3 odpowiedzi

Sprawdź

Czym wbijać uziom ?

Miño 0 pkt dodane:

Witam, 

Ludzie pomocy!!!

Mam problem z wbijaniem uziomów, wcześniej robiłem to od czasu, do czasu i radziłem sobie zwykłym młotkiem 3kg. Teraz robie to na osiedlach domków i troche tego jest. Czym najlepiej to robić?

 

pozdrawiam 

 • Młotkiem to możesz się trochę nastukać jeśli trafisz na kamień lub coś podobnego. Ja używam młota wyburzeniowego i z podbijaniem stworzonym przez tokaża ze starego dłuta. Takie dłuta do pogrążania uziomów możesz dokupić w sklepie: Linkco do młota wyburzeniowego to ja używam najtańszego jakiego znajdę w markecie. Ma swój okres gwarancji a używany przez mniej jest sporadycznie. Więc i nie jest przemęczony. 

  https://www.castorama.pl/mlot-wyburzeniowy-macallister-1700-w-id-1123936.html

  Przy wyborze młota kieruj się siłą uderzenia, podany przeze mnie produkt ma 50J co już jest wysokim wynikiem. Takie młoty są ciężkie i do wbijania przyda się mała drabinka żeby nie trzeba było trzymać rąk w górze przy rozpoczynaniu wbijania. 

  Możesz użyć mniejszych, lżejszych młotów z siłą około 4-10J Energia wbijania jest znacznie mniejsza, waga urządzenia również i zyskujesz na funkcjonalności bo takiego młotka możesz wykorzystać w różnych pracach. 

  https://www.castorama.pl/erbauer-mlot-wyburzeniowy-1050w-id-1093477.html

  Podane przeze mnie urządzenia nie są przeznaczone do profesjonalnych prac i do ciągłego użytkowania w trudnych warunkach. Ale jeśli mają być używane sporadycznie to według mnie nie ma potrzeby przepłacać za Hilti, Milwaukee itp. ja wychodzę z założenia że dobrej jakości narzędzia potrzebujesz takie, które są w codziennym użytkowaniu potrzebne. Elektryk np nie potrzebuje wyżynarki z festool a stolarz nie potrzebuje mlota wyburzeniowego z Hilti 

   

  https://www.napiecie.salama.pl/jak-zrobic-uziemienie-poradnik/#uziemienie-Jaki-mlot-do-pograzania-uz

  Na tej stronie Piotr Bibik porusza kwestie wykonywania uziemien (warto przeczytać) jest tam jeszcze fragment czym pogrążać uziom i na paru przykładach są pokazane różnice w elektrycznych młotach.

   

   

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest młot elektropneumatyczny z uchwytem SDS-MAX.

  Ja posiadam akurat taki

  Młot udarowo-obrotowy SDS Max 1150W 8,8J GBH 5-40 DCE 0611264000 – BOSCH | TIM SA

  ale są też tańsze, ja kupiłem taki, bo stawiam na jakość i niezawodność.

  Do tego pobijak do uziomów, np.

  Pobijak do uziomów cynkowany 42.3 SDS OC /94209901/ – ELKO-BIS | TIM SA

  i uziomy wchodzą prawie jak w masło (chyba że trafisz na jakiś beton, fundament...)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Młoty SDS MAX ale duże w miarę ciężkie aby pod własnym ciężarem dokonały dzieła. Końcówki i pobijaki można dobrać do różnych szpilek i końcówek jak też do różnych firm.

  Niestety też zależy wszystko od gruntu jaki jest na danym terenie. Bo czasem choć nie wiem jak byś się wytężał to nie przebijesz choć młotowy był duży ciężar taki to problem nasz instalatorów. Niejednokrotnie też tak jest że wbijesz i dużo i głęboko to parametrów ciężko jest dotrzymać.