i wiedzę/doświadczenie. Czy lepsza będzie wkrętarka akumulatorowa, młoto-wiertarka czy wiertarka udarowa? Czy kiedy korzysta się ze sprzętu sporadycznie, do prac typowo domowych (zawieszenie obrazka a nie kucie w betonie) to uważacie, że trzeba zainwestować w najlepsze produkty, średnie, najtańsze z supermarketu czy może uznane markowe ale używane?

 • DaannD 0 pkt

  Ja od siebie dodam jeszcze, że wbrew opiniom niektórych, bardzo fajnie sprawują się elektronarzędzia z Lidla firmy Parkside. Na mojej budowie katuję od dłuższego czasu młotowiertarki, wkrętarki, szlifierki, piły i inne takie, złego słowa o nich nie powiem.

  Nie jest to oczywiście Hilti, Makita czy inne wysokiej klasy narzędzia, ale jak za te pieniądze co kosztowały, to naprawdę jestem z nich mega zadowolony.

  No i ogromnym plusem jest też to, że pracują na wspólnym systemie baterii, więc mam cztery baterie, które napędzają wszystkie moje narzędzia.

 • Redakcja

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

 • GN 11 pkt

  Wiertarka - do użytku domowego - wystarczy mała, kilkaset W, udar mechaniczny/brak udaru, dodatkowy chwyt, regulowane obroty, prawo lewo, kablowa
  osobiście jestem zwolennikiem klasycznego mocowania wiertła na kluczyk - ale jak kto woli.

  Więcej niż fi10 (max 12) w betonie wiercić nie będziesz, a fajnie móc też wykonać delikatne prace - tu szedłbym w mniej marketowe marki - choć i zielone Bosche się ostatnio "zchińszczyły"

  Wkrętarka - miłe narzędzie gdy nie chcesz mieć przedramion jak hardkorowy koksu ;)
  Prawo lewo, sprzęgło, 2 prędkości, wskaźnik baterii
  Parkside daje radę

  Młoty/młotowiertarki - ciężkie wiercenie/kucie to w domu akcja raczej sporadyczna - bardziej opłaca się wynająć profi narzędzie i zrobić robotę w kilka godzin, niż "upalać" własną, słabą, marketową maszynkę.

  No i obowiązkowo - ulubiony filmik mego dziecka....
  Jaką wiertarkę wybrać
   

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  To zależy.
  Młot udarowo-obrotowy, a wiertarka udarowa to dwa różne elektronarzędzia przeznaczone do różnych prac. W bardzo dużym skrócie:


  Młot udarowo-obrotowy nadaje się do wykonywania otworów w twardych materiałach np. żelbeton (stare bloki z wielkiej płyty). W materiale miękkim np. pustaki ceramiczne taki młot również wykona otwór, lecz spowoduje również mikropęknięcia ściany przez co materiał w którym będzie mocowany np. kołek rozporowy będzie miał mniejszą wytrzymałość.

  Do materiałów miękkich np. cegła, pustaki stosuje się wiertarkę udarową (nie polecam wiercić nią w żelbetonie). Wiertarka wykona otwór nie uszkadzając materiału w którym wierci.

  Więc zanim zdecydujesz się na wybór "wiertarki" należy określić w czym będziesz wiercił. 

  Elektronarzędzia akumulatorowe są wygodne, ale należy pamiętać, że akumulatory z czasem tracą swoją pojemność (kupno nowych akumulatorów to spory wydatek) i należy o nie właściwie dbać (doładowywać akumulatory). Pod tym względem do prac domowych wygodniejsze będzie elektronarzędzie zasilane z gniazdka sieciowego. Co prawda jest przewód, ale właśnie ten przewód po kilku latach ma tą wielką przewagę nad rzadko używanym akumulatorem.

  Pozostaje ostatnie zagadnienie czyli wiertło. 

  To bardzo ważny o ile nie najważniejszy element całego omawianego zestawu.

