2 odpowiedzi

Sprawdź

Jak działa access point wifi? Jak go ustawić w domu?

maciek.woj 0 pkt dodane:

Jak działa access point wifi? Zawsze zastanawiało mnie w jaki sposób działa punkt dostępu - jeśli ktoś mógły mi zademontrować zasady działania będę wdzięczny. chce stworzyc u siebie w domu sieć i sie zastanawiam

 • Access Point działa jak most łączący sieć bezprzewodową (WLAN) z siecią przewodową (LAN). Czyli działa trochę jak jak router ale nim nie jest nie ma. AP tworzy połączenie z istniejącą siecią lokalną, co umożliwia zwiększenie jej zasięgu bądź rozbudowę czyli ilość urządzeń które mogą być podłączone do sieci. 

  Ja sugeruje jednak sieć przewodową do najważniejszych komputerów jednak to większa pewność połączenia. 

  Jeżeli masz duży dom to w jednej (proponuje głównej części) zamontować router a AP ustawić tak aby zasięgiem pokrywał możliwie całą powierzchnię, również jeżeli budynek jest piętrowy to parter router a piętro AP i wtedy mamy bardzo dobry zasięg w całym domu. 

 • Spróbuję Ci to wyjaśnić, ale użyte słownictwo może być nie fachowe, gdyż aż tak mocno nie siedzę w temacie


  Acces point służy do przetworzenia sygnału LAN na bezprzewodowy dostęp do sieci dla urządzeń które posiadają kartę sieciową WiFi. Acces Point zazwyczaj wzmacnia sygnał z routera aby pokryć sygnałem większą powierzchnię obiektu. Punkt dostępu aby działać prawidłowo, musi być podłączony do routera, gdyż to router tworzy sieć, a acces point tylko ją powiela i poszerza zasięg. Na rynku jest wiele routerów, które mają funkcję acces pointa, a więc kupując dwa te same urządzenia jednego używamy jako routera, a drugiego jako acces pointa. 

  Jest jeszcze coś takiego jak sieć mesh. Polecam zainteresować się tematem, bo technologia dosyć mocno potaniała, a oferuje duże możliwości.

  Pierwszy link na który natrafiłem o sieci mesh
  https://spidersweb.pl/2019/05/jak-zaprojektowac-siec-wi-fi-mesh.html