Przeczytasz w 7 min.
Przeczytano 26 razy
Ostatnia aktualizacja 2025-01-14

Jak zaprojektować i wykonać nowoczesna instalacje antenową dla domu i budynku wielorodzinnego?

Nowoczesna instalacja antenowa w domu

Czasami jestem świadkiem dyskusji na temat potrzeby posiadania instalacji antenowej czy to w domu czy też w budynkach wielorodzinnych. Do tego dochodzi jeszcze podział na tych, którzy chcą odbierać sygnał za pomocą światłowodu i przez Internet, a inni tradycyjną metodą. Jedni i drudzy mają sporo argumentów na poparcie swoich tez.

Instalacja antenowa w domach jednorodzinnych

Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to każdy może sobie sam zadecydować, czy chce mieć instalację antenową, czy też nie. W przypadku budownictwa wielorodzinnego obowiązują jednak odpowiednie przepisy, które nakładają wręcz obowiązek posiadania instalacji antenowej w budynku.

Instalatorzy z większym doświadczeniem znają zasady, jakie powinno się stosować, aby instalacja antenowa spełniała wymagania odbiorcy. Ci wchodzący w tę dziedzinę, mogą swoją wiedzę opierać o informacje w Internecie, na grupach branżowych, ale dla jednych i dla drugich najlepsze są szkolenia warsztatowe.

Jedni ugruntowują swoją wiedzę, poszerzając ją o nowe rozwiązania, a ci wchodzący świat instalatorstwa mogą zapoznać się z dobrymi praktykami oraz wysłuchać doświadczeń kolegów, którzy w branży są już od dawna.

Nie jest łatwo znaleźć szkolenie na wysokim poziomie dla instalatorów instalacji antenowych, ale takiego poziomu można było doświadczyć na szkoleniu warsztatowym, jakie przeprowadziła firma Telmor.

Jaki był zakres szkolenia dla instalatorów instalacji antenowych?

Zakres szkolenia był bardzo ambitny, bo obejmował uruchomienie oraz pomiary systemów RTV-SAT, a także diagnostykę i praktyczne rozwiązania z uwzględnieniem najnowszych technologii optycznych, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. Szkolenie prowadzili doświadczeni inżynierowie firmy p. Krzysztof Przybyt oraz Piotr Czech.


szkolenie dla instalatorów instalacji antenowych

Na początek trzeba było sobie przypomnieć trochę podstaw z przesyłu sygnału radiowo-telewizyjnego oraz pokazać jak dobrać anteny dla danej lokalizacji i jakich przyrządów pomiarowych można w tym celu używać.

Jak dobrać anteny DVB-T2 dla danej lokalizacji?

Obecnie przy doborze anten możemy wspomagać się aplikacjami, na których nanosi się naszą lokalizację i na podstawie wielkości sygnału w danym punkcie od nadajnika wybieramy anteny o odpowiednim wzmocnieniu. Taką aplikację oferuje instalatorom, również firma Telmor. Aplikacje można pobrać na smartfon ze sklepu Google Play lub App Store. Nazwa aplikacji to: Dobierz antenę DVB-T2.

Jak wykonać pole antenowe?

Gdy już mamy określone warunki i dokonaliśmy wyboru anteny, to teraz przechodzimy do następnego punktu wykonania instalacji, a mianowicie wykonaniem pola antenowego uwzględniającego warunki techniczne miejsca, gdzie ma być wykonane.

Mając na uwadze zasady, jakie stosuje się przy montażu anten, następuje etap dokonywania pomiarów i ustawiania anten. Każdy typ anten ma swoją specyfikę podczas ustawiania. Inaczej ustawia się anteny satelitarne i zwraca się uwagę na inne parametry, a inaczej ustawia się anteny naziemne i zwraca się uwagę na inne wartości parametrów.

Miernik jest niezbędnym narzędziem podczas wykonywania dobrych systemów antenowych. Sam wskaźnik tutaj czasami może nie wystarczyć. Na warsztatach posługiwaliśmy się miernikami firmy ROVER. To jeden z czołowych producentów sprzętu pomiarowego tego typu.


miernik rover - sprzęt pomiarowy

Co należy zrobić po ustawieniu anten?

A gdy już mamy ustawione anteny to co dalej ? W przypadku domu jednorodzinnego sygnały z anten mogą być wprowadzone przez zwrotnicę antenową do rozdzielacza antenowego lub multiswitcha bądź wprowadzone do wzmacniacza kanałowego, aby wyrównać różnice w poziomach poszczególnych kanałów, a dopiero potem do multswitcha.

