5 odpowiedzi

Sprawdź

inteligentny dom jaki system?

Hetman 1 pkt dodane:

Na większosci grup ten temat jest wałkowany, ale nigdzie nie tłumaczą dlaczego. Czy ktoś mi tu pomoże?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  @Gwozdziu944 dobrze napisał. Inteligentny Dom to hasło marketingowe. Poprawnie należy napisać automatyka budynkowa i tu nie ma systemu idealnego. Ludzie często zaczynają od wyboru systemu, a to spory błąd. Zacząć trzeba od rzeczy najtrudniejszej, czyli od spisania własnych oczekiwań (jak dom ma działać, jakimi urządzeniami sterować) jakie będziemy mieli w ciągu najbliższych np. 10 lat. Następnie należy określić czy wszystko chcemy mieć od razu, czy też do pełnej funkcjonalności dochodzić etapami.

  Następnie należy sprawdzić jakie systemy są w stanie spełnić nasze spisane oczekiwania i które systemy są w naszym zasięgu budżetowym.

  Dopiero na tym etapie, należy podjąć decyzje jaki system wybrać, lub jak zmodyfikować swoje oczekiwania (np. z czego zrezygnować).

  Zmiana oczekiwań powoduje, że od początku należy sprawdzić jakie systemy spełnią nowe oczekiwania...

  I tak w koło, do czasu aż nie zostaje jeden lub dwa systemy. Dopiero na tym etapie warto szukać instalatora, który specjalizuje się w danym systemie i może go zamontować i uruchomić.

  @Hetman to co napisałem niestety wymaga bardzo dużo czasu, i własnego zaangażowania, lub pieniędzy na projektantów i konsultantów którzy dokonają tego wyboru. Więc jak to u nas, kupuje się ogólne, nic nie mówiące hasła, a dopiero po uruchomieniu się narzeka że to co się ma, nie jest tym, o czym się marzyło.

  I kto jest winny?

  Trochę na ten temat mówiłem w wywiadzie:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/smart-home-okiem-praktyka 

 • Bo to pytanie jest podobne do takiego: jaki samochód kupić?
  Wszystko zależy od Twoich preferencji odnośnie sterowania, instalacji jaką masz lub jaką będziesz miał wykonaną, czy to nowy dom czy adaptacja starego pod smart home, system bezprzewodowy czy przewodowy.
  Co rozumiesz pod wyrażeniem inteligentny dom? Sterowanie oświetleniem, roletami, czy może do tego podlewanie ogródka i możliwość tworzenia scen, automatyczne sterowanie ogrzewaniem itp. Sterowanie głosowe? Jest maaaaaaaaaasa opcji, a żeby coś polecić to trzeba zacząć od oczekiwań. 

  Tu masz kilka niedawno poruszanych podobnych tematów: https://laczynasnapiecie.pl/tag/inteligenty-dom
  @Redakcja A do Was mam pytanko, czy można zmienić tagi w tematach bo jest tam literówka i może przez to ludzie nie znajdują tego :)