Przeczytano 1 012 razy

INTELIGENTNY DOM

Jaki system intelogentnego domu polecacie? Na co zwracać uwagę?

Odpowiedzi (11)

 • Pytanie brzmi "jaki system inteligentnego domu polecacie oraz na co zwrócić uwagę" 

  Spodziewałem się raczej dyskusji o wadach i zaletach systemów inteligentnego domu dostępnych na rynku, jakieś doświadczenia po spotkaniu się ze SMART HOME. 

   

  Siołek - Grenton? Z tego co mi wiadomo Grenton jest systemem scentralizowanym. W czym jest lepszy od systemu rozproszonego? 

  Piotr Bibik - który system automatyki budynkowej daje możliwość sterowania głosowego lub integracji zewnętrznego urządzenia pozwalającego na swobodną integrację np z Alexa? 

  RebellionArts - czy loxone to jakaś kosmiczna technologia, ze trzeba być Elonem Muskiem czy Jack Ma zeby się na niego zdecydować?

  • @WIRIZAK:

   ogólnie to wielka prośba do administracji  żeby popracowała nad wysyłaniem formularza z wiadomością, bo jak wyskakuje jakiś kretyński error i Ci usuwa 2487 znaków to nie masz ochoty sie tu udzielać ponownie... @ktośtamzadministracji

   dlatego streszczę wszystko co pisałem przed tem

   Narzekasz autorze na Grenton że to system scentralizowany i na ceny Loxone, wiesz ile wydasz na system rozproszony???

   Na pytanie z Alexą raczej nikt CI nie odpowie, bo jest to wiedza zawodowa intsalatorów, i ich doswiadczenie i wiedza dają na to możliwości lub nie dają. Trzeba się zapytać firm wykonujących montaż/ programowanie/ uruchomienie smarthome i czekać na ofertę. Jak Loxone dostarczył do swojej oferty nadajniki IR to nie dał wraz z nimi kodów RC5 od pilotów od klimatyzacji czy projektora, i wtedy jak ktoś wiedział że można wpiąć odbiornik IR ze zwykłego pilota, podpiąć pod arduino i zwykłym programem zczytywać rekordy komend to mógł zintegrować taką klimę bez bramki/sterownia czy projektor czy inne cuda na IR. i tak samo ma się wszystko inne.

    

   A co do Loxone, to owszem trochę kosztuje, i jak na rynku masz do wyboru żarówkę 100W za 10 zł, za 25 zł, za 48 zł i za 68 zł to można domniemywać że o wiele lepszej jakości, o wiele wiekszą gwarancję można uzyskać u żarówek > 45 zł. A czy to prawda to tylko brać i testować, albo zadzwonić do Elona Muska lub Jack Ma i się rzeczywiście zapytać.

   ,,Spodziewałem się raczej dyskusji o wadach i zaletach systemów inteligentnego domu dostępnych na rynku, jakieś doświadczenia po spotkaniu się ze SMART HOME." jest przecież na to odpowiedź.
   Zalety: integralność, wygoda, pełna kontrola

   Wady: brak zasilania brak sterowania (gdy nie masz UPS lub agregad), szczerze to w domu możesz nie czuć sie jak w domu skoro wszystko za Ciebie robi komputer w rozdzielnicy...

   Z wad to może jeszcze czasem ,,wieczne" dostrajanie pod użytkownika i naprawa awarii po użytkowniku

 • ,,Najlepiej żeby była ułożona w gwiazdę..." - błąd

  ,,Instalacja w obiekcie powinna zostać położona w układ "gwiazda" czyli wszystkie podzespoły powinny mieć zakończenie w rozdzielnicy. ( punkty świetlne, włączniki, gniazdka itd.) Proszę sie zagłębić wiedzą o moduły firmy grenton do sterowania inteligętnego. " - błąd kolejny

   

  Po co ta gwiazda wszędzie? Chcecie wydać na okablowanie 15tyś?

  A jak system automatyki będzie miał w ofercie włączniki które można podłączyć ,,magistralą"

  To samo oświetlenie, ale kolega chyba (autor) nie ma nawet planu.

  Plan, jest istotny. I to automatyka z elektryką będzie Twoim planem.

  Musisz dostosować okablowanie pod automatykę, niekiedy kontaktrony, włączniki, czujniki będą puszczone po magistrali, zatem każdy przewód nie musi być w systemie gwiazdy.

  Ale to zależy od automatyki, jaki ma system i jakie urządzenia markowe oferuje. I trzeba pod to dostosować okablowanie. A skąd chce się Pan autor dowiedzieć o tym? Myśli Pan, że tu jacyś przedstawiciele handlowi od automatyki siedzą?

  https://www.fibaro.com/pl/support/

  https://www.grenton.pl/dane-kontaktowe-telefon-adres.html

  Loxone w którym ja siedzę jest chyba za drogi dla Ciebie ale na stronie masz przykłady kosztów: https://www.loxone.com/plpl/sprzedaz/ile-kosztuje-inteligentny-dom/

 • Na kasę i na to co chcesz osiągnąć:) ja się wczytuje w smart Home i codziennie dowiaduje się czegoś nowego.

 • Najlepiej żeby była ułożona w gwiazdę no i zależy jaki masz budżet

 • Zależy przede wszystkim od budżetu jaki chcesz na ten cel przebaczyć, i często jest tak ze ile ludzi tyle opinie

 • Instalacja w obiekcie powinna zostać położona w układ "gwiazda" czyli wszystkie podzespoły powinny mieć zakończenie w rozdzielnicy. ( punkty świetlne, włączniki, gniazdka itd.) Proszę sie zagłębić wiedzą o moduły firmy grenton do sterowania inteligętnego.

 • @WIRIZAK  proponuję uzupełnić pytanie o Twoje wymagania.

  - Czym chcesz sterować (jakimi urządzeniami)?

  - Jak chcesz sterować (z przycisków, głosowo, z tabletu czy komórki a może SMS-ami)?

  - Jakie funkcjonalności są dla Was (domowników) kluczowe, a jakie fajnym bajerem który może być, a nie musi. 

  - Jaka jest obecna sytuacja budynku (w budowie, mam już położone oprzewodowanie i jakie przewody i jak rozprowadzone). Będę remontował dom i można dołożyc oprzewodowanie lub nic nie można dołożyc i trzeba szukać rozwiązań radiowych?

  - Jaki mniejwięcej budżet planujesz wydać (wiem trudne pytaie, ale pozwoli zorientować się, czy wymagane funkcjonalności da sie w tym budżecie osiągnąć).

  To tak na szybko, wraz z uściślaniem odpowiedzi będzie można coś podpowiedzieć.

 • Jest tego duzo zacznij od tego na co Ciebie stać bo każdy naopowiada cudów a potem to ja może zrezygnuję z tego, z tamtego i tamtego a to mi nie potrzebne... Napisz ile chciałbys na to przeznaczyc lub ile możesz wydać to koledzy coś doradzą to jak bys kupował chleb.... w piekarni proszę chleb jaki ??? Za ile ? o ten jest dobry 10 pln.... Eeeee nie nie ten to nie za drogi, a to tylko chleb.