Przeczytano 1 120 razy

Jak działa interaktywne światło w domu?

Czy ktoś słyszał o takim rozwiązaniu? Jak zastosować to w swoim domu? Czy można znaleźć jakieś gotowe rozwiązania?

Odpowiedzi (5)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 7 pytań
  • 209 odpowiedzi
  • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

  Są żarówki które mają wbudowane jakieś moduł wi-fi i można się z nimi bezproblemowo komunikować. Ale składniał bym się do tego by w puszkach łączeniowych lub przy oprawach oświetleniowych montować systemy inteligentne np z serji Zamel Exta Life. Będzie taki moduł się komunikował np z telefonem czy tabletem gdzie można różnce cuda tworzyć. W razie gdyby dana żarówka się przepaliła wymienia się tylko żarówkę a nie cały element systemu tak więc myślę, że taki zamel czy inni producenci to dobry pomysł zwłaszcza, że można Tworzyć doiwolne konfiguracje i dla maniaka domowych bajerów będzie to też fajne wypełnienie czasu. Taki plusik :D


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 1 pytań
  • 252 odpowiedzi
  • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Gotowych systemów jest od groma :)

  Jeśli chcesz sterować tylko oświetleniem to Philips będzie w sam raz ale wiec że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego uważam że warto zastanowić się nad kupnem bramki zigbee np. Tuya i rozszerzyć sterowanie nie tylko o żarówki ale np o głowice termostatyczne , monitoring temperatury. A jak mamy żyłkę techniczną to stawiamy serwer HomeAsistance lub Domoticz i zabawa dopiero się zaczyna ;)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 33 pytań
  • 641 odpowiedzi
  • 98% pozytywnych ocen od użytkowników

  Gotowym rozwiązaniem jest philips hue "Wybór między ON i OFF to za mało. Dzięki Philips Hue odkryjesz zupełnie nowy sposób postrzegania i używania światła. Paleta 16 milionów kolorów do wyboru, liczne aplikacje na telefon i gotowe scenerie świetlne wnoszą szczyptę magii i nowoczesności do domowego życia. Philips Hue pomoże Ci zaaranżować i odmienić każdą przestrzeń - w zależności od nastroju czy potrzeby chwili, bez konieczności przeprowadzenia uciążliwego remontu. Za pomocą aplikacji na telefon dosłownie od ręki wykreujesz przyjemny nastrój na wieczór  z rodziną, romantyczną atmosferę dla chwil we dwoje czy dynamiczne efekty współgrające z muzyką podczas imprezy dla znajomych." 

  Nie idąc na skróty, by sterować światłem zdalnie potrzebujemy programator, możemy go kupić lub taniej zrobić program samemu.

 • EL-ROJ Moderator Automatyk/Elektryk/Manager

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 20 pytań
  • 411 odpowiedzi
  • 99.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Cześć! Bardzo dobrym rozwiązaniem do automatyzacji sterowania oświetleniem jest zastosowanie prostego, ale bardzo zaawansowanego sterownika. Mowa tutaj o serii supla. Urządzenia umożliwiają sterowanie oświetleniem poprzez smartfona, ale także integrację z asystentem głosowym. W załączniku filmik prezentujący jak to działa oraz zdjęcie produktu. Seria supla dostępna jest m.in. w sklepie TIM (skąd pochodzi obrazek).

  https://www.tim.pl/supla-odbiornik-dopuszkowy-wi-fi-2-kanalowy-dwukierunkowy-row-02-spl10000003 


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 39 pytań
  • 20 odpowiedzi
  • 85.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Obecna technologia pozwala nam w łatwy sposób kontrolować światło w naszym domu, oraz tworzyć sceny świetlne dostosowane do różnych okazji. Wszystko to bez konieczności przebudowy instalacji elektrycznej. Na system taki może składać się zarówno jedno źródło światła, jak i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Możemy je kontrolować pojedynczo, lub też łączyć w grupy.

  Do stworzenia takiego systemu potrzebujemy:

  - interaktywnych źródeł światła – żarówek LED, opraw LED, taśm LED np. seria HUE firmy Signify.

