4 odpowiedzi

Sprawdź

jakie bezpieczniki do rozdzielni?

Benek 3 pkt dodane:

Buduję rozdzielnice w garażu i nie wiem czy zastosować bezpieczniki z charakterystyką C czy B. Podpowiecie jak je dobrać?

 • Wyłączniki nadprądowe o charakterystyce wyzwalania C stosuje się do zabezpieczenia urządzeń o dużym prądzie rozruchowym, czyli np silniki elektryczne jakiejś piły lub dużej maszyny. Nowe urządzenia zazwyczaj posiadają softstarty (łagodny rozruch) co ogranicza prąd rozruchowy i zabezpieczenie C nie jest wymagane. Zastanów się czy masz takie urządzenia które mogą mieć duży prąd rozruchowy, jeśli nie to zamontuj same B, a jeśli tak to jakieś jedno zabezpieczenie C na specjalne urządzenia może się przydać. Jeśli zabezpieczenie B nie wystarczy, to zawsze można wymienić na C. Koszt to kilkanaście złotych a różnica w prądzie zadziałania jest dość duża. 

 • Jak przedobrzysz to nie pójdziesz na spacer do rozdzielni w garażu, a od razu na granice posesji gdzie masz zainstalowany szafkę ZK1+SL tam znajdziesz wartość i harakterystykę i tam zmienisz na "D".

  Daj od razu B a po czasie jak będzie problem to wymienisz na C.

  Standardowo tak jest.

 • come 162 pkt

  Jeżeli będziesz montował urządzeń które potrzebują większy prąd rozruchowy to należy zastosować charakterystykę C. A jeżeli  urządzenia które nie pobierają rozruchowo dużo więcej prądu, wystarczy zastosować charakterystykę B.

 • Wszystko będzie zależało od tego co będziesz w tym garażu robił i jakie urządzenia będziesz podłączał.

  Jeśli chcesz zabezpieczyć obwód oświetleniowy to wystarczy wyłącznik nadprądowy o charakterystyce typu B. Do zabezpieczenia gniazd gdzie będzie podłączany np. odkurzacz do sprzątana samochodu do też wystarczy wyłącznik nadprądowy z charakterystyką typu B.

  Co do innych urządzeń to nie wiem jakie będziesz stosował. Dobór wyłączników do nich będzie zależał od tego jakiego typu to będą urządzenia - jakie będzie ich obciążenie lub rozruch.