Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego w postaci gniazd oraz łączników. Przyszły użytkownik najczęściej kieruje się wzornictwem oraz funkcjonalnością i staje z nie lada wyzwaniem, mając na rynku tak szeroki asortyment do wyboru.
Osprzęt firmy Legrand z linii SUNO
Miałem ostatnio okazję zapoznać się z osprzętem firmy Legrand gniazdka z linii SUNO na instalacji u klienta i chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami. Zawsze, ilekroć mam zamontować jakiś osprzęt na samym początku przyglądam się jakości wykonania oraz jakości materiałów użytych do produkcji danego osprzętu. Robię sobie przymiarki i tzw. montaż na sucho. Można przez to uniknąć niemiłych niespodzianek podczas instalacji i daje to możliwość dobrego przygotowania się do wykonywania pracy.
Jakość i precyzja
Biorąc do ręki osprzęt Legranda z rodziny SUNO, ma się wrażenie dobrze i precyzyjnie wykonanych elementów. Plastiki bez żadnych nadlewów, wszystkie krawędzie precyzyjne, sam plastik miły w dotyku bez żadnych odbarwień. Na instalacji miałem do czynienia z białym kolorem osprzętu, ale zajrzałem z ciekawości do katalogu i zwróciłem uwagę na możliwość wyboru w trzech podstawowych kolorach ramek i klawiszy: białym, czarnym oraz aluminium. Jest jeszcze opcja oferująca pięć odcieni: szczotkowane aluminium, wzorzysta czerń, ciemnoszary, cementowy i piaskowy połysk. Myślę, że mając taki wybór kolorów, możliwość łączenia plakietek i klawiszy z ramką daje spore możliwości aranżacyjne. Każdy będzie mógł skomponować swój design, a nawet z czasem może pokusić się o zamianę ramki, plakietki czy klawiszy na inny kolor, aby odświeżyć niejako przestrzeń, w której się przebywa. Wzornictwo jest proste, ale swoją prostotą przyciąga wzrok i przez swoje walory estetyczne wzbudza miłe doznania.
Dla mnie z punktu widzenia instalatora, oprócz wrażeń estetycznych są jeszcze ważne inne cechy osprzętu. Zawsze w pierwszej kolejności sprawdzam dopasowanie ramek do gniazd, łączników. W omawianej serii plakietki wpasowują się dokładnie w ramkę. Jest bardzo malutki luz a szczeliny równe. Nie ma potrzeby siłowania się ze wstawieniem plakietki w ramkę, pod warunkiem, że osprzęt jest precyzyjnie spasowany z sobą na ząbkach pozycjonujących, co nie jest tak oczywiste, biorąc pod uwagę, jak w praktyce osadzane są puszki. Tutaj trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć, że żeby osprzęt był idealnie zamontowany, trzeba sporo uwagi poświęcić na dokładne zainstalowanie puszek montażowych. Podczas montażu zauważyłem również, że mechanizmy osprzętu są dość płytkie a konstrukcja zwarta i przemyślana, co pozwala na swobodny montaż w puszkach 60 mm. Oprócz standardowej pojedynczej i podwójnej ramki do dyspozycji są jeszcze potrójna i poczwórna. Całość zestawu ramek zamyka pięciopolowa ramka. Ramki idealnie dolegają do powierzchni ściany poprzez złącza automatyczne przy założeniu, że puszki są też idealnie zlicowane ze ścianą.
Prosty i praktyczny montaż
Gniazda elektryczne są na stelażu metalowym a gniazda teletechniczne i łączniki z nadlewami plastykowymi wyposażonymi w ząbki, które trzeba zatrzasnąć w ramce i daje to wrażenie solidnego zespolenia ramki z osprzętem. Inną zaletą większości osprzętu Legrand SUNO jest zabezpieczenie pazurków montażowych. Są sztywno osadzone i dodatkowo osłonięte plastikiem. Nie haczą się o rękawice, nie kaleczymy rąk no i nie uszkadzamy izolacji przewodów podczas montażu. Przykręcamy je dopiero po dokonaniu łączeń, gdy osadzimy osprzęt w puszce. Oczywiście możemy również osprzęt przykręcać wkrętami.
