Przeczytano 5 319 razy

Jaki system pod inteligentny dom?

Witam, będę budował dom i elektrykę sobie sam rozciągnę w domu. Zastanawiam się nad systemami które mógłbym wykorzystać w moim domu. Mam zamiar kablować w systemie gwiazdy więc wszystkie włączniki, rolety, gniazda i inne będą w rozdzielnicy. Teraz, jaki najlepszy system wybrać pod smart home? Jeszcze powiem, że rozpatrywałem się trochę i GRENTON wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedzi (75)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 522 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 12 odpowiedzi
    • Brak ocen

    U nas mąż ogarnia temat sam, głównie ze względu na horendalne koszty robienia tego kompleksowo przez firmę. Znajomi mają coś podobnego, więc trochę się na tym wzoruje. Inni znajomi będą mieć ten sam efekt co my, ale wydadzą 3 czy 4 razy tyle.. Jak narazie mamy testowo postawiony Raspberry Pi z użyciem Home Assistant w mieszkaniu i fajnie się sprawdza. Jak narazie okablowanie przygotowane pod masę czujników (temperatury , wilgotności, stężenia pyłów, zalania, kontaktronów itd) i automatyzacji i mąż będzie je oprogramowywać i uruchamiać stopniowo.

    Mamy w planach mieć automatyzacje do rolet, żaluzji, pompy, rekuperacji, oświetlenia (część na kontaktronach, część na czujnikach), klimatyzacji, magazynu energii (np gdy magazyn będzie się zapełniał to niech włączy klimatyzację czy grzałkę w bojlerze), powiadomienia o wrzuceniu listu do skrzynki i pewnie coś jeszcze wymyślimy i ja o czymś zapomniałam. Rolety wewnętrzne, ale takie też wygodnie podłączyć pod sterowanie https://www.miastokobiet.pl/dlaczego-warto-zainwestowac-w-rolety-wewnetrzne-na-okna-dachowe/  Ja bym chciała jeszcze jakąś automatyzację co do otwierania i zamykania bramy wjazdowej na działkę, ale jeszcze nie mam pomysłu jak to zrobić (może jakaś kamerka do sczytywania numerów tablic?). Przy smart home mając kontaktrony w oknach i drzwiach fajna jest możliwość sprawdzenia czy wszystko jest pozamykane i np jakieś powiadomienie o 22, żeby zamknąć drzwi czy okno.

  • ori

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 8 pytań
    • 21 odpowiedzi
    • Brak ocen

    Ja to bym sobie zrobił w np kuchni łazience kotłowni po jednym gnieździe na zasadzie wtyczki do agregatu jakby prądu nie było, np gdzieś za lodówka w innym.kolorze, odpalam.agregat i mam przedłużkę do niego już w ścianie, a dlatego.ze trochę mniejszy koszt niż instalacji do agregatu i nie trzeba agregatu dużego tylko najmniejszy mozliwy

    Wiele porad na temat ciekawych i praktycznych rozwiazań w domu znajdziecie na stronie tego projektanta wnętrz z Krakowa: https://marengo-architektura.com/blogs/ Na blogu jest wiele wpisów.

     


