12 odpowiedzi

Sprawdź

Stary inteligentny dom.

Br3xPL 68 pkt dodane:

Czytałem ostatnio o inteligentnych instalacjach, a mieszkam w starym budownictwie. I nie wymagam zbyt wiele i wiem, że to nie jest PRAWDZIWY smart, ale chociaż jego namiastka. Do rzeczy chciałbym wymienić wszystkie włączniki światła, dzięki nim będę mógł sterować światłem, a nawet włączać o wyznaczonej porze, bo na to pozwala aplikacja. Natomiast gniazdka, są specjalne moduły do puszkowe. Zamontowałbym je tam, gdzie mi potrzeba np. do wiatraka czy czajnika by o rano zaparzyła mi się woda. Moje pytanie brzmi, czy to by się opłacało i  czy spełniało by funkcję smart domu. No i co wy o tym wszyskim sądzicie, warte zachodu?

 • Piotr Bibik

  W jaki sposób chcesz wyliczyć opłacalność?

  Jeśli oczekujesz, że zaoszczędzisz tyle energii elektrycznej, że zwróci się koszt zakupu urządzeń, to prawdopodobnie się rozczarujesz.

  Automatyka domowa (inteligentny dom) należy rozpatrywać w kwestii oszczędności czasu i własnej wygody. W pewnych okolicznościach możemy mówić o bezpieczeństwie np. Uzbrajając alarm opuszcza rolety w całym domu, gasi światło odcina zasilanie z wybranych gniazd.

  Co to znaczy "prawdziwy smart"? Każdy ma inne potrzeby. Automatyka domowa ma za zadanie realizować potrzeby mieszkańców więc co dla jednego będzie namiastką, dla innego będzie szczytem marzeń. 

  Aby uniknąć nadmiernych kosztów w istniejącym budynku warto wybrać rozwiązania bezprzewodowe.

  Jakie?

  To zależy od potrzeb użytkowników. Systemów bezprzewodowych jest dużo i nie ma sensu robić tu wyliczanki nie znając potrzeb. 

  Z opisu wynika że potrzeba sterować oświetleniem i gniazdami. 

  Do doprecyzowania czy sterowanie oświetleniem na zasadzie włącz/wyłącz czy ściemnianie lub zmiana koloru np. RGB?

  Jeśli włącz/wyłącz to tymi samymi modułami steruje się oświetleniem co i gniazdami. 

  Wiec z obecnego opisu wynika że mamy moduły: 

  - włącz / wyłącz (oświetlenie i gniazda)

  - ściemniacz (oświetlenie ściemniane)

  - sterownik LED (jeśli jest potrzebny do zmiany barw).

  To podstawowe funkcjonalności, które ma praktycznie każdy system. Teraz należy sprawdzić jakie możliwości daje oprogramowanie a więc aplikacje którymi będzie się sterować. Jak można dany system integrować z innymi systemami. Warto zwrócić uwagę na integracje z: Home Assistant, Google Home, Alexa.

  Proponuję sprawdzić możliwości: Blebox, Supla, Fibaro, Exta Life, xComfort.  

  Niezależnie od wybranego systemu, należy pamiętać, że to urządzenia elektroniczne, które należy odpowiednio chronić przed przepięciami.

 • akpoz 0 pkt

  Jeśli szukasz systemu w rozsądnej cenie i nie chcesz robić generalnego remontu oraz nowej inastalacji mogę polecić z moduły Grenton - są w dość dobrej cenie, aplikacja jest prosta i można łatwo ją dostosować do własnych potrzeb.

  Co do Twojego pytania, wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć, to o czym piszesz będzie namiastką smarthome. Oczywiście zawsze w późniejszymc czasie możesz rozbudowywać system i zwiększać jego możliwości.

  Moim zdaniem warto. Sam sobie założyłem i jest to nie tylko wygodne ale przede wszystkim przydatne.

 • EL-ROJ

  Cześć! Jak najbardziej warto zainteresować się tym zagadnieniem: zdobędziesz bezcenną wiedzę którą możesz potem wykorzystać w dalszej pracy u klienta :) Podniesiesz także komfort swojego domu :) 

  Systemy inteligentnych instalacji przeżyły sporą ewolucję w ostatnich latach. Kiedyś sztywne i skomplikowane (struktury sensorów i aktuatorów, zawiłe standardy, ograniczone i zamknięte rozwiązania wymagające właściwego okablowania) zostały zrewolucjonizowane przez IoT i elementy proste w instalacji i konfiguracji. O rewolucji IoT możesz dowiedzieć się więcej w infografice: 

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/internet-rzeczy-uklad-esp-w-pracy-elektryka

  Polecam Ci zastosowanie urządzeń serii SUPLA.

  https://www.supla.org/pl/

  Jak to działa?

  Każdy element wyposażony jest w moduł do komunikacji WiFi. Urządzenie łączy się poprzez internet z serwerem chmurowym (konfiguracja serwera: supla.org) . Z drugiej strony do tego samego serwera loguje się Twój smartfon z zainstalowana aplikacją. Tworzy się zatem połączenie element wykonawczy <-> aplikacja mobilna. 