Oferta firmy Legrand:
Gniazdo elektryczne
W ofercie znajdują się gniazda elektryczne pojedyncze i podwójne. Te ostatnie dają możliwość powiększenia ilości gniazd elektrycznych w odniesieniu do jednej ramki, no i oczywiście ilości puszek.
Szkoda, że zabezpieczenie pazurków nie występuje w całym asortymencie. W większości gniazd i łączników podłączamy przewody, za pomocą złączy pusz klamp, co sprawia, że nie musimy się martwić, z jakim momentem mają być dokręcone śruby.
Gniazdo elektryczne pojedyncze i gniazdo elektryczne podwójne
Są jednak też elementy, które nie są wyposażone w zaciski sprężynowe. Jest tak w łączniku trzy polowym czy też w niektórych rodzajach gniazd. Na plus można zaliczyć fakt, że na każdym łączniku i gniazdku jest graficzny opis łączenia. Elektryk nawet niemający opisu, jaki łącznik ma w ręku, po opisie jest od razu w stanie określić czy jest to łącznik zwykły, schodowy czy krzyżowy. Dla poprawnego montażu dobrze jest posiadać ściągacz izolacji o regulowanych nastawach, gdyż odpowiednio odizolowany przewód zmieści się cały w otworze i nie daje możliwości żadnego kontaktu z odizolowaną końcówką przewodu. Same wejścia przewodów są czytelnie oznaczone literowo lub literowo i kolorystycznie, co sprawi, że w całym osprzęcie będziemy mogli zachować ten sam standard podłączenia zasilania. Jeśli chodzi o gniazda to mamy wybór między pojedynczymi, jaki podwójnymi mieszczącymi się w tej samej przestrzeni w ramce.
Podwójne gniazdo w wielu przypadkach dało możliwość zwielokrotnienia gniazd bez konieczności robienia kolejnych otworów i osadzania puszek no i montażu kolejnych ramek. Takie sytuacje miały miejsce w kuchni oraz pod telewizorem, gdzie ilość różnych odbiorników jest duża a obciążenia niewielkie. Gdy mówimy o gniazdach, trzeba wspomnieć o tym, że w serii SUNO mamy również gniazdka z klapką.
Gniazdo z klapką
Świetne i estetycznie wykonanie sprawdza się dla osób mających małe dzieci. Klapka bardzo dobrze zakrywa gniazdko. Zabezpiecza przed wkładaniem różnych przedmiotów do dziurek gniazdka. Te same zresztą gniazdka występują również o podwyższonym poziomie odporności na wilgoć IP44, do zastosowania w łazience, garażu, pralni czy pomieszczeniach, gdzie może występować wilgoć. Wszystkie rodzaje gniazd są z bolcem uziemiającym, jak i bez bolca. Należy dobrze przemyśleć, gdzie jakie gniazdo zamontujemy ze względu na sposób ochrony podłączanych urządzeń.
W przypadku łączników, jak i przycisków same mechanizmy zwierania są bardzo dobrze skonstruowane. Spełniają normę IP20, co oznacza, że cześć frontowa jest dobrze odseparowana od części instalacyjnej. Pomimo zastosowania złączy zaciskowych mamy też do dyspozycji punkty pomiarowe z przodu łączników ułatwiające sprawdzenie w razie czego poprawności łączenia. Takie punkty pomiarowe są również przy gniazdach. Weryfikację łączeń na punktach można dokonać, zanim nałożymy plakietkę lub klawisz. Naciśnięcie klawisza nie jest ani za „miękkie” ani zbyt „twarde” podczas dokonywania załączenia czy też wyłączenia lub chwilowego łączenia. Niektóre łączniki są wyposażone w podświetlenie wykonane za pomocą diody LED.
