Przeczytano 2 907 razy

Jaki system pod inteligentny dom?

Witam, będę budował dom i elektrykę sobie sam rozciągnę w domu. Zastanawiam się nad systemami które mógłbym wykorzystać w moim domu. Mam zamiar kablować w systemie gwiazdy więc wszystkie włączniki, rolety, gniazda i inne będą w rozdzielnicy. Teraz, jaki najlepszy system wybrać pod smart home? Jeszcze powiem, że rozpatrywałem się trochę i GRENTON wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedzi (68)

 • Ja zdecydowałem się na system KNX. Też wszystkie kable zebrałem w rozdzielni - topologia gwiazdy (z wyjątkiem gniazd, może to błąd, ale postanowiłem trochę tutaj oszczędzić - nie planuję tego automatyzować).

  Zgadzam się z głosami, że zacząć należy od oczekiwań i budżetu. Ale niestety przed położeniem kabli trzeba jakieś decyzje podjąc, bo potem może być za późno i po tynkach pewne drogi się zamkną. 

  Przygotowując się do decyzji testowałem Bleboxa i HomeAssistant. Dla mnie odpadły z kilku względów.
  Owszem HomeAssistant jest fajny, daje dużo możliwości, jest otwarty. Sam miałem okazję coś tam sobie swojego napisać. Owszem urządzenia blebox są relatywnie tanie. Ale odrzuciłem to rozwiązanie z trzech podstawowych dla mnie powodów
  - centralizacja HomeAssistanta (HA) - nie wyobrażam sobie, że pada mi serwer HomeAssistant (albo router), a ja nie mogę zapalić światła
  - mała stabilność HA - co chwilę to trzeba aktualizować, a aktualizacje nie zawsze są kompatybilne - no nie wyobrażam sobie co miesiąc, czy dwa robić aktualizacji centralnego systemu w moim domu (a powinienem to robić, jeśli HA wystawiam na zewnątrz)
  - mała stabilność (w mojej ocenie i moich doświadczeniach) modułów blebox - regularnie muszę restartować moje urządzenia, bo nie mam z nimi połączenia

  Wybór padł więc na KNX ponieważ:
  - standard co prawda zamknęty, ale jest bardzo dużo różnych producentów, którzy produkują moduły (również duzi gracze)
  - decentralizacja - każdy moduł ma wewnątrz zaprogramowaną logikę działania
  - stabilność - zasilanie mogę zrobić redundantne, a komunikacja następuje po kablu

  Niestety koszt jest znacznie wyższy, ale dobrze dobierając urządzenia wcale nie musi być bardzo źle. 
  Akurat dzisiaj wrzuciłem kilka ujęć z mojej budowy po namowie przez znajomego, można sobie trochę zobaczyć, choć jestem na bardzo wczesnej fazie instalacji. Ja elektrykiem nie jestem, kable kładł mój znajomy, natomiast z KNX sam się przeszkoliłem i będę realizował to samodzielnie.

 • Jak dotąd najlepsze opinie słyszałem o systemie firmy Bleblox ;)

  • @Kafar19: Czym on się charakteryzuje?

  • @Kafar19:Przygotowując się do budowy domu testowałem kilka urządzeń Blebox. Muszę przyznać, że ok, są relatywnie tanie i można je instalować nieinwazyjnie. Ale niestety są mało stabilne (co chwilę mi się któryś rozłączał i wymagał restartu) oraz możliwości dają dosyć mało (system zamknięty). 

   Ja zdecydowałem się na KNX, choć to akurat przeciwieństwo BleBoxa pod względem kosztów.
   Tutaj trochę wiecej napisałem o mojej perspektywie: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jaki-system-pod-inteligentny-dom#answer-22923

   • @Jan Żaba: Rozumiem, a skąd może wynikać tak mała stabilność Bleboxa? I widzę, że ma Pan doświadczenie w tym temacie, więc mam pytanie, co Pan sądzi o FIBARO?

   • @Pysiak:Nie jestem pewny dlaczego mam problemy z Bleboxem. Mam tylko kilka urządzeń, głównie z jednym mam problem (okazjonalnie inne). Może to wadliwe urządzenie, może to kwestia routera, który mam u siebie. Delikatnie pomogło przestawienie routera, aby nie przełączał dynamicznie kanałów WiFi. Znam kilka osób, które są bardzo zadowolone z Bleboxów i udało im się uniknąć takich problemów. 

