Przeczytasz w 12 min.
Przeczytano 1 143 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-01-24

Czym jest UX i jakie korzyści niesie dla Twojego biznesu?

Czym jest UX i jakie korzyści niesie dla Twojego biznesu?

Jeśli chcesz rozwijać firmę i pozyskiwać klientów w internecie, posiadanie strony to nie wszystko. Profesjonalna strona-wizytówka - jeśli ma generować dla Ciebie klientów - musi być zaprojektowana w sposób przyjazny dla jej odwiedzających. To, czy potencjalni klienci będą chcieli zostać dłużej na Twojej stronie i zrobią to, na czym Ci finalnie zależy (np. skontaktują się z Tobą lub kupią produkt) w dużej mierze zależy od UX, czyli User Experience (ang. doświadczenia użytkownika). Czym właściwie jest UX? Jak wpływa na poruszanie się Twoich potencjalnych klientów na stronie i ich decyzje zakupowe?

W tym artykule przedstawimy Ci korzyści, jakie Twojej firmie przyniesie dobrze zaprojektowana pod kątem UX strona internetowa!

Czym jest UX i co oznacza?

UX (inaczej User Experience) z angielskiego oznacza dosłownie doświadczenia użytkownika podczas korzystania z Twojej strony internetowej. Jest to podejście w projektowaniu stron www, które uwzględnia ludzkie zachowania, przyzwyczajenia i potrzeby.

Celem User Experience jest zapewnienie odwiedzającym jak najlepszych wrażeń podczas pobytu na Twojej stronie. Witryna charakteryzująca się wysokim UX będzie bardzo intuicyjna i wygodna w obsłudze. Przebywanie na niej będzie sprawiać odwiedzającym przyjemność. Żaden element na stronie nie będzie irytował odwiedzających - sprawiając, że mogliby oni zamknąć stronę i nigdy do niej nie wrócić.

Tak zaprojektowana strona spełni oczekiwania Twoich klientów. Zwiększy Twoją szansę na ostateczną konwersję (np. udaną sprzedaż czy umówienie spotkania z klientem).

Łączy nas napięcie

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do społeczności i zadawaj pytania!

Zarejestruj się

Czy UX na stronie jest aż tak ważny? Czy można go zignorować?

Nawet najprostsza strona internetowa powinna być stworzona z myślą o użytkownikach. Od tego jak witryna jest odbierana przez odwiedzających, w dużym stopniu zależy jej sukces. Jeżeli potencjalny klient wejdzie na Twoją stronę internetową, i napotka irytujące trudności (np. wyskakujące okienko reklamowe, które nie chce się zamknąć - sam pewnie nieraz spotkałeś się z taką sytuacją), wątpliwe, aby odwiedził ją drugi raz. Dobrze rozwinięty UX na stronie www zwiększa szansę, że odwiedzający stronę zamieni się w Twojego klienta.

Każdy, kto chce stworzyć skuteczną stronę internetową, powinien więc znać zasady projektowania UX.

Czym charakteryzuje się strona z wysokim UX?

Właściwy UX strony to istotny składnik sukcesu Twojej firmy w sieci. Dzięki UX strona stanie się miejscem do budowania relacji z potencjalnymi klientami. Jeżeli użytkownicy wchodzą z nią w interakcję i podejmują oczekiwane działania, oznacza to, że Twoja strona jest zgodna z założeniami UX.

Witryna z wysokim UX to taka, na której klienci znajdują to, czego szukają i  podejmują odpowiednią interakcję. Aby poznać, czy Twoja witryna ma dobry UX, zadaj sobie kilka pytań. Czy Twoja strona jest zrozumiała, łatwa w nawigacji i daje ludziom powód do zaangażowania się w jej treść? A może poruszanie się po stronie jest dla użytkowników utrudnione, a obecność na niej nie daje im tego, czego szukają? Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci wgląd w status UX Twojej witryny.

Dlaczego UX wpływa korzystnie na odbiór Twojej strony?

Jak użytkownicy odbierają Twoją stronę? User Experience często wiąże się z subiektywnymi odczuciami osoby przebywającej na Twojej stronie. Dlatego warto się również zastanowić, czy klienci uważają Twoją stronę za estetyczną, angażującą i użyteczną. Pozornie może wydawać ci się, że każdy odbiorca jest inny. Jednak w przypadku UX, istnieje zbiór sprawdzonych reguł, które wpływają na pozytywny odbiór strony przez większość użytkowników.

UX odnosi się też do sprawności strony pod kątem technicznym. Jeżeli nie ma na niej błędów, ładuje się szybko działa sprawniej, odbiorcy z pewnością ocenią ją pozytywnie i chętnie na nią powrócą.

Elementy UX, które wpływają na pozytywny odbiór strony:

 • Estetyczny wygląd
 • Przejrzysty design
 • Dobra czytelność
 • Jasna komunikacja i zrozumiały język
 • Intuicyjna nawigacja
 • Użyteczność (czy odbiorca znajduje tam potrzebne informacje)
 • Bezbłędne funkcjonowanie (nic się nie zacina)
 • Szybkość działania

ux designer

Jakie są cele UX?

UX na stronie internetowej to budowanie dobrych doświadczeń jej odbiorców. Należy jednak pamiętać, że każde pozytywne wrażenie odbiorców witryny, powinno przekładać się na osiągnięcie konkretnego celu biznesowego. Może to być:

 • zwiększenie świadomości marki
 • wzrost sprzedaży
 • podwyższenie współczynnika konwersji
 • zdobycie nowych zleceń lub klientów

Właściwy UX strony to istotny składnik sukcesu Twojej firmy w sieci. Dzięki UX strona stanie się miejscem do budowania relacji z potencjalnymi klientami. Jeżeli użytkownicy wchodzą z nią w interakcję i podejmują oczekiwane działania, oznacza to, że Twoja strona jest zgodna z założeniami UX.

Jak zadbać o UX na stronie?

Poprawa User Experience to temat ważny dla wszystkich, którzy chcą zapewnić użytkownikom dobre doświadczenia podczas pobytu na swojej stronie internetowej. Jak zadbać o UX firmowej strony www, aby zachęcić potencjalnych klientów do pozostania na niej i podjęcia konkretnej interakcji? Oto zbiór najważniejszych zasad UX, które sprawią, że Twoja witryna będzie przyjazna dla odbiorców.

Estetyczny design

Jeżeli strona ma przyciągać wzrok użytkowników, pierwszym elementem, o jaki należy zadbać, jest estetyczny design. Chociaż trendy w grafice ciągle się zmieniają, warto zastosować najważniejszą zasadę estetyki, która sprawdzi się na każdej profesjonalnej stronie-wizytówce – jest to  zachowanie minimalizmu. Przejrzysty design bez zbędnych elementów ułatwi czytelność i nie przyćmi najważniejszych informacji o Twojej firmie.

Odpowiednia kolorystyka

Dobrze dobrana szata graficzna na stronie powinna być dopasowana do Twojej branży i być zgodna z wizerunkiem marki. Najlepiej bazować na spójnym zestawieniu około trzech kolorów, inaczej Twoja strona nie będzie spójna. Warto zapoznać się z zasadami psychologii kolorów i na tej podstawie skomponować unikalne połączenie, które sprawdzi się w Twojej branży.

Przykładowo, kolor żółty kojarzy się z optymizmem. Zastosowanie tego koloru na stronie, np. w logo, pomoże wzbudzić pozytywne emocje z Twoją marką. Z kolei bardziej żywe kolory (pomarańczowy, czerwony) można wykorzystać do wyróżnienia elementów, które mają przyciągnąć wzrok, np. przyciski wzywające do działania - CTA (ang. Call To Action) lub nagłówki.

Łączy nas napięcie

Zainteresował Cię temat? Dołącz do społeczności i wkręć się w dyskusję.

Zarejestruj się

Dopasowanie do urządzeń mobilnych

W dobie popularności smartfonów i tabletów użytkownicy z pewnością będą przeglądać Twoją stronę z urządzeń mobilnych. Dlatego posiadanie responsywnej strony (czyli dopasowanej do ekranów wszystkich urządzeń) to obecnie konieczność. Klienci docenią, jeżeli Twoja strona będzie płynnie wyświetlać się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych. Dzięki temu będą mogli zapoznać się z Twoją ofertą podczas przerwy w pracy, lunchu, czy powrotu do domu.

Intuicyjna nawigacja

Co oznacza intuicyjna nawigacja? Poruszanie się po Twojej stronie internetowej powinno być dla użytkowników łatwe i intuicyjne. Nawet na najprostszej witrynie w postaci wizytówki internauci muszą bez problemu odnaleźć informacje, których szukają. Odpowiednia struktura na stronie, zgodna z zasadami UX sprawi, że odbiorcy nie pobłądzą, jeżeli zdecydują się na wykonanie konkretnych działań. Oto elementy UX na stronie, które usprawniają nawigację: 

 • Dzięki odpowiednio rozmieszczonym przyciskom wzywającym do działania (przykłady takich przycisków: Kup teraz, Zarezerwuj, Skontaktuj się) użytkownicy będą mogli w każdym momencie przenieść się, np. do formularza kontaktowego.
 • Kolejnym ważnym elementem wspomagającym nawigację na stronie jest logicznie zaprojektowane i czytelne menu, które dzieli stronę na najważniejsze kategorie. Menu widoczne ze wszystkim miejsc na stronie umożliwi internautom dostęp do najważniejszych podstron (strony głównej lub kontaktowej) w każdym momencie.

Ułatwiony dostęp

Dostęp do najważniejszych sekcji powinien być szybki niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. Łatwy dostęp do wszystkich sekcji można osiągnąć, stosując regułę 3 kliknięć. Aby internauta się nie pogubił, powinien móc dotrzeć do każdej sekcji na Twojej stronie, klikając maksymalnie 3 razy. Jeżeli zasada ta nie jest zachowana, oznacza to, że niektóre podstrony są zbyt poukrywane. Odbiorca, który nie odnajdzie tego, czego szukał w przeciągu kilku kliknięć, szybko opuści Twoja witrynę i uda się do konkurencji.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Koniecznie należy jeszcze wspomnieć o dostosowaniu strony do urządzeń mobilnych. Obecnie z internetu w większości korzystamy na smartfonach i tabletach. Dlatego podczas projektowania witryny zwróć uwagę, czy wszystkie funkcjonalności strony prawidłowo wyświetlają się i działają na urządzeniach mobilnych. Poszczególne strony, opisy i komunikaty powinny być responsywne, czyli czytelne na ekranach wszystkich urządzeń.

Sprawne funkcjonowanie

Dobry UX oznacza, że na stronie nie występują błędy, oraz że cała witryna działa sprawnie, np. szybko się ładuje. Pierwszym krokiem do sprawnego funkcjonowania strony jest eliminacja błędów, które utrudniają internautom  płynne użytkowanie Twojej witryny. Najpoważniejsze błędy to, np. linki, które nie działają, nieodpowiednia struktura strony i zła nawigacja lub mało czytelna treść. Pamiętaj, że dbanie o UX strony nie ogranicza się tylko do jej zaprojektowania. Stronę należy na bieżąco usprawniać, i upewniać się, że wszystko działa prawidłowo.

Czym prędzej zainwestuj w UX!

Budowanie pozytywnych doświadczeń u klientów to inwestycja, która zwrócić się może bardzo szybko. Jeśli popracujesz nad UX swojej strony, szybko zauważysz konkretny efekt w postaci większego ruchu na stronie. Będzie to też ruch bardziej jakościowy, ponieważ więcej z tych osób będzie chciało długo zostać na Twojej stronie.

Dlatego warto zainwestować w UX na stronie jak najszybciej. Ale jak to zrobić? Sprawdź poniżej!

Komu zlecić wdrożenie UX?

Istnieje kilka sposobów na wdrożenie UX na stronie internetowej. Możesz to zrobić samemu lub powierzyć to zadanie profesjonalistom.

 • Jeżeli dopiero myślisz o stworzeniu strony, poszukaj wykonawcy, który zwraca szczególną uwagę na UX. Ze swojej strony możemy polecić kreatory stron internetowych, które tworzą wysokiej jakości strony pod każdym kątem (z pomocą kreatora możesz też stworzyć stronę samodzielnie, o czym przeczytasz niżej)
 • Jeżeli posiadasz już własną witrynę, możesz zlecić agencji optymalizację swojej strony pod kątem UX. Niestety zlecenie takiego audytu często wiąże się z dużym wydatkiem. Być może tańszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będą przenosiny Twojej strony na silnik kreatora stron. Wówczas bez przeszkód poprawisz osiągi strony, włącznie z jej UX

projektowanie ux stron www

Jak samodzielnie stworzyć stronę z wysokim UX bez programowania. Czy to możliwe?

Tak! Kreatory stron www (m.in. BOWWE) umożliwiają bardzo szybkie tworzenie stron, w pełni gotowych do prowadzenia biznesu. Co to znaczy? Nad stronami tworzonymi w kreatorach pracują wspólnie programiści, marketingowcy, graficy, eksperci SEO oraz właśnie projektanci UX. Dzięki ich wspólnej pracy, strony zbudowane w kreatorach są:

 • sprawne i szybkie
 • łatwe w obsłudze
 • profesjonalne i estetyczne pod względem designu
 • dostosowane do urządzeń mobilnych
 • nastawione na osiąganie celów Twojej firmy
 • łatwe do pozycjonowania w wyszukiwarkach zoptymalizowane pod kątem SEO (czym jest SEO i dlaczego jest takie ważne przeczytasz tutaj)

Z kreatorów możesz korzystać na dwa sposoby:

1. Tworząc samodzielnie stronę z szablonów (ponieważ szablon został opracowany przez profesjonalistów, nie musisz programować, aby użyć go jako stronę dla swojej firmy)

2. Zlecając stworzenie strony Nieważne, jaką opcję wybierzesz.

W rezultacie otrzymasz bardzo profesjonalną witrynę, gotową do promowania i rozwijania Twojego biznesu. Co więcej, będzie to strona o wysokim UX!

Łączy nas napięcie

Masz pytania? Zarejestruj się i zadaj je naszej społeczności!

Dołącz do nas

Na zakończenie!

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej firm jest obecnych w sieci, popularne staje się szukanie rozwiązań, które pomogą nam w tej sieci się wyróżnić i wyprzedzić konkurencję.

Takim wyróżnikiem może być właśnie UX. To rozwiązanie pomoże Ci za pomocą strony internetowej osiągnąć konkretne, biznesowe cele. Co więcej, UX niesie za sobą szereg korzyści, które mają bezpośredni wpływ na Twoją sprzedaż.

Dobry UX sprawia, że użytkownik z łatwością dotrze do poszukiwanych informacji na stronie i wróci na Twoją witrynę w przyszłości. Pamiętaj, że o wiele więcej czasu poświęca się lubianym i intuicyjnym w użytkowaniu stronom internetowym, do takich też się chętniej wraca, co w rezultacie przekłada się na większą szansę udanej konwersji na Twojej stronie internetowej.

O User Experience trzeba pamiętać na każdym etapie budowy i prowadzenia strony www - od wstępnego projektu, poprzez wybór konkretnych rozwiązań, aż po ich bieżące utrzymanie i aktualizację.

Komentarze (5)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2112 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Jakoś mi to nie idzie, bo po prostu jakoś nie mam czasu, a jak bym miał jeszcze to obawiam się że nie kładł bym się spać. Ludzie czasem nie mają umiaru.

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Jak ktoś nie ma czasu na zrobienie strony samemu, to warto zlecić to odpowiednim osobom. Np @BOWWE. Na pewno dojdziecie do porozumienia jeśli jest chęć :)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 15 pytań
  • 1113 odpowiedzi
  • 97.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  @BOWWE Dzięki za ciekawy cykl artykułów o tworzeniu własnej strony internetowej i jak ją wypromować. Super robota! Łączy Nas Sieć :D

 • BOWWE Ekspert ds. rozwoju biznesu w sektorze online i technologii komputerowych

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 0 odpowiedzi
  • Brak ocen

  Dziękujemy ekipie Łączy Nas Napięcie za gościnną publikację na Waszym blogu!

  Dla całej społeczności Łączy Nas Napięcie przygotowaliśmy kod rabatowy w wysokości -20% na wszystkie nasze usługi i abonamenty! Jedyne co musicie zrobić, to wpisać kod InternetoweNapiecie, przy składaniu zamówienia!

  Macie jakiekolwiek pytania? Piszcie do nas przez nasz formularz kontaktowy lub chat!

  Redakcja Partner ds. prądu
  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 181 pytań
  • 173 odpowiedzi
  • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  @BOWWE – cała przyjemność po naszej stronie :)

Czytaj także:

Rozstrzygnięcie II edycji grywalizacji w 2021 roku

Rozstrzygnięcie II edycji grywalizacji w 2021 roku

Zakończyła się kolejna edycja grywalizacji. Dziękujemy wszystkim za

Więcej
Legrand partnerem nowej edycji grywalizacji

Legrand partnerem nowej edycji grywalizacji

Legrand to światowy lider, produkujący osprzęt elektroinstalacyjny

Więcej
Rozstrzygnięcie IV edycji grywalizacji w 2021 roku

Rozstrzygnięcie IV edycji grywalizacji w 2021 roku

Mamy przyjemność poinformować Was o rozstrzygnięcie IV edycji grywa

Więcej
Rozstrzygnięcie V edycji grywalizacji w 2021 roku

Rozstrzygnięcie V edycji grywalizacji w 2021 roku

Sprawdź kto wygrał V edycję grywalizacji i zdobył kod rabatowy o wa

Więcej
Schneider Electric został czwartym partnerem serwisu "Łączy nas napięcie"

Schneider Electric został czwartym partnerem serwisu "Łąc

Z dumą informujemy, że firma Schneider Electric dołączyła do grona

Więcej
Bez pasji się nie da – o zwycięzcy pierwszej edycji grywalizacji

Bez pasji się nie da – o zwycięzcy pierwszej edycji grywa

Rozmowa z Andrzejem Jędrzejowskim, o tym jak został elektrykiem, ja

Więcej