Łączniki jednobiegunowe / dwubiegunowej / potrójne
Pokazują, w jakim stanie połączenia jest łącznik. Samo podświetlenie nie jest zbyt jaskrawe. Wykorzystuje mały dyfuzor nad diodą, więc w nocy nie ma dużego problemu ze zbyt jaskrawym światłem pochodzącym z podświetlenia klawiszy, ale są jednak dobrze widoczne z daleka. Łączniki występują w opcji jedno biegunowej, dwubiegunowej oraz potrójne.
Sposób dokonywania łączenia też mamy do wyboru. Można zainstalować łączniki monostabilne i bistabilne.
W przypadku monostabilnych, czyli chwilowych taki łącznik najczęściej jest wykorzystywany jako przycisk w automatyce domowej, gdzie sterowanie odbywa się przez przekaźniki, styczniki lub inną aparaturę sterującą. Jeżeli mamy dzwonek, to na przycisk można wybrać klawisz z symbolem dzwonka. Wśród łączników są do dyspozycji łączniki schodowe, schodowe podwójne oraz krzyżowe. Na inwestycji, na której dokonywałem montażu osprzętu SUNO, miałem okazje instalować również w kilku miejscach automatyczne łączniki.
Automatyczne łączniki
Były one wykorzystane jako automatyczne załączenie oświetlenia łącznika między garażem a domem oraz w kilku miejscach na traktach komunikacyjnych. Zainstalowane w odpowiednich miejscach czujnik ruch działał niezawodnie. Takie parametry jak zasięg czujnika i czas działania łącznika oraz jasność, przy której czujka ma działać, można ustawiać. Zakres regulowanego czasu to od 10 s do 10 min a jasność od 5 lx do prawie 1300 lx. W tym przypadku też byłem pozytywnie zaskoczony, bo łączniki można wybrać do konfiguracji 2 lub 3 przewodowej, czyli z przewodem neutralnym, jak i bez niego. Czasami może się to przydać, gdy zastaniemy instalację, w której od początku nie przewidywano zastosowanie łącznika automatycznego. Tutaj jedynie wspomnę jeszcze, że maksymalne obciążenie takiego automatycznego łącznika to 50 W dla obciążenia typu LED. Oprócz tradycyjnych łączników w dwóch miejscach przewidziano instalację ściemniaczy. W ty przypadku były to ściemniacze przyciskowe, ale wiem, że oprócz przyciskowych są również obrotowe.
Ściemniacze przyciskowe
Ciekawą i użyteczną funkcją w tych ściemniaczach jest możliwość zapamiętywania poziomu natężenia oświetlenia. Po wyłączeniu światła i ponownym załączeniu natężenie oświetlenia pozostaje na tym samym poziomie, jak uprzednio było wyłączone lub zapamiętane. I tu należy pamiętać, że maksymalna moc podłączonych żarówek nie może przekroczyć 75W dla obciążenia LED, a żarówki LED muszą mieć możliwość ściemniania. W katalogu widziałem jeszcze łącznik cięgnowy. Może mógłby znaleźć zastosowanie w jakimś warsztacie lub obok stołu warsztatowego.
Łączniki roletowe
Trochę innymi łącznikami są łączniki roletowe. Każdy, kto będzie instalował łączniki roletowe z rodziny SUNO, powinien zwrócić uwagę na sposób sterowania roletami poprzez łącznik.
Przyciski nie mają charakteru monostabilnego. Czyli po załączeniu sterowania roletą w górę lub w dół, aby zatrzymać akcje, należy przycisnąć środkowy przycisk. Zastanawiałem się, czy czasami same przyciski nie są zbyt małe do codziennego użytku, ale potem zwróciłem uwagę na to, że może to być ich zaletą. W przypadku słabej widoczności przyciski są bardzo dobrze rozróżnialne i wiadomo, który nacisnąć.
Maskownica kablowa
Spodobało mi się natomiast rozwiązanie maskownicy kablowej. Stosuje się ją, gdy chcemy w instalacji wyprowadzić jakiś kabel audio-wideo poprowadzony w inne miejsce niż to, gdzie znajduje się np. podstawowy sprzęt audio-video.