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 9 pytań
    • 16 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników
  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 46 pytań
    • 1188 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    W swojej ponad trzydziestoletniej karierze zawodowej trochę już różnych systemów zainstalowałem, ale co innego doradzać komuś a co innego wybrać dla siebie. Może w pierwszej kolejności ustal wszystkie swoje wymagania i potrzeby, bo na tym etapie to sprawi, że wiele systemów odpadnie bo albo nie mają jakichś komponentów lub funkcjonalności. Ważne jest tez może to, by system był w pełni otwarty na możliwość integracji ewentualnie z innymi systemami. Bo może teraz nie widzi się pewnych potrzeb, ale świat szybko się zmienia i możliwości techniczne również. Inną istotna sprawą jest to że niektóre systemy wymagają pewnej wiedzy inne są bardziej intuicyjne i umożliwiają samodzielną ingerencje w pewne zmiany funkcjonalne. Jeżeli jesteś człowiekiem, który w miarę ogarnia zagadnienia techniczne, to tym bardziej sobie poradzisz w systemie otwartym i z interfejsem przystępnym dla człowiek a technicznego. Tutaj też jest ważna sprawa przy wyborze systemu. Sprawdzić jak łatwy i dostępny jest interfejs do programowania i sterowania. Tutaj zwrócę uwagę na to że takie systemy jak np. KNX wymagają odpowiedniej wiedzy i oprogramowania no i licencji do obsługi systemu. A to nie sa małe pieniądze. Za te pieniądze możesz zakupić sporo aktorów w innym systemie nie licencjonowanym. No chyba że zainstalujesz KNX Basic, ale tu spotykamy się z wieloma ograniczeniami. Z doświadczenia podpowiem że jeżeli nie jesteś wielkim pasjonatem systemów, to będziesz skazany na wizyty zarówno serwisowe jak programistyczne fachowców w przypadku takich systemów. I nie rób założenia że tak naprawdę nic Ci nie potrzeba więcej. Słyszę to setki razy, a i tak Ci najbardziej "zatwardziali" w pewnym momencie, po jakimś użytkowaniu dochodzą do wniosku, że to czy tamto chcieli by zmienić. Wykonując taki system w duchu wiem, że wcześniej czy później taki klient do mnie wróci. Dla mnie zdrowy rozsądek to podstawa. Nie należy strzelać do komara z armaty i nie należy też bać się prostych systemów. Mam sporo klientów gdzie ich system automatyki domowej jest naprawdę na prostych aplikacjach i sa naprawdę bardzo zadowoleni bo właściwie określili swoje wymagania. 

    Wybór systemu już na wstępie jest trochę ograniczony z względu na rodzaj instalacji jaka wybrałeś. Układ w gwiazdę jest dość drogi, bo wymaga większej ilości przewodów, ale za to daje większe możliwości kontroli i serwisowania. Jest może też trochę bardziej skomplikowany ale za to łatwo się robi mapę układową, szybciej lokalizuje się usterki.

    Moim zdaniem więcej można by powiedzieć, gdybym znał całość twojej inwestycji oraz wszystkich odbiorników. Jedno jest pewne. Zwróć uwagę na systemy hybrydowe. Czyli takie oparte zarówno na połączeniach przewodowych oraz bezprzewodowych. 

    Nie bez znaczenia będzie fakt poruszenia finansów. Bardzo lubię systemy gdzie można w miarę możliwości finansowych dokładać jak klocki nowe urządzenia sterujące na istniejącej infrastrukturze. Nie należy się bać tańszych systemów. Tańszy nie zawsze znaczy gorszy. Jeśli znajdziesz elektryka czy integratora systemów, który wykonuj nie tylko jeden system, wtedy możesz mieć szansę na lepszy dobór systemu dla siebie. Zawsze jestem pełen wątpliwości wobec ludzi którzy tylko jeden system znają i usiłują przekonać że ten system jest najlepszy. Od takich z dala jak najdalej. Lepiej jest pogadać z taką firma która wykonuje instalacje w kilku systemach. rozmowa z kimś takim o Twoich potrzebach bardzo przybliży Ci możliwość wyboru. Sam wykonawca, instalator może być znawca jednego systemu, bo to oznacza że przyszedł właściwy człowiek, znający się na rzeczy.

    Bardzo łatwo można sobie poradzić z wyborem systemu poprzez wykonanie sobie tabeli porównawczej gdzie najważniejszymi kolumnami powinny być : łatwość instalacji, łatwość programowania i serwisowania, poziom wiedzy potrzebny do obsługi systemu, wizualizacje, oprogramowanie, aplikacje, koszt poszczególnych elementów, wsparcie producenta i programowe, możliwość rozbudowy, w jaki sposób odbywa się połączenie ze światem czyli internetem... można jeszcze wpisać inne swoje preferencje, ale już te elementy pomogą w wyborze systemu.

