Przeczytasz w 2 min.
Przeczytano 83 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-06-17

Stan cyberbezpieczeństwa - ostatni komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Nowy komunikat resortu cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało najnowszy raport dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Informacje te stanowią drugą publikację z rzędu, odkąd resort zdecydował się na regularne komunikaty w tej sprawie. Pierwszy z nich miał miejsce 4 czerwca, niedługo po ataku hakerskim na Polską Agencję Prasową.

Tysiąc zgłoszeń mniej w CSIRT NASK

Według najnowszych danych, CSIRT NASK, zajmujący się bezpieczeństwem samorządów, przedsiębiorstw oraz zgłoszeniami od osób fizycznych, odnotował w niedzielę jedynie 616 zgłoszeń dotyczących zagrożeń cybernetycznych. To znaczny spadek w porównaniu z czwartkiem 6 czerwca, kiedy to liczba zgłoszeń wyniosła aż 1626. Oznacza to zmniejszenie liczby zgłoszeń o ponad 1000.

W ramach zgłoszeń, CSIRT NASK zidentyfikował 60 nowych incydentów, co również stanowi spadek o około 400 incydentów w porównaniu z czwartkiem, kiedy odnotowano 461 incydentów. Warto zaznaczyć, że 4 z tych 60 incydentów miały miejsce w instytucjach publicznych.

Spadek zgłoszeń także w CERT Polska

Podobny trend zauważono w działaniu CERT Polska, który zajmuje się ochroną krajowych sieci przed cyberatakami. W najnowszym raporcie wskazano jedynie 48 domen na liście ostrzeżeń przed stronami wyłudzającymi dane. To również znaczny spadek w liczbie zgłoszeń.

Analiza okresu weekendowego

Jednym z możliwych wyjaśnień takiego spadku może być okres weekendowy, który zazwyczaj charakteryzuje się mniejszą aktywnością w zgłaszaniu incydentów. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenia do obu tych jednostek mogą być przekazywane bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, co sprawia, że tak wyraźny spadek jest szczególnie interesujący.

Dla elektryków zajmujących się infrastrukturą cyfrową oraz zabezpieczeniami sieciowymi, te dane mogą być sygnałem do analizy i oceny skuteczności obecnych systemów zabezpieczeń. Spadek liczby zgłoszeń może wskazywać na poprawę w zakresie cyberbezpieczeństwa lub na zmniejszoną liczbę ataków w danym okresie. Niezależnie od przyczyn, kluczowe jest dalsze monitorowanie sytuacji oraz szybkie reagowanie na wszelkie pojawiające się zagrożenia.

Zachowanie czujności i regularne aktualizowanie systemów zabezpieczeń to podstawa w zapewnieniu bezpieczeństwa sieci oraz danych, co jest niezmiernie istotne w dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie.

Czytaj także:

Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady pracy elektryka!

Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia

Więcej
Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci zasilania

Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci za

Jakie są przyczyny przepieć w sieci elektrycznej i jak się przed ni

Więcej
Rozstrzygnięcie trzeciej edycji grywalizacji - sprawdź wyniki!

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji grywalizacji - sprawdź wy

Za nami kolejna edycja grywalizacji! Walka o nagrody była zacięta i

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Zapraszamy do obejrzenia nowego poradnika. W tym odcinku Łukasz por

Więcej
Hamowanie silników elektrycznych

Hamowanie silników elektrycznych

Rozruch, praca, hamowanie, to najważniejsze etapy pracy silnika. Do

Więcej
Zasilacz impulsowy czy stabilizowany? Zalety i wady

Zasilacz impulsowy czy stabilizowany? Zalety i wady

Zapoznaj się z różnicami między zasilaczami impulsowymi a stabilizo

Więcej