Można tego typu maskownice wykorzystać do przewodów głośnikowych, CINCH, HDMI i innych niskonapięciowych. Na dole ramki, na którą zatrzaskujemy plakietkę, jest przykręcany uchwyt, którym blokujemy możliwość przemieszczania się przewodu i zachowujemy wizualny porządek w okablowaniu. Uchwyt przytrzymujący przewód jest pod pewnym kątem, więc nie ma obawy przed nadmiernym łamaniem kabla. Maskownica spełnia swoje zadanie i daje efekt pełnej estetyki z resztą osprzętu znajdującej się na tej samej ramce. To samo dotyczy gniazd teletechniki. Są tak skonstruowane, że nie wystają znacząco poza grubość ramki. Powstaje wrażenie zlicowania gniazda z ramką. Gniazda RTV-SAT mają bardzo dobre i trwałe mechanizmy, dobrze opisane wejścia przewodów i nie sposób się pomylić z podłączaniem przewodów koncentrycznych, zwłaszcza na mechanizmie, gdzie wprowadzane są dwa przewody. Aluminiowy odlew korpusu daje dobre ekranowanie.
Gniazda RTV-SAT
Można być pewnym, że sygnał pasożytniczy nie przedostanie się do innych obwodów od strony innych przewodów, zwłaszcza elektrycznych. Spodobało mi się to, że po odkręceniu klapki mechanizmu przewodu, śrubka nadal trzyma się w klapce. Zapobiega to przypadkowemu zaginięciu jej podczas montażu. Zarówno żyła główna, jak i ekran bardzo dobrze są osadzone w gnieździe i nie było przypadku, żeby podczas wkładania gniazda do puszki wysunął się przewód. To bardzo dobre rozwiązanie i dobrze oceniam pomysł konstrukcyjny gniazd RTV-2xSAT.
Gniazda RTV-2xSAT
Podłączenie przewodów satelitarnych w takim układzie jest o wiele łatwiejsze, a i opis gniazd o wiele czytelniejszy. W rodzinie SUNO są dostępne jeszcze inne gniazda dla sygnału telewizyjnego. Zwracam jednak uwagę na fakt, że bez problemowo, jeśli chodzi o sygnał, podłącza się przewody w instalacji multiswitchowej. W przypadku gdy mamy dwa przewody i tylko jeden jest z pełnym sygnałem RTV-SAT, należy popatrzeć, w które wejście podłączamy przewód z pełnym sygnałem. Filtry RTV-SAT działają tylko na jednym wejściu i wejście to oznaczone jest „TVR-SAT”. Wtedy sygnał telewizji naziemnej i radiowy będzie dostępny na odpowiadającym im gniazdach sygnałowych z przodu gniazda. W SUNO mamy też gniazda z podwójnym F i gniazda z wyjściem IEC. Dla tych, którzy nie chcą rozbudowanej części teletechnicznej, są też gniazda mieszane. Czyli do jednej puszki wprowadzany jest przewód koncentryczny i skrętka.
Gniazdo mieszane
Zamiast stosować oddzielne gniazda można pod jednym gniazdem mieć sygnał ethernetowy i telewizyjny.
Gniazda ethernetowe
Bardzo dobrze, wręcz wzorcowo można ocenić gniazda ethernetowe, przez niektórych zwane internetowymi. Występują w wielu odmianach. Są pojedyncze i podwójne, dla kategorii 5 i 6.
Przewód w gniazdkach można zainstalować bez użycia specjalistycznego noża-zaciskacza. Gniazdo składa się z dwóch części połączonych specjalnym zamkiem. Po rozłożeniu gniazda widać noże na po przewody skrętki. Noże te są dobrze oznaczone kolorami wg dwóch standardów A i B. Po przełożeniu skrętki przez otwór zamka i rozłożenie na poszczególnych nożach odpowiednich przewodów składamy obie części gniazda i przekręcamy klucz zamka to charakterystycznego kliknięcia. Po zamknięciu zamka jest prawie niemożliwe wysunięcie się przewodu. Plusem są też bardzo czytelne opisy, a kolory na głowicy przyłącza są wyraziste i jednoznaczne. Jest też gniazdo, w którym jest przyłącze ethernetowe i telefoniczne. Ostatnio coraz rzadziej spotykane w domkach jednorodzinnych, ale nadal wykorzystywane w biurach czy sklepach.
