Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Przed doborem wiekszej mocy bezpiecznika jedt pierw sprawdzenie instalacji i jej stanu technicznego, bezpieczniki dzialaja na zaszdzie namiaru pradu w orzypadku kiedy orzewody sa z CU a bezpiecznik wiekszej mocy nie bedzie wybijal bo jest zbytnio namiarowany moze dojsc do grzania sie przewodow a nawet ich zapalenia. Typowym zabezpieczeniem gniazdek w instalacjach mieszkaniowych jest 16A, powaznym problem jest ze wlasnie tylko w/w bezpiecznik jest zabezpieczeniem calej instalacji w mieszkaniach komunalnych i kamienicach, czesto sa one obciazone kuchenkami, bojrelami czy grzejnikami elektrycznymi. Przy wymianie bezpiecznika o wiekszej mocy pierw trzeba sprawdzic techniczny instalacji i jakości stanu izoloacji. Bezpiecznik nie moze byc przedmiarowany wyzej niz bezpiecznik glowny czy przed licznikowy, musi spelniac polskie normy. Nie wolno wagowac bezpiecznikow topikowych gdzie czesto to robiono w latach 90 przez gospodarzy mieszkań. Trzeba takze pamietac o stronicowaniu bezpiecznikow, tyb bezpiecznika mieszkalnego to B i warto o tym pamiętać.
-
Bardzo częsty probelm w okresie świąt i większego zużycia energi.
Przypuszczam:
Problemem jest instalacja. Zabezpieczenie powinno zostać dobrane do maksymalnego obciążenia jakie może być na przewodzie. Jeśli wybija kiedy używamy więcej sprzętów w kuchni to oznacza, że przekraczamy maksymalny prąd jaki przepływa przez "bezpiecznik" i bardzo dobrze że wybija. Gdyby nie wybijał dochodziło by do przegrzewania się izolacji, zwarcia lub pożaru.
Zwiększenie wartości zabezpieczenia doprowadzi do dopuszczenia większego prądu przepływającego przez przewód zasilający gniazda w kuchni.
Rozwiązaniem może być wykonanie nowych przewodów zasilających do gniazd w kuchni. Należy wykonać kilka lini zasilających i podzielić gniazda w kuchni, aby można było używać większą ilość urządzeń jednocześnie. Bardzo możliwe że będzie konieczność zwiększenia mocy przyłączeniowej.
W takiej sytuacji należało by wezwać pomiarowca który sprawdzi przewody oraz zabezpieczenia i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie związane z modernizacją.
Kolega Br3xPL wyczerpująco opisał probelm
-
Witam. Jesli wywalaja bezpieczniki przed świętami to albo sa za slabe, albo instalacja stara i mozliwe że przewody nie wytrzymuja przeciążeń np płyty grzewczej czy piekarnika na prąd. Najlepiej sprawdzić przez elektryka miernikiem stan instalacji. I wtedy mozliwe że trzeba wymienic bezpiec zniki na mocniejsze lub co najgorsze wymienić nstalacje w kuchni. Pozdrawiam
-
-
Podstawowy warunek doboru bezpiecznika to jest określenie przewodu jaki mamy doprowadzony do gniazda które nas interesuje. Nie można zwiększać bezpiecznika do woli. W takiej sytuacji albo spali się instalacja albo będzie wybijać bezpiecznik główny.
-
Trzeba zrobić bilans mocy w mieszkaniu i ustalić współczynnik jednoczesności dla instalacji jak mieszkanie bo nie mamy informacji czy zasilanko 1-faz czy 3-faz. Można nakupić sobie sprzetu przy kazdym wyjściu do marketu a aktualny dostawca prądu pozwala na jakieś 4-5kW ze wzgledu na podpisana umowę sprzedaży energii elektrycznej. Czajniczek, praleczka, bojlerek, zmywareczka i spacerek do zabezpieczeń gotowy... jak sie jeszcze chce mieć kuchenkę elektryczna z piekarnikiem to ciasto już w markecie. Każdy chciał by mieć wszystko, a najlepiej za darmo i natychmiast...