Niekiedy istnieje potrzeba podglądu z kamer systemu dozorowego przez domowników. W tym celu dodać można w układ modulator z sygnałem z kamer i wtedy na odbiorniku telewizyjnym jest możliwość dokonywania podglądu.


multiswitch przy instalacji anten

Multiswitch jest nie jako sumatorem sygnałów naziemnych, jak i satelitarnych. Cały taki sygnał dostarczamy kablem koncentrycznym do gniazd RTV-SAT. Ta teoretycznie nieskomplikowana instalacja stwarza jednak wiele problemów mniej doświadczonym instalatorom, dlatego tym bardziej powinni w swojej pracy postawić na dobry sprzęt pomiarowy i znać zasady tłumienia sygnałów w.cz.

Jak wykonać instalację multi abonencką?

Bardziej skomplikowaną sprawą jest instalacja multi abonencka, czyli taka, jaką się spotyka w budownictwie wielorodzinnym. Tutaj na każdym etapie budowy takiej instalacji należy zwracać uwagę na każdy jej element. Przeoczenie lub pominięcie któregoś odbije się niestety na wielu abonentach.

A poza tym trzeba jeszcze spełnić wymagania techniczne, jakie stawia Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. Przy takiej instalacji znów ważnym elementem jest dobry sprzęt pomiarowy oraz dobór odpowiednich elementów systemu. Dodatkowo dochodzą nam inne elementy jak instalacja ethernetowa no i oczywiście światłowodowa.


schemat instalacji multi abonenckiej

Wybór anten w przypadku budynku wielorodzinnego — instalacja multi abonencka

Oczywiście wybór anten i sposób wyporu jest identyczny jak w przypadku domku jednorodzinnego. Różnica może jedynie polegać na tym, że w przypadku domku możemy spokojnie pozwolić sobie na wybór anteny typu combo – czyli takich, gdzie na jednej konstrukcji mamy jakby dwie anteny, dla zakresu UHF i VHF.

W przypadku budownictwa wielorodzinnego zawsze powinniśmy stosować oddzielne anteny dla poszczególnych zakresów. Czasami tych anten może być więcej w przypadku odbioru sygnału z nadajników naziemnych z różnych kierunków.

Sygnał z tych anten najczęściej jest kierowany oddzielnymi przewodami do wzmacniacza wielokanałowego, gdzie w sposób automatyczny, bądź ręczny następuje wyrównanie poziomów w kanale, czasami istnieje możliwość korekcji nachylenia charakterystyki.

Sygnał z anteny satelitarnej względnie z dwóch anten podawany jest na mutiswitcha. Równolegle sygnał ze wzmacniacza kanałowego z odpowiednim poziomem również jest podawany na multiswitcha. Wszystkie sygnały są zmiksowane i poprzez porty wyjściowe kablem kierowane na odpowiednie gniazdka RTV-SAT.

Instalacja multiswitchowa — czym się charakteryzuje?

Abonent może już w dowolny sposób korzystać z obojętnie jakiego sygnału, czy to z anten naziemnych, czy to satelitarnych lub jednych i drugich. Instalacja multiswitchowa dobrze zaprojektowana i wykonana zapewnia dobrej jakości sygnał w każdym mieszkaniu i przy okazji powoduje brak potrzeby instalowania własnych anten na elewacji bloków, a przez to nie narusza się estetyki.

Na warsztatach można było samemu dokonywać połączeń i pomiarów zarówno w tradycyjnym wykonaniu z kablami koncentrycznymi, jak i w systemach opartych na światłowodach.


instalacje antenowe - multiswitch, kable koncentryczne, światłowody

Podsumowanie: nowoczesne instalację antenową dla domu

Sposobów na dystrybucję sygnału RTV-SAT jest wiele, dlatego warto uczestniczyć w szkoleniach dotyczących projektowania i wykonywania instalacji. Istotne na takich szkoleniach jest to, iż można do danego zagadnienia, potrzeb inwestora podejść w różny sposób kierując się oczywiście podstawową zasadą, aby na końcu był zadowolony klient z efektów pracy.

Firma mająca 70-letnie doświadczenie w produkcji, jak i projektowaniu instalacji RTV-SAT poprzez swoich inżynierów praktyków zapewnia przekaz wiedzy na odpowiednim poziomie i takie szkolenia polecam bez zawahania.

Czytaj także:

Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak sprawnie zorganizować domową teletechnikę stosując rozdzielnicę multimedialną lub hybrydową?

Poradnik Łukasza - Jak sprawnie zorganizować domową telet

Gdzie zabudować elementy teletechniki? Jak zabezpieczyć domową tele

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczyć cenną elektronikę?

Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze

Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso

Więcej
Hamowanie silników elektrycznych

Hamowanie silników elektrycznych

Rozruch, praca, hamowanie, to najważniejsze etapy pracy silnika. Do

Więcej
Przewodnik po złączach USB typu C

Przewodnik po złączach USB typu C

Czym jest USB-C, jakie ma możliwości i zastosowania, jak wybrać odp

Więcej
Nowoczesne naświetlacze LED o wysokiej wydajności

Nowoczesne naświetlacze LED o wysokiej wydajności

Naświetlacze LED Philips BVP169 oferują trwałość, wydajność i regul

Więcej