    Znam wiele systemów, niektóre się wręcz uzupełniają lub powstały na tej samej bazie ale przez różnych producentów lub wręcz dostawców. Dość dobrze poznałem i wykonywałem instalacje oparte o KNX, Fibaro, Exta Life, Exta Free, Supla, FOX, BleBox, Grenton, Loxon ale i inne gdzie była to instalacja pojedyncza, wykonana tylko raz lub mało powszechnie znana. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, ale odpowiedni zaprojektowany system, dobrany dla klienta może dać mu zadowolenie i w jego mniemaniu będzie najlepszy na świecie ;-)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 1 pytań
    • 3 odpowiedzi
    • Brak ocen

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 4 pytań
    • 49 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Ja zdecydowałem się na system KNX. Też wszystkie kable zebrałem w rozdzielni - topologia gwiazdy (z wyjątkiem gniazd, może to błąd, ale postanowiłem trochę tutaj oszczędzić - nie planuję tego automatyzować).

    Zgadzam się z głosami, że zacząć należy od oczekiwań i budżetu. Ale niestety przed położeniem kabli trzeba jakieś decyzje podjąc, bo potem może być za późno i po tynkach pewne drogi się zamkną. 

    Przygotowując się do decyzji testowałem Bleboxa i HomeAssistant. Dla mnie odpadły z kilku względów.
    Owszem HomeAssistant jest fajny, daje dużo możliwości, jest otwarty. Sam miałem okazję coś tam sobie swojego napisać. Owszem urządzenia blebox są relatywnie tanie. Ale odrzuciłem to rozwiązanie z trzech podstawowych dla mnie powodów
    - centralizacja HomeAssistanta (HA) - nie wyobrażam sobie, że pada mi serwer HomeAssistant (albo router), a ja nie mogę zapalić światła
    - mała stabilność HA - co chwilę to trzeba aktualizować, a aktualizacje nie zawsze są kompatybilne - no nie wyobrażam sobie co miesiąc, czy dwa robić aktualizacji centralnego systemu w moim domu (a powinienem to robić, jeśli HA wystawiam na zewnątrz)
    - mała stabilność (w mojej ocenie i moich doświadczeniach) modułów blebox - regularnie muszę restartować moje urządzenia, bo nie mam z nimi połączenia

    Wybór padł więc na KNX ponieważ:
    - standard co prawda zamknęty, ale jest bardzo dużo różnych producentów, którzy produkują moduły (również duzi gracze)
    - decentralizacja - każdy moduł ma wewnątrz zaprogramowaną logikę działania
    - stabilność - zasilanie mogę zrobić redundantne, a komunikacja następuje po kablu

    Niestety koszt jest znacznie wyższy, ale dobrze dobierając urządzenia wcale nie musi być bardzo źle. 
    Akurat dzisiaj wrzuciłem kilka ujęć z mojej budowy po namowie przez znajomego, można sobie trochę zobaczyć, choć jestem na bardzo wczesnej fazie instalacji. Ja elektrykiem nie jestem, kable kładł mój znajomy, natomiast z KNX sam się przeszkoliłem i będę realizował to samodzielnie.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 25 pytań
    • 371 odpowiedzi
    • 96.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jak dotąd najlepsze opinie słyszałem o systemie firmy Bleblox ;)


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 83 pytań
      • 1249 odpowiedzi
      • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Kafar19: Czym on się charakteryzuje?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 25 pytań
        • 371 odpowiedzi
        • 96.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Pysiak: Przede wszystkim relacją koszt/ efekt. Jak dla mnie dobrze spełnia swoje założenia oraz nie muszę nie potrzebnie kuć ścian aby umieścić ich urządzenie z racji na łączenie się z Wifi


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 4 pytań
      • 49 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Kafar19:Przygotowując się do budowy domu testowałem kilka urządzeń Blebox. Muszę przyznać, że ok, są relatywnie tanie i można je instalować nieinwazyjnie. Ale niestety są mało stabilne (co chwilę mi się któryś rozłączał i wymagał restartu) oraz możliwości dają dosyć mało (system zamknięty). 

