10 odpowiedzi

Sprawdź

uziom szpilkowy jak głęboko?

CMD 6 pkt dodane:

Mam twardy i kamienisty grunt (podwyższałemteren i nawiozłem gruzu bo był podmokły) teraz mam problem z wbiciem szpilki. Tak na 2m wchodzi i koniec. Na jaką głębokość bić aby był dobre uziemienie? Kolega elektryk twierdzi że 3m starczy tylko czy nie mozna płycej bo nie mogę sie przebić.

  • Minimalna głębokość na jaką należy wbić uziemienie pionowe to 3 metry. Jeśli masz problem z pokonaniem gruntu to najlepiej wypożyczyć młot wyburzeniowy z dłutem do wbijania uziomów Link, a maszyna wykona pracę za Ciebie. W takim przypadku najlepiej wyposażyć się w małą drabinkę aby nie trzymać ciężkiego młota dość wysoko.

    Po wbiciu każdej szpilki należy wykonać pomiar rezystancji uziemienia i w razie konieczności wbić następną. W przypadku instalacji odgromowej wartość rezystancji powinna być niższa niż 10 Ω. Jesli rezystancja bardzo niewiele spada to należy rozważyć wbicie szpilki w innym miejscu. W jakim? Jeśli wbiliśmy 3 odcinki 1.5 metrowe, to odsuwamy się minimum 4.5 metra od miejsca poprzedniego wbijania. Tak jest najefektywniej (jeśli wbiliśmy się na 10 metrów, to odsuwamy się o 10 metrów). Poszczególne pionowe uziomy łączymy bednarką, a skręcane miejsca łączenia należy zabezpieczyć wazeliną techniczną. W przypadku uziemienia instalacji odgromowej należy zamontować złącze kontrolno-pomoarowe aby dało się wykonywać okresowe pomiary (Link)

    Wracając do sedna sprawy, ja osobiście preferuję szpilki wbijane w siebie a nie skręcane. An-kom wbijany według mnie ma przewagę nad Elko-bis, z tego powodu że wbijając szpilki skręcane, otwór jaki się tworzy w ziemi jest średnicy złączki a nie pręta, przez co pręt nie jest dokładnie obtoczony ziemią do czasu obsypania się gruntu. Dlatego może być ciężej uzyskać odpowiedni wynik pomiaru w czasie wykonywania uziomu. 

  • Jak piszesz że nawoziłeś śmiecia aby podnieść poziom to raczej 2m może być mało. Jacek wyjaśnił dla czego Możesz nakłaść drutów na dachu, zejść pełno zacisków, sztyc kominowych jak ziemia jest mizerna to po prostu nie ma to żadnego sensu, a i niebezpieczeństwo bardzo wysokie.

  • To jak głęboko należy pogrążyć uziom szpilkowy zależy od wyniku pomiaru. W zależności od gruntu może to być 3-6 m  a może być nawet 30 m i nie uzyskasz wymaganego najczęściej wyniku <10 Ohm. najlepiej zacząć od pomiaru. Jeśli zajdzie konieczność głębszego pogrążenia to należy użyć specjalistycznego młota udarowego ( najczęściej jest to młot wyburzeniowy) i szpilka powinna "wejść" głębiej.

  • Nie ma takiego wyróżnika, tyle metrów i starczy. Wszystko zależy od gleby i jej wilgotności.

    Musisz zabić jedna szpilkę, zmierzyć. Jak rezystywność za mała, to druga, i kolejna i kolejna aż rezystancja uziemienia będzie poprawna.