1 odpowiedzi

Sprawdź

Czy ktoś słyszał o takim rozwiązaniu? Jak zastosować to w swoim domu? Czy można znaleźć jakieś gotowe rozwiązania?

 • Atom 0 pkt

  Obecna technologia pozwala nam w łatwy sposób kontrolować światło w naszym domu, oraz tworzyć sceny świetlne dostosowane do różnych okazji. Wszystko to bez konieczności przebudowy instalacji elektrycznej. Na system taki może składać się zarówno jedno źródło światła, jak i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Możemy je kontrolować pojedynczo, lub też łączyć w grupy.

  Do stworzenia takiego systemu potrzebujemy:

  - interaktywnych źródeł światła – żarówek LED, opraw LED, taśm LED np. seria HUE firmy Signify.

  - urządzeń, które będą kontrolować połączenia pomiędzy nimi

        - aplikacji, dzięki której będziemy mogli sterować oświetleniem

  Co daje nam taki interaktywny system:

  -     Zdalne sterowanie – możemy sterować oświetleniem w całym domu poprzez dotknięcie palca na swoim smartfonie. Jeśli mamy w domu zainstalowanego asystenta głosowego (takiego jak na przykład Google Home) możemy sterować oświetleniem za pomocą komend głosowych.

  - Przyciemnianie i rozjaśnianie – możemy dostosować natężenie światła do pory dnia lub aktualnej potrzeby. Interaktywne źródła i oprawy umożliwiają bezprzewodowe przyciemnianie i rozjaśnianie.

  -     Zmiana temperatury barwowej lub barwy światła – będziemy mogli zmienić barwę światła regulując ją od bardzo ciepłej po chłodną. Ciepłe światło jest idealne do odpoczynku i relaksu, a chłodne pobudza aktywność i jest najlepsze do pracy. Część źródeł LED ma też możliwość zmiany koloru światła, co może stanowić dodatkowy element dekoracyjny pomiszczenia.

  -     Czujniki ruchu – inteligentne oświetlenie może współdziałać z czujnikami ruchu. Daje to dużą wygodę, światło zapala się wtedy, gdy wejdziemy do pomieszczenia, a gaśnie, gdy je opuścimy. Jest to też oszczędność kosztów. Nie płacimy za oświetlenie pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.

  -     Programatory czasowe – pozwalają dla każdego źródła światła ustawić dzień i godzinę, w której ma się włączyć i wyłączyć

  -     Element systemu bezpieczeństwa – oświetlenie może się też stać elementem systemu bezpieczeństwa. Po połączeniu z urządzeniami alarmowymi możemy sprawić, by po uruchomieniu alarmu światło migało w całym domu. Możemy je również tak zaprogramować, żeby włączały się podczas naszej nieobecności, symulując, że ktoś w nim przebywa.

  -     Oszczędność energii – interaktywne oświetlenie zużywa mniej energii w porównaniu do klasycznego. Dzięki temu inwestycja zwraca się po kilku latach. Dodatkowo możemy mieć raporty dotyczące zużycia energii. To pozwala lepiej zaplanować koszty oświetlenia.

  -     Światło jako element dekoracyjny – za pomocą światła możesz zmieniać dom i ogród w dowolny sposób. Przestrzeń, która jest dobrze oświetlona, nabiera zupełnie innego klimatu. Możemy tworzyć różne warianty świetlne. Tworzyć różne sceny świetlne dostosowane do różnych okoliczności.

  -     Synchronizacja z innymi urządzeniami – system oświetleniowy HUE daje nam możliwość synchronizacji oświetlenia z muzyką lub obrazem telewizyjnym. Oświetlenia będzie reagować na wydarzenia na telewizorze, monitorze lub na nastrój wynikający z grającej muzyki.