      Ja zdecydowałem się na KNX, choć to akurat przeciwieństwo BleBoxa pod względem kosztów.
      Tutaj trochę wiecej napisałem o mojej perspektywie: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jaki-system-pod-inteligentny-dom#answer-22923


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 83 pytań
        • 1249 odpowiedzi
        • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Jan Żaba: Rozumiem, a skąd może wynikać tak mała stabilność Bleboxa? I widzę, że ma Pan doświadczenie w tym temacie, więc mam pytanie, co Pan sądzi o FIBARO?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 4 pytań
        • 49 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Pysiak:Nie jestem pewny dlaczego mam problemy z Bleboxem. Mam tylko kilka urządzeń, głównie z jednym mam problem (okazjonalnie inne). Może to wadliwe urządzenie, może to kwestia routera, który mam u siebie. Delikatnie pomogło przestawienie routera, aby nie przełączał dynamicznie kanałów WiFi. Znam kilka osób, które są bardzo zadowolone z Bleboxów i udało im się uniknąć takich problemów. 

        Natomiast generalnie komunikacja po kablach zawsze będzie pewniejsza i bezpieczniejsza niż bezprzewodowa. 

        O FIBARO niestety się nie wypowiem. Po przygodach z Blebox szukałem czegoś odmiennego. KNX przekonał mnie szeroką gamą producentów (czyli nie uzależniam się od jednego) oraz komunikacją po kablach (choć bezprzewodowa też jest możliwa) i nie weryfikowałem już pozostałych systemów zamkniętych na jednego producenta i bezprzewodowych.

        Z tego co wiem FIBARO komunikuje się po zWAVE - to standard radiowy, podobnie jak KNX RF tam również każde urządzenie jest również przekaźnikiem, co bardzo pozytywnie wpływa na stabilność i zasięg komunikacji. Ale praktyki nie mam żadnej, a teoria tylko podstawowa, więc nie wyrokuję. 

        Jeśli szuka Pan bezprzewodowej alternatywy dla BleBoxa na pewno warto się zainteresować zarówno Fibaro jak i ZigBee. Do tylko bezprzewodowej komunikacji KNX RF raczej nie polecam.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 83 pytań
        • 1249 odpowiedzi
        • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Jan Żaba: Bardzo dziękuję za wytłumaczenie, bardziej chodzi mi o to, że na początek swojej kariery z Smart Home mam do wyboru naukę na BleBox lub FIBARO dlatego moje pytanie, na którym lepiej się nauczyć.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 9 pytań
      • 16 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Kafar19: ten system to raczej napewno automatyka domowa a inteligentna instalacja - a to robi spora roznice - prawda ? :)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 18 pytań
    • 22 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Pytanie jaki ma być zakres obsługi? Ja mam sterowanie z tel. Alarmem, kamerami, Roletami, światłem w każdym pomieszczeniu i brama garażowa. Zrobione na Satelu, mi wystarcza, jestem zadowolony i można powiedzieć że było to dość budżetowe rozwiązanie.

    Monitoring warto jest sprawdzić sobie od firmy Dahua https://nextech.pl/technologia/dlaczego-klienci-wybieraja-kamery-od-firmy-dahua


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 40 pytań
    • 287 odpowiedzi
    • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Ja wybrałem system Blebox i jestem bardzo zadowolony, przede wszystkim z niezawodności.

    Inteligentny dom - automatyka budynkowa blebox.eu

Czytaj także:

INTELIGENTNY DOM
Społeczność

INTELIGENTNY DOM

Jaki system intelogentnego domu polecacie? Na co zwracać uwagę?&nbs

Więcej
inteligentny dom jaki system?
Społeczność

inteligentny dom jaki system?

Na większosci grup ten temat jest wałkowany, ale nigdzie nie tłumac

Więcej
Inteligenty dom
Społeczność

Inteligenty dom

witam Inteligętny dom Jakie rozwiazanie polecanie - wszystkie + i

Więcej
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika
Blog

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięcie”
Blog

F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięci

Miło nam poinformować, że pierwszym partnerem naszej platformy zost

Więcej
Jak podłączyć włącznik światła?
Blog

Jak podłączyć włącznik światła?

Samodzielne podłączenie włącznika światła może być satysfakcjonując

Więcej