  Długo by pisać o właściwym doborze wiertła w stosunku do obrabianego materiału. Skrócę to :)

  Do prac domowych polecam komplet czterech wielozadaniowych wierteł. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać w czym wiercisz i jakie wiertło wybrać, lecz tylko wybierasz średnicę wiertła.

  https://www.bosch-professional.com/pl/pl/zestawy-wiertel-wielozadaniowych-cyl-9-multiconstruction-4-szt-2593268-ocs-ac/ 

  Wiertło jest przeznaczone do praktycznie każdego materiału w trakcie prac wykończeniowych wnętrz, na przykład do miękkiego betonu, muru, cegły, cementu, azbestu, lekkich materiałów budowlanych, materiałów wielowarstwowych, ceramiki i płytek ceramicznych, drewna, tworzyw sztucznych, cienkich arkuszy metali i aluminium.

  W domowym "warsztacie" przyda się również wkrętarka i porządny zestaw końcówek "Bitów". Porządny aby podczas prac nie niszczył gniazd w wkrętach i śrubach co poza nieestetycznym wyglądem łatwo może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni np. w meblach.  

  Na początek taki zestawik powinien wystarczyć:

  https://www.bosch-professional.com/pl/pl/pakiety-bitow-extra-hard-do-wkretarek-32-szt-2672701-ocs-ac/

  Nie zawsze wkrętarka jest najlepszym rozwiązaniem. Przydaje się wkrętak ręczy a zamiast wielu wkrętaków, warto mieć jeden, ale wielozadaniowy np. taki aby móc w nim użyć Bitów z wkrętarki.
  Dość trwałym narzędziem będzie:

  https://www.wiha.com/pl/pl/narzedzia/narzedzia-wielofunkcyjne/uchwyt-magazynkowy-do-bitow-wiha/liftup-25/186/magnetyczny-wkretak-z-magazynkiem-bitow-liftup-25?c=22 

  Warto również zaopatrzyć się w solidny plecak narzędziowy, aby wszystkie narzędzia mieć w jednym miejscu (taki podręczny mobilny warsztat).

  Ponieważ pytanie było odnośnie mocowania różnych rzeczy warto wspomnieć np. o kołkach rozporowych. To bagatelizowany temat, a potem okazuje się,  że nie trzyma :(

  Powody najczęściej są dwa:

  - mocowanie np. kołek rozporowy kiepskiej jakości

  - źle dobrane mocowanie w stosunku do podłoża.

  W tym zagadnieniu może pomóc poniższe narzędzie doboru: 

  https://www.fischerpolska.pl/pl-pl/serwis/wyszukiwarka-mocowan 

  To tak w dużym skrócie.

 • LucasT 2 pkt

  Koledzy już wszystko chyba wymienili, ale ja uparcie twierdzę że jednym z najważniejszych jest ... odkurzacz.

 • Br3xPL 75 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Akumulatory to wygoda, tak to plątania się z tymi kablami, to tu nie starcza to tu przedłużacz to tu się spieszysz i się przewracasz o te kable. Jak wiertarka to z udarem. No i lepszej marki bo co to z rynku za 50 zł, która z wierceniem większego wkręta ma problem. Jak nie robisz profesionalnie to do jakiegoś podkucia to wiertarka udarowa jakaś 3J i starczy no już nawet na te 230V żeby było taniej 

 • Gwozdziu944 164 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Wkrętarka, wiertarka udarowa, szlifierka kątowa, multitool. Myślę że te 4 elektronarzędzia pozwolą Ci bardzo wiele w domu zrobić samemu. 

  Co do marki to jeśli będzie to używane sporadycznie to ja bym brał jakieś z marketu czyli np Lidl(3 lata gwarancji) czy jakiś z obi albo Castoramy. Ale jest jeszcze jedna opcja. Kupić jakąś firmówkę typu Bosh i niech to działa 20 lat przy sporadycznym użytkowaniu. Oczywiście nie licząc baterii jeśli to by były narzędzia na aku.

 • GN 11 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ja ostatnio jestem fanem szlifierki/toola oscylacyjnego.

  do tego wiertarka, kątówka i podstawowe prace da się wykonać :)

  Do domowego użytku narzędzia z niemieckiego dyskontu dają radę.

  Jeżeli przy domu ogród / w planach budowa - można do zestawu dorzucić piłę łańcuchową i krajzegę.