Gniazda głośnikowe
Na instalacji, o której wspominałem miałem jeszcze do zamontowania gniazda głośnikowe. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli mamy położony przewód grubszy to najlepiej zastosować pojedyncze gniazdo głośnikowe a w przypadku, gdy przewód nie przekracza 2,5mm², można wybrać podwójne gniada.
Zaciski gniazd głośnikowych z mojego doświadczenia idealnie sprawdzają się w małych przekrojach i nie nadają się zbytnio do przewodów z zaprawionymi bananowymi końcówkami. Nie należy też używać zbyt wielkiej siły, bo sprężyny zacisku są na tyle twarde, by dobrze zacisnąć przewód, ale zdarzało mi się, że przez zbyt silne i nieumiejętne naciskanie na zacisk sprężyna się deformowała lub wyskakiwała. Czyli przy umiejętnej obsłudze, zgodnie z instrukcją nic się nie dzieje.
Gniazdo USB
Rodzina SUNO firmy Legrand ma bardzo bogaty asortyment osprzętu. Z ciekawych elementów, które udało mi się jeszcze zainstalować to gniazda zasilające z ładowarką z wyprowadzeniem typu USB. Klient zażyczył sobie takie gniazda w sypialni przy łóżku, co sprawia, że nie musi pamiętać o ładowarce do telefonu, udając się spać. Moim zdaniem bardzo wygodne rozwiązanie i coraz częściej stosowane przez klientów. Przy okazji można jeszcze powiedzieć, że jest dostępny również wariant ładowarki telefonicznej indukcyjnej, bezprzewodowej jako element montowany w puszce. Sama ładowarka oprócz ładowania indukcyjnego ma również wyprowadzenie USB na kablowe połączenie. Czyli jest uniwersalna, bo niezależnie od tego, jaki mamy telefon, zawsze można z niej skorzystać. Samo gniazdo USB występuje zarówno w standardzie A, jak i C. Czyli jak widać, jest pełna dowolność.
Sterowniki Legranda
Na mojej inwestycji nie miałem okazji zainstalować więcej innych elementów osprzętu. Do rekuperacji i klimatyzacji zostały zainstalowane sterowniki firmowe producentów tych instalacji, ale przez to, że zaciekawiła mnie seria SUNO, przeglądając katalog, wiem, że są i można byłoby również zastosować sterowniki Legranda.
Opierają się na typowej architekturze starowania tymi instalacjami. W przypadku rekuperacji to przełącznik biegów silnika z wykorzystaniem trójprzewodowej instalacji, a w przypadku klimatyzacji i ogrzewania to termostat z przekaźnikiem. Termostaty są niejako w dwóch wariantach. W pierwszym termostat zaprojektowano pod ogrzewanie podłogowe elektryczne. Oprócz czujnika temperatury otoczenia ma możliwość podłączenia sondy temperaturowej do 20 metrów długości i najlepiej skorzystać w tym przypadku z firmowej sondy, która umieszczana jest plisko elementów grzewczych. Sam przekaźnik może być obciążony do 16 A. Zakres Ustawienia temperatury jest w przedziale od 10° do 60°C. Drugi termostat posiada czujkę otoczenia i zakres pomiarowy 5 do 30°C. Obciążenie przekaźnika też 16 A jak w przypadku termostatu podłogowego.