    Natomiast generalnie komunikacja po kablach zawsze będzie pewniejsza i bezpieczniejsza niż bezprzewodowa. 

    O FIBARO niestety się nie wypowiem. Po przygodach z Blebox szukałem czegoś odmiennego. KNX przekonał mnie szeroką gamą producentów (czyli nie uzależniam się od jednego) oraz komunikacją po kablach (choć bezprzewodowa też jest możliwa) i nie weryfikowałem już pozostałych systemów zamkniętych na jednego producenta i bezprzewodowych.

    Z tego co wiem FIBARO komunikuje się po zWAVE - to standard radiowy, podobnie jak KNX RF tam również każde urządzenie jest również przekaźnikiem, co bardzo pozytywnie wpływa na stabilność i zasięg komunikacji. Ale praktyki nie mam żadnej, a teoria tylko podstawowa, więc nie wyrokuję. 

    Jeśli szuka Pan bezprzewodowej alternatywy dla BleBoxa na pewno warto się zainteresować zarówno Fibaro jak i ZigBee. Do tylko bezprzewodowej komunikacji KNX RF raczej nie polecam.

   • @Jan Żaba: Bardzo dziękuję za wytłumaczenie, bardziej chodzi mi o to, że na początek swojej kariery z Smart Home mam do wyboru naukę na BleBox lub FIBARO dlatego moje pytanie, na którym lepiej się nauczyć.

 • Pytanie jaki ma być zakres obsługi? Ja mam sterowanie z tel. Alarmem, kamerami, Roletami, światłem w każdym pomieszczeniu i brama garażowa. Zrobione na Satelu, mi wystarcza, jestem zadowolony i można powiedzieć że było to dość budżetowe rozwiązanie.

  Od siebie polecam kontakt z Napad https://www.napad.pl/produkty-1055-2418-rozdzielacz-sygnau-wizji-cvr2-5157 , powinni doradzić jakie będzie najlepsze wyposażenie.

 • Ja wybrałem system Blebox i jestem bardzo zadowolony, przede wszystkim z niezawodności.

  Inteligentny dom - automatyka budynkowa blebox.eu

 • Polecamy Legrand Netatmo. Zapewniamy porządne wsparcie techniczne i serwis. https://himp.pl/pol_m_Legrand-Netatmo_Zestawy-startowe-Netatmo-199.html

 • Polecam Jablotron, alarm i smart home w jedym

 • Systemy Grenton, Satel fajno załatwią ten temat.

 • Oby się nie okazało za jakiś czas że dom żyje swoim życiem, nie rozpoznaje właścicieli i robi na złość w niedzielę i święta...

 • Witaj Altu5 !

  System Netatmo Legrand nie wymaga żadnego okablowania.

  Nie wymaga również dodatkowych elementów stanowiących wyposażenie rozdzielnicy.

  Mechanizm mieści się w puszce p/t 40 :-) !

  No i ma prostą, intuicyjną apkę.

  W Netatmo mamy też sporo innych gadżetów.

  Kamery zewnętrzne z oprawą, syreną alarmową.

  Kamera wewnętrzna z rozpoznawanem twarzy, syreny alarmowe, czujniki dymu i wiele innych ....

  Serdecznie zapraszam do kontaktu, mam pomysł na Twój dom :-)

  603 789 711

Czytaj także:

INTELIGENTNY DOM
Społeczność

INTELIGENTNY DOM

Jaki system intelogentnego domu polecacie? Na co zwracać uwagę?&nbs

Więcej
inteligentny dom jaki system?
Społeczność

inteligentny dom jaki system?

Na większosci grup ten temat jest wałkowany, ale nigdzie nie tłumac

Więcej
Jaki system Smart Dom
Społeczność

Jaki system Smart Dom

Stoję przed wydaniem wytycznych dla klienta a następnie wykonania p

Więcej
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika
Blog

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka
Blog

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej
F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięcie”
Blog

F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięci

Miło nam poinformować, że pierwszym partnerem naszej platformy zost

Więcej