2 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zdobywacie zlecenia ?

Szymon028 145 pkt dodane:

Zastanawiam się w jaki sposób zdobywacie zlecenia. Macie już na tyle silną markę że inwestorzy/klienci sami się do was ustawiają w kolejkę, a może poprzez polecenia " a robił u mnie taki elektryk- dobry fachowiec. A może korzystacie z aplikacji typu Fixly ? Macie cały czas ręce pełne roboty czy zdarzają się wam pewne przestoje?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Najtrudniej wejść w rynek instalatorski, ale jak już wykona się kilka instalacji i ma się kilku zadowolonych klientów to najwięcej zleceń spływa z polecenia innych. Jest to szczególnie łatwe teraz, gdy w budowlance jest hossa i pracy jest więcej niż wykonawców. Jak za jakiś czas tendencja się odwróci to wówczas będzie trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku w pozyskanie zleceń.

  Trudniej jeśli poszerzamy swoja ofertę o nowy rynek np. instalator wchodzi w rynek Smart Home lub Fotowoltaikę.

  W przypadku standardowych instalacji elektrycznych klienci rzadko pytają o doświadczenie itd, bo w ich wyobrażeniu to prosta praca której nie da się wykonać źle (nie chcę w tym wątku rozwijać tego zagadnienia). 
  Pozyskując zlecenia na bardziej zaawansowane prace np. Inteligentny Dom lub Fotowoltaika klient najczęściej jest trochę oczytany i wchodząc w tą branżę należy wykazać się wiedzą zarówno ogólną jak i szczegółami montażowymi. Te pierwsze zlecenia są najtrudniejsze do zdobycia, potem jest łatwiej bo można się pochwalić iż zrobiło się tu i tu.
  Zaczynając warto wykorzystać każą dostępna formę reklamy więc wizytówki, ulotki jako tradycyjna forma reklamy zostawiana na budowach, ale warto również pamiętać o własnej stronie internetowej. Przy reklamie w internecie warto wiedzieć jak to robić sprytnie wiec poniżej załączam linki do kilku przydatnych artykułów:

  Jak stworzyć stronę internetową? Poradnik dla początkujących... elektryków ;)

  Podstawy SEO dla małych firm, czyli jak zyskać klientów z sieci?

  Czym jest UX i jakie korzyści niesie dla Twojego biznesu?

  Zleceń można szukać również na dedykowanych platformach internetowych lub grupach np:

  https://www.facebook.com/groups/szukamelektryka 

  Jak pisałem jesteśmy w okresie gdy pracy jest dużo, ale właśnie to jest okres w którym warto poszerzać swoje kompetencje i zakres działania firmy, bo dobra passa nie będzie trwała wiecznie. Gdy sytuacja na rynku się odwróci wówczas dobrze mieć już poszerzone kompetencje i zbudowany zespół ludzi bo nie wiadomo czy np. więcej zleceń będzie w budownictwie mieszkaniowym, czy w utrzymaniu ruchu (mniejsze lokalne zakłady które UR zlecają na zewnątrz jako usługę). Młode pokolenia które coraz częściej są inwestorami szukają prawie wszystkiego w internecie, więc warto już dziś dbać o rozpoznawalność swojej firmy. Poprzez udzielanie się w portalach społecznościowych np. ŁNN można poprzez merytorykę swoich wypowiedzi budować rozpoznawalność i zaufanie do firmy którą reprezentujemy (warto dobrze uzupełnić swój profil, czyli opisać firmę, dać dane kontaktowe itd).

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Pracy jest na tyle że nie trzeba się zbytnio wysilać nad jej szukaniem. Jak zawsze jest kwestią ile i kto chce za te nasze usługi zapłacić. Zawsze komuś jest za drogo więc szuka i szuka jest też taki że musi i chce zrobić chce mieć to z głowy i zapłaci będzie zadowolony, a i my możemy nie raz coś poprzesuwać w zleceniach aby wsadzić delikwenta pomiędzy zleceniami aby wszyscy byli zadowoleni. Najtrudniej odmawiać znajomym i znajomym naszych znajomych z polecenia. 

  Nawet jeżeli wysypie nam się z harmonogramu jedno czy drugie bo nie możemy niestety przewidzieć wszystkiego czy to pogodowo czy ludzkich problemów zawsze możemy zrobić dzień gospodarczy czy porządkowy. Bo papierów mamy i tak do nocy nawet jak pracownicy maja już dawno wolne...