13 odpowiedzi

Sprawdź

Dlaczego podczas wyłączania urządzeń w domu migają wszystkie źródła światła

czym 1 pkt dodane:

Witajcie,

w systemie inteligentnego domu Zamel exta smart MCM-01 połączonego z trzema rozszerzeniami MRM-01 występuje problem chwilowego gaśnięcia świateł podczas przełączania stanu niektórych wyjść.
System steruje oświetleniem w domu, roletami oraz wentylatorami,
Gdy WYłączany jest wentylator, lub uruchamiana roleta, wszystkie źródła światła w domu gasną

Większe odbiory takie jak 400-stu Watowy zestaw taśm LED jest wyzwalany dodatkowym stycznikiem Legrand SM425 który chroni przekaźniki w MCM-01 przed uszkodzeniem.
W tym przypadku również dochodzi do migotania świateł.
Jeżeli odepniemy styki robocze stycznika, sama cewka również powoduje takie same zakłócenia.

Moduł MCM-01 oraz rozszerzenia zasilane są poprzez online'owy zasilacz ups ( do ups'a są podpięte 12V zasilacze meanwella )
zamiana styczników na przekaźniki pomogła ale dalej pozostał problem wentylatorów i rolet

szafa jeszcze nie jest ukończona, załączam jej zdjęcie, w lewym górnym rogu są styczniki

pytanie brzmi: co zrobić aby pozbyć się problemu wentylatorów i rolet (nie licząc dokładania przekaźników na każdy tor sterujący- nie mam tyle wolnego miejsca w szafie na takie rozwiązanie)

Marek

 

 

 

 • EL-ROJ

  Cześć! Cechą wspólną elementów wywołujących problem jest występowanie charakterystyki obciążenia RL. Jest tak w przypadku cewek styczników, cewki wentylatora łazienkowego (w końcu to silniczek) oraz silników rolet. Rozwiązania problemu: 

  1) Znalezienie przyczyny, czyli w którym miejscu w szafie powstają zakłucenia? - najlepsze rozwiązanie, ale najtrudniejsze w realizacji, ponieważ trudno powiedzieć co powoduje reset modułów (gdzie przepięcia przy komutacji RL atakują działanie modułu DEIMIC - ZAMEL) . 

  2) Odizolowanie elementów sterujących i wykonawczych przekaźnikami - przekaźniki posiadają mniejsze wartości indukcji cewek oraz dodatkowo w przypadku większości producentów, jak np. zamel, posiadają one fabrycznie wbudowane diody ograniczające przepięcia przy rozłączeniu cewki przekaźnika. 

  3) Przetestowanie zastosowania diod celem minimalizacji zakłóceń powstających w momencie rozłączenia cewki stycznika od zasilania. Więcej na ten temat:

  https://bezpieczenstwowsystemachsterowania.pl/2018/01/zabezpieczenie-przed-przepieciami/2/

  Najbardziej martwią mnie rolety - spora ilość potrzebnych przekaźników raczej skłania do odnalezienia przyczyny problemu. 

 • ajotnet 145 pkt

  Poszukał bym problemu z przewodem "N" oraz czy są takie jak właśnie wentylatory posiadające pracę "przez zadany czas" po odcięciu napięcia. Czy wszystko wisi na 1-ej fazie ? Jakie jest napięcie zasilające czy to jest z linii napowietrznej czy kablowej ?

  Moduł może mieć defekt fabryczny jak Pietrek pisał podmiana na nowy jeżeli ten sam efekt to szukamy dalej. 

 • Gwozdziu944 161 pkt

  Wydaje mi się, że @EL-ROJ jest specjalistą od tego systemu. Może coś podpowie.