-
Cześć! Instalacja elektryczna w kuchi powinna zawierać kilka osobnych obwodów. Jest tak ze względu na wysoką moc sprzętu AGD. Ja osobiście realizuję zazwyczaj schemat zakładający obwody:
- gniazdko na czajnik oraz ekspres do kawy (dwa gniazda, jeden obwód)
- gniazdo na piekarnik
- gniazdo na lodówkę
- zestaw 6 gniazd na roboty kuchenne, mixery i inne elementy dodatkowe
- łącze 3-fazowe do podłączenia płyty indukcyjnej
Jeżeli chodzi o wsparcie się w zaistniałej sytuacji: można pomyśleć o założeniu przekaźnika priorytetowego. Takie urządzenie mierzy sumę pradów w 2 gałęziach - priorytetowej i tej drugiej. Jeżeli suma przekroczy nastawioną wartość (np. 15A), to obwód niepriorytetowy jest odcinany. Następnie po obniżeniu wartości prądu wraca on do poprzedniego stanu. Jeżeli w kuch np. działa bojler, to można go odłączać na chwilę gdy pracować musi inny sprzęt. Następnie zasilanie do niego wróci po wyłączeniu tego dodatkowego obwodu. Produkuje go np. ZAMEL.
-
Dokładnie jak koledzy niżej napisali, samodzilne grzebanie w szkrzynce bezpiecznikowej może kosztować więcej niz usługa elektryka a czasem i życie,
Ja dodam od siebie jeszcze że warto zerknąc na ubezpieczneie domu mieszkania lub na umowę z dostawcą energi bo często w tych umowach jest np. usługa skorzystania ze specjalisty/serwisanta, która jest wliczona w cenę. -
Dokładnie tak jak napisał kolega Peter45. Powinniśmy zacząć od inwentaryzacji urządzeń w kuchni ich mocy znamionowych, ustalenia tego czy może zdarzyć się że będa pracować wszystkie razem, rodzaju okablowania, ilości obwodów gniazd a nawet mocy zainstalowanej i wydolności WLZ. Z doświadczenia wiem że obwdy gniazd zabezpiecza się bezpiecznikami 16A. Urządzenia o większym apetycie na prąd jak indukcja czy piekarnik nawet 20A ale zalezy to od ich mocy. Pamiętaj że bezpicznik ma za zadanie zabezpieczyć instalację więc należy ją dobrać również pod kątem zastosowanycj przekrojów przewodów i ich obciążalności.
Nie odpowiedziałem na Twoje pytanie bo jest dużo niewiadomych. Zaproś elektyka a on z pewnością doradzi. Lepiej kilka razy "podnieść" bezpiecnik niż zostać na święta z uszkodzoną instalacją czy spaloną rozdzielnią.
Czytaj także:
Jaka taśma led do kuchni?
Jaka taśma led do kuchni?
jakie bezpieczniki do rozdzielni?
Buduję rozdzielnice w garażu i nie wiem czy zastosować bezpieczniki
jaki bezpiecznik do wago
jaki bezpiecznik trza kupic do @WAGO 282-120 bo pisza do apara
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszy
Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna to podstawa. Zapoznaj się
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Dobór bezpiecznika to nie takie chop siup :) Choć "wszyscy" zabezpieczają obwody gniazd bezpiecznikiem B16 a oświetlenie B10 :).
Nelezy pamiętać o tym że bezpiecznik pełni funckje zabezpieczenia elektrycznego instalacji elektrycznej i odbiorników elektrycznych przed skutkami wynikającymi z powodu wystąpienia nadmiernego natężenia prądu. Bezopecznik także może, ale nie musi chronić instalację lub urządzenie przed uszkodzeniem. Główną funkcją bezpiecznika jest przerwanie przepływu prądu, aby nie doprowadzić do skutków nadmiernego przepływu prądu, min. takich pożar. Tak więc w pierwszej kolejności bezpiecznik chroni przed wypadkami, a przy okazji w pewnym stopniu również przed uszkodzeniami lub powiększeniem ich zasięgu.
Więc odpowiedni dobór bezpiecznika powinien być powiązany głównie z dopuszczalną obciążalnością przewodów w danym obwodzie jak planowanego obciązenia
Dlatgo polecam wezwać elektryka.
A w ramach pogłębienia dalszej wiedzy w tym temacie polecam ten artykuł
https://jeanmueller.pl/dobor-bezpiecznikow-do-zabezpieczania-przewodow-i-kabli/