5 odpowiedzi

Sprawdź

jak zaprojektować inteligentny dom?

Henio 2 pkt dodane:

Czy zlecając wykonanie projektu inteligentnego domu mam zamawiać tylko projekt instalacji elektrycznej czy też projekt ma uwzględniać urzadzenia sterujące umieszczone w puszkach pod łącznikami światła?

 • Trzeba się dobrze zastanowić jaki system chcemy wykorzystać. 

  I czym chcemy sterować, a może do tego wejdzie jeszcze ogród czy garaż.

  Jak chcemy sterować światłem czy przez włączniki czy przez czujki ruchu.

  Warto zainwestować w dobry projekt by nie było pomyłem, zaoszczędzi to czas i nerwy.

 • Zanim zlecisz wykonanie projektu, to sam musisz usiąść z kimś kto się zna na temacie i omówić co i gdzie chcesz, jakie oczekiwania masz wobec Twojego inteligentnego domu, czy będziesz chciał to w przyszłości rozwijać (pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia), wykonawca lub projektant podpowie Ci o rozwiązaniach o których nie wiedziałeś lub nie wiesz że są fajną opcją i dojdziecie do jakiegoś porozumienia. Później dopiero projekt i najlepiej mieć już z wybranym systemem, bo to pozwoli zminimalizować ryzyko pomyłki którą ciężko będzie odwrócić (np brak odpowiedniego przewodu, zbyt mała puszka(a tu już płytki na ścianie)) 

 • Projekt musi być kompletny. Systemów automatyki jest wiele. Okablowanie różni się w zależności jaki system wybierzesz. I wcale sterowniki nie muszą być w puszkach łączników choć oczywiście i taka opcja jest dostępna.

 • Do jakich celów ma służyć projekt?
  Wykonawca powinien otrzymać kompletny projekt uwzględniający wszystkie systemy, ale w praktyce często taki projekt składa się z mniejszych projektów które dotyczą poszczególnych systemów np. instalacji antenowej, instalacji alarmowej, monitoringu, zasilania gniazd i oświetlenia oraz projektu automatyki. Do tego należy uwzględnić projekt instalacji odgromowej, który ma wpływ na wszystkie już wymienione.
  Nie można zapomnieć o ochronie przeciwprzepięciowej (zasilanie i teleinformatyka np. anteny, kamery).
  Te zagadnienia zostaną omówione na szkoleniu na które zapraszam (link poniżej):
  Zapraszam na szkolenie:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/szkolenie-smart-home-od-czego-zaczac 

 • Powinien zawierać wszystkie elementy, co uchroni przed popełnieniem błędu nie do naprawienia, w szczegolności elementy inteligentnego oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do punktów, trasy okablowań, punkty elektryczne, przewidywane odbiorniki.... wszystko, co pomoże w przyszlości dołaczać punkty/urządzenia lub wykrywac błedy,