Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 1 554 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-09-13

Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Nowoczesne sposoby sterowania oświetleniem

Artykuł sponsorowany przez Ospel

Łączniki dotykowe, zbliżeniowe to niewątpliwie najnowszy i najbardziej nowoczesny sposób na sterowanie oświetleniem. Jak działają, czy nadają się do każdej instalacji?
Produkty te wyposażone są w szklany panel dotykowy, a strefy sterowania mają dyskretne podświetlenie zmieniające się w zależności od załączonej funkcji. Niewątpliwie ich wzornictwo idealnie wpisuje się w nowoczesną architekturę eleganckich pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Nowoczesna, prosta forma, szklany panel, szerokie możliwości tworzenia funkcjonalnych zestawów, subtelne podświetlenie z pewnością trafią w wyrafinowane gusta osób ceniących designerskie produkty. Ale przy wyborze takiego osprzętu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii jak: wymagania instalacyjne, funkcjonalność czy możliwość rozbudowy.

Rodzaje łączników dotykowych

Na rynku dostępne są różne łączniki dotykowe, ale tylko nieliczne jak np. w przypadku łączników Sonata Touch firmy OSPEL nie wymagają tzw. pełnego zasilania (do prawidłowej pracy nie potrzebują one przewodu neutralnego N), co jest dużym atutem, gdyż taka instalacja istnieje w większości gospodarstw domowych. Zasilanie modułów (doprowadzenie bieguna neutralnego) odbywa się poprzez włączony do obwodu odbiornik, zatem zamiana tradycyjnego łącznika na dotykowy nie pociąga za sobą żadnej przebudowy toru prądowego. W łącznikach dotykowych konstrukcja układów elektronicznych, jak również podświetlenie stref sterowania wykonane są w technologii LED, co zapewnia (w stanie czuwania) minimalne zużycie energii elektrycznej.

Dzięki możliwości programowania łączników dotykowych w istotny sposób rozbudowano ich funkcjonalność. Przykładowo, łącznik dwuobwodowy z funkcją łącznika schodowego po odpowiednim skonfigurowaniu może realizować układy połączeń: 6+6, 6+1, 7+7, 7+1, 7+6. Uzyskiwanie wspomnianych funkcji odbywa się poprzez definiowanie połączeń elektrycznych pomiędzy poszczególnymi punktami sterowania.

Wybór łączników dotykowych

Przy wyborze łączników dotykowych warto zwrócić uwagę na sposób montażu, w przypadku Sonaty Touch jest on dwusystemowy na wkręty i pazurki, co umożliwia ich zainstalowanie nawet w puszkach podtynkowych niewyposażonych we wkręty montażowe. Solidny i łatwy montaż pokryw zewnętrznych realizowany jest za pomocą specjalnych minizaczepów, które wydatnie wpływają na skrócenie czasu instalacji. Dodatkowym atutem łączników firmy OSPEL jest możliwość załączenia i wyłączenia oświetlenia bez konieczności dotyku panelu szklanego. Wystarczające jest zbliżenie palca na odległość ok. 0,5 cm do odpowiedniego pola na szklanym panelu sterującym.

Dostępna na rynku oferta łączników dotykowych zawiera łączniki kompletne, czyli takie, które należy nabyć w konkretnych, narzuconych przez producenta zestawach, bez możliwości ich samodzielnej konfiguracji z jakimkolwiek innym osprzętem, jak i również łączniki, które możemy zaimplementować do danej serii producenta i sami decydować, w jakim zestawie, z jakim osprzętem i w jakiej ramce chcemy go mieć tak jak np.: w przypadku firmy OSPEL.

W zależności od lokalizacji łączników warto na ten fakt zwrócić uwagę. Oferowana przez firmę OSPEL seria łączników dotykowych Sonata Touch, dzięki swojej modułowej konstrukcji ma możliwość konfigurowania jej ze wszystkimi produktami serii Sonata w ramkach od podwójnej do pięciokrotnej w funkcjonalne zestawy np.: z gniazdami wtyczkowymi, regulatorami temperatury czy też czujnikami ruchu. Modułowa konstrukcja pozwala na wybór ramek zewnętrznych, co jest dodatkowym atutem i daje szerokie możliwości zastosowania. Prosta, wręcz surowa bryła łączników Sonata Touch w połączeniu z naturalnymi materiałami ramek, takimi jak szkło, aluminium, kamień czy stal Inox idealnie wpisuje się w nowoczesną architekturę eleganckich pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Nowoczesne wnętrza z inteligentnym oświetleniem

Niewątpliwie osprzęt dotykowy do sterowania oświetleniem wygląda bardzo nowocześnie, ciekawie i podnosi prestiż każdego wnętrza. Jego elegancki design, dyskretne podświetlenie w połączeniu z parametrami użytkowymi sprawiają, że łączniki dotykowe stanowią ozdobę ścian nowoczesnych pomieszczeń.

1. Łączniki żaluzjowe i zwierne – jak działają?

Sonata Touch jest rozwinięciem serii Sonata i jej modułowa konstrukcja umożliwia konfigurowanie ze wszystkimi produktami Sonaty. Oświetleniem w serii Sonata można sterować na różne sposoby. Najlepszym przykładem jest zastosowanie ściemniacza uniwersalnego w układzie schodowym z łącznikami zwiernymi. Regulacja jasności świecenia odbywa się poprzez przytrzymanie przycisku i będzie się ona zmieniała ciągle od minimum do maksimum i zawsze zaczyna regulować jasność w „górę”

2. Łączniki podwójne schodowe synchronizacja

Resetowanie łączników podwójnych schodowych

Aby anulować synchronizację – zresetować układ łączników schodowych należy dotknąć dowolne pole dotykowe łącznika, do którego jest podłączone źródło światła do momentu usłyszenia dwóch krótkich sygnałów dźwiękowych. Resetowanie jednego obwodu powoduje automatyczny reset obwodu drugiego.

Synchronizacja łączników podwójnych schodowych

Aby zsynchronizować łączniki podwójne schodowe należy dotknąć pole dotykowe łącznika, do którego podłączone jest źródło światła do momentu usłyszenia jednego krótkiego sygnału dźwiękowego i w ciągu 30 sekund należy dotknąć odpowiednie pole dotykowe w drugim łączniku. Analogicznie synchronizujemy każdy kolejny łącznik, a czynności synchronizacji jw. przeprowadzamy osobno dla każdego obwodu

3. Łączniki dotykowe Sonata Touch 

 

Komentarze (1)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 83 pytań
  • 1249 odpowiedzi
  • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dzień dobry, jak wygląda korzystanie z takiego wyłącznika w przypadku łazienki. Czy można go zastosować i czy posiada zabezpieczenia przed wilgocią oraz w przypadku mokrej powierzchni działa on prawidłowo? 

Czytaj także:

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
Jak stworzyć stronę internetową? Poradnik dla początkujących... elektryków ;)

Jak stworzyć stronę internetową? Poradnik dla początkując

Czy wiesz, że Twoi potencjalni klienci przed skorzystaniem z usług

Więcej
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,

Więcej
Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne

Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne

Stworzenie właściwej atmosfery w naszym domu podczas Świąt Bożego N

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? cz. 2

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może

Więcej