6 odpowiedzi

Sprawdź

inteligentny dom jaka instalacja?

PA 1 pkt dodane:

Czy w starym budynku (instalacja 2 przewodowa) można zamontować jakis bezprzewodowy system inteligentnego domu?

 • Tak można. 
  Jeśli chodzi o sterowanie gniazdami nie ma żadnego problemu ponieważ w każdym gnieździe mamy fazę (L) i przewód ochronno-neutralny (PEN) więc z zasileniem elementów automatyki nie ma problemu. 

  Jeśli chodzi o sterowanie oświetleniem to pod łącznikami światła jest najczęściej tylko faza (L) więc teoretycznie nie ma jak podłączyć elementów automatyki domowej, ale gdy pod łącznikiem światła przewody połączymy szybkozłączką (światło załączymy na stałe), to elementy automatyki domowej można zamontować np. w żyrandolu. W miejscu łącznika światła można w tym momencie zamontować zasilany z baterii element systemu inteligentnego domu, za pomocą którego będziemy sterować elementem umieszczonym np. w żyrandolu.

   

  Przykład:

  w żyrandolu do sterowania dwoma obwodami można zamontować switchBoxD

  w puszce pod łącznikiem światła można zamontować inBox

  Jedynym zagrożeniem dla omawianego rozwiązania mogą być zbyt płytkie puszki zamontowane w ścianie pod łącznikami światła, w których montaż automatyki domowej i łącznika światła może być niemożliwy. W takim wypadku, należy delikatnie wykuć starą puszkę (uważać aby nie uszkodzić przewodów), i osadzić puszkę głębszą np:

  https://bit.ly/3wGLRuV

  Jeśli nie chcemy bawić się z wykuwaniem puszek można na starej puszce zamontować osprzętową puszkę natynkową w której umieszczony zostanie nowy łącznik światła.

  Poniżej przykładowa puszka natynkowa do osprzętu Simon 54

  https://www.tim.pl/simon-54-premium-puszka-natynkowa-pojedyncza-plytka-kremowa-dpn141

 • jest to trudniejsze do wykonania niż w przypadku współczesnych instalacji, ale jak najbardziej możliwe i jak najbardziej można to zrobić profesjonalnie, jedynie nakład pracy może być trochę większy, ponieważ specyfika połączeń starszych instalacji różni się od obecnych i zapewne będzie wymagała od instalatora zmiany połączeń w puszkach połączeniowych.

  Stopień trudności zależy od tego jak bardzo instalacja elektryczna odbiega od dzisiejszych standardów i, a może przede wszystkim od oczekiwań. Proponuję zacząć od spisania potrzeb, oczekiwanych funkcjonalności i określenia budżetu.

 • Tak, po prostu nie ma tylko PE w gniazdach choć infrastruktura w takich przypadkach na pewno jest skomplikowana, brak puszek głębokich czy kieszeniowych. Wszystko jest możliwe w XXI wieku tylko czy to będzie profesjonalne ? 

 • Tak mozna