  - urządzeń, które będą kontrolować połączenia pomiędzy nimi

        - aplikacji, dzięki której będziemy mogli sterować oświetleniem

  Co daje nam taki interaktywny system:

  -     Zdalne sterowanie – możemy sterować oświetleniem w całym domu poprzez dotknięcie palca na swoim smartfonie. Jeśli mamy w domu zainstalowanego asystenta głosowego (takiego jak na przykład Google Home) możemy sterować oświetleniem za pomocą komend głosowych.

  - Przyciemnianie i rozjaśnianie – możemy dostosować natężenie światła do pory dnia lub aktualnej potrzeby. Interaktywne źródła i oprawy umożliwiają bezprzewodowe przyciemnianie i rozjaśnianie.

  -     Zmiana temperatury barwowej lub barwy światła – będziemy mogli zmienić barwę światła regulując ją od bardzo ciepłej po chłodną. Ciepłe światło jest idealne do odpoczynku i relaksu, a chłodne pobudza aktywność i jest najlepsze do pracy. Część źródeł LED ma też możliwość zmiany koloru światła, co może stanowić dodatkowy element dekoracyjny pomiszczenia.

  -     Czujniki ruchu – inteligentne oświetlenie może współdziałać z czujnikami ruchu. Daje to dużą wygodę, światło zapala się wtedy, gdy wejdziemy do pomieszczenia, a gaśnie, gdy je opuścimy. Jest to też oszczędność kosztów. Nie płacimy za oświetlenie pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.

  -     Programatory czasowe – pozwalają dla każdego źródła światła ustawić dzień i godzinę, w której ma się włączyć i wyłączyć

  -     Element systemu bezpieczeństwa – oświetlenie może się też stać elementem systemu bezpieczeństwa. Po połączeniu z urządzeniami alarmowymi możemy sprawić, by po uruchomieniu alarmu światło migało w całym domu. Możemy je również tak zaprogramować, żeby włączały się podczas naszej nieobecności, symulując, że ktoś w nim przebywa.

  -     Oszczędność energii – interaktywne oświetlenie zużywa mniej energii w porównaniu do klasycznego. Dzięki temu inwestycja zwraca się po kilku latach. Dodatkowo możemy mieć raporty dotyczące zużycia energii. To pozwala lepiej zaplanować koszty oświetlenia.

  -     Światło jako element dekoracyjny – za pomocą światła możesz zmieniać dom i ogród w dowolny sposób. Przestrzeń, która jest dobrze oświetlona, nabiera zupełnie innego klimatu. Możemy tworzyć różne warianty świetlne. Tworzyć różne sceny świetlne dostosowane do różnych okoliczności.

  -     Synchronizacja z innymi urządzeniami – system oświetleniowy HUE daje nam możliwość synchronizacji oświetlenia z muzyką lub obrazem telewizyjnym. Oświetlenia będzie reagować na wydarzenia na telewizorze, monitorze lub na nastrój wynikający z grającej muzyki.

Czytaj także:

Jak działa access point wifi? Jak go ustawić w domu?
Społeczność

Jak działa access point wifi? Jak go ustawić w domu?

Jak działa access point wifi? Zawsze zastanawiało mnie w jaki sposó

Więcej
Jak działa RTOS w mikrokontrolerach
Społeczność

Jak działa RTOS w mikrokontrolerach

Potrafiłby mi ktoś po ludzku wytłumaczyć jak działają systemy czasu

Więcej
Bezpieczna wymiana żarówek w domu
Społeczność

Bezpieczna wymiana żarówek w domu

Jak bezpiecznie wymieniać żarówki w domu? Czy przy któryś typach ni

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Elektrownia domowa – jak działa elektrownia słoneczna w domu i jak ją zbudować? Infografika interaktywna
Blog

Elektrownia domowa – jak działa elektrownia słoneczna w d

Jak założyć i czym jest domowa elektrownia? Domowa elektrownia słon

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka
Blog

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej