Czy wiesz, że magazyn energii może przynieść oszczędności również osobom, które nie mają zainstalowanej fotowoltaiki? Tak, nie pomyliłem się, montaż magazynu energii możliwy jest również u osób, które nie posiadają fotowoltaiki. Rozmawiając o konsumentach w kontekście magazynowania energii, należy pamiętać, że dostawcy „prądu” oferują różne taryfy: G11; G12; G12w; G13 i taryfy dynamiczne (omówię je w dalszej części artykułu).
Źródło: https://www.tauron.pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jestem-klientem/zmiany-w-umowie/zmiana-taryfy
Czym są taryfy dynamiczne?
Gdy w trakcie czytania pojawią się pytania, zachęcam do zapoznania się z poprzednimi artykułami, w których po kolei wyjaśniam omawiane zagadnienia. Poniższy artykuł jest kontynuacją serii:
- Jaki magazyn energii wybrać?
- Ile kosztuje inwestycja w magazyn energii do domku lub firmy?
- Czy magazyn energii się opłaca?
- Dlaczego moc i pojemność magazynu energii jest ważna?
Jeśli omawiamy zakup energii z publicznej sieci energetycznej, to musimy pamiętać, że w taryfie G11 cena energii elektrycznej przez cały czas jest taka sama, więc tu magazyn energii może przynieść zysk tylko osobom, które posiadają fotowoltaikę i dzięki zwiększeniu autokonsumpcji chcą zmniejszyć ilość „prądu” pobieranego z sieci. Jeśli użytkownik korzysta lub rozważa korzystanie z taryfy: G12; G12w; G13, w których cena energii elektrycznej jest różna i zależy od dnia oraz przedziału godzin to magazyn energii można (poza zwiększeniem autokonsumpcji) wykorzystywać w taki sposób, aby ładować go energią z sieci energetycznej (kupować prąd) w czasie gdy energia elektryczna jest tania, a rozładowywać go w okresie, gdy według umowy energia elektryczna w publicznej sieci energetycznej jest droga.
Należy podkreślić, że rozważając wykorzystanie magazynu energii do osiągnięcia oszczędności w taryfach: G12; G12w; G13 musimy znać (lub mieć oszacowane) dwa omawiane w poprzednich częściach artykułów parametry:
- maksymalną moc, jaką w okresie „drogiego prądu” będziesz potrzebować, pobrać z domowego banku energii
- pojemność magazynu energii podaną w kWh
Dopiero na podstawie parametrów magazynu energii i wiedzy o planowanym zużyciu, a także produkcji energii elektrycznej (dla osób posiadających PV) można zrobić rzetelną kalkulację opłacalności. Rozważania związane z magazynem energii muszą być szczególnie przemyślane, gdy korzystasz z elektrycznego ogrzewania domu.
O ile rozliczanie się z dostawcą energii na podstawie wyżej omówionych taryf jest stosunkowo proste (wiemy ile będzie kosztował kW, więc wystarczy odpowiednia kalkulacja np. w Excelu) to rozliczanie się na podstawie taryfy dynamiczne jest obecnie bardzo trudne lub nawet nieprzewidywalne.
Źródło: https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/ceny-dynamiczne
Skąd wynika nieprzewidywalność przy rozliczaniu w taryfach dynamicznych?
Taryfy dynamiczne to dla polskiego prosumenta nowy system rozliczania w związku z tym nie ma jeszcze wystarczająco dużo danych historycznych, aby móc robić realne symulacje.
Dodatkowa trudność prób wyliczenia opłacalności tego sposobu rozliczania polega na nieprzewidywalności, ponieważ cena energii elektrycznej zostanie ustalona dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego i może się różnić w każdym okresie.
Jeśli ceny na Rynku Dnia Następnego (RDN) będą przez dłuższy czas wysokie, może to wpłynąć na Twoje rachunki, nawet jeśli dostosujesz zużycie energii w swoim domu do godzin szczytu i niskiego zapotrzebowania na prąd.
Taryfy dynamiczne są dedykowane dla świadomych ryzyka wzrostu kosztów energii osób, które w zaawansowany sposób mogą analizować i zarządzać zużyciem prądu.
Jakie są korzyści z korzystania z taryfy dynamicznej?
Brak rzetelnego planowania poboru energii elektrycznej (np. zbyt mały magazyn energii lub nieprzewidziane duże zużycie prądu) może skutkować wyższymi rachunkami. Korzystając z cen dynamicznych, należy pamiętać o nieprzewidywalności związanych z codziennymi wahaniami cen energii wywołanymi niespodziewanymi zdarzeniami wynikające z produkcji z OZE (np. wysoka produkcja w sezonie letnim, lub podczas silnych wiatrów), okresowe przerwy w dostawie prądu oraz warunki pogodowe.
Należy również uwzględnić wystąpienia długotrwałych okresowych zmian pogodowych np. długotrwałe zachmurzenia lub zapylenia związane z erupcją wulkanów, długie okresy bezwietrzne itp.
Taryfy dynamiczne — kluczowa jest informacja
Musimy mieć świadomość, że taryfy dynamiczne mogą być korzystne dla prosumentów, którzy mają mocno zautomatyzowany dom i prowadzą dość przewidywalny tryb życia.
W takich warunkach dobrze dobrany magazyn energii, zarządzany przez odpowiednio zaprogramowany model sztucznej inteligencji, korzystający z danych na temat przyzwyczajeń domowników, aktualnych informacji o prognozie pogody, przewidywanej produkcji PV, przewidywanego zapotrzebowania na prąd, a także przewidywanych cen zakupu i sprzedaży energii elektrycznej, może się opłacić.
Dlaczego? Ponieważ na podstawie dostępnych informacji automatyka sterująca magazynem energii podejmuje decyzje czy w danej sytuacji korzystne jest opróżnianie magazynu energii w celu przygotowania go pod gromadzenie energii, jaka zostanie dopiero wyprodukowana przez instalację PV.
Automatyka może również przewidzieć, że mimo w pełni naładowanego magazynu energii w danym momencie korzystniej jest kupić prąd z sieci energetycznej a zgromadzony w magazynie energii prąd wykorzystać w późniejszym okresie np. gdy energia elektryczna w sieci energetycznej będzie droga.
Magazyn energii może być szczególnie korzystny dla osób, które w domu ładują samochód elektryczny. Życie pokazuje, że w trakcie dnia, gdy produkcja energii elektrycznej z PV jest największa, samochód jest często używany, więc nie może być w danej chwili tanio ładowany. Natomiast wieczorem i nocą, gdy samochód elektryczny stoi pod domem, może być ładowany z energii zgromadzonej w magazynie energii.
W opisanej wyżej sytuacji pojemność magazynu energii musi być tak dobrana, aby pokryć zapotrzebowanie budynku i móc naładować auto elektryczne. W tym przypadku kluczowa jest pojemność akumulatora w aucie elektrycznym oraz moc ładowarki.
Magazyn energii korzystnym rozwiązaniem na małą wartość mocy przyłączeniowej
Magazyn energii może być rozwiązaniem problemu użytkowników, którzy mają zbyt małą wartość mocy przyłączeniowej w stosunku do zapotrzebowania. Taka sytuacja może wystąpić w dwóch przypadkach:
- energetyka nie ma możliwości zwiększenia mocy w stosunku do zapotrzebowania
- większa moc pobierana jest w pikach prądowych i nie ma ekonomicznego uzasadnienia zwiększania mocy przyłączeniowej, co związane jest z ponoszeniem większych stałych opłat. W takich sytuacjach korzystnym rozwiązaniem może być montaż odpowiednio dobranego magazynu energii, który pokryje chwilowe zwiększone zapotrzebowanie budynku na prąd.
Podsumowanie — czy magazyn energii jest opłacalny?
W dużym skrócie, w serii pięciu artykułów:
- Jaki magazyn energii wybrać?
- Ile kosztuje inwestycja w magazyn energii do domku lub firmy?
- Czy magazyn energii się opłaca?
- Dlaczego moc i pojemność magazynu energii jest ważna?
- W jaki sposób magazyn energii może przyczynić się do uzyskania oszczędności?
Omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z podjęciem decyzji na temat wyboru magazynu energii. Czy wyczerpałem temat? NIE. Temat nie jest wyczerpany, a jedynie zasygnalizowane zostały najważniejsze zagadnienia.
Kończąc tą serię, zadam pytanie. Czy zauważyłeś, że wszystko „fajnie” wygląda pod warunkiem, że działa? Czy w kontekście magazynów energii pomyślałeś o zagadnieniach, które skrzętnie omijają sprzedawcy i instalatorzy, a które dotyczą:
- cyberbezpieczeństwa?
- Działania różnych zewnętrznych serwisów internetowych i API (czyli Interfejs Programowania Aplikacji ang. Application Programming Interface).
- Stabilnego i niezawodnego działania Twojej wewnętrznej infrastruktury IT np. LAN lub Wi-Fi (w zależności, w jaki sposób Twoja automatyka jest połączona z Internetem).
- Ochrony przeciwprzepięciowej zasilania oraz komunikacji np. LAN, Modbus RS-485 itp.
- Kosztów i serwisu związanego z codzienną eksploatacją banku energii
- Zagadnień związanych z obowiązkowymi pomiarami (okresowy przegląd instalacji elektrycznej).
- Gwarancji związanej z magazynem energii i powiązanymi z tym płatnymi serwisami.
Są to tematy, które poruszę przy innej okazji. Wspomnieć muszę, że montaż magazynu energii może przyczynić się do zwiększonego zużycia mocy biernej. Zagadnienie to opisałem w artykule: W jaki sposób moc bierna zwiększa Twój rachunek za prąd?
Komentarze (0)