Złącza SC/APC
W katalogu znalazłem szereg innych, równie ciekawych elementów osprzętu. Wszystkie one dają możliwość wykonywania bardzo wymagających instalacji w stosunku do potrzeb i wymagań klienta. Przykładem w tym momencie niech będzie gniazdo teletechniki do światłowodu na złącza SC/APC. Może jeszcze nie należy do najpopularniejszych gniazd, ale w przypadku nowoczesnych projektów nie raz będzie uwzględniane. W budownictwie wielorodzinnym, gdzie istnieje wymóg położenia instalacji światłowodowej gniazda, takie mogą spokojnie znaleźć swoje miejsce. Zawsze wtedy można ze skrzynki teletechnicznej sygnał światłowodowy dostawcy medium czy to internetu, czy to telewizji doprowadzić jak najbliżej telewizora, centrum rozrywki, routera. Zresztą miałem już okazję takie instalacje wykonać na domach jednorodzinnych i tutaj takie gniazda światłowodowe to idealne rozwiązanie na uzupełnienie osprzętu. Na dużych instalacjach też świetnie się sprawdzi, gdy mamy do czynienia z dużymi szafami i dużą ilością patch paneli światłowodowych. Przy dobrym opisie bez problemu znajdziemy punkt dostępowy i połączenie z krosownicą światłowodową.
Gniazdo HDMI
To samo można powiedzieć o gniazdach HDMI. Są technicznymi elementami poprawnie wykonanej instalacji teletechnicznej. W mieszkaniach i domach, gdzie przewiduje się np. centralny system rozsyłu sygnału telewizyjnego i fonicznego, gdzie zainstalowane są różnego rodzaju matryce HDMI lub instalacjach prywatnego kina domowego, gniazda HDMI są niesamowicie przydatne.
Gniazda takie zapewniają estetykę i nie ma potrzeby wymyślania, tworzenia jakichś przyłączy. Plakietka gniazda jest solidnie zamocowana za pomocą śrub, co zapobiega wyłamaniu się gniazda przez ciężki przewód HDMI lub naprężenia spowodowane przewodem HDMI.
Ze strony internetowej Legranda dowiedziałem się, że większość z osprzętu SUNO współpracuje w ramach Smart HOM oraz że niebawem na rynku mają pojawić się gotowe rozwiązania SUNO with Netatmo. Czyli tworząc smart dom, również można będzie korzystać ze wzornictwa SUNO, a przy okazji uzupełnić korzystanie z niektórych urządzeń w domu o dodatkowe funkcjonalności, jakie daje smart dom.
Podsumowanie
Na zakończenie dodam jeszcze, że cały omawiany osprzęt można spokojnie instalować w natynkowych puszkach czy korytach montażowych.
Montaż całego osprzętu przebiegł bardzo sprawnie. Każdy element osprzętu był dobrze zapakowany i posiadał instrukcje montażu lub dobry opis techniczny na samym mechanizmie. Jest to spore ułatwienie dla tych, którzy chcą jedynie wymienić jakiś element, lub bardzo rzadko wykonują biały montaż. I w tym momencie zwracam uwagę na to, że warto czasami zerknąć na instrukcję, żeby niepotrzebnie nie przedłużać montażu, unikać błędów instalacyjnych.
Rozpatrując sprawę relacji ceny opisywanego osprzętu do jakości, uważam, że jest ona bardzo dobra. Otrzymujemy produkty dobrej jakości przy stosunkowo niewysokiej cenie. W rozmowach z innymi kolegami dowiedziałem się, że rodzina SUNO firmy Legrand chętnie jest stosowana zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i deweloperów. To może świadczyć o tym, że, osprzęt spełnia różne wymagania.
Biorąc pod uwagę to, jak łatwo i sprawnie przeprowadziłem montaż, mogę osprzęt Legranda z rodziny SUNO zaliczyć do jednych z moich ulubionych. Klientom też nie powinien sprawiać żadnych kłopotów. Połączenie dobrego designu z funkcjonalnością idzie tutaj w parze. Nie miałem okazji mieć w ręce wszystkich elementów osprzętu z tej rodziny, ale te, które miałem robiły naprawdę dobre wrażenia zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oraz dobrze przemyślanych rozwiązań montażowych. Myślę, że użytkownik będzie zadowolony z jakości i funkcjonalności opisywanego osprzętu.
Komentarze (0)