  Stan urządzeń widziany jest na aplikacji. Serwer umożliwia także na automatyczne sterowanie (np. stworzenie harmonogramu pracy czy tez obsługę komend głosowych). 

  Sam moduł wykonawczy posiada wejście do sterowania ręcznego (poprzez łącznik lub przycisk). Można zatem używać go jak zwykłego przekaźnika bistabilnego. Przykładowym modułem jest przekaźnik ROW-02 :

  https://zamel.com/pl-PL/produkty/supla-sterowanie-wi-fi/supla-odbiorniki-dopuszkowe/row-02

  Zdolności łączeniowe wbudowanego przekaźnika ze spokojem zapewnią stabilną pracę przy oświetleniu LED nie przekraczającemu mocy 60W / kanał. 

 • boss 0 pkt

  Pytanie, które zadajesz jest neico przewrotne. 
  Jak ocenic "opłacalność" twojej propozycji ? Jakie kryteria tej "opłacalności przyjąć?
  Finansowo - nie.... bo to nie wprowadzi oszczędności, a na pewno nie na zauważalnym poziomie. 
  Użytkowa opłacalność - jeśli tego bardzo chcesz i wiesz czego chcesz, to tak. Choc moim zdaniem też słabo to wygląda.  Sterowanie domu z telefonu fajnie wygląda w folderach. W rzeczywistości po okresie wielkiego WOW staje sie nudne i problematyczne.

  Przykład - sterowanie oświetleniem z sypialni. 
  Klient chciał sterowanie światłami w sypialni z telefonu, bo sie kładzie, czyta sobie i potem gasi światło. Po 2 miesiącach instalowane były włączniki przy łóżku. Dlaczego? Okazało sie, że użytkownik wieczorem czyta książki przed snem. Jak już go "zmuli" musi wejsc do aplikacji, wejsc w zakładkę i wyłączyś światło. A to wymagało zbyt dużo. Kliknięcie w przełącznik nawet z zamkniętymi oczami jest łatwiejsze.
  Znam przypadki moich klentów, którzy stawiali na sterowanie domem czy mieszkaniem przez telefon. Bawili się tym miesiąc, dwa... a potem to tylko służy do pokazywania znajomym, jak wpadają na kawe. 
  Ale żeby nie być malkontentem powiem też kilka słów pozytywnych. Tego typu rozwiązania są fajne w kilku przypadkach. Jeżeli posiadasz w pokoju/salonie wiele punktów oświeleniowych sterownie telefonem sprawdza się. Masz kilka przycisków w aplikacji i poza sterowaniem poszczególnymi lampami programujesz sobie kilka scen świetlnych i siedząc przed telewizorem możesz sobie bez podnoszenia tyłka z kanapy zmienić oświetlenie. 
  Innym pozytywnym przykładem jest sterowanie żaluzjami/roletami. Mam w salonie kilkanaście rolet. Sterowanie nimi z telefonu jest łatwiejsze niż za pomocą przycisków na ścianie..... no i musiałoby być co najmniej kilkanaście przycisków. Z aplikacjji mogę sterować pojedzynczo lub grupami/podgrupami.

  Więc jak widzisz odpowiedź na twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim trzeba to dobrze przemysleć i określić swoje potrzeby lub upodobania. Okreslić w czym nam to pomoże i czy faktycznie pomoże. Koszty są wysokie, a nieprzemyślane decyzje kosztują sporo i  wnoszą niewiele albo pogarszają sytuację.

 • Katol -1 pkt

  Wiesz koszty zabawy będą spore, ale da się to wszystko fajno poskładać i będzie wszystko śmigać tak jak sobie zaplanujesz. Używałem na kilku inwestycjach zestawu zamel Exta Life. Koszt centralki WiFi to jakieś 1000zł plus każdy odbiornik/ nadajnik uśredniając około 100zł. Wszystko możesz sobie w prosty sposób konfigurować za pomocą telefonu czy tabletu. Możliwości też są spore od dopuszkowych odbiorników z funkcją przekaźnika przez sterowniki rolet, nadajniki czy nawet termostaty i elektrozawory. Generalnie na nowych inwestycjach gdzie można ułożyć przewody lepiej iść w tym kierunku. Ale w takiej sytuacji jak u Ciebie Zamel sprawdzi się rewelacyjnie. W razie zdecydowania się na inwestycję, służę pomocą. Pozdrawiam ;)

 • ELEKTRO-SYSTEM 0 pkt

  Na rynku jest sposób producentów smart akcesoriów, sterowników, modułów do unowocześnienia istniejących instalacji.

  Należy pamiętać że wchodzimy w grupę sterowania i nie należy się spodziewać niskich cen. Tak jak że wszystkim za wygodę się płaci. Pytanie jak wysoki komfort oczekujemy i jakie możliwości automatyzacji są dla nas wystarczające.

  Należy zacząć od analizy możliwości systemów i wybrać odpowiedni dla siebie. Nastepnie porównać oferty dostawców oraz koszty wykonania. 

  W opisanych zadaniach stawianym smart instalacji wystarczą w zupełności moduły do puszkowe oraz główny sterownik. Warto pomyśleć o dolozeniu sterowania ogrzewaniem z uplywajacym czasem zwróci się cześć kosztów modernizacji.