Przeczytasz w 18 min.
Przeczytano 1 874 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-01-12

Osprzęt Suno firmy Legrand

Osprzęt Suno firmy Legrand

Artykuł sponsorowany przez Legrand

Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego w postaci gniazd oraz łączników. Przyszły użytkownik najczęściej kieruje się wzornictwem oraz funkcjonalnością i staje z nie lada wyzwaniem, mając na rynku tak szeroki asortyment do wyboru.

Osprzęt firmy Legrand z linii SUNO

Miałem ostatnio okazję zapoznać się z osprzętem firmy Legrand gniazdka z linii SUNO na instalacji u klienta i chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami. Zawsze, ilekroć mam zamontować jakiś osprzęt na samym początku przyglądam się jakości wykonania oraz jakości materiałów użytych do produkcji danego osprzętu. Robię sobie przymiarki i tzw. montaż na sucho. Można przez to uniknąć niemiłych niespodzianek podczas instalacji i daje to możliwość dobrego przygotowania się do wykonywania pracy.

Jakość i precyzja

Biorąc do ręki osprzęt Legranda z rodziny SUNO, ma się wrażenie dobrze i precyzyjnie wykonanych elementów. Plastiki bez żadnych nadlewów, wszystkie krawędzie precyzyjne, sam plastik miły w dotyku bez żadnych odbarwień. Na instalacji miałem do czynienia z białym kolorem osprzętu, ale zajrzałem z ciekawości do katalogu i zwróciłem uwagę na możliwość wyboru w trzech podstawowych kolorach ramek i klawiszy: białym, czarnym oraz aluminium. Jest jeszcze opcja oferująca pięć odcieni: szczotkowane aluminium, wzorzysta czerń, ciemnoszary, cementowy i piaskowy połysk. Myślę, że mając taki wybór kolorów, możliwość łączenia plakietek i klawiszy z ramką daje spore możliwości aranżacyjne. Każdy będzie mógł skomponować swój design, a nawet z czasem może pokusić się o zamianę ramki, plakietki czy klawiszy na inny kolor, aby odświeżyć niejako przestrzeń, w której się przebywa. Wzornictwo jest proste, ale swoją prostotą przyciąga wzrok i przez swoje walory estetyczne wzbudza miłe doznania.

Dla mnie z punktu widzenia instalatora, oprócz wrażeń estetycznych są jeszcze ważne inne cechy osprzętu. Zawsze w pierwszej kolejności sprawdzam dopasowanie ramek do gniazd, łączników. W omawianej serii plakietki wpasowują się dokładnie w ramkę. Jest bardzo malutki luz a szczeliny równe. Nie ma potrzeby siłowania się ze wstawieniem plakietki w ramkę, pod warunkiem, że osprzęt jest precyzyjnie spasowany z sobą na ząbkach pozycjonujących, co nie jest tak oczywiste, biorąc pod uwagę, jak w praktyce osadzane są puszki. Tutaj trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć, że żeby osprzęt był idealnie zamontowany, trzeba sporo uwagi poświęcić na dokładne zainstalowanie puszek montażowych. Podczas montażu zauważyłem również, że mechanizmy osprzętu są dość płytkie a konstrukcja zwarta i przemyślana, co pozwala na swobodny montaż w puszkach 60 mm. Oprócz standardowej pojedynczej i podwójnej ramki do dyspozycji są jeszcze potrójna i poczwórna. Całość zestawu ramek zamyka pięciopolowa ramka. Ramki idealnie dolegają do powierzchni ściany poprzez złącza automatyczne przy założeniu, że puszki są też idealnie zlicowane ze ścianą.

Prosty i praktyczny montaż

Gniazda elektryczne są na stelażu metalowym a gniazda teletechniczne i łączniki z nadlewami plastykowymi wyposażonymi w ząbki, które trzeba zatrzasnąć w ramce i daje to wrażenie solidnego zespolenia ramki z osprzętem. Inną zaletą większości osprzętu Legrand SUNO jest zabezpieczenie pazurków montażowych. Są sztywno osadzone i dodatkowo osłonięte plastikiem. Nie haczą się o rękawice, nie kaleczymy rąk no i nie uszkadzamy izolacji przewodów podczas montażu. Przykręcamy je dopiero po dokonaniu łączeń, gdy osadzimy osprzęt w puszce. Oczywiście możemy również osprzęt przykręcać wkrętami.

Oferta firmy Legrand:

Gniazdo elektryczne

W ofercie znajdują się gniazda elektryczne pojedyncze i podwójne. Te ostatnie dają możliwość powiększenia ilości gniazd elektrycznych w odniesieniu do jednej ramki, no i oczywiście ilości puszek.
Szkoda, że zabezpieczenie pazurków nie występuje w całym asortymencie. W większości gniazd i łączników podłączamy przewody, za pomocą złączy pusz klamp, co sprawia, że nie musimy się martwić, z jakim momentem mają być dokręcone śruby.

Gniazdo elektryczne pojedyncze i gniazdo elektryczne podwójne

Są jednak też elementy, które nie są wyposażone w zaciski sprężynowe. Jest tak w łączniku trzy polowym czy też w niektórych rodzajach gniazd. Na plus można zaliczyć fakt, że na każdym łączniku i gniazdku jest graficzny opis łączenia. Elektryk nawet niemający opisu, jaki łącznik ma w ręku, po opisie jest od razu w stanie określić czy jest to łącznik zwykły, schodowy czy krzyżowy. Dla poprawnego montażu dobrze jest posiadać ściągacz izolacji o regulowanych nastawach, gdyż odpowiednio odizolowany przewód zmieści się cały w otworze i nie daje możliwości żadnego kontaktu z odizolowaną końcówką przewodu. Same wejścia przewodów są czytelnie oznaczone literowo lub literowo i kolorystycznie, co sprawi, że w całym osprzęcie będziemy mogli zachować ten sam standard podłączenia zasilania. Jeśli chodzi o gniazda to mamy wybór między pojedynczymi, jaki podwójnymi mieszczącymi się w tej samej przestrzeni w ramce.

Podwójne gniazdo w wielu przypadkach dało możliwość zwielokrotnienia gniazd bez konieczności robienia kolejnych otworów i osadzania puszek no i montażu kolejnych ramek. Takie sytuacje miały miejsce w kuchni oraz pod telewizorem, gdzie ilość różnych odbiorników jest duża a obciążenia niewielkie. Gdy mówimy o gniazdach, trzeba wspomnieć o tym, że w serii SUNO mamy również gniazdka z klapką.

Gniazdo z klapką

Świetne i estetycznie wykonanie sprawdza się dla osób mających małe dzieci. Klapka bardzo dobrze zakrywa gniazdko. Zabezpiecza przed wkładaniem różnych przedmiotów do dziurek gniazdka. Te same zresztą gniazdka występują również o podwyższonym poziomie odporności na wilgoć IP44, do zastosowania w łazience, garażu, pralni czy pomieszczeniach, gdzie może występować wilgoć. Wszystkie rodzaje gniazd są z bolcem uziemiającym, jak i bez bolca. Należy dobrze przemyśleć, gdzie jakie gniazdo zamontujemy ze względu na sposób ochrony podłączanych urządzeń.

W przypadku łączników, jak i przycisków same mechanizmy zwierania są bardzo dobrze skonstruowane. Spełniają normę IP20, co oznacza, że cześć frontowa jest dobrze odseparowana od części instalacyjnej. Pomimo zastosowania złączy zaciskowych mamy też do dyspozycji punkty pomiarowe z przodu łączników ułatwiające sprawdzenie w razie czego poprawności łączenia. Takie punkty pomiarowe są również przy gniazdach. Weryfikację łączeń na punktach można dokonać, zanim nałożymy plakietkę lub klawisz. Naciśnięcie klawisza nie jest ani za „miękkie” ani zbyt „twarde” podczas dokonywania załączenia czy też wyłączenia lub chwilowego łączenia. Niektóre łączniki są wyposażone w podświetlenie wykonane za pomocą diody LED.

Łączniki jednobiegunowe / dwubiegunowej / potrójne

Pokazują, w jakim stanie połączenia jest łącznik. Samo podświetlenie nie jest zbyt jaskrawe. Wykorzystuje mały dyfuzor nad diodą, więc w nocy nie ma dużego problemu ze zbyt jaskrawym światłem pochodzącym z podświetlenia klawiszy, ale są jednak dobrze widoczne z daleka. Łączniki występują w opcji jedno biegunowej, dwubiegunowej oraz potrójne.

Sposób dokonywania łączenia też mamy do wyboru. Można zainstalować łączniki monostabilne i bistabilne.

W przypadku monostabilnych, czyli chwilowych taki łącznik najczęściej jest wykorzystywany jako przycisk w automatyce domowej, gdzie sterowanie odbywa się przez przekaźniki, styczniki lub inną aparaturę sterującą. Jeżeli mamy dzwonek, to na przycisk można wybrać klawisz z symbolem dzwonka. Wśród łączników są do dyspozycji łączniki schodowe, schodowe podwójne oraz krzyżowe. Na inwestycji, na której dokonywałem montażu osprzętu SUNO, miałem okazje instalować również w kilku miejscach automatyczne łączniki.

Automatyczne łączniki

Były one wykorzystane jako automatyczne załączenie oświetlenia łącznika między garażem a domem oraz w kilku miejscach na traktach komunikacyjnych. Zainstalowane w odpowiednich miejscach czujnik ruch działał niezawodnie. Takie parametry jak zasięg czujnika i czas działania łącznika oraz jasność, przy której czujka ma działać, można ustawiać. Zakres regulowanego czasu to od 10 s do 10 min a jasność od 5 lx do prawie 1300 lx. W tym przypadku też byłem pozytywnie zaskoczony, bo łączniki można wybrać do konfiguracji 2 lub 3 przewodowej, czyli z przewodem neutralnym, jak i bez niego. Czasami może się to przydać, gdy zastaniemy instalację, w której od początku nie przewidywano zastosowanie łącznika automatycznego. Tutaj jedynie wspomnę jeszcze, że maksymalne obciążenie takiego automatycznego łącznika to 50 W dla obciążenia typu LED. Oprócz tradycyjnych łączników w dwóch miejscach przewidziano instalację ściemniaczy. W ty przypadku były to ściemniacze przyciskowe, ale wiem, że oprócz przyciskowych są również obrotowe.